Jump to content
IGNORED

Liberalizacija SPC


ObiW

Recommended Posts

Ispada da što su se ljudi manje molili, to je SPC više ulagala u infrastrukturu, marketing i obrazovanje. 

 

Imaj u vidu da je za vreme WW2 SPC postradala najviše posle Jevrejske zajednice. Stotine crkava i manastira je razrušeno, i stotine sveštenika je zverski pobijeno širom okupirane Jugoslavije. Tu i pripada podatak iz teksta:''izmedju 1945. i 1970. godine crkva dobila 181 novoizgradjeni i 841 obnovljeni hram''. Ko je tu ulagao u infrastrukturu i marketing posle rata ne znam, samo se SPC nikad nije oporavila od tog udarca. Ima krajeva gde su i narod i crkva bukvalno zbrisani, posebno u Bosni i Hrvatskoj.

Bio bi interesantan pregled koji bi obuhvatio ceo dvadeseti vek...tek bi se onda imala prava slika.

Link to comment

Vlast u SFRJ je jedno vreme bila izrazito antireligiozna. Proganjani su, otpustani i ispitivani ljudi koji su se usudili da odu u crkvu, makar tajno. Ovo pricam iz licnih primera u mojoj familiji. Lako se napravi takva statistika kad niko ne sme da zucne da je bilo sta osim vrlog dobrog komuniste.

Link to comment

Imaj u vidu da je za vreme WW2 SPC postradala najviše posle Jevrejske zajednice. Stotine crkava i manastira je razrušeno, i stotine sveštenika je zverski pobijeno širom okupirane Jugoslavije. Tu i pripada podatak iz teksta:''izmedju 1945. i 1970. godine crkva dobila 181 novoizgradjeni i 841 obnovljeni hram''. Ko je tu ulagao u infrastrukturu i marketing posle rata ne znam, samo se SPC nikad nije oporavila od tog udarca. Ima krajeva gde su i narod i crkva bukvalno zbrisani, posebno u Bosni i Hrvatskoj.

Bio bi interesantan pregled koji bi obuhvatio ceo dvadeseti vek...tek bi se onda imala prava slika.

 

To što pričaš bi imalo smisla da nije ovih novoizgrađenih.

I kako misliš SPC se nikada nije oporavila od tog udarca? Pa šta je onda 841 obnovljeni hram ako nije oporavak?

Hoćeš reći nije se oporavila u nekim delovima Bosne i Hrvatske?

 

A i ja sam slušao neke priče poput Šan Janovih, ali više kao opšti opis stanja, bez nekih ličnih priča.

Link to comment

To što pričaš bi imalo smisla da nije ovih novoizgrađenih.

I kako misliš SPC se nikada nije oporavila od tog udarca? Pa šta je onda 841 obnovljeni hram ako nije oporavak?

Hoćeš reći nije se oporavila u nekim delovima Bosne i Hrvatske?

 

A i ja sam slušao neke priče poput Šan Janovih, ali više kao opšti opis stanja, bez nekih ličnih priča.

 

Da, mislio sam na područje Bosne i Hrvatske, uglavnom, iako se i u ostalim delovima zemlje nije (u najmanju ruku) blagonaklono gledalo na građenje novih bogomolja. Što se tiče oporavka od ratnog udarca ne mislim samo na oporavak od materijalnog već i od ''kadrovskog'' udarca. A on je nenadoknadiv, posebno u kvalitativnom smislu.

 

Treba videti šta spada u tih 181 novih objekata koji su bili izgrađeni. Verujem da su većina izgrađenih u seoskim sredinama, jer u gradovima je kočena izgradnja bogomolja, komunističke vlasti nisu izdavale dozvole za gradnju. To se videlo kasnije jer je gradovima postojao manjak crkava u odnosu na broj doseljenih ljudi.

 

Mislim da bi prava statistika trebala da obuhvati broj crkava na 100.000 stanovnika, i to po dekadama, uzimajući u obzir geografske i migracione faktore.

 

Što se tiče posleratnog vremena mislim da je  najteži period za verujuće je bio u Crnoj Gori, tamo su komunističke vlasti bili surove u proganjanju ljudi koji su posećivali crkve. 

Edited by slow
Link to comment

Popovi ženama zabranili da plivaju za krst

 

 
 
Na istoku Makedonije sveštenici su zabranili ženama da učestvuju u tradicionalnom plivanju za Bogojavljenski krst.

 

Desetine hiljada ljudi širom Makedonije danas je prisustvovalo toj verskoj ceremoniji na obalama reka i jezera, gde su se plivači trkali ko će pre da izvadi krstove bačene u vodu.

 

U oblasti Bregalnice, na istoku Makedonije, ženama je, međutim, zabranjeno da učestvuju u toj ceremoniji, pošto su sveštenici rekli da krst treba da donese muškarac, jer je on po tradiciji glava porodice.

 

Policija je prošle godine intervenisala u toj oblasti kada je jedna plivačica prva dohvatila krst, ali ga je onda jedan muškarac na silu oteo od nje, podseća američka agencija.

 

 

Link to comment

Ali, ima i pozitivnih primera:

 

Maturantkinja Gimnazije iz Subotice Teodora Pavković (18) prva je doplivala do Časnog krsta na Tisi u konkurenciji 25 odvažnih momaka.

562650_sanad-teodora-pavkovic-prva-dopli
Teodora Pavković

- Prvi put sam plivala za Časni krst i mogu reći da je utisak genijalan. Voda je hladna i ako ne onoliko koliko sam očekivala. Hvala ovim divnim momcima koji su, čini mi se, bili kavaljeri i džentlmeni i dozvolili mi da prva doplivam do krsta - oduševljena je Teodora.

 

 

 

Kaže da nije član plivačkog kluba, ali da od malena sa bratom uči ronjenje, jer joj je otac ronilački instruktor.

Link to comment
  • 1 month later...

Ne odnosi se samo na SPC, ali najvise stedljivih milijardi ide njima, pa zato ovde:

 

Radojević: Ove godine oko 1,023 milijarde za crkve
 

BEOGRAD - Za crkve i verske zajednice ove godine je iz budžeta izdvojeno oko 1,023 milijarde dinara, nešto više nego prethodne godine, a već naredne taj iznos će biti za 30 odsto niži, rekao je danas Tanjugu direktor Uprave za saradnju sa crkvama i veskim zajednicama Mileta Radojević.

"Taj okvirni budžet za ovu godinu je uvećan u odnosu na prošlu jer su postojali određeni dugovi vezani za penzisko - invalidsko i zdravstveno osiguranje prema sveštenstvu i verskim službenicima'', precizan je Radojević.

Planirano je, kaže, da Crkva izmiri sve obaveze po tom osnovu, a dugovi su nagomilani od 2012. godine. Već 2016. godine projekcije budžeta su znatno manje, za čak 30 odsto godišnje.
''Ta sredstva će se smanjivati iz godine u godinu, ali će država nastaviti da izdvaja sredstva za isplatu penzisko - invalidskog i zdravstvenog osiguranja sveštenika i verskih službenika sve dok za to postoji zakonski okvir i bude politika države”, rekao je Radojević.

 

 

Dugovi za penzijsko, invalidsko i zdravstveno osiguranje su nagomilani od 2012. godine? Nije bas najjasnije da li Crkva (kako kaze ovaj zvanicnik...koja crkva? sve crkve? pola ili tri frtalja crkava?) nije placala, a dobila pare od drzave ili drzava nije dala pare?

 

 

Zna se, dodao je, da SPC ima 84,7 odsto pripadnika u narodu, a taj procenat se određuje na osnovu popisa stanovništva.

Rimokatoličkoj crkvi, kao drugoj po veličini u Srbiji, pripada oko pet odsto građana, a Islamskoj zajednici nešto više od tri odsto, iako su, kako kaže, ti podaci diskutabilni, jer se mnogi građani na jugu Srbije, prilikom poslednjeg popisa, nisu izjašnjavali o verskoj pripadnosti.
''Ponašamo se prema zvaničnim podacima i zahtevima verskih zajednica tako da sa te strane nemamo pritužbe o principu raspodele'', ističe Radojević i dodaje da se finansiraju sve potrebe verskih zajednica - od infrastrukturnih projekata do obrazovanja.

 

 

Ocenjujući da je religiozni odnos ljudi prema državi i crkvi značajan i za život i rad države, on ističe da se od ukupnog broja građana samo tri odsto njih nije izjasnilo da pripadaju nekoj vrskoj zajednici.
''Birači koji biraju vlast u državi su ujedno i pripadnici crkava i verskih zajednica i ta povezanost kroz biračko telo upućuje na to da saradnja crkve i države treba da bude dobra, značajna i jaka, da bude u interesu jednih i drugih'', zaključio je Radojević.

 

 

Dakle, ako je verovati nadleznom licu ovih mnogih građana na jugu Srbije, koji se prilikom poslednjeg popisa, nisu izjašnjavali o verskoj pripadnosti i nejuznih nevernika, neizjasnjenih, nerasporedjenih, opravdano ili neopravdano odsutnih od religije,...n, n+1,... ima ukupno 3%?

 

Eto u necemu smo svetski vrh. :dry:

 

 

Link to comment
  • 2 weeks later...

Vladika Filaret razrešen je dužnosti episkopa mileševskog, odluku o njegovoj smeni doneo je u četvrtak Sveti arhijerejski sinod Srpske pravoslavne crkve, koji je zasedao u Patrijaršiji u Beogradu.

Dao orden Šešeljugi i odmah mu poslali svileni gajtan...

 

edit: da je samo to...

Edited by Đipalo Junuz
Link to comment

Dao orden Šešeljugi i odmah mu poslali svileni gajtan...

 

edit: da je samo to...

 

I kome sada ostaje sve što je on napravio™ tamo? Ili ima neku otpremninu? Kako to funkcioniše u realnosti?

Link to comment
  • 4 weeks later...

@BojanDjuric78 Православна теологија, јасно разграничава значење Васкрса и Ускрса.

 

Prvi put cujem, pa me zanima ima li nesto u tome ?

Edited by Lezilebovich
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...