Jump to content
IGNORED

Liberalizacija SPC


ObiW

Recommended Posts

Prema navodima "Blica", novac koji su građani Srbije davali slanjem SMS-ova u akciji Eparhije raško-prizrenske namenjenoj za narodne kuhinje na Kosovu, odlazio je za privatno bogaćenje i luksuzan život nekoliko pojedinaca iz najbližeg okruženja vladike Artemija.
pa vi budite humani posle... nađu se lešinari i tu da se okoristeedit: da se ne uvredi neko, ovo ljude čini da se osećaju humanim, a realno su više pokradeni nego filantropi Edited by Kelt
Link to comment
А кад је већ ова басна за калуђере споменула, и ја ћу нешто о њима проговорити, који сам неколико година гледао што у Далмацији, у Босни, у Ерцеговини и у Албанији и на сваком месту, гди могу и смеду, чине. Пак, ако је добро, а оно нек стоји; ако ли је зло, време је већ нек се људи зла, барем колико могу, избављају. Навластито у Далмацији, гди за каменита места не имаду људи ни земље за орање, гди више него половина народа по неколико месеци гладује и о којекаквим корењем живи: кад му оно мало жита доспе, навале не само домаћи него и са страна калуђери и Фратри, и с гувна разграбе му рану. Кад се вуна стриже, ето ти калуђера! Кад масло и сир пастири, и од своји уста штедећи, за зиму сабирају, ето ти њи! Кад се виногради беру и маслине купе, навале са све четири стране! Кад људи по обичају свога свеца славе и тада себе млоги затиру, видиш истом по чопор калуђера, пак да оћеду само да једу и пију као и остали људи, пак да иду својим путем, нека би! Али они тада записују, немилостиво и бестидно ишту саландаре, проскомидије, поменике, вола, краву, а од сиромаха овцу, јаре или ако ништа чарапе; он мора што откинути, да му није залуду пут. А у турској земљи што чине, то није ни за описивање! Но рећи ће ко: силом не отимају. Горе него силом, зашто у име Божије отимају, а сирома прости и невјежа човек боји се да га не покара Бог, ако калуђером не да, јер је тако од њи из детињства научен. А они јашу на коњма како исте пашалије, држе крепко народ и чувају у простоти, јер иначе знаду да би пропали. Сва вражда међу христијански народи, неслога и љуте мрзости због њих су постале, нити ће се разве с њима заједно, истребити.
После ја луд што деци читам Доситеја пред спавање. <_<
Link to comment
Patrioti su popizdeli...ako je njima postalo ovoliko lose, onda ovaj brod ipak plovi na dobrom kursu.
Vala stvarno su zabavni za citanje. Svi ukupno :wub: Smak pravoslavnog serbskog sveta samo sto nije stigao. Nego, a zasto su se tako uzbudili? Stvarno pitam...
Link to comment

bila sam u decanima 2006. uoci spasovdana, inace sam clan crkvenog hora iz novog sada koji je uvek, vec ne znam koliko godina unazad, sasvim lepo i normalno ljudski ugoscavan u peckoj patrijarsiji i decanima. imala sam priliku da licno upoznam nekoliko tamosnjih monaha i monahinja, da sluzim, kao delic hora, zajedno sa vladikom artemijem i igumanom teodosijem. volela bih, da ako ikako bude moguce, ponovo odem. postoje u srbiji, na zalost mnogih ovde, ljudi kojima je crkva ipak potrebna u zivotu. tuzno je i strasno sta se sve desava unutar nje, ali to ne bi smeo da bude razlog da se njen smisao i svrha postojanja na zemlji zauvek izgube.

Link to comment
bila sam u decanima 2006. uoci spasovdana, inace sam clan crkvenog hora iz novog sada koji je uvek, vec ne znam koliko godina unazad, sasvim lepo i normalno ljudski ugoscavan u peckoj patrijarsiji i decanima. imala sam priliku da licno upoznam nekoliko tamosnjih monaha i monahinja, da sluzim, kao delic hora, zajedno sa vladikom artemijem i igumanom teodosijem. volela bih, da ako ikako bude moguce, ponovo odem. postoje u srbiji, na zalost mnogih ovde, ljudi kojima je crkva ipak potrebna u zivotu. tuzno je i strasno sta se sve desava unutar nje, ali to ne bi smeo da bude razlog da se njen smisao i svrha postojanja na zemlji zauvek izgube.
naravno da ne bi. svaka crkva ima periode kriza i raskola, pa tako i SPC. proci ce to.ali mislim da je sasvim bezbedno reci da vladika koji otima deci i siromasnima od usta nikome nije potreban.
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...