Jump to content
IGNORED

Liberalizacija SPC


ObiW

Recommended Posts

+ 1 baš juče u razgovoru drugarica reče uskrs i onda se ispravi sa vaskrs. Nisam obratio pažnju na to do ovog posta. Jel to neko standardno srpsko drvljenje da se bude što veći vernik ili postoji normalno objašnjenje?

Edited by Aleksandar88
Link to comment

@BojanDjuric78 Православна теологија, јасно разграничава значење Васкрса и Ускрса.

Prvi put cujem, pa me zanima ima li nesto u tome ?

Ne u teologiji, ali ima u recentnoj pučkoj etimologiji. Kao, Uskrs je zapravo Veliki petak, jer je tada Isus bio uz krst. Glupost najobičnija. U korenu distinkcije je želja da se ne bude Hrvat. Ista fora kao sa odbacivanjem infinitiva u srpskom jeziku. Edited by Грешни Василије
Link to comment

Ovo je više jezičko pitanje nego bilo šta drugo, ali istini za volju taj praznik se uvijek zvao Vaskrsenje Hristovo, to Uzkrs, Prikrs, Nakrs, to možda u nekim ovim tumačenjima poput onog što fura ef. Jusufspahić u posljednje vrijeme koji pokušava da nakalemi značenja i teologiju na neku svoju etimologiju, pa u nekim varijantama da se iskoriste neke sličnosti riječi da im se da neki dublji smisao, po meni je to glupost i proizvod dokonosti ljudi koji traže te neke jezičke cake.

 

Što se tiče dana Vaskrsenja Hristovog, u pravoslavnoj teologiji uvijek je bio Vaskrs, kao što što je jevanđelist u zapadnoj verziji Ivan a u istočnoj Jovan. 

 

Ako se govori u Uskrsu kao fenomenu, možda se i može to koristiti taj termin, ako se govori o pravoslavnom prazniku, onda je Vaskrs. 

 

A ovo moderno, nikad čuo, to su te novotarije, Veliki Petak je Veliki Petak, i kraj. Vidi stvarno, ima i to tumačenje, nikad čuo a decenijama sam bio prisutan na liturgijama, što za Veliki Petak, što za Vaskrs. 

 

http://www.frontal.rs/index.php?option=btg_novosti&idnovost=20025

 

Mogu oni natezati sad da je to Uskrs jer je ovaj bio Uskrs(t), po meni je to ruženje i ravodnjavanje. 

Edited by James Marshall
Link to comment

Mogu oni natezati sad da je to Uskrs jer je ovaj bio Uskrs(t), po meni je to ruženje i ravodnjavanje. 

to je kuhinja janosha deretija, "zima babi bre" :rolf:

Link to comment

Meni je tek ovo pronošenje Blagodatnog ognja glupost neopjevana, malo me sramota svih koji učestvuju u tome. Vjerovatno jeste bila fora prije ne znam koliko stotina godina da se same od sebe svijeće pale, ali nositi plamen u avionu i još s njim delegacija da ide, pa jebeš mi sve kako vrijeme prolazi mi sve dublje u srednji vijek idemo.

Link to comment
  • 3 weeks later...
  • 4 weeks later...

U pauzi da priupitam nešto... Čitam da je Artemije izopšten iz crkve potpuno, precrtan, ne postoji, canceled. Nije više ni monah, ništa, sad je Marko. E, šta Marko sad može da radi? Prijavljuje se na biro? Ide na prekvalifikovanje? Postaje penzioner? Obično sveštenstvo valjda uplaćuje doprinose za penziono i zdravstveno osiguranje, ne znam kako je sa tim visokim sveštenstvom...

Link to comment
  • 2 weeks later...

ovo mora da su našitm:

 

 

Sindikat građevinskih radnika grčkog regiona Halkidike osudio je u saopštenju preduzetnike i crkveno-državnu upravu Svete gore zbog "teške eksploatacije radnika" na nekoliko gradilišta u tom pribežištu domaćih i stranih pravoslavnih monaha.

Atinski nedeljnik "Pondiki" je danas preneo na svom sajtu saopštenje u kojem piše da su uslovi rada na Svetoj gori "bedni" i "tragični", a na jednom gradilištu čak i "pakleni", što je sindikat potvrdio posetom gradilištima i prijavio nepravilnosti vlastima.

Građevinci rade "najmanje po 10 sati dnevno", bez ugovora, "u srednjevekovnim uslovima... bez elementarne opreme i bez ikakvih mera zaštite, ...sami u rukama prenoseći kamene blokove". Dnevnice radnika su "uvredljvo male" manje od 2,5 evra na sat i do ukupno 25 evra dnevno, a i takve se isplaćuju u velikim razmacima, jednom mesečno, a ne jednom nedeljno kako bi trebalo u tim poslovima, naveo je Sindikat.

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...