Jump to content
IGNORED

Liberalizacija SPC


ObiW

Recommended Posts

Jedini problem koji imam sa veronaukom u skolama je to sto se bira ili veronauka ili gradjansko vaspitanje. Gradjansko vaspitanje treba da bude obavezni predmet za sve (nekako mislim da bi to trebalo da bude najvazniji predmet u Srbiji, jer ako necega fali najvise Srbiji na polju kulture, onda je to gradjansko vaspitanje), a veronauka izborna.
Мислим да је то грађанско васпитање у суштини нека врста додатне активности за социологе са ФПН. Оно право грађанско васпитање је у склопу предмета Устав и права грађана који је обавезан али чини ми се само у једној години, то би требало да се прошири.
Dakle, davanjem verskim zajednicama mesto u drzavnim skolama, drzava od njih moze da trazi i nesto zauzvrat.
Бинго, зато се она одвија у државним школама свих европских земаља изузев четири поменуте (F, Slo, Hu, BJRM). Плус што су онда вероучитељи на платном списку државе (па и њој одговорни а не само својој верској заједници).
To je jedan dogovor izmedju crkve i drzave, gde drzava daje crkvi prostor ali trazi i nesto zauzvrat.
То је цела суштина сарадње између владиног и невладиног сектора, инклузије у друштвеном дијалогу и осталим појмовима полиархичне демократије. Quid pro quo на општу корист.
Link to comment
ja ovo ne bih poistovetio s williamsom. kao sto rekoh, nesto treba i zasluziti.
Грађанско право слободе мисли, савести и вероисповести се не заслужује ничим осим рођењем. Наравно ако прихваташ природноправну традицију и досадашња достигнућа универзалних људских права на основу свих конвенција од 1945. наовамо...PS, када будеш имао времена, одслушај тај клип са Јутјуба који си окачио... Edited by savindan
Link to comment
Грађанско право слободе мисли, савести и вероисповести се не заслужује ничим осим рођењем. Наравно ако прихваташ природноправну традицију и досадашња достигнућа универзалних људских права на основу свих конвенција од 1945. наовамо...
Pa covek ti kaze da se SPC upravo i istakla u krsenju prava na slobodu misli, savesti i veroispovesti i da bi bilo pristojno da sad malo zacuti.
Link to comment
Грађанско право слободе мисли, савести и вероисповести се не заслужује ничим осим рођењем. Наравно ако прихваташ природноправну традицију и досадашња достигнућа универзалних људских права на основу свих конвенција од 1945. наовамо...
znaci ne treba zabranjivati sekte? bas mi je drago da si tako otvoren prema konkurenciji. univerzalna ljudska prava nisu jednostrana. organizacije (bez obzira koje sorte) ih moraju postovati da bi svoje aktivnosti slobodno obavljale. ukoliko to nije slucaj, vlast ih moze zabraniti, cak ima i obavezu da ih zabrani. znaci, spc bi morala postovati ljudska prava svih ako zeli da se postuju prava njihovih vernika. s pahomijem koji jos uvek neometano kadi po vranju i amfilohijem koji proklinje i preti, ovo nije slucaj. pre bih rekao da je u pitanju klasicna ko o cemu - kurva o postenju prica. reforma, ciscenje govana iz svojih redova, postovanje prava drugih, dobro bi doslo i makar malo humanitarnog rada - pa se onda moze razgovarati i o moralu i o savesti i o mestu u drustvu. kao sto rekoh, mora da se zasluzi.edit - pretece me braca... Edited by adam
Link to comment
Грађанско право слободе мисли, савести и вероисповести се не заслужује ничим осим рођењем. Наравно ако прихваташ природноправну традицију и досадашња достигнућа универзалних људских права на основу свих конвенција од 1945. наовамо...PS, када будеш имао времена, одслушај тај клип са Јутјуба који си окачио...
Građansko pravo na savest :lol: :Hail:Poenta je, kao što je ranije rečeno, da je to dvostran odnos. Problem je, kao ja vidim, što ti brkaš SPC kakva bi trebala da bude i onakva kakva jeste.
Link to comment
Građansko pravo na savest :lol::Hail:
Када ишчиташ јави се да ти дам још материјала, до тада не мораш да ми се клањаш, немам таквих амбиција. ;) http://www.coe.org.rs/REPOSITORY/168_sloboda-misli-savesti-i-veroispovesti.pdf
Poenta je, kao što je ranije rečeno, da je to dvostran odnos.
Када будеш прочитао једну једину књигу/конвенцију/текст о људским правима схватићеш колико је то што си написао смехотресна бесмислица.
Link to comment
znaci ne treba zabranjivati sekte?
А ко забрањује секте, шта је секта и ко то одређује? Наше (српско) законодавство не познаје појам секте, из које правне традиције то црпиш?
univerzalna ljudska prava nisu jednostrana. organizacije (bez obzira koje sorte) ih moraju postovati da bi svoje aktivnosti slobodno obavljale. ukoliko to nije slucaj, vlast ih moze zabraniti, cak ima i obavezu da ih zabrani.
Организације морају да поштују закон државе у којој функционишу и да њихови (оснивачки) акти не буду противни уставу. Појам људских права је нешто што спада у обавезе држава јер је у средишту односа грађанин-држава. Жалим случај али је твоје поимање људских права исто толико фалично колико и Алфонсово, препоручујем ти да макар потражиш појам у неком енциклопедичком речнику.
znaci, spc bi morala postovati ljudska prava svih ako zeli da se postuju prava njihovih vernika.
Апсолутно нетачно и бесмислено. Да бих ти дочарао глупост твоје изјаве прочитај следећу изјаву која садржи исто толико (бе)смисла:"Parapsihopatologija ad би морала да поштује људска права свих ако жели да се поштују (људска) права њених акционара"
kao sto rekoh, mora da se zasluzi.
Твоје поимање људских права је негде на нивоу немачке позитивно-правне школе 1930-их с тим што за разлику од њега одсуствује јасно-дефинисане материјалне услове за конзумента права, налик совјетској судској пракси 1950-их. :lol: Edited by savindan
Link to comment
Pa covek ti kaze da se SPC upravo i istakla u krsenju prava na slobodu misli, savesti i veroispovesti i da bi bilo pristojno da sad malo zacuti.
Како се истакла у кршењу права на слободу мисли, савести и вероисповести када је то искључиво прерогатив државе према својим грађанима (однос држављанства)?Како је досадно када противник не може да састави ни семи-кохерентан контра-аргумент. Васудево, ишчита ли ту теологију оца му јебем?
Link to comment
Како се истакла у кршењу права на слободу мисли, савести и вероисповести када је то искључиво прерогатив државе према својим грађанима (однос држављанства)?Како је досадно када противник не може да састави ни семи-кохерентан контра-аргумент. Васудево, ишчита ли ту теологију оца му јебем?
Gde to pise da je iskljucivo prerogativ drzave? Ti resio? Sta, drzava donese zakon da su svi ravnopravni i gotovo, nema vise krsenja prava? Pa 90% zemalja na planeti ima takve zakone, sto se onda uopste uzbudjujemo...Podsetnik, iz Deklaracije :
GENERALNA SKUPŠTINA PROGLAŠAVA OVU OPŠTU POVELJU O PRAVIMA ČOVEKA kao zajedničko merilo postizanja za sve narode i sve države zbog toga da bi svaki organ društva, imajući Povelju stalno na umu, težio da učenjem i odgojem doprinese poštovanju ovih prava i sloboda i da bi progresivnim nacionalnim i međunarodnim merama osigurali njihovo opšte i delotvorno priznavanje i održavanje, kako među narodima samih država članica, tako i među narodima onih područja koja su pod njihovom ingerencijom.
a sad mozes dalje da se izdrkavas
Link to comment
Васудево, ишчита ли ту теологију оца му јебем?
Iščitao, jašta, no seirim. Ideološki sam tačno na sredini između tebe i, na primer, Brace, pa bih samo pokvario raspravu.
Link to comment
Iščitao, jašta, no seirim. Ideološki sam tačno na sredini između tebe i, na primer, Brace, pa bih samo pokvario raspravu.
Дај им макар шапни коју добру, видиш да се момци не сналазе :lol:
Link to comment

zajebo sam se za savest, priznajem. svaki dan naučiš nešto novo.

Када будеш прочитао једну једину књигу/конвенцију/текст о људским правима схватићеш колико је то што си написао смехотресна бесмислица.
Smehotresne besmislice se uglavnom ospore jednom rečenicom. Hajde, ne budi lenj.Zašto je to besmislica ? Misliš da je smisleno stanje u kome ja poštujem Crkvu kao instituciju (nezavisno od moje religije) dok ta crkva meni, preko svojih sveštenika, govori da sam bolesnik jer sam homoseksualac ?
Link to comment
Дај им макар шапни коју добру, видиш да се момци не сналазе :lol:
pretpostavljam da znas da drzava na osnovu deklaracije o ljudskim pravima ima obavezu da stiti gradjanstvo od sirenja mrznje i diskriminacije, kako organizovane tako i neorganizovane. drzava donosi zakone koji garantuju postovanje ljudskih prava a zakoni se, kao sto si rekao, moraju postovati. spc znaci mora postovati zakone koji stite ljudska prava. cenim da si ovoliko u stanju da procesuiras bez obzira na to sto se zakoni u srbiji postuju sporadicno i selektivno. al nema veze - ti ces ipak da zahtevas citat iz deklaracije u kojem pise da organizacija mora da postuje ljudska prava - zar ne? a cenim da bi ti se jezik osusio kad bi priznao da je amfilohijev govor o gay paradi sirenje mrznje. u pravu si, u ovakvim diskusijama se ne snalazim.
Link to comment

Ајде овако - хришћански да пружим руку помирења и знања. Нисам правник али сте у великој заблуди.Људска права (у које спадају грађанска и сва друга права која се додељују појединцу) као концепт постоје ради заштите од самовоље државе, такорећи од злоупотребе власти. Она се не односе на СПЦ, Сонар доо или Удружење извиђача Србије све док ова три не спадају у судску, извршну или законодавну власт (односно државу). Та недржавна удружења (правна лица) могу да прекрше закон (који јесте написан у складу са и ради заштите устава, поретка и наших уставом-зајемчених права). Ко прекрши закон тај због истог сноси последице (санкције).Међутим, све и да се испостави да је неко (правно или физичко) лице прекршило закон оно не може сносити као последицу комплетно обесправљење (тј. губљење своје правне личности или вам "правну дехуманизацију", хипербола моја). Кршење закона, једном доказано, и прекршилац осуђен, сноси законом утврђене санкције које у опет законом одређеном опсегу ограничавају нечије право (на имовину) кроз глобу (или слободу) кроз затворску казну. Али и осуђени вишеструки преступник, поред тих законом одређених и утврђених ограничења једног дела својих права - опет остаје грађанин и људско биће коме је све остало гарантовано исто колико вама и мени, моралним, савесним грађанима који поштујемо закон. То што је неко украо или убио не значи да можете некажњено да га убијете, тучете, мучите или му отимате имовину јер има право да настави свој живот неспутано колико и ви. Исто важи за правна лица, ако је неко правно лице криво оно ће бити процесуирано, кажњено и наставити с даљим радом.Тако је и цео тај ваш покушај да исконструишете или пронађете преступе СПЦ како бисте објаснили зашто она мора бити обесправљена (тј. да јој се забрани оно на шта јасно има право по закону и уставу) најпре био сладак, затим смешан да би на крају (што се више трудите) постао жалостан. Курчева работа, губите и своје и моје време... <_<

Link to comment
Ајде овако - хришћански да пружим руку помирења и знања. Нисам правник али сте у великој заблуди.
Hriscanski? Pa pocinio si bar dva smrtna greha samo ovim postom, hriscanine...O pomirenju i znanju...Ako u Univerzalnoj Deklaraciji o ljudskim pravima pise da se odnosi na svaki organ drustva, sta ti mislis, da li je SPC organ srpskog drustva? To sto ti koristis kao argument je govnjivi izgovor koji koristi svako djubre na ovoj planeti kad potegne za silom : vidite kako su svi moji gradjani lepi, zdravi, rumeni i ravnopravni, a to sto tamo neke rome/crnce/arape/homoseksualce malo tu i tamo potamane, to je van moje kontrole, to nije drzava.I niko ovde ne trazi od SPC da se odrekne svojih prava, samo koristimo svoje sopstveno pravo da kazemo da je velika vecina stvari koje SPC kaze besmislica, neke su suprotne interesu vecine gradjana i njihovih ljudskih prava, a neke su cak i protivzakonite. Kad se sve sabere i oduzme, SPC srpskom drustvu mnogo vise steti nego koristi, za nekoliko redova velicine.
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...