Jump to content
IGNORED

Liberalizacija SPC


ObiW

Recommended Posts

Ja se eto tako vrlo često prisetim pokojnog oca, kad su mudre stvari u pitanju, kad je bila ta rasprava on popizdeo na priče kako će bez toga da nam mladež bude u neznanju. Bila rasprava on gleda i kaže : Goveda lažljiva evo ja na jugosvetskoj književnosti diplomski "Knjiga o jovu" i bibliju znao sve, ko je meni branio?

Stoko nepismena!

Suština što je neko napisao jedno je religija istorija i osnove , a ovo što hoćete je veronauka!

 

 

Poslato sa WC šolje by BVK

Link to comment

ideja je i bila ta: "nauka o veri". ne veronauka.

 

Kada i čija je to bila ideja? Ja se ne sećam da je iko to propagirao ili imao u planu od 2000. naovamo a da je bio na vlasti.

 

,,Veronauka" na srpskom jeziku znači samo jedno, a to je ovo što imamo sada, a ja se ne sećam da je od 2000. naovamo iko ikada pričao o bilo čemu sem o veronauci.

Link to comment

samo tražim da niko nikoga ne uči verovanju bez njegovog pristanka. ovo što ova naša crkva traži je da veronauka bude obavezan predmet u školama. a to, izgleda, traži i naš gospodin S.

 

To naša crkva traži ali ne vidim da joj je iko to ispunio niti da će ispuniti. Veronauka je izborni predmet.

 

Ono što je meni debilno u toj priči nije veronauka kao izborni predmet, nego što je napravljena opozicija između građanskog vaspitanja i veronauke. Kao, možeš jedno ili drugo. A čak ne moraš ni jedno ni drugo, oba su izborna (ali valjda ne možeš oba). Da se ja pitam, veronauka bi bila izborni predmet, ko hoće, eto ga, a građansko vaspitanje bi bilo obavezno za sve. Takođe, ne znam ima li toga, ali u okviru nastavnog programa da ne kažem kurikuluma bi trebalo da postoji neko učenje o religijama, da l' kao zasebni predmet, da l' u okviru istorije i društva, da se da neki koliko toliko objektivni/naučni/istorijski/sociološki/antropološki pregled cele tematike (samo da se izbegne prepisivanje i učenje iz knjiga koji su pisali marksisti, moliću lepo).

Link to comment

To  da se da neki koliko toliko objektivni/naučni/istorijski/sociološki/antropološki pregled cele tematike (samo da se izbegne prepisivanje i učenje iz knjiga koji su pisali marksisti, moliću lepo).

ili sve ili nishta, molicu lepo :D

Link to comment

mislim da je ideja bila da se uči o veri/verama ali da se, pošto država nije pravila program svelo na dogovor među crkvama da svaka puni glavu svojom pričom u svom ataru.

alternativa je bilo građansko vaspitanje no pošto su crkve daleko agresivnije od građanskih inicijativa a imamo i novokomponovane vernike u izobilju došli smo do toga da se patrijarh "nada kako će veronauka da postane obavezan predmet u svim školama" a mladac pred crkvom u mojoj ulici u mikrofon veli "kako bi isključivanje veronauke iz škola bilo neprirodno i štetno jer su škola i sveti sava neraskidivo vezani" (parafrazirao sam)

 

tako da namera postoji, biće sve glasnije iskazana a oni koji odlučuju leći će na rudu. lično, to sve ide mimo mene no, crkva je kao takva jedna konzervativna institucija, zakopana u pluskvamperfektu. već nas jebe nepristajanjem na novi kalendar, ima spisak ideja koje bi rado dala državi na usvajanje. tema tu šanse za liberalizaciju. ovi su se zakopali u prvi milenijum. ili neku godinu kasnije.

Link to comment

pa ja prihvatam da verovanje u razne vere postoji. verujem da čovek može da se održi na površini vode ali to ne znači da sam ja plivač.

 

samo tražim da niko nikoga ne uči verovanju bez njegovog pristanka. ovo što ova naša crkva traži je da veronauka bude obavezan predmet u školama. a to, izgleda, traži i naš gospodin S.

da zelim da bude obavezna

necemo valjda malim decama dozvoliti da sama nesto izvoljevaju  :fashisto:

Link to comment

Kada i čija je to bila ideja? Ja se ne sećam da je iko to propagirao ili imao u planu od 2000. naovamo a da je bio na vlasti.

 

,,Veronauka" na srpskom jeziku znači samo jedno, a to je ovo što imamo sada, a ja se ne sećam da je od 2000. naovamo iko ikada pričao o bilo čemu sem o veronauci.

Niko relevantan nije to zastupao. Od početka je bio u igri samo klasični katehizis.

Link to comment

Slabo sam tih godina pratila vesti, bukvalno nisam stizala da pročitam ništa osim naslova u novinama, i na osnovu 

sopstvenog utiska o nekim ljudima u vlasti, tadašnjoj, sam donosila zaključke, pogrešne.

Odatle moja naivnost vezana za veronauku. 

Stvarno sam mislila da će se insistirati na nekom zajedničkom programu koji će decu približiti a ne dodatno odvojiti u religijske torove.

Link to comment

Ima veronauka i dobrih strana, nesto sto mi ranije nikad nije padalo na pamet. Moj sestric, cetvrti razred, je recimo postao ateista iskljucivo zbog casova veronauke i nelogicnosti kojima ih je ucio "pop". :) "Kako je mogao covek da postane od Adama i Eve kad su oni imali samo dva sina?" "Kako zmija moze da govori, a isti taj pop nam je rekao da zivotinje nikad ne govore?" I to na zaprepascenje svog oca koji ga je uvek ucio da postoji bog i da je najveca glupost da je "covek postao od majmuna".

 

- Pa kako je onda nastao covek, pitam ja.

- Pa od majmuna, od cega drugo. Ovaj moj otac lupeta isto kao pop.  :lolol:

Link to comment

tako da namera postoji, biće sve glasnije iskazana a oni koji odlučuju leći će na rudu. lično, to sve ide mimo mene no, crkva je kao takva jedna konzervativna institucija, zakopana u pluskvamperfektu. već nas jebe nepristajanjem na novi kalendar, ima spisak ideja koje bi rado dala državi na usvajanje. tema tu šanse za liberalizaciju. ovi su se zakopali u prvi milenijum. ili neku godinu kasnije.

 

Izvinite ali kako to ,,nas" SPC jebe nepristajanjem na novi kalendar? Mislim, država Srbija je prešla na novi kalendar 1918.

 

To da li neko slavi Božić 25. decembra ili 7. januara je sasvim efemerna i nebitna stvar (za početak, Isus, ako ga je bilo kao istorijske ličnosti, vrlo izvesno uopšte nije rođen u decembru). Eno npr. Jermeni od samog početka pa do dan-danas božić slave 6. januara ali stvarno (6. ako im crkva prati novi kalendar tj. 19. ako im crkva prati stari kalendar, postoje obe varijante), pa šta? Takođe da li neko slavi Sv. Nikolu 6. ili 19. decembra je po meni nebitno, velika stvar, šta sad.

 

Na kraju krajeva, ko želi da slavi božić 25. decembra po novom kalendaru to i može, vernici SPC su slobodni da osnuju ako žele formalnu ili neformalnu sektu novokalendaraca, pa da rade kako im je volja. Verska sloboda i tako to.

Link to comment

Uciteljska strana je jedno, struka takoreci, ljudi obaska, ima ih i ovakvih i onakvih kao i svuda.

Sistem je trenutno beznadezno nepostojeci, u Srbiji hronicno, a bice da je i u svetu obrazovanje u krizi i trazenju resenja, svako prema svojim mogucnostima, potrebama i pameti.

Ima, sto se Srbije tice i 1 druga strana, roditeljska: u decu se usadjuje nezdrava kompetitivnost, pomesana sa svim vrstama snalazenjatm cija se upotreba ne krije pred decom, nego se, naprotiv, prodaje kao pozeljan model postupanja.

U danasnjoj skoli, cak nezavisno od stanja duhova medju prosvetarima i njihove teske situacije, najmanje sanse ima ono 'mirno, lepo vaspitano dete, nauceno da ne bude agresivno i kome se utuvljivalo u glavu da nista ne moze na silu, a da je znanje ako ne jedina, ono glavna mera uspeha ili neuspeha.

U skolu dolaze male kabadahije koje se ponasaju prema prihvacenom i pozeljnom drustvenom modelu.

Link to comment

valjda je ovde mesto

 

Gradsko veće Novog Sada donelo je odluku da sveštenici u Novom Sadu plaćaju povlašćenu godišnju cenu parkiranja od 4.320 dinara, odnosno oko 11 dinara dnevno, piše 021.rs.

Odluka je doneta na predlog JKP "Parking servis", pri čemu je njome propisano da ovu simboličnu godišnju sumu plaćaju vozila Gradske uprave, javnih preduzeća, Hitne pomoći, Vatrogasaca i policije.

Ovoj grupi vozila koja može da se skoro besplatno parkira u gradu svaki dan, dodati su i sveštenici uz obrazloženje da imaju širi društveni interes.

"Sveštena lica često svoja vozila parkiraju na posebnim parkiralištima u blizini verskih objekata koja se najčešće nalaze u centru grada. Zbog ovog, ali i zbog šireg društvenog interesa sveštenih lica smatramo da i oni treba da uđu u ovu kategoriju korisnika", navodi se u obrazloženju odluke a prenosi 021.rs.

Inače, godišnja cena parkiranja na javnim parkiralištima kojih u Novom Sadu ima oko 13.000, za sve ostale koji žele da imaju tu vrstu karte je 71.880 dinara.

 

TAGOVI: NOVI SAD , PARKING , SVEŠTENICI

valda što hitna pomoć spašava tela, vatrogasci tela i imovinu a ovi duše.

http://rs.n1info.com/a123486/Vesti/Povlascena-cena-parkinga-za-svestenike-u-Novom-Sadu.html

Link to comment
  • 3 weeks later...

jebaga ti, sta je ovdi lose?toliko lose da je neprihvatljivo ili ne daj boze neubicajeno?

1 od malih problema u danasnjoj podeli uloga

ma daj vise..valda je ovaj forum prevazisao ovakve stvari

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...