Jump to content
IGNORED

Liberalizacija SPC


ObiW

Recommended Posts

Ali ta ministarka je zbog tog pokusaja posle ekspresno smenjena.
pa jes, al' ne što crkva vrši uticaj nego što su videli da je čvaknuta.Ne znam šta je Đinđiću trebalo da uvede veronauku, bolje da su uveli kulinarstvo/domaćinstvo ili kako već, od toga bi bar bilo neke koristi.Kad je SPC (u XX i XXI veku) izgradila neku školu, bolnicu, prihvatilište za beskućnike... bilo šta što nije za njihove potrebe. Nikad. Sapienti sat. Edited by Kelt
Link to comment
Ne vidim nista moralno u negiranju prava na abortus i sistematskoj hajci na homoseksualce, cak to smatram veoma nemoralnim, no shvatanja o moralu se bitno razlikuju u razlicitim drustvenim grupama. Ipak, iako postujem pravo Crkve da se izjasnjava o pojavama koje smatra stetnim, odbijam da prihvatim da se uloga Crkve kao moralnog oslonca drzave predstavlja kao nesto nepodlozno licnom upitu.
Link to comment
Ne vidim nista moralno u negiranju prava na abortus i sistematskoj hajci na homoseksualce, cak to smatram veoma nemoralnim, no shvatanja o moralu se bitno razlikuju u razlicitim drustvenim grupama.
Ако причамо о Србији и СПЦ, оба примера су ти лоша, први никада није СПЦ заступала (тј. тражила забрану абортуса) а оним другим се није никада бавила ниједна од верских заједница.
Ipak, iako postujem pravo Crkve da se izjasnjava o pojavama koje smatra stetnim, odbijam da prihvatim da se uloga Crkve kao moralnog oslonca drzave predstavlja kao nesto nepodlozno licnom upitu.
Обрћеш тезе, ено погледај човека горе коме смета увођење веронауке, апсолутно јој негирајући икакву вредност, при том сам сигуран да није формирао став на основу некаквог истраживања, књиге или чланка на дати случај, највероватније није никада у животу ни упознао вероучитеља нити дете које похађа веронауку али он има свој став (који је легитиман до те мере) чија нелегитимна црта лежи у томе да онима са супротним ставом треба забранити или макар у некој мери ограничити право на испољавање сопственог става...Није нужно Црква морални ослонац колико религија или неки други систем духовних/спиритуалних вредности који се узима као априори корисна појава по друштво, баш као што, здраво за готово, узимамо фудбалски клуб малишана, као друштвено корисну појаву. Наравно, неко би могао да наведе разлоге зашто мисли да религија/систем духовних вредности није добар по друштво баш као што бих ја могао да наведем случајеве повреда и насилничког понашања све у вези са спортом и изведем закључак да држава треба да сузбија ФК или им макар никако не помаже у томе да се развијају... Edited by savindan
Link to comment
Ако причамо о Србији и СПЦ, оба примера су ти лоша, први никада није СПЦ заступала (тј. тражила забрану абортуса) а оним другим се није никада бавила ниједна од верских заједница.Обрћеш тезе, ено погледај човека горе коме смета увођење веронауке, апсолутно јој негирајући икакву вредност, при том сам сигуран да није формирао став на основу некаквог истраживања, књиге или чланка на дати случај, највероватније није никада у животу ни упознао вероучитеља нити дете које похађа веронауку али он има свој став (који је легитиман до те мере) чија нелегитимна црта лежи у томе да онима са супротним ставом треба забранити или макар у некој мери ограничити право на испољавање сопственог става...Није нужно Црква морални ослонац колико религија или неки други систем духовних/спиритуалних вредности који се узима као априори корисна појава по друштво, баш као што, здраво за готово, узимамо фудбалски клуб малишана, као друштвено корисну појаву. Наравно, неко би могао да наведе разлоге зашто мисли да религија/систем духовних вредности није добар по друштво баш као што бих ја могао да наведем случајеве повреда и насилничког понашања све у вези са спортом и изведем закључак да држава треба да сузбија ФК или им макар никако не помаже у томе да се развијају...
A koja je korist od veronauke, majke ti? Ako se vodimo tom logikom, mogli bi da uvedemo i predmete kao astrologija, alhemija, gledanje u solju, numerologija...P.S. Stvarno ne vidim sta ima korisno u prodavanju praistorijskih mitova za realnost lakovernim i veoma osetljivim malisanima. Edited by braca
Link to comment
оним другим се није никада бавила ниједна од верских заједница.
naravno da jeste.
Link to comment
pevalo se prvo to. kada je objavljeno da ce Kostunica biti kandidat za predsednika, pocela je da se peva i ova druga, tako da kazem "zvanicna" verzija DOS-a. tacno se secam da sam pesmu prvi put cuo kada sam bio u Pionirskom parku, na onom prvom DOS-Kostunicinom mitingu, leta 2000. jos se secam da je jedan moj drugar veoma zacudjeno rekao: "Sta docekasmo, da Kostunica postane populista".
secam se i ja ove ludnica pesme. moja sestra je rekla da je interesantno sto lepo zvuci i: "spasi srbiju i ubij se, kostunice". nastav'te dalje o spc....
Link to comment
Обрћеш тезе, ено погледај човека горе коме смета увођење веронауке, апсолутно јој негирајући икакву вредност, при том сам сигуран да није формирао став на основу некаквог истраживања, књиге или чланка на дати случај, највероватније није никада у животу ни упознао вероучитеља нити дете које похађа веронауку али он има свој став (који је легитиман до те мере) чија нелегитимна црта лежи у томе да онима са супротним ставом треба забранити или макар у некој мери ограничити право на испољавање сопственог става...
ja sam predavala engleski jednoj devojčici koja je išla na veronauku. tada je imala devet godina. kada nakon nekog vremena nije uspela da ukapira nešto što smo radile, počela je da se trese i panično da plače, jer nije dobra, a ako nije dobra bog je neće voleti i ićiće u pakao zauvek. ne treba biti genije da bi znao da tolika deca nisu u stanju da shvate da poruke iz biblije ne treba shvatati bukvalno. ona ne znaju šta je to metafora i nisu u stanju da misle o apstraktnim pojmovima na način koji je neophodan za razumevanje biblije. ako nisu dobra ićiće u pakao i to je to.takođe sam imala prilike da zavirim u neki časopis koji im dele na tim časovima (deci u trećem razredu!) i ne moram da spominjem da je bio pun priče o kosovu i o tome kako se suviše ugledamo na zapad i dozvoljavamo svakakvima da brukaju naš grad (to je bilo u oktobru prošle godine i ciljali su na prajd). u životu me niko ne može ubediti da je veronauka (makar na način na koji se u našim školama uči) dobra za decu, bez obzira na moralnost koju pretpostavljaju.
Link to comment

Veronauka je po meni u osnovnoj školi štetna. Crkva uvek propagira dogmu. Ne vidim ni razlog zašto se sekularna država petlja u te stvari. Crkva treba da organizuje časove veronauke, pa ko želi neka je pohađa.

Link to comment

bas mi je zanimljiva ova rasprava o tome kako, eto, u engleskoj, crkva ima uticaj na vlast a sirota spc u zapecku. ja bih bio jako srecan da spc ima uticaja na srpsku vlast koliko i anglikanska crkva na britansku. ja ne znam sta uopste vernici vise zele - da patrijarh bude predsednik i da sinod pise zakone? mada, verovatno ni to ne bi bilo dovoljno...

Link to comment

Ko je rekao da je sirota SPC u zapecku? Ideja je bila samo da se pokaze kako crkve i u uredjenim zapadnim drzavama imaju politicki stav i da im niko ne zamera a priori zbog toga.savindan jeste upravu kada kaze da ljudi sa previse emocija ulaze u tu pricu o ulozi crkve u drustvu (a ulogu ima samim tim sto se 60-70% stanovnistva deklarise kao njeni vernici). Ovo kazem ja koji nisam vernik, nego sam jos i nekrst.

Link to comment
ja sam predavala engleski jednoj devojčici koja je išla na veronauku. tada je imala devet godina. kada nakon nekog vremena nije uspela da ukapira nešto što smo radile, počela je da se trese i panično da plače, jer nije dobra, a ako nije dobra bog je neće voleti i ićiće u pakao zauvek.
Ја сам у њеним годинама бринуо (између осталог) да не дође до нуклеарног рата и смака света. (Нека) деца су једноставно склона паничењу и мислим да то нема везе с тим шта уче у школи већ како се носе са стресом, кога је нажалост све више. С друге стране, да сам ишао на веронауку и веровао у Бога у тим годинама, можда бих прихватио одговор да до рата једноставно неће доћи и поштедео своје младо тело стресних хормона коме сам га изложио. Управо као једну од добрих страна религије могу да издвојим ту могућност да понекад бар на трен заборавиш на проблеме када се препустиш идеји о (праведној) Вишој сили која те штити.
ne treba biti genije da bi znao da tolika deca nisu u stanju da shvate da poruke iz biblije ne treba shvatati bukvalno.
Наравно, због чега се и лекције поједностављују и колико сам чуо часови уопште нису као из осталих предмета већ вероучитељ и деца слободно разговарају на дате или случајне теме. То уз честу појаву да дете с грађанског оде да слуша веронауку и обрнуто, из радозналости коју би било криминално спутавати.
ona ne znaju šta je to metafora i nisu u stanju da misle o apstraktnim pojmovima na način koji je neophodan za razumevanje biblije. ako nisu dobra ićiće u pakao i to je to.
Недовољно владам знањем из психологије да бих знао од које године деца почињу да капирају те апстрактне појмове и од које године би онда требало да уче веронауку. Могу само да говорим из личног искуства да моји родитељи мене никада нису штедели од знања које сам превише млад да разумем. Можда би било боље да јесу? cool.gif
takođe sam imala prilike da zavirim u neki časopis koji im dele na tim časovima (deci u trećem razredu!) i ne moram da spominjem da je bio pun priče o kosovu i o tome kako se suviše ugledamo na zapad i dozvoljavamo svakakvima da brukaju naš grad (to je bilo u oktobru prošle godine i ciljali su na prajd).
Наравно, као што исто тако има катастрофалних уџбеника из других предмета које због тога не треба укидати већ побољшати уџбеник.
u životu me niko ne može ubediti da je veronauka (makar na način na koji se u našim školama uči) dobra za decu, bez obzira na moralnost koju pretpostavljaju.
То је ипак на основу случаја из трећег разреда. С друге стране имамо ситуацију да је у Београду опредељеност за веронауку-грађанско око 55-45 док је у остатку Србије већа предност веронауке (негде и до две трећине). Поред свега, родитељи и деца бирају веронауку, вероучитељи се усавршавају, као и методика наставе и уџбеници, што се једино може поздравити.
Link to comment
Ko je rekao da je sirota SPC u zapecku? Ideja je bila samo da se pokaze kako crkve i u uredjenim zapadnim drzavama imaju politicki stav i da im niko ne zamera a priori zbog toga.savindan jeste upravu kada kaze da ljudi sa previse emocija ulaze u tu pricu o ulozi crkve u drustvu (a ulogu ima samim tim sto se 60-70% stanovnistva deklarise kao njeni vernici). Ovo kazem ja koji nisam vernik, nego sam jos i nekrst.
u pravu si, ucitavam umesto da citam. ovde se ustvari pravda uticaj spc na politiku zato sto anglikanci (i ne samo oni) javno iznose politicke stavove. dobro, razne verske organizacije po svetu javno iznose politicke stavove, samo valjda je bitno i kakvi su ti stavovi i koliko uticaja te verske organizacije imaju na drustvo. ne bih ja to poredio sa anglikancima, ima ih kojima je spc bliza i po uticaju i po stavovima.
Link to comment
Обрћеш тезе, ено погледај човека горе коме смета увођење веронауке, апсолутно јој негирајући икакву вредност, при том сам сигуран да није формирао став на основу некаквог истраживања, књиге или чланка на дати случај, највероватније није никада у животу ни упознао вероучитеља нити дете које похађа веронауку али он има свој став (који је легитиман до те мере) чија нелегитимна црта лежи у томе да онима са супротним ставом треба забранити или макар у некој мери ограничити право на испољавање сопственог става...
kako, leba ti, nedostatak veronauke znači zabranjivanje ili ograničavanje prava na ispoljavanje sopstvenog stava ? kad smo kod sopstvenih stavova, kako funkcioniše ta veronauka kada si ateista, hinduista, budista ili protestant ? ono, po pitanju iskazivanja sopstvenih stavova na času.
Ko je rekao da je sirota SPC u zapecku? Ideja je bila samo da se pokaze kako crkve i u uredjenim zapadnim drzavama imaju politicki stav i da im niko ne zamera a priori zbog toga.savindan jeste upravu kada kaze da ljudi sa previse emocija ulaze u tu pricu o ulozi crkve u drustvu (a ulogu ima samim tim sto se 60-70% stanovnistva deklarise kao njeni vernici). Ovo kazem ja koji nisam vernik, nego sam jos i nekrst.
nije to ulazak a priori po tom pitanju, ja (takođe nekrst) nemam nikakav problem da se crkva izjašnjava o političkim pitanjima u srbiji. Ne radi se, zapravo, o stavu Crkve, nego o mom mišljenju da se kod nas pojuri za time što je Crkva rekla kao da je Sveto pismo, pun intended. I opet, to jurenje nije zbog opravdanosti tog Crkvinog političkog stava, nego zbog jurenja sitnih političkih poena i jeftinog populizma.Da li je licemerno ograničavati Crkvu da se izjašnjava zbog toga što su nam političari beskičmeni poltroni ? Jeste, priznajem, ali tako je, jebiga.
Link to comment
političari beskičmeni poltroni ?
Jos jedan nekrst. Ma da, imaju pravu da pricaju sta hoce, ali smeta taj povlasceni polozaj. Sto ne prave veronauku pri crkvama ili privatnim skolama. Sta ima drzava time da se zamlacuje. A posebno me iritira pitanje poreza. Idealno resenje je nemacko, izjasnis se kao vernik i cap 10% ide crkvi. Hehehe pa bih onda sa uzivanjem gledao pravoslavne srbe i kako se izjasnjavaju.
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...