Jump to content
IGNORED

Liberalizacija SPC


ObiW

Recommended Posts

E, mislim da je taj odnos ipak dvosmeran. SPC, kao jedan od institucionalnih stubova sprstva™, znacajno utice na formiranje preovladjujuceg mnjenja, barem koliko i ono na formulisanje njenih stavova.
Ili, drugim recima, ako vecina voli cirku, masnu hranu, fudbal i sisate pevaljke, SPC treba to da promovise ?
Link to comment
Problem upravo jeste u Ceci jer se bavila kriminalnim radnjama, a nije uhapšena iako postoji osnov za to. Ljudi koji idu na njen koncert da slušaju njene pesme nemaju veze sa tim.Na sličan način možemo posmatrati i vrh SPC i "vernike", ako se pod tim pojmom podrazumeva većinsko stanovništvo koje se izjašnjava kao pravoslavno, jer među njima ne postoji neki monolitan stav po pitanju homoseksualnosti. Ima onih koji bi ih tukli, koji bi to zabranili, pa oni koji su u fazonu "može u svoja 4 zida", pa do onih koej to suštinski i ne dotiče. E, tu je problem što se SPC vrlo svesno stavlja na stranu lowest common denominatora i apeluje na one najniže porive. Izvini, ali izjava "Crkva nije za nasilje ali oni su grešnici bla bla bla" data u onako specifičnom kontekstu ne može da smiri situaciju, već samo dodatno doliva ulje na vatru i oni to dobro znaju.Što sve opet ne znači da njih treba hapsiti zbog tih izjava, nego da treba jasnoh izreći da je taj stav govno i prozivati ih zbog toga, umesto odmahivanja rukom.
Ne govorim o Ceci kriminalcu nego o Ceci turbofolk fenomenu. Meni licno manje smeta njeno muljanje s transferima (naravno da treba da zaglavi u zatvoru) nego njen uticaj na drustvo 90ih, tj. ona kao olicenje jednog drustvenog fenomena. Dakle s tim itekako imaju veze ti sto idu na koncert i slusaju njene pesme.Sto se tice stava o homoseksualnosti, da postoje nijanse koje si naveo ali vecina ljudi smatra da je to nesto lose i neprirodno, i upravo je blizu tog stava "sazaljevanja" Irinejevog.Pazi, ja ne mislim da SPC ima nekakav uticaj na seksualne stavove vecine svojih vernika - oni su deklarativno protiv seksa pre braka pa im se nevencani vernici karaju sve u 16.To da treba reci da je stav los i prozivati zbog toga - OK, ali velika je razlika izmedju "stava koji je govno" i govora mrznje. I previse je ocekivati od hriscanske crkve da se taj stav promeni - sto ne iskljucuje prozivke naravno, mada bih rekao da je najefektnije oruzije upravo ignorisanje toga sto crkva prica i obracanje direktno ljudima/vernicima. Edited by hazard
Link to comment
Ili, drugim recima, ako vecina voli cirku, masnu hranu, fudbal i sisate pevaljke, SPC treba to da promovise ?
Oni su ljudi protiv kobasicijade, ali šta da se radi kad ljudi vole da klopaju :D Šta bi se desilo da zabrane slave kao paganske običaje? :lol:Pravoslavna crkva je u srpskoj državi, kao i u ostalim pravoslavnim državama, uvek alat vlastodržaca. Nažalost, nisu oni nikakva sila, nikakva elita koja može potpuno samostalno da deluje ne obazirući se na okolnosti i štatijaznam.
Link to comment

Aj da se vratimo na pocetak. Ovo je taj umirujuci blagi stav SPC o kome se ovde govori:

Crkva, međutim, ima rezerve prema pojavama poput tzv. gej parade. Stav Crkve u ovom slučaju je jasan - te ljude ne osuđujemo, već ih sažaljevamo. Ne možemo da shvatimo da neko svoju manu ili porok nameće kao nekakav zakon koji treba da se poštuje. Tim ljudima bi trebalo na neki način pomoći. Oduvek je bilo sličnih pojava, ali današnji zahtevi da im se pruži javna podrška daleko su od crkve.
Hajde da potpuno racionalno rastumacimo ove blage reci. Dakle homoseksualci imaju manu (to je sto su homoseksualci) i upraznjavaju porok (jebu se sram da ih bude) a onda, vidi ovo, to namecu, time sto organizuju gej paradu na kojoj se bore da smeju da to upraznjavaju bez da ih neko premlacuje. I jos se spominje "kao nekakav zakon koji treba da se postuje" sto je jasan znak da SPC ne daje ni 5 para na to da li je zakonom dozvoljeno da homoseksualci rade sve sto i heteroseksualci. Ne, SPC jasno kaze da joj se jebe za to i da ona nece odustati od svojih pravila u tretiranju homoseksualaca. A ta pravila su jasna - da je homoseksualizam bolest i greh i da treba da se leci milom ili silom a dok se ne izleci da se na sve moguce nacine sprecava praktikovanje istog. Potom se spominje i roditeljsko da "tim ljudima bi trebalo na neki nacin pomoci" a kako danasnja medicina ne zna za carobni stapic kojim se neko prebacuje da voli drugi pol ostaje kao pomoc samo da se primene recepti iz paklene pomorandze ili crne reke, sta je kome po volji.Ne znam ko normalan moze da kaze da je ovo sasvim normalna izjava na kakve treba da se naviknemo.
Link to comment

Njihovo je da to pricaju, ateisticki i sekularno je buniti se protivu prodora takvih izjava u javni diskurs. To se zove ravnoteza.

Edited by Marko M. Dabovic
Link to comment
Ne znam ko normalan moze da kaze da je ovo sasvim normalna izjava na kakve treba da se naviknemo.
u bre,.....ova izjava je u duhu vremena....pre 50 godina, ne bi izjavili ni ovako nešto ...pre 100 godina em ne bi izjavili em bi likvidirali sve homoseksualce...pre 200 godina bi likvidirali i onog ko ovo izgovori......pre 300 godina bi likvidirali sve just for fun.........verovatno će za 50 godina, popovi ići na čeli Gay parade.Dabovic je u pravu...
Njihovo je da to pricaju,...
Link to comment

I? U čemu je problem ako crkva izdvoji svojih 40 milki ili ih isprosi okolo za mozaik?U čemu je problem ako i država pomogne, ipak je reč o umetničkom delu, ako od para iz poreza mogu da se finansiraju drugi umetnički (i "umetnički") projekti?Da se razumemo, ja bih sve crkve sutra pretvorio u muzeje a popove rasterao, ali to je samo moj stav i moja želja. I dalje se iz vida gubi činjenica da se 80% stanovništva Srbije izjašnjava kao pravoslavno i da je to njihova stvar. Jebi ga, ne slažem se sa ogromnom većinom stvari na koje se troše pare iz poreza koji i ja plaćam, ali to me samo učvršćuje u uverenju da je demokratija kao sistem društvenog uređenja vrlo daleko od savršenog.

Edited by gotivac
Link to comment

Pa mozda je 80% Srba pravoslavne vere al nije svih 80% ludo da daje pare ubogim pijanim popovima. Zapravo reko bi da je ba vecina zestoko protiv toga samo nekima jos ne dolazi iz dupeta u glavu da kad drzava Srbija daje te pare to daju zapravo oni.A da, to je Srbija. Te pare bi otisle u neke druge bitne projekte akka pecenje.

Edited by Shan Jan
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...