Jump to content
IGNORED

Liberalizacija SPC


ObiW

Recommended Posts

Modernizacija...

Narušen izgled Vaznesenjske crkvePredajnik na zvonikuS. Šulović - A. Veljovski | 17. 08. 2010.66040bgd25vazneseljskac.jpg66041bgd23vazneseljskac.jpgKraj zvona Vaznesenjske crkve odnedavno se može videti postavljeni link za crkveni radio "Slovo Ljubve". Za većinu sugrađana koji su i juče prolazili pored crkve ova "antena" bila je i neprimetno i neprijatno iznenađenje pošto je nisu očekivali na zvoniku crkve.- Ne mogu da verujem. Nisam do sada primetio i ne znam kako je neko mogao da dozvoli da se bilo kakav predajnik ili antena postavi na crkvu pored krsta. Nigde ovako nešto nisam video. Ne znam da li je to bilo zaista neophodno – kaže Žarko Ostojić koga smo juče zatekli ispred Vaznesenjske crkve.Uređaj, koji izgledom podseća na satelitsku antenu, postavljen je na crkvu pre nekoliko dana. Iznenađenje što se nalazi na zvoniku nisu krili ni drugi građani koji su prolazili pored crkve u Admirala Geprata.- Crkva je poslednje mesto gde tako nešto treba da bude postavljeno. Ne znam zašto su od toliko mesta, odabrali baš zvonik – objašnjava Lidija Jovanović.Prema rečima sveštenika Vukašina, glavnog i odgovornog urednika glasila Arhiepiskopije beogradsko - karlovačke "Slovo Ljubve", postavljeni uređaj je link za potrebe ovog radija.- Mesto na kome se nalazi izabrano je kao jedina mogućnost da se u ovom trenutku poveže sa predajnikom koji je u Banjskoj ulici u Zemunu. Dobili smo saglasnost starešine crkve i blagoslov patrijarha. Link ni u kom smislu ne ugrožava crkvu, držač je provučen kroz postojeći prozor na zvoniku i nisu rađeni nikakvi građevinski radovi - objašnjava sveštenik Vukašin i dodaje da će "kada se steknu uslovi, biti i demontiran".Zvonik Vaznesenjske crkve ima pet zvona među kojima je i zvono stare Saborne crkve, prvo koje je 1830. godine oglasilo osamostaljenje Kneževine Srbije, i stoga se smatra najznačajnijom istorijskom relikvijom među zvonima beogradskih crkava.Za postavljanje bilo kakvog uređaja kojim bi se narušio autentičan izgled Vaznesenjske crkve kao spomenika kulture, potrebno je prvo dobiti saglasnost i uslove Zavoda za zaštitu spomenika Beograda.- Nikakav zahtev da se na Vaznesenjsku crkvu postavi link nije stigao na našu adresu. Izaći ćemo na teren i proveriti o čemu se radi. Zavod je izdavao uslove i saglasnosti i kada su postavljane bazne stanice za mobilnu telefoniju u samoj blizini spomenika kulture jer se mora voditi računa o nenarušavanju njihovog izgleda - kažu u Zavodu za zaštitu spomenika uz napomenu da do sada nisu imali sličnih zahteva i da nije praksa da se na crkvama postavljaju bilo kakvi uređaji.Važno mesto u istorijiCrkva posvećena Hristovom Vaznesenju podignuta je 1863. godine. Nakon oštećenja koja je pretrpela tokom Prvog svetskog rata, kao i oštećenja tokom nemačkog i savezničkog bombardovanja Beograda u Drugom svetskom ratu crkva je tek svoju stogodišnjicu obeležila potpuno obnovljena. U crkvi se čuva bogata riznica sa zbirkom ikona, starih knjiga, kao i originalni barjak Uprave grada Beograda. Svake godine na Spasovdan, crkvenu slavu i krsnu slavu Beograda, litija koja se nakon liturgije kreće beogradskim ulicama vraća se potom u crkvu.
Link to comment
  • 4 weeks later...

Ovo se ubilo za Liberalizacija SPC topić... ;)YT klipove da okačiš ništa lakše, samo c/p link videa u "Insert media" (oivičeno crvenim na slici):10911546.jpgVoilà!

Edited by Jolly Roger
Link to comment
  • 2 weeks later...

Jel ide neko iz RH na ustolicenje patrijarha? Citam da su pozvali predstavnike svih zemalja u kojima deluje SPC? Valjda ide Vujanovic iz CG. Mozda ambasador u Pristini?

Link to comment
  • 3 weeks later...

evo nesto lepo sto se juce desilo u 1 novosadskoj crkvi, a sto, nadam se, ide u prilog tome da srspka pravoslavna crkva ne siri samo klerofasizam i okoreli nacionalizam, kako se to ovde uglavnom tumaci. s druge strane, mislim da mi je jasno da je zbog sveopste krize u drustvu, pa i u samoj SPC, neminovno moralo doci do takvih kvalifikacija...http://www.youtube.com/watch?v=YVWCR1iUa08

Link to comment

OK, neki u SPC sire klerofasizam. Ostali samo sire stare bajke.A umetnost asocirana sa crkvenim iskustvom je praroditelj marketinga (videti kod Zize). To moze sasvim lepo i da se disocira.

Link to comment

Sinoc odgledah Nivo 23 na Studiu B. Gost je bila igumanija Efimija, a izlozba je bila povodom njene izlozbe slika. Posle ne znam koliko vremena nemam primedbi na istupanje nekog iz SPC. Istina pricalo se pre svega o umetnosti i zivotu u manastiru, ali gospodja mi deluje kao sasvim OK lik.

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...