Jump to content
IGNORED

Liberalizacija SPC


ObiW

Recommended Posts

Duhovni vodja je tu da ukaze na goruce probleme drustvahttp://www.b92.net/info/vesti/index.php?yyyy=2011&mm=03&dd=31&nav_category=12&nav_id=503246

Link to comment
komentari su me (uglavnom) odusevili, izgleda da ima nade za Srbiju
Ali za crkvu, bojim se, nema
Crkva, međutim, ima rezerve prema pojavama poput tzv. gej parade. Stav Crkve u ovom slučaju je jasan - te ljude ne osuđujemo, već ih sažaljevamo. Ne možemo da shvatimo da neko svoju manu ili porok nameće kao nekakav zakon koji treba da se poštuje. Tim ljudima bi trebalo na neki način pomoći. Oduvek je bilo sličnih pojava, ali današnji zahtevi da im se pruži javna podrška daleko su od crkve.
"Večernje novosti": Kritičari desničarskih organizacija kakve su "Dveri srpske", "Obraz", "Naši 1389" često ih dovode u vezu sa SPC. Kakav je odnos Crkve prema njima?Patrijarh Irinej: Nijednu od tih organizacija nije osnovala Crkva. Mi posmatramo njihov rad i priznajemo da tu ima dobrih stavova i pogleda, mada postoje i oni koji predstavljaju njihovo mišljenje. Sve što je dobro, odakle god da dolazi, Crkva će uvek da pozdravi, što ne znači i da podržavamo sva njihova razmišljanja. Ove organizacije nisu postale našom voljom, a javnosti se one predstavljaju time što zastupaju stavove Crkve.
Link to comment

Ja ne znam sta se ocekuje od SPC povodom gej parade? Da kaze "gej je okej"? Taj film necete gledati, ipak je to pravoslavna crkva. Mnogo je ozbiljnije sto izostaje jasna osuda "Obraza" i "Nasih".

Link to comment

mislim da je ovo onaj trenutak u kome napalm prosto nije dovoljan.edit - na nedostatak osude mislim.

Edited by Alphons
Link to comment

Pa mogla bi bar da cuti ako vec ne zeli da podrzi. Nismo mi neka ultraklerikalna zemlja koja nikad nije videla drugi sistem vec smo 50 godina bili komunisti-ateisti. Ovde se ne radi o tome da narod ne moze da pomisli da se menjaju crkvene dogme vec nasa presveta SPC jednostavno podilazi najgorim predrasudama jer joj se moze. Bitnije je pitanje sto ova drzava, ako je vec zvanicno sekularna, ne kaznjava te govore mrznje. Time se opet samo pokazuje da je ok ponekad popljuvati po homoseksualcima samo pazi da to radis na pravom mestu.Ima dosta hriscanskih crkava u svetu koje su prihvatile homoseksualnost kao normalnu stvar.

Link to comment

Irinejeva mlaka aosuda u fazonu "imaju oni neke ok stavove ali ne bas sve i me veze s njima ustvari nemamo, oni su samostalne organizacije" je naravno za svaku osudu, ali cini mi se da vidim koja je motivacija: u SPC postoji strah da se te organizacije gurnu u ruke Artemiju (sigurno Artemije ima mnogo simpatizera medju njima) sto bi mozda generalno povecalo priliv njegovoj sekti (a te organizacije imaju mnogo vise "simpatizera" nego aktivnih clanova). Zamislite onda da na nekoj utakmici osvanu transparenti podrske Artemiju, itd. Mislim, ja da sam na Irinejevom mestu rekao bi "ko ih jebe" ali u SPC ocigledno ne misle tako. Kazem, ne slazem se (daleko bilo) sa tim stavom ali mislim da odatle krece razmisljanje koje dovodi do Irinejevog stava u intervjuu.To, i cinjenica da te organizacije zaista i delimicno zastupaju mnoge stavove Crkvi po volji.

Ima dosta hriscanskih crkava u svetu koje su prihvatile homoseksualnost kao normalnu stvar.
Ima, al' primetices da su sve protestantske. I da npr. Anglikansoj crkvi preti raskol oko toga. I da npr. najveca crkva na svetu (RKC) ima isti stav kao SPC.Ja stvarno ne razumem zasto se ljudi - od kojih bar nekih 80% nisu vernici - toliko cimaju oko stavova SPC po ovom ili onom pitanju. Niko vas ne tera da budete clanovi SPC, niti vernici. Niti je SPC duzna da prilagodjava vama svoja stanovista. To kazem ja, koji nisam vernik niti clan SPC. Edited by hazard
Link to comment
Ja stvarno ne razumem zasto se ljudi - od kojih bar nekih 80% nisu vernici - toliko cimaju oko stavova SPC po ovom ili onom pitanju. Niko vas ne tera da budete clanovi SPC, niti vernici. Niti je SPC duzna da prilagodjava vama svoja stanovista. To kazem ja, koji nisam vernik niti clan SPC.
Pa kad bi se ti stavovi propagirali samo u crkvi, niko se ne bi bunio. Problem nastaje kad SPC svoje nakaradne stavove pokusava da nametne ostatku drustva.
Link to comment
Ima, al' primetices da su sve protestantske. I da npr. Anglikansoj crkvi preti raskol oko toga. I da npr. najveca crkva na svetu (RKC) ima isti stav kao SPC.
Al si zaboravio da se setis da katolicka crkva gubi znacajno uticaj medju vernicima zbog svog istrajavanja prema pitanju abortusa i posebno kondoma. Cini mi se da su cak malo revidirali stav u vezi ovog zadnjeg skoro. Crkve su mesavina dogmaticnih zadrtih ljudi i bankara s tim da ovo zadnje uvek prevagne kad nastane neko otvoreno pitanje, te se tad poslusa stado. To vazi za sve vece organizovane crkve.
Ja stvarno ne razumem zasto se ljudi - od kojih bar nekih 80% nisu vernici - toliko cimaju oko stavova SPC po ovom ili onom pitanju. Niko vas ne tera da budete clanovi SPC, niti vernici. Niti je SPC duzna da prilagodjava vama svoja stanovista. To kazem ja, koji nisam vernik niti clan SPC.
Ja nemam problem sa idiotima koji mi dolaze na vrata i hoce da prodaju veru u jednoroge. Cak, ko zna, mozda i sam postanem jednom takav. Moj problem je sto se SPC tolerise jezik mrznje za koji bi obican gradjanin lezo u zatvoru. I to se radi samo zato sto, o zamisli, SPC je eto tako radila pre 1000 godina (a ostatak ljudi nije jel te?) i sad iako su se svi promenili crkvi to mora da se uvazava. Ako su se ljudi u nekoj drzavi dogovorili da se neke stvari imaju postovati onda se to odnosi na sve ljude. Ako su crkve mogle da promene misljenje o ravnosti Zemlje mogu i o pravima homoseksualaca. Ako SPC ne moze da evoluira kao neke druge crkve nek se ugasi. Reci mi jedan logican razlog da se nekom zato sto veruje u vazdusastu masu da pravo da opanjkava dok se drugim ljudima to zabranjuje?A glavni razlog je sto se time pokazuje da postoji sila jaca od zakona i drzave. Da podebljam - sila. A zna se gde to vodi. Edited by Shan Jan
Link to comment

Katolicka crkva gubi vernike u Evropi vec decenijama ali ih zato nadoknadjuje vernicima u Africi. Tako da se ne bih nadao skorom izumiranje iste (nije kao da prema njoj gajim neke simpatije, naprotiv; samo kazem).

Ja nemam problem sa idiotima koji mi dolaze na vrata i hoce da prodaju veru u jednoroge. Cak, ko zna, mozda i sam postanem jednom takav. Moj problem je sto se SPC tolerise jezik mrznje za koji bi obican gradjanin lezo u zatvoru. I to se radi samo zato sto, o zamisli, SPC je eto tako radila pre 1000 godina (a ostatak ljudi nije jel te?) i sad iako su se svi promenili crkvi to mora da se uvazava. Ako su se ljudi u nekoj drzavi dogovorili da se neke stvari imaju postovati onda se to odnosi na sve ljude. Ako su crkve mogle da promene misljenje o ravosti Zemlje mogu i o pravima homoseksualaca. Ako SPC ne moze da evoluira kao neke druge crkve nek se ugasi. Reci mi jedan logican razlog da se nekom zato sto veruje u vazdusastu masu da pravo da opanjkava dok se drugim ljudima to zabranjuje?
Ako govorimo o Irinejovoj izjavi o gej paradi, sta je tacno tu govor mrznje? Ako gradjanin Pera izadje i kaze da sazaljeva homoseksualce i da ne odobrava gej paradu - on ce zavrsiti u zatvoru? Je si li siguran? Stav SPC je btw samo odraz vecinskog stanovista u drustvu, 80% (bar!) stanovnika Srbije deli taj stav pa bili hriscani, muslimani ili ateisti. To je nazalost cinjenica i niko ne stavlja ljude u zatvor kada iskazu takve stavove (su mozda pohapsili onih 10.000 na "porodicnoj setnji"?). Je li Irinej rekao "tucite pedere"? Dakle u tom slucaju sta se tacno tu Crkvi tolerise sto se ne tolerise gradjaninu Peri?A btw, posto nisi vernik, sta te briga da li ce SPC da evoluira ili da izumre, i zasto bi morala da se ugasi ako ne evoluira? Ako evoluira, postaces vernik i njen clan? Ne? Pa sta te onda briga? Izumrece onda kada ne bude imala vise vernika, a onima kojima vernici SPC bas mnogo mnogo smetaju, nek izvole da ih ubedjuju da postanu budisti, baptisti ili ateisti. Ljudima kojima smeta SPC, nek se protiv nje bore svim legalnim sredstvima - besmisleno je da komentarisu da l' bi crkva trebalo da uradi ovo ili ono. To je kao kada bi sada ja komentarisao sta bi trebalo da urade SPS i SRS i DSS da bi meni bili prihvatljiviji (i ako nikada necu glasati za njih) - pa boli me dupe.
Link to comment

masis poentu skrozako SPS/SRS/DSS donesu zakon koji te direktno pogadja, bolelo tebe dupe ili ne, osetices primenu na svojoj kozitako se i SPC mesa tamo gde joj nije mesto, tj pokusava da celom drustvu nametne neke svoje vrednosti putem zakona, medija itd.

Link to comment
masis poentu skrozako SPS/SRS/DSS donesu zakon koji te direktno pogadja, bolelo tebe dupe ili ne, osetices primenu na svojoj kozitako se i SPC mesa tamo gde joj nije mesto, tj pokusava da celom drustvu nametne neke svoje vrednosti putem zakona, medija itd.
Zar to isto ne radi i druga strana, koja god bila?Ne vidim ništa čudno u tome da organizacija koja u krajnjem slučaju i finansijski zavisi od prenošenja (praznovernih) stavova te stavove prenosi, niti razloga da joj se to pravo uskraćuje sve dok se ne koristi nedozvoljenim sredstvima (batine, poziv na linč) koja direkno ugrožavaju nečija ljudska prava.
Link to comment
masis poentu skrozako SPS/SRS/DSS donesu zakon koji te direktno pogadja, bolelo tebe dupe ili ne, osetices primenu na svojoj kozitako se i SPC mesa tamo gde joj nije mesto, tj pokusava da celom drustvu nametne neke svoje vrednosti putem zakona, medija itd.
Osetices promenu, pa ces zato da glasas za nekog drugog. Neces da trazis od njih da se menjaju. Sa SPC je jos lakse. Niko te ne tera da ih fermas 2%. Mozes slobodno skroz da ih ignorises. Eto ja npr. Apsolutno me ne dotice stav SPC po bilo kom drustvenom pitanju niti se sa njima konsultujem. Inace, voleo bi da znam sta je to SPC nametnula celom drustvu putem medija i zakona? To da je 7. januar praznik?Pazi, sve sto SPC uspe da nametne ili "nametne", uspe da uradi jer se vecina gradjana Srbije deklarise kao vernici SPC i vecina to prihvata. U svakom drustvu vecina namece neke svoje vrednosti, medjutim tebe niko ne tera da te vrednosti prihvatis.
Zar to isto ne radi i druga strana, koja god bila?Ne vidim ništa čudno u tome da organizacija koja u krajnjem slučaju i finansijski zavisi od prenošenja (praznovernih) stavova te stavove prenosi, niti razloga da joj se to pravo uskraćuje sve dok se ne koristi nedozvoljenim sredstvima (batine, poziv na linč) koja direkno ugrožavaju nečija ljudska prava.
Bravo, to je to.
Link to comment
Osetices promenu, pa ces zato da glasas za nekog drugog. Neces da trazis od njih da se menjaju.
Neke promene su takve prirode da je posle kasno - nema glasanja. A da se ne menjaju - pa to tek ne stoji, SPS/SNS/DSS ne mogu da se porede sa onim sto su koliko juce bili.
Inace, voleo bi da znam sta je to SPC nametnula celom drustvu putem medija i zakona? To da je 7. januar praznik?
http://www.naslovi.n...a-zakon/1072453Sta je nametnula? Veronauku u skoli, gradnju "najveceg hrama na Balkanu" finansiranu delom i iz mog dzepa, molebane razne, ministarku prosvete koja "ne veruje" u Darvina, popove koji ne silaze sa javnog TV-a, proklela kobasicijadu zbog posta a osvestala koljace ljudi pred pohod, slavila i krila ratne zlocince itd itd, nabacano zbrda zdolaA sta bi tek nametnuli samo kad bi im se dalo... Edited by braca
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...