Jump to content
IGNORED

Liberalizacija SPC


ObiW

Recommended Posts

-----
Značenje ovog mi izmiče. Pravoslavci ne upotrebljavaju izraze koje je moj bolesni um stavio umesto crtica. edit: Savindan je 300% u pravu (mada je njegova priča malo heavy), ukoliko hoćeš da pripadaš pravoslavnoj crkvi, onda prihvatiš njena pravila, ukoliko nećeš, onda nisi pravoslavni vernik, tačka. Smilsliš novo tumačenje hrišćanstva, pa ako se primi odlično, ali 'popovi i crkva su odvratni', a 'pravoslavna filozofija (?) je super', nije baš u duhu dogme. Edited by Anonymous
Link to comment

Koliko se sećam i Vuk Karadžić je bio pravoslavac, vrlo značajan za naš narod, a napravio je rečnik narodnih izraza koji sadrži i ovu reč.Da li je ono što je narodno u suprotnosti sa verom?

Link to comment

Pa ništa onda, uđi u prvu crkvu i prevedi te crtice na narodski jezik pa ćeš čuti stručnije mišljnje od mog.edit:Šta rade od nesrećne Manasije, sledeće je valjda lajt šou na ulazu, kao onaj kod fontane u Pionirskom parku. Srećom, nisam vernik, pa nemam nikakvih iluzija.p1040455fe.jpg

Edited by Anonymous
Link to comment

To je popovsko prodavanje mooda za boombrege. "Nema spasenja van Crkve" kazu popovi, isto kao kad bi Miskovic reko "Nema snabdevanja bez Maxija". Za pravu™ veru dovoljna je biblija, stolica i svetlo. Pa Dzibus je zakucan zato sto je udario na Hram i popovsku kastu i resio da prodaje besmrtnos' za dz. No middleman, nego direkt na salter. Danas popovi ne prodaju sitne zivotinje za zrtvovanje ali cik se vencaj, cik slavi, cik se rodi, cik umri...

Link to comment
To je popovsko prodavanje mooda za boombrege. "Nema spasenja van Crkve" kazu popovi, isto kao kad bi Miskovic reko "Nema snabdevanja bez Maxija". Za pravu™ veru dovoljna je biblija, stolica i svetlo. Pa Dzibus je zakucan zato sto je udario na Hram i popovsku kastu i resio da prodaje besmrtnos' za dz. No middleman, nego direkt na salter. Danas popovi ne prodaju sitne zivotinje za zrtvovanje ali cik se vencaj, cik slavi, cik se rodi, cik umri...
Tačno, ali srećom ovde svako može da im kaže da se jebu. Nije ovo još uvek Poljska, gde ti idu od vrata do vrata, pa ukoliko ih odjebeš, imaćeš realne probleme sa sahranom.Ja se bunim protiv poluvernika, koji bi da se jebu, a da im ne uđe. Savindan je tu superpošten.
Link to comment
Funny - po ovdašnjem tumačenju, kod muslimana, ako triput preskočiš džumu (kolektivni namaz koji se obavlja petkom), izlaziš iz vjere. Ima nečeg u tom broju "tri". :)
То је заједнички координатни систем за сва три једнобоштва која се плету око, наводно, једног те истог божанства - 3, 7, 12. Кад се нешто набраја, три (Амер, Рус, Босанац), седам сестара / мршавих крава / гладних година / гора и мора, па онда 12 апостола (апостолке покрадене!), знакова зодијака, сати у подне. Оно, није да су они то баш измислили, него га се здушно држе.
Link to comment
Оно, није да су они то баш измислили, него га се здушно држе.
+1 za ovo, jednobožačke religilije su žešće agresivne.
Link to comment

Jbga Erasere, u pravoslavnom i katolickom verskom sistemu vera jeste pripadnost crkvi, tj. bez toga se ne moze. Savindan je stoga u pravu.Ako 'oces da budes hriscanin slobodni strelac, eto ti protestantizam, ali to nije pravoslavlje.

Link to comment
Jbga Erasere, u pravoslavnom i katolickom verskom sistemu vera jeste pripadnost crkvi, tj. bez toga se ne moze. Savindan je stoga u pravu.Ako 'oces da budes hriscanin slobodni strelac, eto ti protestantizam, ali to nije pravoslavlje.
Ali me ne pričamo sa stanovišta crkve. Ljudi mogu deliti pravoslavna uverenja i ne ići u crkvu. OK možda po crkvenim pravilima oni neće biti smatrani delom pravoslavne crkve, ali zašto bi besmislena sektaška pravila nas ograničavala u tome da ljude smatramo pravoslavcima. Mislim da je tu pitanje šta po nama čini vernika, verovanje u setprincipa i vrednosti ili verski ritual. Sama crkva se ne buni kod popisa što 90% onih koji su "pravoslavci" ne ide u crkvu i ne traži da se u zvaničnu statistiku uvrsti "prava" cifra. EDIT: Mislim, mene zabole za institucionalizovana abraka-dabra sranja, ali je glupo ljudima osporavati pravo na veru i izjednačavati veru i crkvu. Edited by Eraserhead
Link to comment

Pa nema sta mi da smatramo ili ne smatramo, tj. to nije bitno. Svako je slobodan da veruje u sta zeli i da to naziva onako kako god zeli.Ali svaka vera ima svoja pravila i da bi bio njen deo moras da postujes ta pravila. Ako ih ne postujes, onda si napravio neku svoju sektu novu sa novim pravilima.I ne postoji nikakav zakonski ili bilo koji drugi problem da znljubica radi sta god hoce i da to naziva pravoslavljem. To je verska sloboda. Ali je takodje sasvim unutar savindanovih prava, pa i prava SPC kao organizacije, da on njoj spocitava da ona vise nije pravoslavni vernik jer je prekrsila verska pravila.A ako gledamo ti i ja na sve to kao neki neutralni posmatraci jer nismo vernici, onda gledamo objektivno: postoji verska grupa, imaju svoja pravila, oni koji ne slede ta pravila su neka druga verska grupa. Sto naravno ne znaci da oni nemaju pravo da sebe etiketiraju i nazivaju isto, ali isto tako imaju pravo da se medjusobno spore ko je "pravi", a mi neutralni posmatraci cemo akademski zakljuciti da oni jesu dve razlicite (mozda vrlo slicne po nekim stvarima) verske grupe i radi konvencije dati im razlicita imena.

Link to comment

Meni je jako zanimljiv taj fenomen new-age shvatanja vere kao nečeg potpuno privatnog i isključenog iz javne sfere. Ni u jednom verskom spisu koji sam ikada čitao ne postoji koncept slobodnog odlučivanja o strukturi i sadržaju verskog iskustva: suština vere je prihvatanje bilo sabornosti, bilo mistične hijerarhije (ono što Indusi zovu "parampara" ili učeničko nasleđe postoji širom Azije, a bogme i kod nas, u vidu odnosa sa "starcem" ili, kao sada, duhovnikom), bilo neke vrste maltene vojničke subordinacije kakva postoji kod rimokatolika. Vera bez crkve je korisna koliko i karburator izvađen iz automobila: korisna stvar, ali van svoje funkcije. Kome je do duhovnog iskustva van vere, postoje discipline koje ne podrazumevaju prihvatanje dogmi stvorenih i održavanih upravo radi saborskog iskustva: Biblija je sva u zajedničarenju, formalizovanom slavljenju Boga kroz Crkvu, ne vidim način da se od toga napravi isključivo lični čin. Takvi kojima treba lični mistični čin napraviće mnogo bolji posao ako prihvate ciklične i individualne obrede ceremonijalne magije, počnu da se bave divinacijom (Tarot, Ji Đing...samo ne astrologija, od toga se postane dileja), jogom ali uz savete iskusnijeg jogina, ili da izmisle nešto svoje, zašto da ne. Sve ovo ne isključuje mogućnost da se neko selo u Srbiji otpadi od popa i ne zove ga u kuće niti ide na službe, ali to nema veze sa dogmom i hijerarhijom, nego sa protom blesanom koji ne ume sa seljacima.Inače svako ko je primio svetu tajnu krštenja je član Crkve, a postupak isključenja iz Crkve se sprovodi samo za najekstremnije prestupe kao što su raskolništvo i istrajavanje u grehu uprkos višestrukim pokušajima ponovnog saobražavanja člana Crkve sa njenim pravilima. To da Savindan dođe i nekoga obavesti da nije član Crkve, to neće da može, to je oholost, time je on počinio veći greh nego žena koja kaže da ima veru, ali joj se ne ide u hramove i kod popova i monaha.

Edited by Marko M. Dabovic
Link to comment

Ovo gore je donekle tacno za pravoslavnu i rimokatolicku crkvu. Medjutim, kroz istoriju su protestantske crkve pokazale mnogo vecu kompatibilnost sa individualizmom. Zato i ne cudi da su tokom 18. i 19. veka te dve pojave isle ruku pod ruku u zemljama sa najjacom individualistickom tradicijom. Takodje, zbog nedostatka jakih crkveno-hijerarhijskih struja protestantizam u Kini belezi takodje neverovatan rast. Verovatno ga KP ne smatra za dovoljnu opasnost.

Edited by Anduril
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...