Jump to content
IGNORED

O imenima


Glen Livet

Recommended Posts

Ako je moj kolega iz firme u pravu, mnoštvo srpskih prezimena iz Hercegovine (na primer Guzina i slična) je nastalo najpre kao način sprdnje sa austrougarskim vlastima koje su pokušavale da sprovedu popis stanovništva i uvedu zemljišne knjige. Lokalno stanovništvo se gotovo nadmetalo ko će smisliti ružnije prezime, naravno ne računajući da su austrougarske ćate po običaju posao shvatile do kraja ozbiljno i temeljito krenule da ga završe. Da je prvobitna šala prevršila meru, "domoroci" su shvatili tek kada im je bilo jasno da će ubuduće njihove tapije glasiti na prezimena koja su ćate upisale u zemljišne knjige, ali tada je bilo kasno.
Ako je moj prijatelj u pravu :D, mnogo Hrvata u Zagorju (a i sire) se preziva Horvat zato sto su austrougarskim vlastima pri popisu stanovnistva davali samo imena, a Austrougari na mesto prezimena pisali nacionalnost
Link to comment
  • Replies 697
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • расејан

    80

  • bus

    68

  • FranziskaKafka

    61

  • Waldorf

    37

Ako je moj kolega iz firme u pravu, mnoštvo srpskih prezimena iz Hercegovine (na primer Guzina i slična) je nastalo najpre kao način sprdnje sa austrougarskim vlastima koje su pokušavale da sprovedu popis stanovništva i uvedu zemljišne knjige. Lokalno stanovništvo se gotovo nadmetalo ko će smisliti ružnije prezime, naravno ne računajući da su austrougarske ćate po običaju posao shvatile do kraja ozbiljno i temeljito krenule da ga završe. Da je prvobitna šala prevršila meru, "domoroci" su shvatili tek kada im je bilo jasno da će ubuduće njihove tapije glasiti na prezimena koja su ćate upisale u zemljišne knjige, ali tada je bilo kasno.
Ja pre mislim da je obrnuto. Ko bi uzeo dobrovoljno takvo ime? Verovatno se nisu na vreme javili,mozda se uopste nisu javili, pa su imza inat dodeljena ovakva imena. Sada (eto tvoj kolega) pokusava da to ispravi pricajuci da su bili uvek lukavi i zayebavali carskuvlast. ;)
Link to comment
Ja pre mislim da je obrnuto. Ko bi uzeo dobrovoljno takvo ime? Verovatno se nisu na vreme javili,mozda se uopste nisu javili, pa su im za inat dodeljena ovakva imena. Sada (eto tvoj kolega) pokusava da to ispravi pricajuci da su bili uvek lukavi i zayebavali carsku vlast. ;)
Пре мислим да су зајебавали једни друге... бајаги помажући чиновницима да попишу и њихове комшије, "и пита овај мене како се презива онај преко пута, кога никад не налази код куће, а ја му кажем Пичета (3,4, сад: цела кафана се ваља од смеха)".
Link to comment

Postoji jaka istorija davanja porodicnih nadimaka u nekim od pomenutih krajeva. Video sam to u raznim stadijumima razvoja, pa mislim da mogu tvrditi da se tako dobijaju i prezimena. Znaci, krene se od nadimka po kojima znaju odredjenu familiju (ili deo velike familije istog prezimena da bi se razlikovali od rodjaka), polako se sve vise uvodi zvanicnost tog imena i pretpostavljam da je dovoljan jedan popis da stvari ozvanici (a tipovao bih upravo na rasejan-ov scenario). Primer iz zivota: postoji selo Brdo Momcilovic, gde se svi prezivaju Momcilovici. Jedan deo sela ima nadimak "Gigici", po nekom zajednickom pretku koji je samo njihov i imao nadimak Gigo (sto garantovano ima neku sprdnju u pozadini, samo se zaboravilo). Ne sumnjam da bi u neka ranija i malo manje birokratska vremena bilo pitanje vremena da se prezime i ozvanici.Inace, neverovatno je kakve sve nadimke Srbi daju komsijama. Voleo bih da znam da li slicnih obicaja ima i u drugim kulturama. Na primer, ja sam upoznao matorog coveka koga zovu "Pički". (Slicno Pixiju :) ) U lice je ljudima malo neprijatno da mu bas tako kazu jer je matoriji od njih, ali ni on ni niko se vise ne ljuti (ogugla covek na sve). Racunam, da je on imao neku gomilu dece, svi bi oni po automatizmu postali "Pičkići" i onda smo samo na korak od zvanicnog prezimena.

Link to comment

У једној репортажи о неком селу, новинар поведе разговор о надимцима, а један му каже: ?У наше село сви имају надимак, сем Влајка Мечку!?.Иначе, треба узети у обзир да се презиме међу Србима узима за озбиљно тек у последњих пар векова. Раније је Крсна слава била много поузданији показатељ порекла и сродства, а ?презимена? су била једноставно називи деце по оцу (пречанска презимена на ?-ин? и ?-ов? много ми личе на тако нешто), или жене по мужу. Изгледа да су најближи функцији презимена били (већ помињани) надимци. Тако су и настајале тзв. ?мале? Славе (мале по броју свечара): неко убије виђенијег Турчина, читава ужа фамилија се покупи и побегне у страху од освете, па, да би заметнули траг, промене презиме (ако је уопште стигло да се укорени) и обавезно Славу.

Link to comment
Jedan deo sela ima nadimak "Gigici", po nekom zajednickom pretku koji je samo njihov i imao nadimak Gigo (sto garantovano ima neku sprdnju u pozadini, samo se zaboravilo). Ne sumnjam da bi u neka ranija i malo manje birokratska vremena bilo pitanje vremena da se prezime i ozvanici.
Kuća od dede sa tatine strane je sa jedne strane ograničena brdom (između brda i dvorišta i kuće se nalazi cesta), dok se sa druge strane nalazi nagla kosina ispod koje sledi malo veća ravnica (za kordunaške uslove :D), te je taj deo (i pre nego što je na njemu pradeda podigao kuću) bio poznat kao Kosice i u selu su nas sve zvali Kosičani, verujem da bi dosta njih zastalo da razmisli kada bi ih neko upitao za naše pravo prezime.Deda sa mamine strane se nakon ženidbe preselio u drugo selo i prema selu (ili možda reci ili brdu) iz kojeg je dosao (Vuka) su ga (i ostatak familije) zvali Vukar.Uveren sam da se to desilo 100 godina ranije, da bi i ćale i keva imali drugačija prezimena :D
Link to comment
Ja pre mislim da je obrnuto. Ko bi uzeo dobrovoljno takvo ime? Verovatno se nisu na vreme javili,mozda se uopste nisu javili, pa su im za inat dodeljena ovakva imena. Sada (eto tvoj kolega) pokusava da to ispravi pricajuci da su bili uvek lukavi i zayebavali carsku vlast. ;)
Mislim da nema logike u tome. Prvo, baš će neki austrijski ćata da izmišlja takva prezimena, a drugo, da su ta prezimena nametnuta, onda bi ih Srbi masovno promenili nakon I svetskog rata. Stvar je, međutim, što su ih Srbi sami izmislili kao neku vrstu otpora, a onda nosili ta prezimena 30-40 godina. Hteli-ne hteli, potomci su se saživeli sa tim prezimenima, nekima se čak i dopalo što su tako bizarna, pa nisu hteli da ih menjaju. Takođe, u to vreme menjanje prezimena verovatno nije bilo ni jeftino ni jednostavno.
Link to comment
Иначе, треба узети у обзир да се презиме међу Србима узима за озбиљно тек у последњих пар векова. Раније је Крсна слава била много поузданији показатељ порекла и сродства, а ?презимена" су била једноставно називи деце по оцу (пречанска презимена на ?-ин" и ?-ов" много ми личе на тако нешто), или жене по мужу. Изгледа да су најближи функцији презимена били (већ помињани) надимци.
И мени се чини. Породица моје бабе, из вршачког краја, је имала две-три гране, знам да су једну звали Зајеци, а надимак на надимак је био Зајечоње.Са дедине стране, једна грана Гајини, друга грана Запарини... што ће рећи да шпицнамет није баш сваки пут настајао од нечијег имена, него и од нечијег надимка.Са комшијске стране, десило ми се да схватим да ми се комшија уопште не презива онако како сам ја мислио. Оно како их је цео крај звао је само шпицнамет; они се у ствари презивају сасвим другачије - што је слабо ко знао, а још слабије марио.
Тако су и настајале тзв. ?мале" Славе (мале по броју свечара): неко убије виђенијег Турчина, читава ужа фамилија се покупи и побегне у страху од освете, па, да би заметнули траг, промене презиме (ако је уопште стигло да се укорени) и обавезно Славу.
Знам за случај из Црне Горе, кад су се пред Турцима тако сакрили у шупу, па тек онда збрисали. Сад се презивају Шупић.
Link to comment

Precanska prezimena koja se zavrsavaju na -in ne moraju biti tipicno srpska. Nolin, Pupin, Mumin, Subin, Ketin, Kekin? Jal su od nekih nadimaka, jal su cisto cincarska? Jedna cincarska porodica se cak preziva Nikolin. -_-

Edited by FranziskaKafka
Link to comment
Precanska prezimena koja se zavrsavaju na -in ne moraju biti tipicno srpska. Nolin, Pupin, Mumin, Subin, Ketin, Kekin? Jal su od nekih nadimaka, jal su cisto cincarska? Jedna cincarska porodica se cak preziva Nikolin. -_-
Дујин, Бајин... треба се сетити... ах, да, Нецин! (ди то да ми промакне)... Мени личе да су од надимака. У Цинцаре се слабо разумем, само ме чуди што и тај пример не помињу кад нас проглашавају за геноцидне (ако је тачно оно што сам негде прочитао, да су Цинцари једини народ који се спонтано асимиловао у Србе – тај процес обично иде у супротном смеру).Мени су исто занимљива презимена на -ов и -ев, поготово она која не потичу од имена претка, него од његовог занимања: Коларов, Касапов, Гробаров, Цигларев... Акценат на другом слогу даје им посебан шмек.Нека од њих могу да се побркају са бугарским. Нпр. у Банату постоји фамилија Прванов, а бугарски председник је Георги Прванов.
Link to comment
Дујин, Бајин... треба се сетити... ах, да, Нецин! (ди то да ми промакне)... Мени личе да су од надимака. У Цинцаре се слабо разумем, само ме чуди што и тај пример не помињу кад нас проглашавају за геноцидне (ако је тачно оно што сам негде прочитао, да су Цинцари једини народ који се спонтано асимиловао у Србе ? тај процес обично иде у супротном смеру).
Може ли за гледатеље са јефтинијим улазницама мало више о Цинцарима? Порекло, историја, који су, одакле су, где су сад. Мени се чини да су то пореклом Грци који су се ту затекли кад се разилазила Византија, али имам неки дојам да у ствари немам појам..
Мени су исто занимљива презимена на -ов и -ев, поготово она која не потичу од имена претка, него од његовог занимања: Коларов, Касапов, Гробаров, Цигларев... Акценат на другом слогу даје им посебан шмек.
Габоров :unsure: . Глуваков, Попов, Болесников...Попови су посебна прича, има их толико да у сваком банатском телефонском именику заузимају по неколико страна... или то и није нека варош.
Link to comment
Може ли за гледатеље са јефтинијим улазницама мало више о Цинцарима?
Стварно, ФК, ’ајде просветли-дер мало пук жељан ползе.
Link to comment

Zaboravih i Kolin. -_-Pa ne bih bas rekla da je uvek od nadimaka jer npr. postoje i strana prezimena koja su pljunuta ta (mada to najcesce nista ne znaci): Nollin, Collin... A i kakav je to nadimak Muma, Pupa, Nola... vise zvuce na posrbljena cincarska tipa Fila - Filin. :D Hajd' Ilin jos nekako da prodje kao skracen oblik Ilijin...U nasem lokalnom listu bese feljton o lokalnim cincarskim porodicama, pa videh tu i prezimena Oka, Zako, Mandrino itd. a imena uglavnom srpska ili "grekosrpska", ali ima i onih koji "vuku" na rumunska ili su cak i prezimena srpska. -_-Pa guglajte, prosto. Npr. ovo [http://www.cincarnet.com/index.htmEvo jednog iz grupe Markovića: Ćormarković. -_- I jedno vrlo zivotinjsko: Konjikušić.

Edited by FranziskaKafka
Link to comment
Мени су исто занимљива презимена на -ов и -ев, поготово она која не потичу од имена претка, него од његовог занимања: Коларов, Касапов, Гробаров, Цигларев... Акценат на другом слогу даје им посебан шмек.
Meni ta ista, samo bez -ov: Kolar, Crevar, Metlar... Ima ih i-haaaaaaaaaaa, bar stotinak krijem ko zmija noge. -_-
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...