Jump to content
IGNORED

Liberalizacija SPC


ObiW

Recommended Posts

Osetices promenu, pa ces zato da glasas za nekog drugog. Neces da trazis od njih da se menjaju. Sa SPC je jos lakse. Niko te ne tera da ih fermas 2%. Mozes slobodno skroz da ih ignorises. Eto ja npr. Apsolutno me ne dotice stav SPC po bilo kom drustvenom pitanju niti se sa njima konsultujem. Inace, voleo bi da znam sta je to SPC nametnula celom drustvu putem medija i zakona? To da je 7. januar praznik?Pazi, sve sto SPC uspe da nametne ili "nametne", uspe da uradi jer se vecina gradjana Srbije deklarise kao vernici SPC i vecina to prihvata. U svakom drustvu vecina namece neke svoje vrednosti, medjutim tebe niko ne tera da te vrednosti prihvatis.
E jebiga Hazarde, to je kao da si za vreme Slobodana Milosevica govorio "sta me se tice sto ga vecina podrzava (nebitno da li je zaista bilo tako, osvajao je vecinu na izborima), ja sam protiv njega i on sa mnom nema nikakve veze". A trpis njegovu tiraniju, bio ti za njega ili protiv, cak mnogo vise zato sto si protiv. Problem i jeste u tome sto SPC svojim retrogradnim stavovima, koje prihvata i podrzava vecina, cini ovo drustvo nepodnosljivim ambijentom za manjinu. Edited by Milogled Bluff
Link to comment
Pa i ovo direktno ugrozava necija prava. Reci, u ovom kontekstu, da nekoga sazaljevas je teska uvreda.
Izvini, otkad je uvreda isto sto i ugrozavanje prava?Ja ne mogu da kazem da sazaljevam katolike/pravoslavce/muslimane jer veruju u nepostojeci entitet i trose svoje vreme na isprazne rituale naivno verujuci da ce im to omoguciti vecni zivot? Ne smem da kazem da sazaljevam debele, slepe, pusace, kockare, narkomane, glupe plavuse i navijace FK Rad? Ne kapiram. Sta je to, neki novi verbalni delikt? Postoji nekakvo ljudsko pravo "da se ne osetis uvredjenim"? S druge strane pravo slobode govore ukljucuje i pravo da se lupetaju gluposti sve dok se direktno ne poziva na neciji linc, smrt, itd.Uostalom takve stvari o homoseksualcima govore u crkvenjaci u 1 Finskoj pa nikom nista. U smislu, niko ih ne hapsi, ali onda 18000 ljudi napusti crkvu za nedelju dana. A to se nece desiti u SPC nakon ovog intervjua. Elem, nije problem u 1 Irineju, nego u 80% ljudi koji dele njegove stavove - nevezano za pravoslavlje ili religiju uopste. Niti 1 Irinej svojim komentarima u suprotnom smeru moze to da promeni (u Srbiji bi 18000 ljudi u danu napustilo SPC i preslo kod Artemija u sektu kada bi Irinej reko da je biti gej ok). Dakle kao sto rekoh, dzaba se obracati "stranci" kada treba "biracima".
Link to comment
Izvini, otkad je uvreda isto sto i ugrozavanje prava?Ja ne mogu da kazem da sazaljevam katolike/pravoslavce/muslimane jer veruju u nepostojeci entitet i trose svoje vreme na isprazne rituale naivno verujuci da ce im to omoguciti vecni zivot? Ne smem da kazem da sazaljevam debele, slepe, pusace, kockare, narkomane, glupe plavuse i navijace FK Rad? Ne kapiram. Sta je to, neki novi verbalni delikt? Postoji nekakvo ljudsko pravo "da se ne osetis uvredjenim"? S druge strane pravo slobode govore ukljucuje i pravo da se lupetaju gluposti sve dok se direktno ne poziva na neciji linc, smrt, itd.Uostalom takve stvari o homoseksualcima govore u crkvenjaci u 1 Finskoj pa nikom nista. U smislu, niko ih ne hapsi, ali onda 18000 ljudi napusti crkvu za nedelju dana. A to se nece desiti u SPC nakon ovog intervjua. Elem, nije problem u 1 Irineju, nego u 80% ljudi koji dele njegove stavove - nevezano za pravoslavlje ili religiju uopste. Niti 1 Irinej svojim komentarima u suprotnom smeru moze to da promeni (u Srbiji bi 18000 ljudi u danu napustilo SPC i preslo kod Artemija u sektu kada bi Irinej reko da je biti gej ok). Dakle kao sto rekoh, dzaba se obracati "stranci" kada treba "biracima".
Dobro, onda je reci crncu da je crncuga obicna uvreda, a ne diskriminacija i raspirivanje rasne mrznje i netrpeljivosti. Edited by Milogled Bluff
Link to comment
E jebiga Hazarde, to je kao da si za vreme Slobodana Milosevica govorio "sta me se tice sto ga vecina podrzava (nebitno da li je zaista bilo tako, osvajao je vecinu na izborima), ja sam protiv njega i on sa mnom nema nikakve veze". A trpis njegovu tiraniju, bio ti za njega ili protiv, cak mnogo vise zato sto si protiv. Problem i jeste u tome sto SPC svojim retrogradnim stavovima, koje prihvata i podrzava vecina, cini ovo drustvo nepodnosljivim ambijentom za manjinu.
Milosevica nisi mogao da maknes (osim silom, na kraju). Ne vidim kako moze da se uporedi Miloseviceva diktatura i SPC danas. Ko tera ljude da SPC zapravo slusaju? Milicija ide i hapsi homoseksualce? Po nalogu Irineja?
Neke promene su takve prirode da je posle kasno - nema glasanja. A da se ne menjaju - pa to tek ne stoji, SPS/SNS/DSS ne mogu da se porede sa onim sto su koliko juce bili.
Sta tacno, u kontekstu SPC? A ovo za SPS/DSS/SRS (namerno nisam rekao SNS) - menjaju se, ali me, kazem, kao njihovog neglasaca to ne zanima.
A cekaj, ko je kriv za to, SPC ili politicari koji je slusaju? I glasaci kojima je to OK i koji za te iste politicare glasaju? SPC moze da nametne samo ono sto je vecina voljna da prihvati.
Sta je nametnula? Veronauku u skoli, gradnju "najveceg hrama na Balkanu" finansiranu delom i iz mog dzepa, molebane razne, ministarku prosvete koja "ne veruje" u Darvina, popove koji ne silaze sa javnog TV-a, proklela kobasicijadu zbog posta a osvestala koljace ljudi pred pohod, slavila i krila ratne zlocince itd itd, nabacano zbrda zdolaA sta bi tek nametnuli samo kad bi im se dalo...
Veronauka je izborni predmet. Molebanu te niko ne tera da prisustvujes. Da proklinje moze koga oce (to tacno utice na nesto...kako?). Ministarka koja je ne veruje u Darvina je ekspresno smenjena kada se u javnosti digla prasina oko toga. To sto se hram gradi iz tvog dzepa - opet, pitaj politicare zasto to rade. Verovatno zato sto biraci to odobravaju. E sad, u demokratiji je tako - iz tvog dzepa ce se nazalost finansirati masa stvari za koju ti ne bi dinara dao. To jedino moze da se izbegne u liberterijanizmu (nek ti objasni Anduril detaljnije). A za ratne zlocince, ako ima krivicne odgovornosti, naravno treba da odgovaraju. A ovo poslednje tek nema smisla - nametali bi oni svasta kada bi im se dalo, to je tacno. Al im se neda, u tome je poenta.Ti zapravo nemas problem sa SPC, kao institucijom, nego sa cinjenicom da je vecina u Srbiji pravoslavne vere i da to nosi odredjene konotacije i posledice. I lepo kazem, kome to mnogo mnogo smeta, moze da se baci i proselitizam i da propagira neku drugu religiju ili ateizam. Sto bi rekli, nije problem u Ceci nego u 100.000 ljudi na Marakani na njenom koncertu.
Link to comment
Dobro, onda je reci crncu da je crncuga obicna uvreda, a ne diskriminacija i raspirivanje rasne mrznje i netrpeljivosti.
Dozvolices da to nisu bas iste kategorije. Irinej ih nije nazvao 'prljavim pederima perverznjacima'.Evo ti drugog primera - neko izadje i kaze da sazaljeva Rome zbog njihovog nomadskog zivota i da im bilo bolje da ga promene, i da im treba pomoci da to urade, i da ne razume zasto neki insistiraju na takvom nacinu zivota. I sve ostane na tome - na izjavi (dakle nikakva prisila, nista tako). Je li to diskriminacija i raspirivanje rasne mrznje? Ja mislim da nije.
Link to comment
Milosevica nisi mogao da maknes (osim silom, na kraju). Ne vidim kako moze da se uporedi Miloseviceva diktatura i SPC danas. Ko tera ljude da SPC zapravo slusaju? Milicija ide i hapsi homoseksualce? Po nalogu Irineja?
Itekako moze da se uporedi, jer isti nakaradni nacin razmisljanja koji je do pre 10 godina odrzavao Milosevica na vlasti danas odrice pravo na ravnopravnost ili cak postojanje svakoj manjini i svakome ko je po bilo kom osnovu drugaciji.
Link to comment
Itekako moze da se uporedi, jer isti nakaradni nacin razmisljanja koji je do pre 10 godina odrzavao Milosevica na vlasti danas odrice pravo na ravnopravnost ili cak postojanje svakoj manjini i svakome ko je po bilo kom osnovu drugaciji.
Znači Sloba je kriv što ljudi mrze homoseksualce?
Link to comment
Znači Sloba je kriv što ljudi mrze homoseksualce?
Aj procitaj ponovo ono sto sam napisao, i probaj da razlucis sta je uzrok a sta posledica.
Link to comment
Dozvolices da to nisu bas iste kategorije. Irinej ih nije nazvao 'prljavim pederima perverznjacima'.
Ne, rekao je samo da imaju "manu i porok". Ti protumaci da li bi voleo da te neko javno obelezi tako.
Link to comment
A ovo poslednje tek nema smisla - nametali bi oni svasta kada bi im se dalo, to je tacno. Al im se neda, u tome je poenta.
Pa ne da im se - dok ima ljudi koji razmisljaju kao ja. Da se ti pitas - molili bi se svi jednoglasno i bez greske. Iran bi nam izgledao kao slobodna zemlja.
Link to comment
Sloba sigurno nije uzrok.
Pa naravno da nije. Primitivizam, zatucanost, patrijarhalizam, mitomanija, netolerantnost - to su uzroci, a Milosevici, Kostunice, sovinizam, ksenofobija, homofobija i ostalo su samo zalosne posledice. Edited by Milogled Bluff
Link to comment
Sto bi rekli, nije problem u Ceci nego u 100.000 ljudi na Marakani na njenom koncertu.
Problem upravo jeste u Ceci jer se bavila kriminalnim radnjama, a nije uhapšena iako postoji osnov za to. Ljudi koji idu na njen koncert da slušaju njene pesme nemaju veze sa tim.Na sličan način možemo posmatrati i vrh SPC i "vernike", ako se pod tim pojmom podrazumeva većinsko stanovništvo koje se izjašnjava kao pravoslavno, jer među njima ne postoji neki monolitan stav po pitanju homoseksualnosti. Ima onih koji bi ih tukli, koji bi to zabranili, pa oni koji su u fazonu "može u svoja 4 zida", pa do onih koej to suštinski i ne dotiče. E, tu je problem što se SPC vrlo svesno stavlja na stranu lowest common denominatora i apeluje na one najniže porive. Izvini, ali izjava "Crkva nije za nasilje ali oni su grešnici bla bla bla" data u onako specifičnom kontekstu ne može da smiri situaciju, već samo dodatno doliva ulje na vatru i oni to dobro znaju.Što sve opet ne znači da njih treba hapsiti zbog tih izjava, nego da treba jasnoh izreći da je taj stav govno i prozivati ih zbog toga, umesto odmahivanja rukom. Edited by Halvard
Link to comment
Razumeli smo se, onda? SPC je takva kakva je zbog većinskog stava društva, a ne obratno.
E, mislim da je taj odnos ipak dvosmeran. SPC, kao jedan od institucionalnih stubova sprstva, znacajno utice na formiranje preovladjujuceg mnjenja, barem koliko i ono na formulisanje njenih stavova.
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...