Jump to content
IGNORED

Liberalizacija SPC


ObiW

Recommended Posts

vecina srbije/jugoslavije je bila vernicka mozda odmah posle rata (i tada je bilo drasticnih progona) ali vec od sredine sesdesetih a pogotovo otkad su stasale nove posleratne generacije koje su rasle bez religije i veronauke u skolama, to vise nije bio slucaj. crkve su bile prazne (osim par baba o velikim praznicima) ne zato sto je rezim nastavio da drasticno proganja i kaznjava vec zato sto ljudi nisu vise marili za religiju. 

 

mi smo vrlo brzo i lako prodali veru za veceru ali to nije nesto sto volimo da priznamo. 

 

Crkve su i sad prazne.

Link to comment

Da je Tito bio Srbin ne bi mogli oni tako.

 

Pa mislim da to uopste nije poenta, tj nije bio bitan Tito, koliko svi ostali. On je ipak bio samo jedan covek u tom sistemu, iako sa najvecom vlascu, ali jedan.

Link to comment

Mislim da su Hrvati ostali verni svojoj kulturi, nisu isli na katolicke svestenike, a i u participaciji u komunizmu su gurali i svoje nacionalne interese a ne samo licne (izdejstvovanje promena ustava da se prihvate hrvatski zahtevi o razdruzivanju Jugoslavije i vecoj samostalnosti u okviru Jugoslavije itd).

katolicka crkva je centralizovana i ima kintu. to je dovelo do toga da su popovi morali i te kako da se potrude da ostanu na poslu a imali su i kintu koju su ulagali u svoje organizacije, glasila, sirenje i ocuvanje religije. nije isto kad pop odgovara vatikanu i kad odgovara lokalnoj patrijarshiji. 

Link to comment

Ozbiljno, jbg. Odnos između verskih zajednica i države, i u vreme socijalizma i pre, je veoma komplikovano pitanje, a na ovoj temi se stvari uprošćavaju do krajnjih granica. Srećom, temom su se ozbiljno bavili pojedinii istraživači, Rada spada među najbolje istoričare u Srbiji.

 

Pročitajte.

Link to comment

vecina srbije/jugoslavije je bila vernicka mozda odmah posle rata (i tada je bilo drasticnih progona) ali vec od sredine sesdesetih a pogotovo otkad su stasale nove posleratne generacije koje su rasle bez religije i veronauke u skolama, to vise nije bio slucaj. crkve su bile prazne (osim par baba o velikim praznicima) ne zato sto je rezim nastavio da drasticno proganja i kaznjava vec zato sto ljudi nisu vise marili za religiju. 

 

mi smo vrlo brzo i lako prodali veru za veceru ali to nije nesto sto volimo da priznamo. 

 

Ajde sada 'leba ti logički poveži bold 1 i bold 2 - kako je došlo do toga da nove generacije stasaju bez religije? Da nije baš taj progon imao nešto s tim?

 

Ako je moja prababa spuštala sve roletne 50ih da niko ne vidi da ona slavi badnje veče, baš čudno što moja keva koja se školovala u SFRJ (gde u školama nije samo izbačena veronauka, već se ispirao mozak marksizmom) nije vernik i ne slavi u suštini uopšte verske praznike.

Link to comment

Ozbiljno, jbg. Odnos između verskih zajednica i države, i u vreme socijalizma i pre, je veoma komplikovano pitanje, a na ovoj temi se stvari uprošćavaju do krajnjih granica. Srećom, temom su se ozbiljno bavili pojedinii istraživači, Rada spada među najbolje istoričare u Srbiji.

 

Pročitajte.

i ja sam bio ozbiljan, nisam se zajebavao. fala na preporuci literature. 

Link to comment
  • 2 weeks later...
  • 3 weeks later...

 

 

Patrijarh: Veronauka da bude obavezna

 

Horus 

Ponedeljak, 02. 11. 2015. 17:42h

neregistrovan korisnik
Krstenje da bude besplatno ! Aterirajte.
Link to comment

Ово што Косово сада није ушло у Унеско јесте победа Русије јер су они одрадили вечи део посла а не наши. Тачније, наши су молили Русе да некако спрече улазак Косова у Унеско, остало су великим делом Руси одрадили. То не значи да Косово неће ући за годину или две.

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...