Jump to content
IGNORED

Liberalizacija SPC


ObiW

Recommended Posts

mora da se šališ.

 

Ne šalim se uopšte, ne šalim se nimalo.

 

 

@Hazard

 

"Ugao gledanja koji deli vecina zitelja Srbije" je bas jak argument?! Treba li da ga primenimo, recimo, i u stavu prema LGBT zajednici, ratnim zlocinima 90', ...

 

 

Potpuno ti je promašeno poređenje. Primetiću da je parada ipak održana, a ratni zločinci Hagu ipak izručeni.

 

Zapravo, poređenje ti ima smisla u nekakvoj inverziji, sa suprotnom poentom od one koje si hteo. Kada većinska Srbija danas gunđa o tim prokletim pederima, to je apsolutno isto kao kada danas manjinska Srbija gunđa o tim prokletim popovima. Jedni prizivaju vlast koja će ućutkati pedere, drugi se setno sećaju vlasti koja je ućutkivala popove.

 

Kao što danas ima više verske slobode nego pod Titom, tako i ima i više drugih, npr. seksualnih (podsetiću da je pod komunistima homoseksualni odnos bio krivično delo, i da se to dekriminalizovalo ja mislim tek '94.). Te stvari idu zajedno zapravo, nisu opoziti, već su odlika pluralističkog društva. A srpsko društvo je daleko pluralističkije danas nego pod Titom.

 

A kada imaš više verskih sloboda, onda verske organizacije koje okupljaju veliki broj građana imaju veći uticaj, pa i politički. Pa se onda u demokratiji, gle čuda, političari ulizuju verskim vođama koje slede milioni vernika. Ništa to nije čudno, naročito u mladoj demokratiji koja se oporavlja od totalitarističkog nasleđa (videćemo da li će se taj oporavak nastaviti pod Vučićem, za sada je zaustavljen).

 

Pritom, koja su to velika zakonska rešenja na koje je uticala SPC? Padaju mi na pamet 2 stvari samo, davanje mogućnosti LK bez čipa (jer je Pavle izjavio da je to žig zveri - pa ipak, ko hoće s čipom, može), i odredba u ustavu o braku (mada je diskutabilno da li je uopšte bio potreban bilo kakav pritisak SPC da to uđe, tj. DSS bi možda to svejedno ubacio). Vrištali su npr. protiv zakona protiv diskriminacije, pa je on svejedno usvojen. Je li zabranjen abortus? Ograničena prodaja kontracepcije? Rekriminalizovan homoseksualni odnos? Zabranjena golotinja na televiziji? Eno sedeo je jedan vladika u RRA, valjda da je on imao neki uticaj TV Hepi bar ne bi trebalo da postoji danas, ako ne i Pink.

 

To s crkvom je pomalo kao s tajkunima, realna moć je vrlo mala, uticaj je onoliki koliki političari dozvole, tj. procene da im je koristan.

 

No bez frke, Irinej je čovek koji ne voli da se zamera, pokornost prema vlasti je u genima pravoslavne crkve (za razliku od katolika recimo), ljubiće uskoro Irinej Vučićeve ruke i skute, sve super...ili pak ne.

Link to comment

baš bih volela da pročitam odgovor ako ga je bilo

 

 

Krcunovo pismo zahvalnosti zbog ukazanih grešaka u radu organa vlasti sa priloženom kopijom naređenja UDBi da uhapsi odgovorne za jahanje™ popova™ se nalazi u Arhivu Jugoslavije u fondu "Bajke za malu decu"   :happy:

Edited by Prospero
Link to comment

^^ 

 

Reagovao sam samo na recenicu:

 

 

Titov tretman može biti bolje samo ako se gleda iz prilično uskog anti-SPC ili antiverskog/ateističkog ugla, a taj ugao gledanja ipak ne deli većina žitelja Srbije.

Delovalo mi je da se vecinsko misljenje zitelja Srbije uzima kao argument po bilo kom moralnom pitanju. Moje poredjenje se tice samo toga. 

 

EDIT: izbrisao sam deo u kome nisam u pravu, u citirano sam ucitao nesto sto nisi tvrdio.

Edited by Aion
Link to comment

Slažem se sa tim da oba pristupa ne valjaju, ali nikako se ne slažem sa tim da je prethodni pristup bio manje loš. Tretman koji je dobijala SPC od Titovog režima ne moguće je odvojiti od tretmana koji su dobijali vernici an ženeral i opštem stavu prema religiji (to je jedno te isto). Titov tretman može biti bolje samo ako se gleda iz prilično uskog anti-SPC ili antiverskog/ateističkog ugla, a taj ugao gledanja ipak ne deli većina žitelja Srbije. Bolje je društvo u kom verska sloboda zaista postoji, u kom verska pripadnost ili nepripadnost nije zvanični uslov za participaciju u vlasti (da podsetim, vernici nisu smeli da budu članovi SK), u kom ljudi nemaju problem sa javnim ispovedanjem svoje vere, u kom se ne krije činjenica da slaviš slavu - i ako cena koju treba platiti za to titranje jajca sveštenstva od strane političara (koje je za većinu stvari, uglavnom samo simbolično) i uticaj crkve na politiku, mislim da je to mala cena.

 

Ovo kažem ja koji, btw, nisam vernik.

 

Da ne spominjemo to da je upravo tretman koji je SPC imala pod Titom i proizveo njen bumerang 90tih. Skoro svuda u Evropi smo videli kako nasilna sekularizacija i de-religionizacija pod komunizmom prouzrukuje jak povratak crkve u politički i društveni život nakon demokratizacije - za razliku od država zapadne Evrope gde je uticaj crkve opadao ,,prirodno" i postepeno.

vecina srbije/jugoslavije je bila vernicka mozda odmah posle rata (i tada je bilo drasticnih progona) ali vec od sredine sesdesetih a pogotovo otkad su stasale nove posleratne generacije koje su rasle bez religije i veronauke u skolama, to vise nije bio slucaj. crkve su bile prazne (osim par baba o velikim praznicima) ne zato sto je rezim nastavio da drasticno proganja i kaznjava vec zato sto ljudi nisu vise marili za religiju. 

 

mi smo vrlo brzo i lako prodali veru za veceru ali to nije nesto sto volimo da priznamo. 

 

Link to comment

mi smo vrlo brzo i lako prodali veru za veceru ali to nije nesto sto volimo da priznamo. 

 

Nije bas normalno biti nesto specijalno religiozan nakon XXog i u XXIom veku, populaciono gledano. Ne ulazim u to da li Bog postoji, nego konkretno mislim da je svakom sa dva grama mozga u glavi jasno da su pricice iz Biblije ili Kurana ili sta god samo pricice.

 

To na stranu, interesantno mi je pitanje da li je komunisticka vlast podjednako proganjala sve religije ili je samo imala pik na pravoslavnu?

 

A u vezi sa kvotovanim, zato smo i prosli tako kako smo prosli, mislimo da ce neko da nas postuje ili uzima u obzir, a sami nismo pokazali nimalo postovanja prema svom identitetu i onome sto je SPC tad bila / a bila je zaista centar ocuvanja drzavnosti, identiteta, pismenosti itd tokom turskog osvajanja. Potpuno je plogicno ono sto su nam ti isti komunisti (Milosevic/Tudjman i ceo njihov aparat Ozne, DBa, sta god) dali zauzvrat 90ih. Nakon takvog ponasanja naravno da vise nemamo ni izbliza pristojnu drzavu ni SPC.

Link to comment

Mi smo prošli kako smo prošli upravo zato što smo prošli period agresivnog ateizma i bogoborstva, što je sistem vrednosti bio postavljen naglavce u odnosu na normalna i demokratska društva, što su zločinci i bitange posle WW2 proglašeni nacionalnim herojima i najvećim sinovima nacije, što je zacario najcrnji oblik oportunizma i materijalističkog egalitarizma, što je uništena građanska klasa koja je stvarana decenijama.

 

Meni je neshvatljivo i licemerno da se iz Londona glorifikuje vreme komunističke neslobode i religiozne represije. Iz Pjongjanga bih razumeo donekle, ali iz Londona definitivno ne.

Edited by slow
Link to comment
"The World Must Be Made Safe for Democracy."

 

Ili "Democracy Safe for The World?" 

 

Nikada niije postojao sistem vrednosti, nego se malo straha za činjenje nepočinstava izgubilo.
Link to comment

Mi smo prošli kako smo prošli upravo zato što smo prošli period agresivnog ateizma i bogoborstva, što je sistem vrednosti bio postavljen naglavce u odnosu na normalna i demokratska društva, što su zločinci i bitange posle WW2 proglašeni nacionalnim herojima i najvećim sinovima nacije, što je zacario najcrnji oblik oportunizma i materijalističkog egalitarizma, što je uništena građanska klasa koja je stvarana decenijama.

 

Meni je neshvatljivo i licemerno da se iz Londona glorifikuje vreme komunističke neslobode i religiozne represije. Iz Pjongjanga bih razumeo donekle, ali iz Londona definitivno ne.

 

ne znam zasto je licemerno izneti svoj stav iz londona ili bilo odakle drugde niti mi je jasno gde sam ja to glorifikovao vreme komunisticke neslobode. to si ti nesto debelo ucitao.

 

pre ce biti da ti glorifikujes predratno gradjansko drustvo koje se, ako cemo pravo, uglavnom sastojalo od ratnih profitera, hohstaplera i spekulanata raznih profila, ne mnogo razlicitih od ovih danasnjih tajkuna i lopina. dovoljno je citati nusica i domanovica, nema tu neke velike filozofije. 

Link to comment

Pa moralo je negde da bude seme toga da je dolazak komunista u Srbiji ispao tako kako je ispao. Opet, od tad sve ide na gore i gore, trend ipak nije morao biti nuzno negativan, tj tad je bio veci potencijal da se ode na neku pozitivnu stranu. Otprilike ono sto je bilo najlosije u tadasnjem srpskom drustvu je i dovelo do toga da se komunizam prihvati na najgori nacin, kao sto je opisano u tom pismu, umesto da ko Cesi, Poljaci (ili Hrvati) trpimo i cekamo da prodje, komunizam su kod nas prihvatili bezemljasi i olos da dodju do tudje imovine i da dodju u poziciju da se nekaznjeno izivljavaju, pa smo tako dobili tu srpsku formu komunizma sa svojim specificnostima.

Edited by Dagmar
Link to comment

Pa moralo je negde da bude seme toga da je dolazak komunista u Srbiji ispao tako kako je ispao. Opet, od tad sve ide na gore i gore, trend ipak nije morao biti nuzno negativan, tj tad je bio veci potencijal da se ode na neku pozitivnu stranu. Otprilike ono sto je bilo najlosije u tadasnjem srpskom drustvu je i dovelo do toga da se komunizam prihvati na najgori nacin, kao sto je opisano u tom pismu, umesto da ko Cesi, Poljaci (ili Hrvati) trpimo i cekamo da prodje, komunizam su kod nas prihvatili bezemljasi i olos da dodju do tudje imovine i da dodju u poziciju da se nekaznjeno izivljavaju, pa smo tako dobili tu srpsku formu komunizma sa svojim specificnostima.

U čemu se razlikuju srpska i hrvatska forma komunizma? Ili bosanska? Gde je ološ preuzeo, a gde nije?

Link to comment

U čemu se razlikuju srpska i hrvatska forma komunizma? Ili bosanska? Gde je ološ preuzeo, a gde nije?

 

Mislim da su Hrvati ostali verni svojoj kulturi, nisu isli na katolicke svestenike, a i u participaciji u komunizmu su gurali i svoje nacionalne interese a ne samo licne (izdejstvovanje promena ustava da se prihvate hrvatski zahtevi o razdruzivanju Jugoslavije i vecoj samostalnosti u okviru Jugoslavije itd).

Link to comment

vecina srbije/jugoslavije je bila vernicka mozda odmah posle rata (i tada je bilo drasticnih progona) ali vec od sredine sesdesetih a pogotovo otkad su stasale nove posleratne generacije koje su rasle bez religije i veronauke u skolama, to vise nije bio slucaj. crkve su bile prazne (osim par baba o velikim praznicima) ne zato sto je rezim nastavio da drasticno proganja i kaznjava vec zato sto ljudi nisu vise marili za religiju.

 

mi smo vrlo brzo i lako prodali veru za veceru ali to nije nesto sto volimo da priznamo.

već sam pisao, na džamijama i pravoslavnim crkvama se hvatala paučina

 

što kod katolika nije bio slučaj

Link to comment

Mislim da su Hrvati ostali verni svojoj kulturi, nisu isli na katolicke svestenike, a i u participaciji u komunizmu su gurali i svoje nacionalne interese a ne samo licne (izdejstvovanje promena ustava da se prihvate hrvatski zahtevi o razdruzivanju Jugoslavije i vecoj samostalnosti u okviru Jugoslavije itd).

Da je Tito bio Srbin ne bi mogli oni tako.

Link to comment

Srbi nisu religiju zamenili ateizmom već pseudoreligijom. Komunizam i nije ništa drugo nego pseudoreligija. Slavsku ikonu su zamenili slikom Vođe, umesto Uskrsa slavili su Prvi maj, umesto Božića Dan mladosti (praznik rođenja najvećeg sina svih naroda i narodnosti), odlazak na liturgiju zamenjen je odlaskom na partijske sastanke, komesari i sekretari partije zamenili su popove i vladike, svece i mučenike su zamenili pali drugovi u proleterskoj revoluciji i narodnooslobodilačkoj borbi. Umesto sabornosti zavladalo je samoupravljanje, a komunizam je postao Carstvo Božje koje će doći na kraju vremena, i kada će se suditi grešnom kapitalizmu kao što će se suditi grešnicima na Strašnom sudu.

Edited by slow
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...