Jump to content
IGNORED

Liberalizacija SPC


ObiW

Recommended Posts

"Spasi Srbiju iz ludnice, Koštunice!"
Pevalo se, nažalost. Doduše, bilo je 'spasi nas iz ludnice, Koštunice', ali to ne menja suštinu.Pevala se i Bregovićeva 'Mesečina' (nezvanična himna protesta), Borina 'Baba Jula', čudo pravo da smo dobili ovo što smo dobili.
Link to comment
Doduše, bilo je 'spasi nas iz ludnice, Koštunice', ali to ne menja suštinu.
Bilo je baš kao što Vasa reče. Verovatno nisi dobro čuo :lol: .
Link to comment
biggrin.gif.OK, bilo je i jedno i drugo, verovatno, ja sam čuo ovo moje. Kako je bilo u Sremskoj Mitrovici, nemam pojma. A Marijana Milosavljević mi nije autoritet nizašta.
Link to comment
Administrator novoformirane Eparhije austrijsko-švajcarske sa sedištem u Beču biće episkop bački Irinej, a za administratora novoosnovane Eparhije buenos-ajreske za čitavu Južnu i Srednju Ameriku određen je mitropolit crnogorsko- primorski Amfilohije.
Opa, Game of Church Trones: Irinejevi protivkandidati odlaze da sire pravoslavlje po svetu. Patrijarh prikuplja uzde?
Link to comment

Ne. to su novoformirane eparhije, koje se daju na upravu pouzdanim kadrovima, dok se ne steknu uslovi za mandate full-time episkopa. Ova proglasenja su poprilicna pocast za Irineja i Amfilohija, jer ce ostati upamceni da su oni bili prvi episkopi u tim eparhijama.

Link to comment
  • 2 weeks later...

Btw, zanima me sta oni koji smatraju da crkva ne sme ic' da pisne o bilo cemu sto se ne tice Biblije u najjuzem smislu, ima da kaze na sledeci dogadjaj:http://www.bbc.co.uk/news/uk-13706710

Archbishop of Canterbury criticises coalition policiesArchbishop of Canterbury Dr Rowan Williams says the Big Society idea is viewed with "widespread suspicion"The Archbishop of Canterbury has warned that the government is committing Britain to "radical, long-term policies for which no-one voted".Writing in the New Statesman magazine, Dr Rowan Williams raised concerns about the coalition's health, education and welfare reforms.He said there was "indignation" due to a lack of "proper public argument".A Downing Street spokesman said: "This government was elected to tackle Britain's deep-rooted problems.""Its clear policies on health, welfare and the economy are necessary to ensure we are on the right track," he added.The article was written for the latest edition of the New Statesman, which Dr Williams guest edited. The magazine is on sale from Thursday and extracts of the archbishop's words appear on its website.'Plain fear'In the piece, Dr Williams said the Big Society idea was viewed with "widespread suspicion".Talking specifically about the government's key health and education policies, he said they were being introduced at a "remarkable speed".“Start Quote Dr Williams even questioned the coalition's use of its democratic mandate”End Quote Robert Pigott BBC religious affairs correspondent"At the very least, there is an understandable anxiety about what democracy means in such a context," he said.In a wide-ranging attack, he accused the Conservative-Liberal Democrat coalition of creating "anxiety and anger" in the country by introducing reforms without sufficient debate.Dr Williams was critical of Prime Minister David Cameron's flagship Big Society initiative, which aims to shrink the state and hand more control of services to volunteer groups, describing it as a "stale" slogan, viewed as an "opportunistic" cover for spending cuts.The archbishop's article also said there was concern that the government would abandon its responsibility for tackling child poverty, illiteracy and poor access to the best schools."Government badly needs to hear just how much plain fear there is around questions such as these at present," he said.He also criticised the government's welfare reforms, complaining of a "quiet resurgence of the seductive language of 'deserving' and 'undeserving' poor" and the steady pressure to increase "what look like punitive responses to alleged abuses of the system".'Important figure'BBC religious affairs correspondent Robert Pigott said this was by no means the archbishop's first attack on government policy, but it was extraordinary for its breadth and it was the most overtly political yet."Dr Williams even questioned the coalition's use of its democratic mandate, claiming that no-one had voted for its radical reforms to health and education, and that they were being forced through without 'proper public argument'," he said.In addition to writing the leading article, Dr Williams also commissioned a wide range of essays, articles and reports from contributors including author Philip Pullman, former Prime Minister Gordon Brown and Chief Rabbi Lord Sacks.“Start Quote Obviously people used to criticise our policies, not just on Iraq and foreign policy but on domestic policy and reform as well - it's just part of the way things work”End Quote Tony Blair Former Prime MinisterDowning Street dismissed Dr Williams' criticism of the Big Society as "a cover for cuts".A Downing Street spokesman said the prime minister had supported the idea of a Big Society long before the financial crisis and the need for significant savings.Pressed over the significance of Dr Williams' comments, the Downing Street spokesman said: "He's obviously an important figure in British society."The former Prime Minister, Tony Blair, said there was a long-standing tradition of archbishops criticising government."Obviously people used to criticise our policies not just on Iraq and foreign policy but on domestic policy and reform as well. It's just part of the way things work," he said."He's perfectly entitled to put his position and I should imagine the government will say they're pretty relaxed about it and get on with whatever they want to do."Former Conservative cabinet minister Lord Tebbit, whose own government agenda was criticised by Lord Runcie when he was head of the Church of England, agreed the archbishop was entitled to his opinion."No-one would dispute the right of the archbishop to make comments of a political kind in this area; it's part of his job to do so."And he's quite right that there are policies of the coalition for which nobody seemed to vote and policies for which people voted which are not being carried through by the coalition, but that's the problem of coalition."
Evo, glavni svestenik anglikanske crkve kritikuje vladu vrlo otvoreno i konkretno. E sad ako neko kaze, to je Engleska, nije to k'o i Srbija i SPC, ja cu kazem: kak'i smo mi Englezi, takav je Amfilohije Vilijams. (poredjenje nije sa Irinejom, jer je Irinej u SPC ono sto je engleska kraljica u CE).
Link to comment
Evo, glavni svestenik anglikanske crkve kritikuje vladu vrlo otvoreno i konkretno. E sad ako neko kaze, to je Engleska, nije to k'o i Srbija i SPC, ja cu kazem: kak'i smo mi Englezi, takav je Amfilohije Vilijams. (poredjenje nije sa Irinejom, jer je Irinej u SPC ono sto je engleska kraljica u CE).
A, pa ako je to tako u Engleskoj, naravno da je to sasvim u redu i da tako treba.
Link to comment

Moja poenta se odnosi na to da kod nas postoji stav da odvojenost crkve i drzave znaci da crkva ne sme da pisne nista na bilo koju temu koja nije striktno verska (a odrediti sta je striktno versko nije lako) i da treba da bude maltene nevidljiva u javnom prostoru. Odvojenost crkve i drzave znaci da crkva nema direktan uticaj na drzavnu politiku kroz neki institucionalizovani mehanizam; znaci da crkva ne kontrolise vlast ali i obratno: da vlast ne kontrolise crkvu. I ova odvojenost zapravo daje crkvi vecu slobodu da komentarise ono sto vlast radi. Crkva, kao i bilo koja NVO, ima pravo da komentarise sta god hoce. Hteo sam da pokazem ovim primerom da je na Zapadu normalno da crkvenjaci komentarisu i politicke teme, i da se niko zbog toga ne uzbudjuje niti se izjasnjava da im to pravo treba uskratiti.

Link to comment
Moja poenta se odnosi na to da kod nas postoji stav da odvojenost crkve i drzave znaci da crkva ne sme da pisne nista na bilo koju temu koja nije striktno verska (a odrediti sta je striktno versko nije lako) i da treba da bude maltene nevidljiva u javnom prostoru. Odvojenost crkve i drzave znaci da crkva nema direktan uticaj na drzavnu politiku kroz neki institucionalizovani mehanizam; znaci da crkva ne kontrolise vlast ali i obratno: da vlast ne kontrolise crkvu. I ova odvojenost zapravo daje crkvi vecu slobodu da komentarise ono sto vlast radi. Crkva, kao i bilo koja NVO, ima pravo da komentarise sta god hoce. Hteo sam da pokazem ovim primerom da je na Zapadu normalno da crkvenjaci komentarisu i politicke teme, i da se niko zbog toga ne uzbudjuje niti se izjasnjava da im to pravo treba uskratiti.
Taj stav je kod nas znatno ojacao u vreme kada je ministarka prosvete po nalogu svog duhovnika odlucila da protera evoluciju iz skola, pa apsolutno odobravam pojacanu opreznost javnosti spram pokusaja Crkve da utice na drzavnu upravu.Prvo da se ovde oforme trajni demokratski kontrolni mehanizmi, pa onda da govorimo o tome kako se preteruje u kritikama Crkve. Mi smo rovito tranziciono drustvo i svaka paranoja spram potencijalnih nosilaca vlasti je vise nego pozeljna. Edited by Marko M. Dabovic
Link to comment

Ali ta ministarka je zbog tog pokusaja posle ekspresno smenjena. Upravu si, mi jesmo tranziciono drustvo, i upravo tu svako pokusava da nadje svoje mesto (pa i crkva). Samo kazem da je apsolutno nerealno (a i nedemokratski) ocekivati na kraju tranzicije stanje u kom crkva cuti i popovi ne rade nista osim sto drze sluzbe po crkvama.

Link to comment
Moja poenta se odnosi na to da kod nas postoji stav da odvojenost crkve i drzave znaci da crkva ne sme da pisne nista na bilo koju temu koja nije striktno verska (a odrediti sta je striktno versko nije lako) i da treba da bude maltene nevidljiva u javnom prostoru. Odvojenost crkve i drzave znaci da crkva nema direktan uticaj na drzavnu politiku kroz neki institucionalizovani mehanizam; znaci da crkva ne kontrolise vlast ali i obratno: da vlast ne kontrolise crkvu. I ova odvojenost zapravo daje crkvi vecu slobodu da komentarise ono sto vlast radi. Crkva, kao i bilo koja NVO, ima pravo da komentarise sta god hoce. Hteo sam da pokazem ovim primerom da je na Zapadu normalno da crkvenjaci komentarisu i politicke teme, i da se niko zbog toga ne uzbudjuje niti se izjasnjava da im to pravo treba uskratiti.
Такав став најчешће заступају људи који су свој либерализам почели да испољавају 90-их по узору на неке тамо псевдо-либерале којима је ЈБТ сламао кичму 1970-их а они у томе били учесници или неми посматрачи. Наравно, њихови ставови везе немају с либерализмом који је неспојив с концептом да некоме на основу друштвеног статуса, верског опредељења или занимања отуђиш сувереног грађанско право на слободу (изражавања) (политичког) мишљења.Црква је свакако више од НВО и као такву је рецимо признаје Немачка с обзиром на њене историјске заслуге (у формирању нације) али и кроз духовни допринос друштву (где се узима да организација која заговара моралне норме, биле оне верског карактера или не, јесте корисна). Штавише, као што савремене теорије повећања легитимности демократске власти теже укључењу цивилног (невладиног) сектора у активности власти (дебате, израда закона, заједнички савети/органи) тако није немогуће и чак је пожељно укључити верске заједнице у целу причу.Одвојеност цркве од државе, поред тог гарантора аутономије деловања једном и другом, је служила као период изградње и суверених (апсолутистичких) држава у Средњем веку, најпре Реформацијом (с обзиром да је Света Столица до тада рушила концепт "једне, недељиве власти" одобравањем и често постављањем апсолутног владара - папоцезаризам) а у земљама попут Француске неким екстремистичким решењима (Јакобинци итд.). Таква акумулација власти није никада била потребна у православном свету где је Црква заправо била подређена држави (цезаропапизам).Имам утисак да сам о томе већ писао на километре али авај, људи се не руководе рацијом (аргументима) већ емоцијама што се, како чух, могло приметити на расправи о оцени уставности Закона о црквама и верским заједницама који је оборио рекорд УСС за расправу по дужини трајања (и изнетим аправним бисерима).
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...