Jump to content
IGNORED

Arhitektura


Mr.Smith

Recommended Posts

4 hours ago, beyoncé said:

hvala palikarisu na iniciranju teme o betonskom skoplju, već neko vreme i mene opseda.

 

iako kenzo tangeov projekat nije u potpunosti realizovan, u skoplju su i te kako prisutni elementi ovog futurističkog (ne samo za to vreme) plana, zbog čega neki zovu skoplje prestonicom brutalizma. danas su mnogi od tih objekata unakaženi do neprepoznatljivosti intervencijama retardiranog projekta sk2014 (kao zgrada vlade na prethodnoj strani ili most goce delčev), ili skoro nevidljivi od neobaroknih gipsanih kulisa, spomenika, bilborda, neona i ostalog urbanističkog šuma. većina objekata je u očajnom stanju usled neodržavanja i zapuštenosti (a i da se ne lažemo, goli beton ružno stari), kao npr. pomenuta železnička stanica koja danas izgleda kao scenografija za košmar. mada, neki bi rekli da je, sudeći po reakcijama koje izaziva, ili zato što su noćne more uvek upečatljivije od bezbrižnih snova, košmarno sastavni deo brutalizma.

 

najviše građevina su projektovale domaće (ex yu) arhitekte, među kojima se posebno ističe bitoljčanin janko konstantinov, koji je do rekonstrukcije radio u firmi alvar aalta u finskoj, a njegova dela se mogu naći od švedske do kalifornije. inače, za razliku od, recimo, beograda i zagreba, gde je ovaj stil najvidljiviji na stambenim zgradama/blokovima, u skoplju su gotovo svi najznačajniji brutalistički objekti javni (prostori). (iako mi preterivanje u bilo čemu nije strano, kada bih stavila sve slike koje želim od ovih koje sam vremenom nakupila, to bi bilo ozbiljno iživljavanje nad forumom, pa ni ne počinjem.)

 

i da, poetry u naslovu nije tu slučajno. jonathan meades, i tekst koji izgovara deadpan glasom i sakriven iza crnih naočara, je čista poezija. nešto korozivna, puna nepoznatih ali melodičnih reči, ubada prst u oko, ali poezija.

 

(može i na kritiku savr umetnosti)

 

 

 

ma kaci, sto da ne:) ! 

 

daj ako imas konstantinova:) a dobro bi bilo videti i malo te novopecene skalamerije - i na sta sve to sada lici.

Link to comment
On 26.9.2019. at 12:42, hazard said:

 

Mislim da treba malo dublje da se pozabaviš istorijatom i genezom MPC i njenim odnosom sa komunističkim režimom i njenom ulogom u politici istog

Moguće, nemam pojma, crkva me ne zanima ni u kakvom obliku pa se nisam bavio ni spc ni mpc.

 

Nego sam tebe spomenuo u prvom postu zbog brutalizma, zezam se malo, znam da si ti veliki protivnik tog stila :)

Link to comment
1 minute ago, palikaris said:

Moguće, nemam pojma, crkva me ne zanima ni u kakvom obliku pa se nisam bavio ni spc ni mpc.

 

Nego sam tebe spomenuo u prvom postu zbog brutalizma, zezam se malo, znam da si ti veliki protivnik tog stila :)

 

Je s' ti jedan od onih što ispriča vic pa ga objašnjava :fantom: kapiram brate :D

 

MPC je stvorena/promovisana od strane režima u svrhu promocije makedonskog nacionalnog identiteta. Ako se ne varam, to je bilo tipa u programu/ponudi KPJ Makedoncima još krajem rata. Tako da je u tom smislu odnos prema crkvi bio drugačiji u Makedoniji u odnosu na ostatak SFRJ.

 

A za brutalizam...pa dobro brate sad mi je jasno što su ovi Makedonci poludeli i skrenuli u drugi ekstrem sa ovim Skoplje 2014. kičom, nije im bilo lako :fantom:

Link to comment
1 minute ago, hazard said:

 

Je s' ti jedan od onih što ispriča vic pa ga objašnjava :fantom: kapiram brate :D

 

MPC je stvorena/promovisana od strane režima u svrhu promocije makedonskog nacionalnog identiteta. Ako se ne varam, to je bilo tipa u programu/ponudi KPJ Makedoncima još krajem rata. Tako da je u tom smislu odnos prema crkvi bio drugačiji u Makedoniji u odnosu na ostatak SFRJ.

 

A za brutalizam...pa dobro brate sad mi je jasno što su ovi Makedonci poludeli i skrenuli u drugi ekstrem sa ovim Skoplje 2014. kičom, nije im bilo lako :fantom:

Aha. Nego jesi vido kako su pravili komunistički šoping mol, komunističku operu, komunističku crkvu, muzej, akademiju nauka, poštu, školu, itd. I to sve po komunističkom japanskom projektu. Vidi se (i) iz primera Skopja da je brutalizam = komunizam :fantom:

Link to comment

@ roksi & palikaris

evo, za početak, konstantinova (slike su sa neta, i ovako stilski neujednačene su daleko bolje od mojih)

 

njegovo najpoznatije delo je kompleks pošte i telekoma, građeno u etapama od 1968. do 1981.

prva je podignuta zgrada telekoma za koju su inspiracija bile kule na tvrđavi preko puta, a posle i šalter sala pošte koja podseća na nekog prevrnutog insekta. ili svemirski brod.

(u pomenutoj emisiji bbc4, meades stojeći ispred pošte ilustruje razularenu maštu arhitekata modernista: inverted pyramids, allusive shapes, reckless cantilevers, toppling ziggurats, vertiginous theatre, imitations of pyrites, the defiance of gravity - always a sign that a demi-god is at work. the architectural imagination was flying.)

 

na trećoj slici se vidi kako je prostor oko pošte nekada bio potpuno slobodan i praktično se utapao u šetalište pored reke, a na četvrtoj se može videti kako je danas potpuno opstruiran zgradama koje su bez ikakve prostorne logike posađene oko ovog kopleksa (i svuda po centru) i od kojih čovek može samo da dobije panični napad prolazeći tuda

 

Spoiler

19_Konstantinov_Postam_Skopje.jpg.254961

FsVL8.jpg

2070_02.jpg.2639499.jpg

 

ztldnz2kw63vasw-7ooqz.jpg

P4270850_c1pro.jpg.3112980.jpg

 

Skopje-Central-Post-Office-Skopje-Macedo

 

tYl04.jpg

 

P4270859_c1pro.jpg.3113008.jpg

 

Qyn8j.jpg

 

D6nkJSZXkAEjMT2.jpg?format=jpg&name=smal

 

ECIbk5dXsAEzC30.jpg

telecommunication-centre-skopje-macedoni

 

12.jpg

2070_17.jpg.2639475.jpg


89f78376a9f5be30a7f6205280ef18e0.jpg

 

 

image.jpg

 

20150523-155713-770x644.jpg

 

 

gimnazija nikola karev, 1968.

 

Spoiler

467c32c032154519b52dda56052db30e.jpg

GRAYSCALE-2-NIKOLA-KAREV.jpg

 

ARC-7186-XL.jpg

Foto-03-06-13-17-06-51.jpg

 

 

srednja medicinska škola, 1968-1970.

 

Spoiler

ARC-7609-XL.jpg

 

43985255_1970936449655269_55022377019629

 

Foto-03-06-13-17-04-01.jpg

 

 

 

evangelističko-metodistička (tako nešto) crkva, 1973.

 

Spoiler

image.jpg

 

.............................

 

i nešto što nije od konstantinova, al dok smo kod crkava:

katolička katedrala (blagoja micevski & slavko đurić, 1973.), koja je očigledno projektovana po ugledu na tangeovu katedralu u tokiju i zove se presveto srce isusovo, isto kao i katolička crkva u podgorici od koje betonskije, brutalističkije i minimalističkije mislim nema

 

Spoiler

image.jpg

i-db-SRC5c-XL.jpg

Katolicka-Crkva-Skopje-19.jpg

PREKRASNA-GARSONJERA-KAJ-KATOLICKA.jpeg

plwcxrv19ljlbmdhmuwf.jpg

katolicka-24-768x512.jpg

 

 

katolicka-5-1.jpg


katolicka-6.jpg


katolicka-7.jpg

 

katolicka-15-768x512.jpg

 

 

dodaću još kad budem imala više vremena, mada se ključni objekti mogu videti u tekstu koji je linkovao palikaris

Link to comment

 

 hvala ti @beyoncé :) 

 

kaci jos kad budes u prilici.

 

 

17 hours ago, beyoncé said:

@ roksi & palikaris

evo, za početak, konstantinova (slike su sa neta, i ovako stilski neujednačene su daleko bolje od mojih)

 

njegovo najpoznatije delo je kompleks pošte i telekoma, građeno u etapama od 1968. do 1981.

prva je podignuta zgrada telekoma za koju su inspiracija bile kule na tvrđavi preko puta, a posle i šalter sala pošte koja podseća na nekog prevrnutog insekta. ili svemirski brod.

(u pomenutoj emisiji bbc4, meades stojeći ispred pošte ilustruje razularenu maštu arhitekata modernista: inverted pyramids, allusive shapes, reckless cantilevers, toppling ziggurats, vertiginous theatre, imitations of pyrites, the defiance of gravity - always a sign that a demi-god is at work. the architectural imagination was flying.)

 

na trećoj slici se vidi kako je prostor oko pošte nekada bio potpuno slobodan i praktično se utapao u šetalište pored reke, a na četvrtoj se može videti kako je danas potpuno opstruiran zgradama koje su bez ikakve prostorne logike posađene oko ovog kopleksa (i svuda po centru) i od kojih čovek može samo da dobije panični napad prolazeći tuda

 

ECIbk5dXsAEzC30.jpg

 

 

ovo je bas super. ima primese louis kahn-a (kojeg btw obozavam).

 

al ajde ako neko ima da okaci i novoiznikle nakaze - bas bi bilo zanimljivo pogledati podrobnije i uporediti progresivnu (i relativno recentnu) proslost iz doba socijalizma sa potrebom da se vraca u neku dalju i mitsku/hriscansku proslost. tacnije potreba da se ostvari proslost koja zapravo nije ni postojala. 

Link to comment
4 hours ago, roksi said:

 tacnije potreba da se ostvari proslost koja zapravo nije ni postojala. 

 

Kada su u pitanju Makedonci i Makedonija, to je malo šira tema od same arhitekture...

 

Na stranu moje zezanje o reakciji na brutalizam (mada mislim da ima nešto i do toga), Skoplje 2014. je jedan veliki izliv nacionalnih (i nacionalističkih) kompleksa i frustracija u tvrdu materiju.

 

Na specifičan makedonski slučaj dodaš opštu balkansku zabludu da je nacija nešto zapisano u krvi i genima i nepromenjivo...iz koje se izvodi da svaka nacija mora biti drevna i postojeća od vajkada...i dobiješ šta je dobijeno.

Link to comment
8 hours ago, hazard said:

 

Kada su u pitanju Makedonci i Makedonija, to je malo šira tema od same arhitekture...

 

 

na sta tacno mislis? daj razradi malo ako je to i vizuelno artikulisano kroz arhitekturu.

 

Quote

Na stranu moje zezanje o reakciji na brutalizam (mada mislim da ima nešto i do toga), Skoplje 2014. je jedan veliki izliv nacionalnih (i nacionalističkih) kompleksa i frustracija u tvrdu materiju.

 

Na specifičan makedonski slučaj dodaš opštu balkansku zabludu da je nacija nešto zapisano u krvi i genima i nepromenjivo...iz koje se izvodi da svaka nacija mora biti drevna i postojeća od vajkada...i dobiješ šta je dobijeno.

 

da, bogumi, kako stvari kotiraju trenutno, ni beograd nije daleko od slicnog ishoda (although with a more entropic aesthetic;) - stvaranje necega sto cim se napravi krene da se raspada - how ironic). 

Link to comment
9 hours ago, roksi said:

 

na sta tacno mislis? daj razradi malo ako je to i vizuelno artikulisano kroz arhitekturu.

 

 

 

Ukratko, da ne trolujem previše

 

Najmlađa nacija na Balkanu, uobličena konačno tek 1944.-45.

 

Već u socijalizmu je krivotvorena istorija projekcijom makedonske nacije/naroda nazad do srednjeg veka (za razliku od recimo Crnogoraca, za koje je Đilas govorio da su se ,,formirali kao nacija u toku revolucije")

 

Do '91., makedonska nacija postojala je institucionalno (u smislu da država stoji iza nje) samo u socijalizmu i shodno tome je i oblikovana...kada je socijalizam propao, onda nastaje određeno lutanje u identitetskom smislu (glavna nacionalistička stranka, VMRO-DPMNE, nosi ime po nečemu što je bila bugarska nacionalistička revolucionarna organazicija...itd.)

 

Onda tek što si osamostalio, kreće osporavanje svega sa stvih strana: osporavaju ti ime i zastavu (Grci), naciju i jezik (Bugari), državu i teritoriju (Albanci), crkvu (Srbi, Grci, i Bugari)

 

I onda nakon krčkanja svega toga više od decenije, večitog provizornog statusa (BJRM), kreće ludovanje u vidu tog antikovanja čiji je glavni proizvod Skoplje 2014., ali i aerodrom koji se zove Aleksandar Veliki i autoput koji se zove Filip II i tako dalje...a kod Skoplja 2014. se antikovanje ukršta sa kompleksom da pokažeš da si imao nekakvu samobitnost i pre 1945. (kao što su imali Srbi, Bugari, i Grci, što je jasno čim se prošetaš Beogradom, Sofijom, Atinom, vidiš da su to države izgrađene u 19. veku)...poenta je da Skoplje u odnosu ne druge balkanse prestonice ne izgleda kao da je ,,od juče" već da bude jednako sa njima nekako - a rezultat je, naravno, groteskan

Link to comment
9 hours ago, roksi said:

 

da, bogumi, kako stvari kotiraju trenutno, ni beograd nije daleko od slicnog ishoda (although with a more entropic aesthetic;) - stvaranje necega sto cim se napravi krene da se raspada - how ironic). 

 

Mi imamo neke druge komplekse i frustracije, što bi rek'o Ajs Nigrutin šampanjac, dijamanti, Ferari i Dubai što se vidi lepo po BnV

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...