Jump to content
IGNORED

Izrael, Palestina i arapske zemlje


3opge
Krošek
Message added by Krošek,

Na ovoj temi postoje stroža pravila oko kačenja raznoraznih sadržaja: Zabranjeno je repostovanje, kačenje tvitova ili bilo kakvih materijala (slika, klipova...), kao i goli linkovi. Postovi moraju biti napisani sopstvenim rečima, i dozvoljen je hipertekst (dugme Link). Izuzetno, kao propratni sadržaj uz sopstveni post, prihvatljivi su kratki isečci nekog dužeg teksta (ne i kraćeg kao što je obična vest).

Recommended Posts

Od svih gadosti koje sam danas video jedna me posebno dojmila, idf testerama i buldožerima uništava maslinova drva  Palestinaca.

Ljudi zapomažu, mole... Jbt... 

Mislim jasno, jebeš masline gube se glave, deca ginu ali ovaj nivo izopačenosti... 

  • Tužno 2
Link to comment
28 minutes ago, Zaboravan said:

Od svih gadosti koje sam danas video jedna me posebno dojmila, idf testerama i buldožerima uništava maslinova drva  Palestinaca.

Ljudi zapomažu, mole... Jbt... 

Mislim jasno, jebeš masline gube se glave, deca ginu ali ovaj nivo izopačenosti... 

 

 

 

Razumem sta hoces da kazes, verujem da si video, posto ocito pratis i mnogo gore stvari od toga, koje ranije nisi mogao ni da zamislis. 

 

Medjutim... 

 

Ja ne bih bio toliko strog, pokusao bih da razumem da ovaj rat nije poceo ni juce, ni 7/10..on ide sto godina.. Sto godina bola, krvi, mrznje, osvete, nijedno drustvo , razum nije imun na to.

 

Izrael i Palestina ne mogu da nadju resenje, oni i objektivno nisu u stanju. Odgovornost je na onima koji su gurali problem pod tepih, zatvarajuci oci - dok ne prodju sledeci izbori... 

 

 

 

Edited by barba
  • +1 1
Link to comment
43 minutes ago, barba said:

 

Slazem se... s tom razlikom sto mislim da ne zeli rat sledecih 10godina.Mada  na kraju dolazimo do istog oboje. 

 

Moj utisak je da Bibi trazi tacku pobede.. tacku izlazka iz konflikta koju moze izraelskom drustvu da predstavi kao pobedu. 

nisam bas 100% siguran

 

Sadasnja situacija je prilicno povoljna za Bibija:

- ima puno podrsku zapadnih zemalja, i generalno nemaju postavljene "crvene linije" sta sme i sta ne sme da radi. Moze da radi sta hoce, mediji i politicari ce to spinovati, onako kako spada u demokratskim drzavama ;)

- arapske zemlje su prilicno "skromne" u reakcijama. Istina za volju nije im u interesu da se zamere Zapadu. Videli su na praktican nacin kako lako mogu da se dobiju batine kad se ne slusa. Takodje, Arapi trenutno ne mogu da imaju vecu pomoc Rusiji (i Kine), sto im jako bilo od pomoci ranije ;)

- jedino je Iran nesto buni, ali su i daleko i slabi da bi mogli znacajnije da uticu.

 

Jedina smetnja je Egipat koji nije otvorio granice da izbeglice iz Gaze, i na taj nacin spreci da trenutnu humanitarnu katastrofu.

 

U sadasnjoj situaciji Bibiju je jedina sansa da, dok su svi u stanju blokade kao zec kad ga osvetle farovi, iskoriati rat i da protera sto vise Palestinaca i iz Gaze, za sada bezuspesno, i sa Zapadne Obale. Pritom, da sto vise oslabi Juzni Liban. 

Po njega bi idelan razvoj dogadjaja bio rat u Libanu, gde bi se svi zablenuli, i jedno "etnicko ciscenje" u "komsiluku". Jos ako uspe nekako da uvuce SAD i EU, onda je "na konju".

 

 

  • +1 1
Link to comment

Zgrade u Bejrutu su i dalje izresetane a neke i dalje u rusevinama iz vremena gradjanskog rata koji je trajao decenijama a upravo mnogi za njega krive i Palestince i posebno Izraelce. Niko u Libanu ne voli Izrael, kako su mi rekli, ako gradjanin Libana makar turisticki ode u Izrael, gubi pravo da se vrati.

Link to comment
50 minutes ago, Zaboravan said:

Od svih gadosti koje sam danas video jedna me posebno dojmila, idf testerama i buldožerima uništava maslinova drva  Palestinaca.

Ljudi zapomažu, mole... Jbt... 

Mislim jasno, jebeš masline gube se glave, deca ginu ali ovaj nivo izopačenosti... 

Dobro jutro. Vidi datum recimo ovde: https://www.npr.org/2006/01/21/5166204/israelis-deny-harming-palestinian-olive-trees 

  • Hvala 1
Link to comment
25 minutes ago, barba said:

 

 

 

Razumem sta hoces da kazes, verujem da si video, posto ocito pratis i mnogo gore stvari od toga, koje ranije nisi mogao ni da zamislis. 

 

Medjutim... 

 

Ja ne bih bio toliko strog, pokusao bih da razumem da ovaj rat nije poceo ni juce, ni 7/10..on ide sto godina.. Sto godina bola, krvi, mrznje, osvete, nijedno drustvo , razum nije imun na to.

 

Izrael i Palestina ne mogu da nadju resenje, oni i objektivno nisu u stanju. Odgovornost je na onima koji su gurali problem pod tepih, zatvarajuci oci - dok ne prodju sledeci izbori... 

 

 

 

Drug, ja se sećam par-nepar... Jednostavno, ovo mi je bilo da se postidim što sam čovek... Još jednom sam se tako osećao 1999. možda me okinuo neki  ptsd... 

  • +1 1
Link to comment
1 hour ago, Zaboravan said:

Od svih gadosti koje sam danas video jedna me posebno dojmila, idf testerama i buldožerima uništava maslinova drva  Palestinaca.

Ljudi zapomažu, mole... Jbt... 

Mislim jasno, jebeš masline gube se glave, deca ginu ali ovaj nivo izopačenosti... 

 

Masline i nekako, ali kad betoniraju bunare...

  • Tužno 1
Link to comment
12 minutes ago, Zaboravan said:

Ovde nema govora o vandalizmu, tu je idf, bageri, motorne testere... 

A na mom linku to su radili settleri, verovatno sa dopustom IDF-a. Da prostis, ista ona stvar, kolonizatori su kolonizatori.

 

O tome kako sade "svoje" drvece kako bi promenili landscape: https://www.architectural-review.com/essays/books/violence-of-planting-in-israel-palestine 

 

Masline su deo tradicije Palestine. Unistis njih, unistis kulturu. Win.

  • +1 2
Link to comment
2 minutes ago, Fins fleet said:

A na mom linku to su radili settleri, verovatno sa dopustom IDF-a. Da prostis, ista ona stvar, kolonizatori su kolonizatori.

 

O tome kako sade "svoje" drvece kako bi promenili landscape: https://www.architectural-review.com/essays/books/violence-of-planting-in-israel-palestine 

 

Masline su deo tradicije Palestine. Unistis njih, unistis kulturu. Win.

Sve jasno... Nisam znao za tu finoću™ mi kao stoka po grobljima, crkvama, džamijama a oni next lvl... :puke:

Link to comment

To sa maslinama je vrsta kolektivne kazne na nivou porodice. Cilj je da ove starije generacije, 60+, kojima te masline jako znace uticu na mlade da "ne prave sranja".

Nesto kao kad @Vasilij Zajcev pravi spradacine i posalice sa ognjistima

 

 

  • Hvala 1
Link to comment
8 minutes ago, x500 said:

To sa maslinama je vrsta kolektivne kazne na nivou porodice. Cilj je da ove starije generacije, 60+, kojima te masline jako znace uticu na mlade da "ne prave sranja".

Nesto kao kad @Vasilij Zajcev pravi spradacine i posalice sa ognjistima

 

 

Ajde ne racionalizuj. Cilj je etnicko ciscenje i genocid. Da je van konteksta pa da kazes, ali ovde imamo najgora zverstva nad civilima u toku i sada pricamo o nekom strategijskom milostivom cinu, bolje da ubijemo drvece nego da ratujemo.

Edited by Fins fleet
Link to comment
18 minutes ago, x500 said:

To sa maslinama je vrsta kolektivne kazne na nivou porodice. Cilj je da ove starije generacije, 60+, kojima te masline jako znace uticu na mlade da "ne prave sranja".

Nesto kao kad @Vasilij Zajcev pravi spradacine i posalice sa ognjistima

Е, 'ај не сери, 'леба ти... :fantom:

Link to comment
2 hours ago, barba said:

 

Ja ne bih bio toliko strog, pokusao bih da razumem da ovaj rat nije poceo ni juce, ni 7/10..on ide sto godina.. Sto godina bola, krvi, mrznje, osvete, nijedno drustvo , razum nije imun na to.

 

Izrael i Palestina ne mogu da nadju resenje, oni i objektivno nisu u stanju. Odgovornost je na onima koji su gurali problem pod tepih, zatvarajuci oci - dok ne prodju sledeci izbori...

 

 

Nisam neki ekspert, pogotovo za to podrucje, ali sto se tice sadasnjeg konflikta, zar nije problem nastao nakon sto su posle WW II Britanci odlucili da na njihovoj kolonijalnoj teritoriji Palestine, stvore drzavu Izrael? Citao sam nesto, i kapiram zasto je Jevrejima nakon svega sto se desilo trebala "svoja" drzava. Cak sam citao da su Britanci nudili neku svoju africku koloniju, ali se Jevrejima nije svidela jer nije imala izlazak na more... Pa im nudjena Albanija (nisam poverovao iako sam procitao), da bi se na kraju ipak smestili odakle se nekada davno izbegli... I od tada u blagoslov zapada mic po mic krece sirenje teritorije ratovima, krsenje UN rezolucija, vojna nadmoc... I od tada je bukvalno svaka vlast u Izraelu cinila sve da ne dodje do necega sto je UN rezolucijom odavno doneto, a to je nezavisna drzava Palestina, i Jerusalim kao glavnim gradom...

Link to comment
×
×
  • Create New...