Jump to content
IGNORED

Galerija predrasuda


Aleksija

Recommended Posts

slazem se sa king louiem da je malo ziheraski sto je skoro sva ostrina fokusirana na istocne eu ogranke.
Ne biH se reklo, daleko najžešće je obradio Nemačku. A obrada Rumunije je čak meni i zabavna.33vzses.jpg Edited by Indy
Link to comment
al opet, sve dok moramo da naglasavamo wc solje... :D (jedna potpuno neumetnicka opaska, ali kad vec pricamo: mislim da je bugarska jedna od retkih zemalja iz koje udjete u srbiju i primetite drasticno poboljsanje u kvalitetu javnih toaleta).slazem se sa king louiem da je malo ziheraski sto je skoro sva ostrina fokusirana na istocne eu ogranke.marina abramovic je previse romanticna -_-pada mi na pamet, na prvu loptu, ne znam, mapa srbije, sa regionima iscrtanim isprekidanim linijama, pored svakog one male makaze i pise “odseci ovde”, a ratko mladic je na kanpcetu vuce prema EU :D
To se jos uvek uglavnom odnosi na OMV pumpe inace gde prazno mesto nadjes ti cucavac zasadi. Doduse ima to svojih prednosti lako je pronaci prostoriju po lepljivom tragu.
Link to comment
Ne biH se reklo, daleko najžešće je obradio Nemačku. A obrada Rumunije je čak meni i zabavna.
Da, ne vjerujem da se Čern? posebno okomio na Istok, ali žaoke nemaju ujednačenu oštrinu. Nisam ni vidio sve detaljno, ne znam koje Klausove izjave je stavio na Češku. Nisam vidio Austriju (incest u podrumu? :ph34r:), Mađarsku, Finsku (zemlju žućkastih homunkula)...Poslije svega najzanimljivija je razlika u društvenoj zrelosti stare i nove Evrope. U Njemačkoj je samosprdnja odavno društveno prihvatljiva i niko se ne obazire. Sjećam se jako starih karikatura; na jednoj ide brko, a iza njega dvije zabrađene bule; drugi prolaznik ih pita - Ausl?nder? a ovaj odgovara, Nein, T?rken. Ili u galeriji istaknutih Nijemaca pod Hitlerovom bistom je natpis A. H. Autobahnbauer, Nijemcima je to dakle ofucana fora. Problem s amortizacijom žaoke je kad ubada u osjetljivo mjesto koje dotično društvo na javnoj razini tabuizira iako ga je bolno svjesno. A to vrijedi za slovački problem oko suživota s Mađarima kao i za bugarski problem sa standardima javne higijene. Ako se sjetimo još i onog Hardinaja/Elvisa zaključak je da provokativnoj umjetnosti ima života samo tamo gdje je provokacija još uvijek moguća, odnosno da razvijenija društva imaju viši prag tolerancije. Pri čemu valja zabilježiti da danska tema, zemlja od lego kockica, budi mnoštvo uznemirujućih asocijacija vezanih za dansku jouissance, samo što to nije postavljeno brutalno u prvi plan kao wc a la turca. Edited by king louie
Link to comment
Poslije svega najzanimljivija je razlika u društvenoj zrelosti stare i nove Evrope. U Njemačkoj je samosprdnja odavno društveno prihvatljiva i niko se ne obazire. Sjećam se jako starih karikatura; na jednoj ide brko, a iza njega dvije zabrađene bule; drugi prolaznik ih pita - Ausl?nder? a ovaj odgovara, Nein, T?rken. Ili u galeriji istaknutih Nijemaca pod Hitlerovom bistom je natpis A. H. Autobahnbauer, Nijemcima je to dakle ofucana fora. Problem s amortizacijom žaoke je kad ubada u osjetljivo mjesto koje dotično društvo na javnoj razini tabuizira iako ga je bolno svjesno. A to vrijedi za slovački problem oko suživota s Mađarima kao i za bugarski problem sa standardima javne higijene. Ako se sjetimo još i onog Hardinaja/Elvisa zaključak je da provokativnoj umjetnosti ima života samo tamo gdje je provokacija još uvijek moguća, odnosno da razvijenija društva imaju viši prag tolerancije. Pri čemu valja zabilježiti da danska tema, zemlja od lego kockica, budi mnoštvo uznemirujućih asocijacija vezanih za dansku jouissance, samo što to nije postavljeno brutalno u prvi plan kao wc a la turca.
Je li ovo ironija ili sarkazam?
Link to comment

Manje je bitno da li je u pitanju sarkazam ili ironija, zašta dosad kinga niko nije optužio, bitnije je da on zaista ne smatra da se ovde radi o "umetnosti". U pitanju je dosetka, štos, i to vrlo dobar, ako se ja pitam, a ne pitam se, ali uvoditi u ovo priču o umetnosti je besmisleno. Kao i u slučaj sa Haradinajem (da ne skrećemo temu na to, ipak, ima topik). Jako je zbunjujuća ta otmica umetnosti za potrebe političkih gubitnika na marginama demokratija.

Link to comment
Teško je reći šta bi moglo dovoljno da ispizdi naše zvaničnike, prikazivanje Srbije bez Kosova bi bilo onako... previše plitko...
srbija i kosovosrbijaikosovomalaof8my1.jpg Edited by vasudeva418
Link to comment

A moglo bi se i zaigrati na zicer sa Srbima kao Ciganima, ipak je Kusta stvorio takvu sliku o nama u svetu? (Eventualne) reakcije u afektu bi lepo ogolile (eventualni) prikriveni rasizam. S obzirom da je moguće da će nas Toma predstavljati u EU te, nikad dočekavše, 2014. treba se samo setiti njegove minijature ,,B.T. je pobedio glasovima manjina.''

Link to comment
... Ako se sjetimo još i onog Hardinaja/Elvisa zaključak je da provokativnoj umjetnosti ima života samo tamo gdje je provokacija još uvijek moguća, odnosno da razvijenija društva imaju viši prag tolerancije.
Voleo bih da cujem sta je to "provokativna umetnost"? U svakom slucaju, zvuci kao vrlo relativna kategorija.
... Jako je zbunjujuća ta otmica umetnosti za potrebe političkih gubitnika na marginama demokratija.
Otmica umetnosti za potrebe politike je masovna pojava - cak toliko da se otet vise i ne smatra otetim, a otmichara ne dozivljava kao otmichara vec kao inspiraciju. Bilo je toga kroz istoriju, ali ne u ovoj meri. Razvili se mediji, valjda, pa je zato buknula ova zaraza.
Link to comment
Bilo je toga kroz istoriju, ali ne u ovoj meri. Razvili se mediji, valjda, pa je zato buknula ova zaraza.
Jeste, mediji, ali i demokratije ima više nego pre, čak i u našim krajevima (OK, ne previše, ali ima). Ispostavilo se da se to intelektualnoj eliti baš i nije dopalo kao što su mislili da će. Nađu se u potpunom zbunu kad ustanove da mase ne žele da glasaju za njihove favorite, ili nedovoljno. Onda moraju taj društveno-politički zbun da izraze na neki način, što je savršeno OK. I meni ponekad dođe da se izrazim, nisam iznad toga. Pa su onda, intelektualni kakvi već jesu, kreirali čitave akademske oblasti u potporu svog aktivizma. Paradoxalno je da je u vreme najvećeg širenja demokratije (prava svih da glasaju i da budu birani, bez obzira na nesavršenstvo u praktičnoj izvedbi istog) nastao i intelektualni pokret koji kani društveno dekonstruisati simbole, centre i institucije moći. Kako je pisao 3opge na drugoj temi, ima tip koji je radio doktorat sa ciljem da pronađe razlog zašto nema revolucije u Americi (kao da je toliko očigledno da treba da je bude), pa kaže radnička klasa je "iznenađujuće konzervativna". Ne valja mu radništvo, hm, gde smo to već videli? Uvek će biti pojedinaca koji će voleti ljudima da nameštaju glavu da stoji kako treba, ili tvrditi da je njihova izborna volja izmanipulisana (Chomsky, anyone). Ne valja demokratija iz 101 razloga, zaključak je, intelektualci treba da vode narod. A ako im se to ne dozvoli izbornim rezultatima, osvetiće nam se svima postmodernom umetnošću. Staviće nam Isusa u pišaćku, Bogorodicu u kondom, a od ubica praviti dekorativne panoe. Tako nam i treba kad im nismo pridali značaj koji zaslužuju. Edited by Indy
Link to comment
Ne valja demokratija iz 101 razloga, zaključak je, intelektualci treba da vode narod. A ako im se to ne dozvoli izbornim rezultatima, osvetiće nam se svima postmodernom umetnošću. Staviće nam Isusa u pišaćku, Bogorodicu u kondom, a od ubica praviti dekorativne panoe. Tako nam i treba kad im nismo pridali značaj koji zaslužuju.
zasto izjednacavas intelektualce sa umetnicima?a ako pricamo o umetnicima - oni su danas toliko okrenuti u sebe (i njihova umetnost je okrenuta u sebe... tako da istovremeno, i paradoksalno, sa jedne strane savrseno odrazava savremeno drustvo i coveka, a sa druge strane nicemu vise ne sluzi jer ni sa cim zapravo ne komunicira) da ne vidim na koga bi i kako mogli da uticu... sem u zanemarljivim iznosima...znam da cu debelo zazaliti sto sam ovo napisala (a ne lepo zadrzala za sebe), ali...
Link to comment
zasto izjednacavas intelektualce sa umetnicima?
Možda sam bio nejasan, ja ovu vrstu aktivizma (tipa Haradinaj-Elvis) ne smatram uopšte umetnošću, niti autore umetnicima (već intelektualcima - političkim gubitašima, koji zlo-upotrebljavaju umetničku formu da domaše auditorijum koji im je kroz demokratske institucije nedostižan).Dakle, upravo, intelektualci većinom nisu umetnici, naravno da to ne izjednačavam (ni pod razno, štaviše, verovatno sam na suprotnom kraju te ideje, tamo negde gde su polupismeni Cigani Paco de Lucia i šaban Bajramović; umetnost je iz mošnica, da izvinu dame). Prviše akademske orijentacije škodi umetnosti, nema spora.I like the druggy downtown kids who spray paint walls and trainsI like their lack of training, their primitive techniqueI think sometimes it hurts you when you stay too long in schoolI think sometimes it hurts you when you're afraid to be called a foolLou Reed & John Cale
Link to comment
Ne valja demokratija iz 101 razloga, zaključak je, intelektualci treba da vode narod. A ako im se to ne dozvoli izbornim rezultatima, osvetiće nam se svima postmodernom umetnošću. Staviće nam Isusa u pišaćku, Bogorodicu u kondom, a od ubica praviti dekorativne panoe. Tako nam i treba kad im nismo pridali značaj koji zaslužuju.
Plasim se da ciljevi nisu toliko rafinirani i svesno definisani. Mislim da je prica o pisacki, kondomu i PopArt ubicama trzisno motivisana - hrani vecito gladna usta trendi publike koja ocajnicki zeli da bude "moderna" i avangardna a u sustini je duboko konzervativna - pa reaguje samo na tabue i shamaranje istih.edit: naravno, slazem se sa tobom, ima i dosta ovoga o cemu ti govoris. Frustrirani intelektualac danas moze da se pretvori u umetnika bez po muke. Za Marinu Abramovic kolege koji poznaju njen rani rad tvrde da nije znala da crta. Gde su te kolege crtachi danas a gde je Marina? Sta ce joj likovni talenat - dovoljno je da nabavi mashingever, pronadje galeristu i skine gatje u galeriji, sa sve mashinkom u ruci. I, voila - eto nam umetnosti.Radujmo se.
a ako pricamo o umetnicima - oni su danas toliko okrenuti u sebe ...
Ne slazem se, naravno. Ovi koji su popularni otvorili su cetvore ochi van sebe - to im je jedini nacin da oslusnu publiku, jer iskljucivo za publiku rade.
znam da cu debelo zazaliti sto sam ovo napisala (a ne lepo zadrzala za sebe), ali...
:lol: Edited by CowBoy
Link to comment
Voleo bih da cujem sta je to "provokativna umetnost"? U svakom slucaju, zvuci kao vrlo relativna kategorija.
Ne mislim da je relativna. Provokativnu umjetnost možemo definirati kao: javni akt koji se izdaje za umjetnost, i/ili kojeg relevantan dio javnosti označuje kao umjetnost, a koji je doživljen kao provokacija.
ovu vrstu aktivizma (tipa Haradinaj-Elvis) ne smatram uopšte umetnošću, niti autore umetnicima već intelektualcima
intelektualac danas moze da se pretvori u umetnika bez po muke. Za Marinu Abramovic kolege koji poznaju njen rani rad tvrde da nije znala da crta.
Naravno, a za sve je kriva moderna umjetnost i napuštanje djela, te pripadajućeg artizma, umijeća. Težište je prenesono na čin, kreativni ili receptivni svejedno. A tu se onda otvara raj za intelektualce s interesom za neortodoxne načine komunikacije. Pri tom frustracija iako spojena s prirodom intelektualaca (za razliku od mudraca) ne igra posebnu ulogu u ovakvom njihovom umjetničkom angažiranju. Bio sam napisao kako su mi danske lego kockice provokativnije od bugarskog zahoda, a nisam ni vidio da je predstavljen slavni Muhamed s turbanom bombom. Otvara se nekoliko puteva za reviziju prvobitnog dojma, a svaki od njih je neka vrst intelektualne vježbe iz semiotike, tako da, jeste, suvremenu umjetnost su oteli intelektualci.
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...