Jump to content
IGNORED

Liberalizacija SPC


ObiW

Recommended Posts

29. 11. 2009PRESSBivša ministarka prosvete Ljiljana Čolić pet godina posle smene otvoreno o aferi „Darvin"Ljiljana Čolić o „aferi Darvin": Moj pradeda nije bio majmunOdlučan sam protivnik Darvinove teorije jer se ona kosi sa zdravom pameću. Svako normalan mora da se upita kako to da sve amebe nisu postale ribe, sve ribe ptice, sve ptice gmizavci, pa tako dalje sve do četvoronožnih životinjaLjiljana ČolićLjiljana ČolićNa kraju, otkud to da danas imamo i majmune i ljude, iako u mnogo pojedinačnih slučajeva izgleda da među njima baš i nema mnogo razlike. Oprostite mi ako gornji „lanac sreće" nisam baš najbolje predstavila. Mrzi me da se u takvu glupost detaljnije udubljujem, govori za Pressmagazin Ljiljana Čolić, bivša ministarka prosvete, koja je 2004. godine, posle samo nekoliko meseci na toj funkciji, bila prinuđena da podnese ostavku jer je javnost bila ogorčena zbog njene odluke da iz biologije za osmi razred izbaci Darvinovo učenje.I nakon pet godina, ona smatra da je bila u pravu, a samo se kaje zbog toga što je „prihvatila ponuđenu ostavku".Da li ste ikada verovali u ispravnost Darvinove teorije?- Rođena sam i vaspitavana u pravoslavnoj hrišćanskoj porodici, tako da verovanju u Darvinovu teoriju uopšte nije bilo mesta. Više sam kao mala devojčica verovala u Crvenkapu i Pepeljugu, nego kasnije kao đak u Darvinovo poreklo vrsta.Može li se biti vernik, a prihvatiti Darvinovu teoriju ili neke njene delove?- Ne može se služiti i Bogu i mamonu (izraz iz Novog zaveta, kojim se opisuje materijalno bogatstvo ili pohlepa, prim. aut.), ne može se verovati i u jednog i u drugog. Ko razume, shvatiće. Sa Bogom se ne može ni koketirati ni licitirati kao što to čini većina srpskih političara i mnoge javne ličnosti.Da li, sa distance od pet godina, smatrate da je bila greška to što ste tražili izbacivanje lekcija o ovoj teoriji iz školskog programa?- Drago mi je što sam pokušala da iz nastavnog programa za osmi razred osnovne škole izbacim lekciju o čovekolikom majmunu kao pretku današnjeg čoveka. Nikada neću prihvatiti tvrdnju da mi je pradeda bio majmun. Svaka čast „tolerantnim" osobama, kojima takve nebuloze ne smetaju. Pogrešila sam jedino utoliko što sam zbog sukoba sa javnošću, izazvanog mojim stavom prema darvinizmu, prihvatila ponuđenu ostavku na mesto ministra prosvete.Da li bi, po vašem misljenju, Darvinovu teoriju trebalo potpuno isključiti iz školskih programa ili bi ona mogla da se izučava paralelno sa hrišćanskim učenjima o postanku sveta?- Darvinovoj teoriji pripada mesto u sklopu istorije razvoja nauke ili, tačnije, na smetlištu te istorije no, Darvin i njegovo učenje jesu istorijska činjenica i kao takvu ne možemo je sasvim izbrisati.Smatrate li da je Darvinova knjiga „O poreklu vrsta" ipak knjiga koja je promenila svet?- Knjiga „O poreklu vrsta" svakako nije promenila svet. Nije trajno promenila čak ni samog Čarlsa Darvina koji se, kako kažu, pred kraj života pokajao, a i sahranjen je u jednoj katedrali, dakle u kući „Boga - Tvorca sveta i svega živog i neživog".
Ludilo.
Link to comment

^Meni strašno ko sve može postati ministar prosvete u Srbiji... Ta žena se u nauku, naučne metode, prosvetu, istoriju, istoriju nauke razume kao Marica u kriv kurac... Možda ni toliko... I to sve saznamo iz ovih nekoliko rečenica koje je izrekla... Šta bi bilo kada bi knjigu napisala? Šta bi tek tu saznali?Užas, pravi užas, šta nas čeka sa ovakvima, ako se ikada ponovo dočepaju vlasti...

Link to comment
Одлично, и нека тако остане. Питао сам само зато да одавде могу мало боље да сагледам докле је стигла изградња православне џамахирије. Јер овде итекако утичу на медије, политичаре и тако и на доношење закона. Абортус јесте уставно право, али су последњих година налазили сто начина да остварење тог права што више отежају, врло љигавом кампањом а вала и бомбама на клинике, убијањем лекара и слично.Не пада ми на ум да се мешам у њихове чланске односе - ко се уписао, има да плаћа чланарину и спроводи политику. Оног тренутка кад они крену да прописују шта има да важи и за нечланове, онда ћу да гракнем.
Ma, to ovi sto im curi iz pescanika dizu dreku preterano. Mislim, OK je da se potencijalne opasnosti seku u korenu, pre nego sto naprave neku ozbiljnu stetu, ali Srbi su generalno (sad pucam predrasudu i generalizaciju k'o iz topa) cinican i samoljubiv svet koji je sa Bogom na ti i koji tesko da bi dozvolili da im se taj isti Bog petlja u stvari koje su njima u interesu. Kad pogledas samo koliko kod nas ima vajnih "doslednih" vernika koji nemaju nikakav problem da ubiju, ukradu, prebiju, ponize, prevare i da rade niz drugih stvari od kojih Bog tradicionalno dobja cir na zelucu, onda ti je sve jasno. Mi prosto nismo, po mom dubokom uverenju, bogobojazljiv svet i necemo to ni postati bas po pitanju abortusa. Milion puta su vece sanse da to postane issue u SAD nego u Srbiji.
Link to comment
Svako normalan mora da se upita kako to da sve amebe nisu postale ribe, sve ribe ptice, sve ptice gmizavci, pa tako dalje sve do četvoronožnih životinja
zakopala posle prve rečenice, nema se šta dalje čitati.
Link to comment
Ma, to ovi sto im curi iz pescanika dizu dreku preterano. Mislim, OK je da se potencijalne opasnosti seku u korenu, pre nego sto naprave neku ozbiljnu stetu, ali Srbi su generalno (sad pucam predrasudu i generalizaciju k'o iz topa) cinican i samoljubiv svet koji je sa Bogom na ti i koji tesko da bi dozvolili da im se taj isti Bog petlja u stvari koje su njima u interesu. Kad pogledas samo koliko kod nas ima vajnih "doslednih" vernika koji nemaju nikakav problem da ubiju, ukradu, prebiju, ponize, prevare i da rade niz drugih stvari od kojih Bog tradicionalno dobja cir na zelucu, onda ti je sve jasno. Mi prosto nismo, po mom dubokom uverenju, bogobojazljiv svet i necemo to ni postati bas po pitanju abortusa. Milion puta su vece sanse da to postane issue u SAD nego u Srbiji.
Da, ali sto kaze Andre Breton, majku valja tuci dok je dete.Do sada se pokazalo da je odlicno po ovo drustvo sto postoji nekolicina fanatika koji ce skociti kao opareni na bilo koji znak klerikalizacije drustva. Naravno da si u pravu da u Srba nema puno verskog ekstremizma i puritanizma, ali ipak je dobro biti na oprezu. Iako nismo, kao sto kazes, bogobojazljiv svet, sistematski pritisak elite mogao bi da dovede da bogobojazljivo ponasanje postane norma, a to vec ne bi valjalo.Stoga mislim da su fanatici iz pescanika potrebni Srbiji: ko ce bolje od njih da ponizi Ljiljanu Colic?
Link to comment
Da, verovatno ni vojna hunta nema veze s vojskom. Naprotiv. <_<
Harpere, 'ajde ovo na bisere, molim te, molim te, molim te, ja ne umem da kvotujem sa posta na post, jadva sam naucio i ovako :mellow:
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...