Jump to content
IGNORED

Liberalizacija SPC


ObiW

Recommended Posts

Pa nijedan kalendar nije u upotrebi od Hristovog vremena.
Zapravo jeste. Julijanski kalendar, koga koristi SPC, je uveo Gaj Julije Cezar a stupio je na snagu 45. godine p.n.e. Problem sa ovim kalendarom je u tome što je, po današnjim standardima, katastrofalno netačan. Milankovićev kalendar na svakih 43.200 godina greši za jedan dan. Gregorijanski kalendar na svake 3.323 godine greši za jedan dan. Julijanski kalendar greši za jedan dan na svega 128 godina. Ovo bi čak i u crkvi trebalo/moralo biti stručno a ne versko/ideološko pitanje iz sasvim praktičnih razloga. Nažalost nije. Edited by Jolly Roger
Link to comment
Zapravo jeste. Julijanski kalendar, koga koristi SPC, je uveo Gaj Julije Cezar a stupio je na snagu 45. godine p.n.e. Problem sa ovim kalendarom je u tome što je, po današnjim standardima, katastrofalno netačan. Milankovićev kalendar na svakih 43.200 godina greši za jedan dan. Gregorijanski kalendar na svake 3.323 godine greši za jedan dan. Julijanski kalendar greši za jedan dan na svega 128 godina. Ovo bi čak i u crkvi trebalo/moralo biti stručno a ne versko/ideološko pitanje iz sasvim praktičnih razloga. Nažalost nije.
O tim praktičnim razlozima se i radi. Ponekad imam osećaj kao kad je u pitanju npr.stav o Ohridskoj Arhiepiskopiji da je SPC namerno rigidna. Ima li iko normalan ko ne misli da Makedonci treba da imaju svoju crkvu. Ili da Ukrajina treba da ima svoju koja je nezavisna od ruske ali to sad nije tema. Neviđena radost kad se poklope Uskrsi koju naši u inostranstvu pokazuju jer i oni ravnopravno mogu da učestvuju u konzumiranju slobodnih dana za "svoj" Uskrs je samo jedan od razloga. Uopšte ne vidim ni jednu razumnu prepreku ajde da nazovemo to poravnavanjem religiskog SPC sa svetovnim kalendarom koji i kroz štampanje svojih kalendra SPC na neki način i priznaje ali ne želi da se prilagodi. Mnogo nas je takav stav koštao u prošlosti. Posebno me iritira stav da čovek ne može biti Srbin ako nije Pravoslavac. Uglavnom svi pa i najbrojniji narodi iz Pravoslavnog korpusa ne prave pitanje oko toga. Možeš biti Rus ali islamske veroispovesti.Ili Evangelista ili Baptista, Luteran idr. Edited by Gvozdeni
Link to comment
O tim praktičnim razlozima se i radi. Ponekad imam osećaj kao kad je u pitanju npr.stav o Ohridskoj Arhiepiskopiji da je SPC namerno rigidna. Ima li iko normalan ko ne misli da Makedonci treba da imaju svoju crkvu. Ili da Ukrajina treba da ima svoju koja je nezavisna od ruske ali to sad nije tema. Neviđena radost kad se poklope Uskrsi koju naši u inostranstvu pokazuju jer i oni ravnopravno mogu da učestvuju u konzumiranju slobodnih dana za "svoj" Uskrs je samo jedan od razloga. Uopšte ne vidim ni jednu razumnu prepreku ajde da nazovemo to poravnavanjem religiskog SPC sa svetovnim kalendarom koji i kroz štampanje svojih kalendra SPC na neki način i priznaje ali ne želi da se prilagodi. Mnogo nas je takav stav koštao u prošlosti. Posebno me iritira stav da čovek ne može biti Srbin ako nije Pravoslavac. Uglavnom svi pa i najbrojniji narodi iz Pravoslavnog korpusa ne prave pitanje oko toga. Možeš biti Rus ali islamske veroispovesti.Ili Evangelista ili Baptista, Luteran idr.
Што се тиче поистовећивања националне и верске идентификације, апсолутно сам сагласан, то је сасвим погрешно, јер на крају крајева, ради се о различитим категоријама. Између осталог и због тога, не бих стварао нове аутокефалне цркве свакој новој држави која настане, већ би наставиле са дејством оне аутокефалне цркве које су традиционално историјски највише и најдуже везане за ту територију - за Македонију бугарска, за Украјину руска.
Link to comment
Што се тиче поистовећивања националне и верске идентификације, апсолутно сам сагласан, то је сасвим погрешно, јер на крају крајева, ради се о различитим категоријама. Између осталог и због тога, не бих стварао нове аутокефалне цркве свакој новој држави која настане, већ би наставиле са дејством оне аутокефалне цркве које су традиционално историјски највише и најдуже везане за ту територију - за Македонију бугарска, за Украјину руска.
Drago mi je Damjo da se u jednom delu slažemo.Ali ovaj drugi deo je previše agresivan za moj ukus. Hipotetički ja bih bio vrlo rezigniran da se crkva čiji sam pripadnik zove Grčka a da sam ja Srbin, Rumun ili Bugarin. Ustvari ja takvu crkvu ne bih priznao i ne bih bio njen vernik ni po koju cenu. Istorija koristi da se iz nje izvlače pouke a ne da se koristi kao poželjni model po kom treba raditi. U tom slučaju bi ovuda šetali Kelti ili Rimljani a mi pripadnici varvarskih plemena bi čučali po Karpatima i Uralu. Smatram da svaki narod koji danas postoji i na nekoj teritoriji koja je međunarodno priznata ima pravo i da odabere religiju koja je dominantna ali ne državna, a između ostalog i pojedinačno pravo na religisko opredelenje ne sme ni na koji način biti ugroženo. Gledanje preko komšijine tarabe je mnogo zeznuta stvar. To se u 20.veku više puta pokazalo kao tačno. Svojatanje drugih naroda i teritorija i se pokazalo kao vrlo krvav posao. Makedonci oće da budu Makedonci i da imaju svoju crkvu. Smatram to univerzalnim pravom isto kao i prava drugih naroda da se zovu i religiski organizuju i opredeljuju. To je bio i jedan od razloga odvajanja Pravoslavlja od papizma. Pravoslavci vole da budu svoji na svom. Ali odosmo daleko. Ponovio bih pitanje da li neko zna kakvi vetrovi duvaju u SPC vezano za prelazak na gregorijanski kalendar?
Link to comment

@Zmitjkoe Respect!!!!Sto se autokefalnosti tice, mislim da je treba dati svakoj naciji. Mislim da bi trebalo da se slozimo da, u nasoj religiji, ne mozemo da se slozimo. Pa ljudi, obicaji u okviru Srpske pravoslavne crkve se razlikuju od parohije do parohije. Moja parohija, moja pravila. Mi ne mozemo da se slozimo ni kada treba davati sedam dana. Neki popovi kazu da treba u subotu, nebitno kada je smrt nastupila. Pa tako moze da se desi da sedam dana dajes dva dana posle upokojenja. I to je samo delic problema. Mislim da u ovakvoj konsctelaciji snaga u SPC nece doci do izjednacavanja kalendara za nasih zivota.

Link to comment

Problem sa kalendarom nije rigidnost SPC koliko zelja SPC da se izbegne raskol. U GPC je nakon prihvatanja novog kalendara nastao raskol (sekta starokalendarista).

Link to comment
To bi vernicima SPC i ovde i u rasejanju mnogo olakšalo život.
Manage your ignored usersName Group Posts Ignore Posts Ignore Messages GvozdeniJoined: 21-February 10 Members 360 Yes No RemoveAdd a new user to your list
Link to comment
Problem sa kalendarom nije rigidnost SPC koliko zelja SPC da se izbegne raskol. U GPC je nakon prihvatanja novog kalendara nastao raskol (sekta starokalendarista).
Pa i danas postoje Ziloti. Uvek će neki biti protiv i za. Ja govorim o prilagođavanju vremenu u kom živimo i usklađivanju račananja vremena. Ne razumem tu zaluđenost julijanskim kalendarom. I sama isključivost pojedinih kada je to u pitanju me nagoni na razmišljanje i učvršćavanje stava da je potrebno što pre izvršiti usklađenje sa svetovnim kalendarom.
Link to comment
Manage your ignored usersName Group Posts Ignore Posts Ignore Messages GvozdeniJoined: 21-February 10 Members 360 Yes No RemoveAdd a new user to your list
Hvala također ne! :( Edited by Gvozdeni
Link to comment
Manage your ignored usersName Group Posts Ignore Posts Ignore Messages GvozdeniJoined: 21-February 10 Members 360 Yes No RemoveAdd a new user to your list
У чему је толики проблем? Ја нисам нешто нарочито за промену календара, али је тачно да би неке синхронизације биле лакше, као и то да сам календар нема везе ниса догмом, ни са доктрином и да је де факто скроз неважан.
Link to comment

Pa crkva Gospodnja je živa i kao takva bi trebala kao i sve živo biti podložna promenama. Ili neki ljudi žele da budemo kao Amiši Ne daj Bože! Da je neko rekao pre 100 godina da će Liturgija Svetog Jovana Zlatousta smeti biti prevedena na srpski sa crkveno - slovenskoga i kao takva upotrebljavati u Bogosluženju bio bi prozvan jeretikom. Kao što su nas Pravoslavne do skoro u Vatikanu nazivali Šizmaticima, a sad više ne. Sve se menja. Treba olakšati život a ne se ponašati kao da nije prošlo 2010 godina od rođenja Hristovog.

Link to comment

interesantne vesti: imamo novog sveca u najavi, po direktnoj inicijativi patrijarha Irineja. Posredi je starac Josif Vatopedski, koji je umro prosle godine.Iz vaskrnje poslanice patrijarha:----------Veliki ruski starac Serafim Sarovski je sve svoje posetioce uvek pozdravljao rečima: "Radosti moja, Hristos vaskrse!", pokazujući time da Crkva Hristova i njeni svetitelji žive u realnosti Vaskrsenja. Daj Bože da i mi budemo svedoci te istine i da u našim dušama i na našim licima neprestano blista radost Vaskrsenja - ona radost koja se mogla videti na licu nedavno upokojenog svetogorskog starca Josifa Vatopedskog, koji se, suprotno zakonima biologije, upokojio sa osmehom na licu.------------Mnogi ga smatraju savremenim svetiteljem koji je stvorio veliko bratstvo po blagoslovu starca Josuifa Isihaste. Pretrpeo je mnoge nepravde u životu o čemu nikada nije govorio. Oni koji su živeli u njegovoj blizini uverili su se da se radi o svetoj ličnosti. Starac Josif se rodio 1. jula 1921 godine, na praznik Svetih Besrebrenika Kozme i Damjana.Nakon upokojenja njegovog starca, Josifa Isihaste, otišao je iz skita u kome je živeo u skit Svetih Besrebrenika.Sveti Kozma i Damjan bili su dakle njegovi zaštitnici i oni na čiji se dan upokojio.Opelo će se obaviti danas u 18:00 časova u Manastiru Vatopedu na Svetoj Gori.Starac Josif je rado primao i srpske poklonike koji su često posećivali Vatoped, zbog istorijskih veza ovog manastira sa Hilandarom, koje datiraju još od vremena Svetog Save.Naš monah o. Simon (Lozo), koji je boravio šest godina u manastiru Vatopedu i prerano preminuo svetom, bio je čest gost ovog starca i prenosio je mnogima njegove duhovne pouke i prevodio starca Josifa koji je bio i izuzetno plodan pisac.S grčkog preveo i priredio:Gajo Gajić, protojerej

Link to comment

Pošto ne znam bolje mesto na forumu za to nego ovaj topic:Svim Hrišćanima (Kršćanima) želim srećan Uskrs ! A za vernike SPC : HRISTOS VOSKRESE !

Edited by Gvozdeni
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...