Jump to content
IGNORED

Liberalizacija SPC


ObiW

Recommended Posts

e zanima me, posto nemam nikog bliskog u skoli, ima li nekih sukoba medju ucenicima na liniji gradjanisti-ovi sto idu na katehizis?
nisam primetila sukobe. govorim o srednjoškolcima.oni te časove shvataju kao odmor i relaksaciju i obično im tako pristupaju. pri upisu se opredeljuju, ali kasnije traže da se premeste sa veronauke na građansko ili obrnuto jer im se uvek čini da oni drugi češće gube čas, idu u crkvu ili nešto slično što bi i oni voleli laugh.gif. to im je osnovna motivacija. mada zavisi i od nastavnika koliko uspe da ih animira.kada su tek uvedeni ovi predmeti, mnogo više đaka se opredeljivalo za veronauku. u prethodnih par godina interesovanje za građansko je pojačano, tako da sad u odeljenjima obično imamo situaciju pola/pola.ni jedni ni drugi ne slušaju te predmete iz ubeđenja, već što moraju. većina je zainteresovana kao i za sve ostale predmete, skoro nikako.edit:
Ni ja nemam nikog, interesuje me zašto je to postavljeno kao alternativa, šta ako neko hoće i jedno i drugo?Komšijski klinci, doduše, pričaju da im veronauka nije smor, a ni ovo drugo.
postavljeno je kao alternativa jer jedan deo odeljenja ima jedno, a drugi drugo u isto vreme. inače ne bi bio problem da se posećuju oba. znam i za takve slučajeve. dešava se da nastavnici dobro sarađuju, pa dozvole učeniku koji je zainteresovan, da prisustvuje časovima drugog predmeta. Edited by stormy
Link to comment

u potrazi za podacima o stavovima djaka prema udzbenicima (nesto mi je zvonilo da sam to negde videla), naleteh na ovo:Religious Education: the case of SerbiaI u nekoj meri daje odgovore na neka pitanja ovde postavljena, ali ne i na ono sto sto trazih.enivej, evo neceg blizu:

The parents think that their children have positive attitudes towards the teachers of the optional subjects. The parents of children attending Religious Education (Serbian Orthodox Church) frequently point out changes in children’s behavior related to religious restrictions. If one compares what the parents and children say about Religious Education, one may conclude that positive opinions prevail. Both the parents and students assess most favorably the content of this subject. A considerable number of them are also satisfied with the teaching method, because it differs from that of other subjects. Favorable assessments of teachers pertain to both their methods of teaching and personal characteristics and attitudes towards students. At the same time, a number of parents and students make remarks about the process of teaching with regard to the organization and conditions of work, teaching methods and teachers themselves. The remarks about religious teachers indicate the importance of teachers’ selection and training, so that they can get acquainted with the methods most appropriate for students’ development according to their previous knowledge and capacities (Joksimović, 2003).
Prema ovom istrazivanju, sa ticherovom matematokom bi se moglo sloziti najvise 30%
According to the Ministry of Education data, about 30% of parents whose children started their education decided that their children will not attend either Religious or Civic Education. One third opted for Religious Education, 20% for Civic Education, while 10% chose both (Radisavljević-Ćiparizović, 2002: 222).
Link to comment
u potrazi za podacima o stavovima djaka prema udzbenicima (nesto mi je zvonilo da sam to negde videla), naleteh na ovo:Religious Education: the case of SerbiaI u nekoj meri daje odgovore na neka pitanja ovde postavljena, ali ne i na ono sto sto trazih.enivej, evo neceg blizu:Prema ovom istrazivanju, sa ticherovom matematokom bi se moglo sloziti najvise 30%
ja u te statistike verujem kao i u one Dureksove da su Srbi najaci heftaci. Građani Srbije prosečno vode ljubav 3,5 puta nedeljno, odnosno 182 puta godišnje, pokazalo je istraživanje kompanije "Dureks", prema kojem je svetski prosek kada je u pitanju broj seksualnih odnosa - 103 godišnje.
Link to comment

ta veronauka ima i u srednjoj?! :s_c: meni je to zestoki sok. ja sam mislio to ima u osnovnoj i otaljava se...jebote - marksizam se ucio cetiri godine srednje i bila onolika buka i problem a veronauku pukli dvanaest godina! nikad nista od nas...

Link to comment
ja u te statistike verujem kao i u one Dureksove da su Srbi najaci heftaci. Građani Srbije prosečno vode ljubav 3,5 puta nedeljno, odnosno 182 puta godišnje, pokazalo je istraživanje kompanije "Dureks", prema kojem je svetski prosek kada je u pitanju broj seksualnih odnosa - 103 godišnje.
Izvini, ali mislim da se to ne moze porediti. Ne mozes porediti verodostojnost izjava o licnom seksualnom zivotu i izjasnjavanje o tome sta neko misli o verskoj nastavi. Da li zaista treba da ulazimo u argumentaciju ovoga?Statistika se pod obavezno mora tumaciti iskjlucivo u granicama koje joj postavi metodoloski pristup. Ok je biti kritican, ali moras znati sta konkretno kritikujes. ;)
Link to comment
:lol: Nemoj više, leba ti. To je toliko nemoguće da ne postoji ni procenat šanse da je tako nešto urađeno. Plus, plan i program te ludosti koja se zove građansko vaspitanje, postoji, naravno. Postoji i nešto što se zove udžbenik. Nažalost, pandan građanskom je još veće luđenje u obliku verske nastave. I tu postoji udžbenik i to za svaku veru posebno. Za našu, najslađu, udžbenik se zove Pravoslavni katihizis.
Lažem? <_< Veruj mi da ne.Prošle godine sam ćutao da ćerka ne bi trpela posledice, ali ove godine neću.Pokrenuću temu na sledećem roditeljskom sastanku.Pitao ćerku ponovo. Treba da imaju 1 čas nedeljno.Od 1.Septembra imali su 3 časa veronauke, 2 nisu imali ništa (slobodan čas - veroučiteljka nije došla) i 1 nisu imali zbog rekreativne nastave. Edited by ion
Link to comment
ta veronauka ima i u srednjoj?! :s_c: meni je to zestoki sok. ja sam mislio to ima u osnovnoj i otaljava se...jebote - marksizam se ucio cetiri godine srednje i bila onolika buka i problem a veronauku pukli dvanaest godina! nikad nista od nas...
У РС има само у основној. Јбт, па ви сте већи фанатици од нас. :D
Link to comment

kad spomenu region, sad su mi u Hrvatskoj rekli da oni ne mogu da izbace veronauku iz skola jer bi onda morali Vatikanu placati neke silne kazne :blink:tu informaciju sam dobila kad sam krenula da trepcem u iscudjavanju na izjavu jedne profesorice sa UniZG da "je nama super, mi imamo samo SPC"

Link to comment
kad spomenu region, sad su mi u Hrvatskoj rekli da oni ne mogu da izbace veronauku iz skola jer bi onda morali Vatikanu placati neke silne kazne :blink:tu informaciju sam dobila kad sam krenula da trepcem u iscudjavanju na izjavu jedne profesorice sa UniZG da "je nama super, mi imamo samo SPC"
pa dobro jutro, koliko puta sam ponavljao da se ne histeriše previše kako smo najgori, jer je bratska katolička za klasu zajebaniji igrač od ovih naših zatucanih bradonja.
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...