Jump to content
IGNORED

O imenima


Glen Livet

Recommended Posts

Evo iz Slobodne Dalmacije. Kakav bizar. Adam Ustaša u Tehničkoj školi Adam Ustaša Baraba, 15-godišnjak iz Paljuva pokraj Zadra, u rujnu će sjesti u klupe Tehničke škole u Zadru. Njegovo ime zabrinulo je i psihijatricu Vesnu šendulu-Jengić koja nam tvrdi da će dijete, zbog neodgovornosti roditelja, biti traumatizirano i označeno. Ona poziva Centar za socijalnu skrb da reagira u tom slučaju ?jer tu tešku stigmu nije lako nositi?. Ni pojedini profesori ne gledaju naklono na taj čin. - Zašto bi moje dijete bilo stigmatizirano? Tim psihijatrima je, ako tako misle, mjesto na Ugljanu.Ja sam mu ime Ustaša predložio, a država prihvatila. Ako se netko može prezivati Četnik, zašto moje dijete ne bi moglo imati ime Ustaša? - kaže nam Ante Baraba Miš, mladićev otac, dodajući da on potječe iz partizanske obitelji.
A i tatu je usralo s imenom...
Link to comment
  • Replies 697
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • расејан

    80

  • bus

    68

  • FranziskaKafka

    61

  • Waldorf

    37

Cetnik je staro prezime, postoji citav zaselak u Cetini, selu izmedju Knina i Sinja, sa tim prezimenom. Sve Cetnici. Znao sam par Cetnika.

Link to comment
  • 2 weeks later...

Први градоначелник Београда (од оних хатишерифа о самоуправи, тридесетих година 18. века) био је Илија Чарапић (1839-1840).Ево још пар имена са тог списка:Стојан ДелимирковићМихајло ТерзибашићАћим ЧумићЖивко КарабиберовићКоста ГлавинићЂока Кара-ЈовановићДобра МитровићКоста КуманудиЂурица Јојкић

Link to comment
Први градоначелник Београда (од оних хатишерифа о самоуправи, тридесетих година 18. века) био је Илија Чарапић (1839-1840).
Tu je i Vasa Čarapić, borac protiv Turaka pocetkom 19.-og veka.(iz blizeg perioda - moja baka po ocu je bila Čarapić. podsetio si me na deo familije :).)
Link to comment
Коста Кумануди
Da nemam "osecaj" za cincarska imena i prezimena, zvucalo bi mi kao da nudi kuma. :)Evo jos jednog musko-zenskog (tj. nose ga i muskarci i zene) srBskog imena: Dobrica.
Link to comment
Tu je i Vasa Čarapić, borac protiv Turaka pocetkom 19.-og veka.(iz blizeg perioda - moja baka po ocu je bila Čarapić. podsetio si me na deo familije :).)
Ма, White Creek је закон!
Link to comment
Da nemam "osecaj" za cincarska imena i prezimena, zvucalo bi mi kao da nudi kuma. :)Evo jos jednog musko-zenskog (tj. nose ga i muskarci i zene) srBskog imena: Dobrica.
Немо’ ми упадаш у реч (види тајминг)! :Q)А тих унисех имена (а поготово надимака) има к’о шаше.
Link to comment
  • 2 weeks later...

Detetu se ne može dati bilo koje imeIme Talua Does the Hula from Hawaii (Talua pleše hula sa Havaja) nije prikladno za devojčicu, ocenio je sudija za porodične sporove sa Novog Zelanda Rob Marfit, koji od roditelja ove devojčice zahteva da detetu daju novo ime."Dete se time izlaže ruglu i podsmehu u društvu", rekao je Marfit, koji je presudio da će devetogodišnja devojčica biti poverena na čuvanje sudu dok ne dobije novo ime.Devojčica, oko čijeg starateljstva njeni razvedeni roditelji vode bitku na sudu, poverila je sudiji da se stidi svog imena i da ga krije od drugova da joj se ne bi podsmevali.Ovo nije prvi ovakav slučaj sa kojim se susreće novozelandski sud za porodične sporove."Zaprepašćeni smo brojem bizarnih imena koje roditelji smišljaju za svoju decu", kazao je Marfit, navodeći imena blizanaca ?Fish and Chips? i ?Benson and Hedges?. :rolf: Među ekscentričnim imenima kojih se sudija setio su i ?Number 16 Bus Shelter? (autobuska stanica broj 16), ?Midnight Chardonnay?, ?Fat Boy?, ?Got Lucky? i ?Sex Fruit?.

Link to comment

Prcović. Sisojević, Prstojević, Rukić, Šakić, Grlić, Nosić, Ustić, Grudić, Kolenić, Zubić... Stopalić je diskutabilno.

Link to comment
Не знам да ли је и данас тако, ни да ли је то баш био неки пропис, али... једно време сам радио у западним крајевима Мађарске, где има око 18% Немаца. Виђао сам по датотекама презиме, например, Вајс, написано на три начина: Weiss, Weisz, Vajsz. Три човека, можда су и род, а различито се пишу. То више као подлога за причу - секретарица у фирми, Швабица, има помађарено име. Ништа страшно, једно -е на крају је постало -а, али оригинал никако није могао да прође. У свим документима, свуд јој пише са -а. Но, она је бар знала немачки - неки други, ни да бекну, чак и сопствено презиме читају по мађарски (пише се Zei-, он га изговара са Зеј- уместо са Цај-).Едита: дошла да ме куцне по рамену и да ме опомене да сам промашио тему. "pri uzimanju državljanstva", не при рођењу.
U K+K monarhiji i Francuskoj Jevrejima nije bilo dozvoljeno da uzimaju imena koja imaju i neki plemici koji su se racunali"stubom nacije".Cinovnici su gundjali jer jevrejska imena nisu umeli da izgovaraju, pa je tako Josef II zakonom od 1787prisilio Jevreje da uzmu nemacka imena.Stara hebrejska imena proglasena su nevazecim.Clanovi komisije su po svojoj volji i raspolozenju davali imena Jevrejima. Postojala je i lista pozeljnih imena, alije to kostalo silnog zlata.Ta imena su ( kao sto Pakula vec reche) obicno prelepa jer su "cvetna i draguljasta"Blumenthal,Rosenthal,Saphir,Rosenzweig, ali i Morgestern,Stern, Morgentau,Lilienthal.Neka srednje pozeljna imena bila su boje "weiss,schwartz,rot,gelbgr?n,blau,rose,braun.Neki nesrecnici su dobijali i imena kao Eselkopf (magareca glava) Stinker(smrdljivac). Morali su i oni da placajuda bi im se ime promenilo.Ima i puno imena koja oznacavaju profesiju . I ne samo kod Jevreja,nego i kod Nemaca,naravno.Jevreji su svoja imena kasnije kombinovali sa tako sto bi ubacili neko slovo da bi barem nekako ipak licili na hebrejsko.
Link to comment
U K+K monarhiji i Francuskoj Jevrejima nije bilo dozvoljeno da uzimaju imena koja imaju i neki plemici koji su se racunali"stubom nacije".Cinovnici su gundjali jer jevrejska imena nisu umeli da izgovaraju, pa je tako Josef II zakonom od 1787prisilio Jevreje da uzmu nemacka imena.Stara hebrejska imena proglasena su nevazecim.Clanovi komisije su po svojoj volji i raspolozenju davali imena Jevrejima. Postojala je i lista pozeljnih imena, alije to kostalo silnog zlata.Ta imena su ( kao sto Pakula vec reche) obicno prelepa jer su "cvetna i draguljasta"Blumenthal,Rosenthal,Saphir,Rosenzweig, ali i Morgestern,Stern, Morgentau,Lilienthal.Neka srednje pozeljna imena bila su boje "weiss,schwartz,rot,gelbgr?n,blau,rose,braun.Neki nesrecnici su dobijali i imena kao Eselkopf (magareca glava) Stinker(smrdljivac). Morali su i oni da placajuda bi im se ime promenilo.Ima i puno imena koja oznacavaju profesiju . I ne samo kod Jevreja,nego i kod Nemaca,naravno.Jevreji su svoja imena kasnije kombinovali sa tako sto bi ubacili neko slovo da bi barem nekako ipak licili na hebrejsko.
Ako je moj kolega iz firme u pravu, mnoštvo srpskih prezimena iz Hercegovine (na primer Guzina i slična) je nastalo najpre kao način sprdnje sa austrougarskim vlastima koje su pokušavale da sprovedu popis stanovništva i uvedu zemljišne knjige. Lokalno stanovništvo se gotovo nadmetalo ko će smisliti ružnije prezime, naravno ne računajući da su austrougarske ćate po običaju posao shvatile do kraja ozbiljno i temeljito krenule da ga završe. Da je prvobitna šala prevršila meru, "domoroci" su shvatili tek kada im je bilo jasno da će ubuduće njihove tapije glasiti na prezimena koja su ćate upisale u zemljišne knjige, ali tada je bilo kasno.
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...