Jump to content
IGNORED

Liberalizacija SPC


ObiW

Recommended Posts

 vera, osim ako nisi pustinjak, je prilicno javna stvar.

 

 

 

 

Sent from Bender's iPad using Tapatalk

ovo je osnovno

pustinjaka ovde nema

vera se kosi sa "intimom" samo tako tj ne bi je ni bilo ovakve kakvu je znamo. hahaha kakav bi to bijo svet shizoidnih mistika

Link to comment

To je taj holisticki pristup.

 

U cemu je problem Vaso, Gagorder, Turnbull?

 

Verterov pristup ima unutrasnju logiku, red je da tu logiku osporite a ne da fejsplamujete i budete cinicni onelinerima. I, ne, Vasilije to nije zamena teza.

 

Dakle:

1. Jebes Kosovo, to nije realno.

Moguca primedba: Nije ni parada realna.

 

2. Jebes Ustav, referendum namesten.

Moguca primedba: Namesten je kako za Kosovo, tako i za odredbe o diskriminaciji.

 

 

Pre ce biti da je problem ono o cemu duvam vascele godine: nacelna povezanost kosovskog problema i LGBT populacije je mnogo veca nego sto ste spremni da priznate, i to ne samo na ustavnom nivou.

 

Ja sa tim nemam problem, briselski sporazum nema legitimitet ni legalitet, bar do promene ustava jednako kao sto se pravo na okupljanje i odredbe protiv diskriminacije moraju postovati.

 

Link to comment

 

U meri u kojoj SPC još uvek ima značajan uticaj na običajnost, njihova homofobija tiče se celog društva. Crkva nije bridž-klub, u koji se učlanjuju samo oni koje interesuje bridž, pa se onda njegovih pravila moraju i pridržavati, ako hoće da ostanu članovi, a ako neće - široko im polje. Crkva je institucija u koju nas učlanjuju bez našeg pristanka (najčešće) - i kojoj pripadamo pre svega zato što ona predstavlja osnovu društvenosti u kolektivu kojem pripadamo. Da, može se opt-autovati, danas mnogo jeftinije nego ranije, ali opet ne bez troškova, koje si i ti sam precizno nabrojao kada si govorio o stavu svoje okoline u vezi sa odlaskom na Prajd.

 

 

Ne slazem se sa pristupom jer pristup implicira da je duznost drustva da menja SPC. Ne, to nije tacno. U okvirima opsteprihvacenog konsensusa, duznost drustva je da objasnjava kako su njeni stavovi glupi,  a SPC ako hoce da se menja neka se menja, a ako ne bas me briga.

 

Sto se troskova tice, nece biti da je trosak izolacije uzrokovan stavom SPC. Stav SPC je koreliran sa vecinskim malogradjanskim stavom, SPC taj stav nije oblikovala. Dokaz si sam naveo, kada je rec o "gresnom" uprazanjavanju heteroseksualnih odnosa koji ne nose ama bas nikakav trosak.

Link to comment

meni je pravo pitanje zasto crkva bira bas ovu bitku u pokusaju da odrzi ili uspostavi odredjene pozicije u drustvu. nije to pitanje crkvene dogme vec dnevne politike i drustvenog pozicioniranja jedne institucije.

 

Pitanje je dobro, a ja ne nalazim drugi odogovor osim da su glupi.

 

Videli kakvo je raspolozenje pa daj da na tom talasu pokusaju da se nametnu, kad vec ne  mogu ni sa cim drugim. Recimo, kod politickog pitanja Kosova su se debelo izblamirali prvo neformalno iduci protiv vlasti (Amfilohije) a onda izdajuci uzasno ponizno saopstenje ljubeci ruku Vucicu.

E, sad, glupi su sto ne vide da takva vrsta jeftinog politickog pamfleta ne generise nikakvo postovanje ni kod onih koji su formalno istog stava, vec ih samo  svodi na nivo bilo koje organizacije koja se valja u blatu.

Pokojni partijarh Pavle je iste stavove umeo da uvalja i prezentuje drugacije, ovaj ko da pise za Informer.

Link to comment

Meni je izuzetno čudno da i ti ( a svojevremeno i Prslin) govoriš o Crkvi kao o banci, ili osiguravajućem društvu. Uzmeš par prospekata, prelistaš, vidiš ko nudi kakve uslove, pa onda izabereš.

 

Pa valjda uopšte nije u tome stvar, ta pravila valjda pretenduju da važe za sve, ne samo za vernike, a da su uz to i apsolutno pravedna. Nije dakle pitanje ukusa - izabraću ovu crkvu jer mi se pravila sviđaju, ili neku drugu jer mi taj režim bolje odgovara.

 

A ja te pitam nešto drugo - sa kog stanovišta možemo gledati na crkvena pravila osim sa stanovišta modernog liberlanog morala, a što prosto znači - našeg morala?

 

Meni se čini da kod vernika ponekad izaziva čudnu kompartmentalizaciju - sa stanovišta sekularnog sebe, naravno da ne vidim ništa grešno u homoseksualnosti, predbračnom seksu, itd, itd. Ali sa stanovišta sebe kao vernika, najednom te stvari postaju pogrešne. Onda se to razrešava ovako kao što si malopre pokuša - dobro, ja ta pravila prihvatam jer su to pravila mog kluba, a ja sam izabrao da budem član tog kluba, itd. ALi to neće nikako da može - moralna pravila, bilo religijska, bilo seklurana, pretenduju na univerzalno važenje, i ne važe samo za one koji su se svojevoljno na njih obavezali. Predbračni seks je ili moralno pogrešan, ili nije. Sumnjam da iko ozbiljno veruje da jeste, i ne vidim kako se to može promeniti kad stavi svoju verničku kapicu na glavu.

 

Gresis.

Pravila jesu univerzalna ali kazna ne stize sada nego na onom svetu, stoga je, ako nisi krstas ili sveti ratnik, tolerancija razlicitosti moguca sasvim saglasna sa verom.

 

Link to comment

Pokojni partijarh Pavle je iste stavove umeo da uvalja i prezentuje drugacije, ovaj ko da pise za Informer.

Pokojnik je za SPC bio sto i Milosevic za Srbiju: ekstrakt perioda pre 90-ih, eksponent svega retrogradnog sto je u drustvo pa i crkvu kao njegov deo uvelo manir koji se najbolje da oznaciti kao sex bez penetracije, socijalizam koji bi hteo da bude i kapitalizam ali samo tamo gde nama odgovara, rat ali bez rata, uz pratece pojave kao sto su bezanje u nacionalizam kao univerzalni spas od svih kudikamo precih problema, manir zvani ne damo nista da bismo na kraju dali sve pa i vise od toga.

Sa pokojnikom su izgubljene sve sanse da se SPC koliko toliko modernizuje i prilagodi postkomunistickim vremenima i modernom svetu; umesto modernog, vracen je arhaicni crkveni jezik sa sve pozivanjem na takozvane tradicionalne vrednosti.

Link to comment

Predbračni seks je ili moralno pogrešan, ili nije. Sumnjam da iko ozbiljno veruje da jeste, i ne vidim kako se to može promeniti kad stavi svoju verničku kapicu na glavu.

 

Svaki seks je moralno pogrešan, ne postoji bezgrešni seks. Postoji samo bezgrešno začeće koje nije nastalo seksualnim putem. Seks u braku, virtuelni seks i maštanje o seksu su takođe grešni. Seks koji se upražnjava radi produženja vrste (i srpstva npr) je takođe grešan iako bi neko pomislio da je on opravdan. Sve što je u vezi seksa je grešno.

Edited by slow
Link to comment

Svaki seks je moralno pogrešan, ne postoji bezgrešni seks. Postoji samo bezgrešno začeće koje nije nastalo seksualnim putem. Seks u braku, virtuelni seks i maštanje o seksu su takođe grešni. Seks koji se upražnjava radi produženja vrste (i srpstva npr) je takođe grešan iako bi neko pomislio da je on opravdan. Sve što je u vezi seksa je grešno.

Sto se razmnozavanja srpstva tice, budi bez brige: najnoviji rezultati i stanje na terenu dokazuju da je isto sprovedeno bespolnim putem, prostom deobom, istom onom kojom se bezgresno eonima ispomazu jednocelijski organizmi, amebe, paramecijumi i njima intelektualno slicne sorte.

Kako i dolikuje narodu najstarijem, uostalom.

 

Edit: seks je za слабићкиње и слабиће!!!

 

Edit #2: seks je truli Zapad uvalio svekolikom srpstvu umesto tradicionalnog svetosavskog јебања!!!

Edited by namenski
Link to comment

Sto se razmnozavanja srpstva tice, budi bez brige: najnoviji rezultati i stanje na terenu dokazuju da je isto sprovedeno bespolnim putem, prostom deobom, istom onom kojom se bezgresno eonima ispomazu jednocelijski organizmi, amebe, paramecijumi i njima intelektualno slicne sorte.

Kako i dolikuje narodu najstarijem, uostalom.

 

Edit: seks je za слабићкиње и слабиће!!!

 

Edit #2: seks je truli Zapad uvalio svekolikom srpstvu umesto tradicionalnog svetosavskog јебања!!!

 

Prosta deoba i bespolno razmožavanje (što je jedan vid kloniranja) je takođe nemoralno, i nema veze sa bezgrešnim začećem. Kloniranje je ciklično stvaranje istog grešnog tela u vremenu, večno ponavljanje istog, bez novog kvaliteta i udahnute božanske večne iskre, za razliku od bezgrešnog začeća koji je u suštini prekid vremena i upliv večnosti. Kloniranje potvrđuje vreme a bezgrešno začeće ga ukida.

Edited by slow
Link to comment

Svaki seks je moralno pogrešan, ne postoji bezgrešni seks. Postoji samo bezgrešno začeće koje nije nastalo seksualnim putem. Seks u braku, virtuelni seks i maštanje o seksu su takođe grešni. Seks koji se upražnjava radi produženja vrste (i srpstva npr) je takođe grešan iako bi neko pomislio da je on opravdan. Sve što je u vezi seksa je grešno.

 

 

Prosta deoba i bespolno razmožavanje (što je jedan vid kloniranja) je takođe nemoralno, i nema veze sa bezgrešnim začećem. Kloniranje je ciklično stvaranje istog grešnog tela u vremenu, večno ponavljanje istog, bez novog kvaliteta i udahnute božanske večne iskre, za razliku od bezgrešnog začeća koji je u suštini prekid vremena i upliv večnosti. Kloniranje potvrđuje vreme a bezgrešno začeće ga ukida.

 

i na kraju da izvinete, kako cemo da se jebemo i razmnozavamo?

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...