Jump to content
IGNORED

Liberalizacija SPC


ObiW

Recommended Posts

Није праћење трендова већ наставак традиције и здраворазумског смисла.
Baš i nisam siguran da je nekritičko praćenje tradicija iz XIX veka u XXI veku nešto što ima mnogo veze i sa zdravim razumom i sa smislom. Možda grešim, možda paranoišem čak, ali čini mi se da je ovo još jedno podilaženje crkvi kroz omogućavanje daljeg nekontrolisanog širenja njenog uticaja. Rekao bih da je to pravi motiv.
Ако је тако онда би требало да знаш да је према истраживању (узорак на сваком петом војнику) само 4% атеиста у Војсци Србије. 58 или 59% верници остали себе сврстају у ритуалне-традиционалисте, тј. поштоватеље традиције. Имаш у антрфилеу у чланку у Новостима на исту тему.Case closed.
Polako. Zašto stati na vojsci? Koliko je, ako se krene tom linijom razmišljanja, recimo u policiji vernika? Verovatno većina. Je l' i pandurski posao težak? Pretpostavljam da jeste. Treba li i pandurima dizanje morala? Varovatno da. Hoćemo li i u svaku pandursku stanicu po jednog popa? Ili nećemo, ali ne zbog slične potrebe već eto, zato što nam nije u tradiciji a i Rusi i Ameri to ne rade? Naravno, pare nisu problem nikada - široko!Razgovarao sam sa par mladih oficira i ljudi se baš pitaju na šta će to da liči. Trebaće tu i katoličkih i muslimanskih i možda još kojekavih sveštenika. Kako kažu, do sada se moglo u crkvu u slobodno vreme uvek otići, bez ikakvog ograničenja. Vojsku su vodili oficiri najmanje dva puta nedeljno. Zašto to nije dovoljno ni njima ni meni nije jasno.
Војни каплани су иначе војна лица. Иду у рат као и санитет, не служе прању савести већ дизању морала и борбене готовости као и пружању спиритуалних и психолошких услуга коме су потребне.
Treba biti spreman, Neprijatelj nikada ne spava. And who would that be Tommy, ze Germans? A ako Švabe ponovo krenu, šta ćemo bez popova?! :D
Ти си атеиста у углавном све побожнијем свету који нема проблема с тим што ти не верујеш и тебе тиме не угрожава (то што неко остварује своје уставно право на штету тебе који га се одричеш тебе не угрожава). Могао би помало да научиш о толеранцији и томе сличном.
A ne, zajebi me te komunjarske kenjaže. Radi Višeg Cilja po mom džepu, tolerancija bato! Nije nego. Ovde ne nastupam sa pozicije™ ateiste jer to i nisam već prvenstveno kao poreski obveznik. Nema tolerancije, hoću da znam kako i koliko se troši svaki dinar iz budžeta - i nisam jedina budala koja to traži, makar nikada ne dobio račun. Pogotovu u ovoj siromašnoj zemlji gde se zatvaraju narodne kuhinje a upumpavalo bi se još para u i onako već bogatu crkvu. Možda to za tebe nije ugrožavanje, za mene jeste.
Једини начин је да у складу са сопственим жељама гласаш на изборима за одговарајућу странку/коалицију.
Wow, savet kao iz udžbenika! Znamo svi veoma dobro koliko vajde od njega... Edited by Jolly Roger
Link to comment
  • 2 weeks later...

Odgovorila mu je prozvana Kosara, u paklu Jamerike zarobljena. sleep.gif

e znam da li Stejt department stvarno ima neoborive dokaze protiv vladike Atanasija i mitropolita Amfilohija. Ne znam i nije ni važno. Važno je to što su oni krivi u nečem drugom. Ne zato što su se uplašili i poneli kukavički. Strah nije greh. Sv. Apostol Petar uplašio se grube sile, ali ga to nije onesposobilo da čuje petla i zarida u pokajanju. A Amfilohije i Atanasije uplašili su se i podali se strahu, te od tada dva od tri najrevnosnija zaštitnika pravoslavlja, pravoslavne istine i pravoslavnog srpskog naroda postadoše najveći zagovornici zapadne Evrope, Amerike, njihovih vrednosti, potreba i planova za novi svetski poredak. Što je još gore, nisu samo sagrešili, već im je bilo potrebno da izgrade celo novo shvatanje crkve, dogmi i same naše vere kako bi svoj greh opravdali.I tako se u Srbiji pojavila nova jeres. Istini za ljubav, ta jeres i nije nova, kako se na prvi pogled čini. Pojavila se u Grčkoj pre desetak godina, a možda i ranije.Ovo što pišem rekla sam na predavanju u Sabornoj crkvi sv. Jovana Krstitelja u Vašingtonu. Tada sam kazala i ovo: kada mu je jedan od njegovih nejednomišljenika rekao „To šta radiš, brate, nije po kanonima”, vladika Atanasije je odgovorio: „U novoj stvarnosti – kanone mačku o rep.”
pera.gif
Link to comment

Epsikop pimpla ko zmaj jebote :D Jedino jace od ovoga bi bilo da je snimak sa SOS-a sa komentarom Sase Loknera u sklopu neke shortlived emisije za popunjavnje letnje programske seme. Pod radnim nazivom 'Pravosljavlje i razonoda'.E to bi bila esencija srBstva, dragi moji.

Edited by DarkAttraktor
Link to comment

Боме, мени је јача монахиња на трећем, од 0:10 - 0:14, "Масерати" онако, било би изненађење да је сео у "Ладу", а убедљиво најјаче - Григоријево пикање балуна у првом споту уз онолику мудоболност за зилотарију која пред двором вречи против новотараца.

Edited by Hella
Link to comment
Боме, мени је јача монахиња на трећем, од 0:10 - 0:14,
I to sto kazes, jebo Maserati. Bobami to je umetnos', kad neko ima talenta ni burka nije prepreka. Sta bih dao da mogu da gledam finale SP u fudbalu za zensku momcad u burkama. Da vidim golmanku kako degazira.
Link to comment
Krkobabić i Irinej o penzijama5. avgust 2010. | 16:08 | Izvor: TanjugBeograd -- Patrijarh srpski Irinej i potpredsednik Vlade Jovan Krkobabić razgovarali su o mogućnostima za poboljšavanje uslova za regulisanje penzija sveštenika SPC.Potpredsednik Vlade se založio za to da se drugačije definišu doprinosi koje uplaćuje oko 2 000 sveštenika i službenika SPC.Krkobabić se založio za to da se doprinosi definišu na način koji bi sveštenicima omogućio dostojanstvenije penzije, navodi se u saopštenju iz njegovog kabineta.U ovom trenutku penzije sveštenih lica su izuzetno niske, a u zakonu postoji mogućnost da se ubuduće poveća uplata za doprinose i time obezbedi veći iznos na penzionerskom čeku za buduće penzionere SPC, rekao je Krkobabić.Patrijarh Irinej i Krkobabić predložiće da se vrati nekada važeća, a u zakonu još postojeća, odredba da deo doprinosa za penzije bude pokriven iz budžeta Srbije, piše u saopštenju.
Kol'ko pope? Kol'ko daš...
Link to comment

Kada crkva pocne da placa porez i popovi poceli da izdaju racune za izvrsene usluge onda mogu i penzije za popove iz budzeta. Ko kontrolise popove koliko su para pokupili po sahranama, parastosima, krstenjima, osvestenjima?

Link to comment
I to sto kazes, jebo Maserati. Bobami to je umetnos', kad neko ima talenta ni burka nije prepreka. Sta bih dao da mogu da gledam finale SP u fudbalu za zensku momcad u burkama. Da vidim golmanku kako degazira.
Clarkson then replied: 'No, no, no. Honestly, the burka doesn't work. I was in a cab in Piccadilly the other day when a woman in a full burka crossing the road in front of me tripped over the pavement, went head over heels and up it came, red g-string and stockings. I promise that happened. The taxi driver will back me up on that.'
Link to comment

S obzirom da je Teološki fakultet vraćen pod okrilje BU i da su se "bolonjizovali", pitam se da li će u nekom trenutku rešiti da zaista i reformišu nastavu. Na stranu to šta ja mislim o religiji, činjenično stanje je da korpus sveštenika radi sa velikim brojem ljudi, da mnogi od tih ljudi dolaze njima zbog subjektivnog osećaja patnje a da oni ipak žele da im pomognu. Recimo da su iz sličnih razloga prve bolnice nastajale upravo u manistirima, ako izuzmemo da su jedino monasi bili pismeni. I danas su eruditski obrazovani iako u mnogo čemu imaju zadrte stavove sa izvijanjima u korišćenju crkvenoslovenskog umesto standardnog jezika :isuse: Međutim, gde je granica između pomoći i nanošenja štete? Da, oni im pomažu na način kako oni znaju, ali da li je to zaista dobro? Ne. Pri tom, uopšte ne mislim na lopatanje narkomana jer je to bilo iživljavanje pojedinca koji je našao kako i da zaradi na tome. Na KDP-u sam naleteo na svetosavlje.org sa gomilom pitanja. Pošto su u stanju da pružaju dijametralne odgovore, mogu samo da zaključim da ne umeju da se nose sa tim, a da odgovor zavisi od toga koliko su upoznati sa materijom.Za nekoga kome je potrebna ozbiljna stručna pomoć oni su u stanju da kažu da čita molitve. Jedino gde su postupili kako treba je kada su roditelji pitali za noćno mokrenje kod dece gde su ih uputili na stručnije (ako kažem hvala bogu da li će biti pun intended?) i pitanje transplantacije kostne srži. Primeri u spojleru. Doduše, rečeno je i devojci koja želi da počini samoubistvo da ode do lekara, ali ako ne uspe da nađe duhovnika, umesto obrnutog. :isuse:

Дужност ми је да Вам кажем да ако нисте у могућности да нађете неког духовника, или да та духовна терапија не помаже, а код Вас се и даље јављају или појачавају жеље са самоубиством, молим Вас да без одлагања одете што пре до психијатра, јер је вероватно у питању хемијска неизбалансираност организма.

Na primer, javlja im se čovek oboleo od bulimije. Ispravan odgovor bi bio da mu kažu da se obrati psihijatru i svakako nastavi lečenje, međutim...

Оболео сам од булимије. Једем ненормалне колицине хране већ годинама. Постоји ли нека молитва која може да убије страсти за преједањем. Пробао сам и са лековима али без успеха. Господ ми је временом смањио жељу за храном али она је и даље присутна.
Када ти наиђу такве мисли и осећања, читај Псламе.Можеш да користиш следећу молитву: МОЛИТВА ПРОТИВ СТРАСТИ
Zatim se javlja devojka koja je takođe obolela od bulimije i pita da li je to greh. Odgovor koji dobija jasno pokazuje da sveštenik ima predstavu o čemu se radi i da čak na intelektualnom nivou može da polemiše o tome, ali - sve obrće na crkveno učenje.
У вези теме нама су позната три проблема: анорексија што је одбијање и минималне хране која је потребна за живот; а ви већ поменусте булимију које се открива у конзумирању веће количине хране и ослобађање од ње принудним повраћањем и компулисвно или принудно преједање. ...Булимија и анорексија су врло тесно повезане и оне су изражене код млађих људи, и то претежно девојака. Сваки психолог или психијатар рећи ће вам да су данашњи ментални проблеми већином продукти поимања и упражњавања савременог живота, који је по својој суштини просто речено антиеванђелски....Намерно повраћање само по себи јесте грех и знамо да је било посебно популарно код римљана. Само преједање је грех из два разлога: први, зато што вршимо стомакоугађање и други, зато што тако физички уништавамо себе и вршимо постепено самоубиство зарад овоземаљских идеала.
Dobro, greh. Nemoj to raditi. Ali savet - idi kod lekara specijaliste? Ne.Spektar se širi, sada agorafobija, odnosno, strah od javnih mesta.
Лекари су ми констатовали АГОРАФОБИЈУ. Напомињем да сам апсолвент факултета и да до сада никада нисам имала проблема са здрављем, чак ништа више од обичних прехлада. Живела сам до тад, као и већина својих вршњака, дакле у греху, безбожности и свега онога што мути човеку разум. После овог напада, дуго нисам смела да изађем сама , ни до продавнице, јер се страх од наведеног осећаја увек јављао.
Вама су сигурно објаснили шта значи агорафобија, или страх од разних средина и ситуација, до тог напада панике. Те ствари се обично објашњавају поремећајем хемијског баланса, јер је наједноставније да се све покрије тиме.
Odlično, ima dosta dobru predstavu šta je u pitanju. Ali je previše jednostavno, pa... :)
Ви сте на правом путу, и само се држите Цркве, и по могућуству да још нађете доброг и одговорног духовника. Он треба да буде отац кога ће да заболи то ваше страдање, и који ће да разуме вашу огромну потребу за њим, а највише своју одговорност према вама.
I uopšte -
Заиста, нема много избора када се ради о лечењу душевних болести. Човек има избор да се може обратити, мање - више, на три стране: психијатрима, разним видовњацима или Цркви. Велики је знак питања колико психологија или психијатрија може да помогне, и колики је проценат успешно излечених? Колико тек помоħи од разних видовњака и чаробњака човек може добити, и колико га они могу исцелити, ствар је личне процене. Лично мислим да и једни и други имају много више шансе да одмогну него да помогну. Остаје само Бог, Црква и добар духовник.
Nijedan internista još nije izlečio pacijenta od dijabetesa ili hipertenzije. Ali da ne bude da se bave samo psihijatrijom, evo malo i infektivnih bolesti :
Мислим да заиста из здравствених разлога није добро ДОСЛОВНО целивати било које предмете јер се тако доказано преносе многе заразне болести. Као пример навешћу: Херпес симплекс ("грозница на уснама"), Инфективна мононуклеоза, гастроентеритиси (са проливом и повраћањем) , цхеилитис ангуларис ("звале") , хепатитис А и Б , пхарингитис и многе друге заразне болести.
као човек који се бави медицином ви сте током њеног изучавања, као и данас праксом, открили да је човек састављен од сваковрсних бактерија, до те непријатне слике да уопште није препоручљиво да обични људи погледају у софистицизираније микроскопе. Били би ментално оптерећени тим визуелним сазнањем!... То значи да се ми сусрећемо са нечим надприродним, или пак "алатом" или проводницима Онтолошког где престају сви закони природе и наступа та есхатолошка нада на Живот без икада више умирања. ...Питање заразе је комлексније у овом нашем разговору, а духовна зараза, која је још опаснија, шири се путем књига, писама, интернета, и тд.

Ne ulazeći u teološko-filozosku problematiku, ako imaju pastirstvo i psihologiju vernika, stvarno može da se ubaci da bolesti nisu demonska nego fizička stvar, i da se svako bavi svojim. Ove dve stvari mogu da budu komplementarne ali spojene daju užasne rezultate.

Link to comment
Clarkson then replied: 'No, no, no. Honestly, the burka doesn't work. I was in a cab in Piccadilly the other day when a woman in a full burka crossing the road in front of me tripped over the pavement, went head over heels and up it came, red g-string and stockings. I promise that happened. The taxi driver will back me up on that.'
Лако је обећавати нешто што се већ десило. Да видим ја њега да обећа то исто за неки будући датум.
Link to comment
Na stranu to šta ja mislim o religiji, činjenično stanje je da korpus sveštenika radi sa velikim brojem ljudi, da mnogi od tih ljudi dolaze njima zbog subjektivnog osećaja patnje a da oni ipak žele da im pomognu. Recimo da su iz sličnih razloga prve bolnice nastajale upravo u manistirima, ako izuzmemo da su jedino monasi bili pismeni.
Ta činjenica se jednostavno ne može izuzeti. Postoji želja da se bolesnima pomogne, uvek i svuda (doduše ne kod svih, ubrajajući tu ponekad i pojedine lekare nažalost), nije to sveštenička ekskluziva, ni sada ni pre više vekova. Prve srednjovekovne bolnice (kao i prve srednjovekovne škole, uostalom) su nastajale u manastirima prvenstveno zbog koncentracije znanja i pismenosti. Želja da se pomogne je važan motiv ali u ovom slučaju rekao bih od sekundarne važnosti.
Ne ulazeći u teološko-filozosku problematiku, ako imaju pastirstvo i psihologiju vernika, stvarno može da se ubaci da bolesti nisu demonska nego fizička stvar, i da se svako bavi svojim. Ove dve stvari mogu da budu komplementarne ali spojene daju užasne rezultate.
Bitan deo problema je što ti duhovnici nemaju osećaj gde oni prestaju a gde i kako medicina počinje kada je odnos spram bolesnih u pitanju. Verovatno je ostala inercija iz prošlih vremena, kada je sveštenstvo bilo bolesnom čoveku i duhovnik i vidar i utešitelj. U svojoj rigidnosti i konzervativnosti stare navike se teško menjaju i traju ne samo u okviru jedne generacije već se prenose mnogim budućim generacijama. I pored najbolje namere u koju ne treba sumnjati, nekada su pravili štetu pijavicama danas savetima. Nije dovoljno hteti pomoći, treba i znati. A ono sokratovsko "ne znam" je vazdan bilo najteže priznati... Edited by Jolly Roger
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...