Jump to content
IGNORED

Liberalizacija SPC


ObiW

Recommended Posts

Sime kako to mislis da se crkvi pripada rodjenjem u kolektivu? Koliko siroko postavljas taj kolektiv - porodica? Oceva porodica? Porodica + krstenje? Ovde crkva nikoga ne klejmuje, moras ti njoj da pridjes. To je deo njenog problema (ne mog!)

 

O, klejmuje, itekako - zato se i obraćaju urbi et orbi sa neskrivenom namerom da urede celo društvo po svojoj meri.

 

Nedavno, pitam jednog momka (od dvadesetak godina, otrpilike), da li je religiozan. Kaže - jeste. Pitam ga, pa kad si postoa religiozan, a on odgovara - ne sećam se, bio sam beba.

Link to comment

krstenje je jedan od najodvratnijih i najpoganijih mogucih cinova, onda kada deca bivaju krstena mimo svoje sopstvene volje i svesti. 

 

beskrajno vam hvala roditelji sto me niste silovali. 

Link to comment

Moj utisak je da crkva ne klejmuje nikoga, da moras da se prijavis kroz obred ili da te prijave dok jos ne znas za sebe. Baptisti su me klejmovali po Amerikama ali SPC ovde - nikad

Link to comment

krstenje je jedan od najodvratnijih i najpoganijih mogucih cinova, onda kada deca bivaju krstena mimo svoje sopstvene volje i svesti. 

 

beskrajno vam hvala roditelji sto me niste silovali. 

kad su te prvi put vodili na svinjokolj?

Link to comment

Kako ne, otuda i bulažnjenje o 80% releigioznih. Svojataju svakog ko ih eksplicitno ne otera u materinu

 

 

 

I bolji od mene...

 

Послато са GT-P6200 користећи Тапаток 2

 

 

S tim da ti ipak imaš malo veću odgovornost od 1 anonimnog forumaša, jbg

Link to comment

Aha, tek sad razumem, pitaš me za medijum klejmovanja, pa da - porodica, rođačka i lokalna zajednica, itd. Opet, naglašavam, u velikom gradu, posebnom u izvesnim slojevima, mnogo je lakše ostati neklejmovan.

Link to comment

krstenje je jedan od najodvratnijih i najpoganijih mogucih cinova, onda kada deca bivaju krstena mimo svoje sopstvene volje i svesti. 

 

beskrajno vam hvala roditelji sto me niste silovali. 

zapravo je, u svetlu chovekovog osveshcivanja i samoopredeljenja (dok dolazi vremenom i odrastanjem, ili bar treba da dodje) potpuno nebitan.  zato shto mora da se trazi iz pochetka, ako chovek zeli zaista da trazi, pa se nadje tu, ili na nekom drugom mestu ili se ne nadje uopshte ili se nadje u negaciji, kakogod. automatsko pripadanje stadu je neshto drugo, ko zeli da pripada stadu, lako nalazi parametre. a oni nikada nemaju veze sa sopstvenom voljom i sveshcu, naprotiv.

 

edip. uostalom, komunizam nije krstio decu, pa su potrchala sama. da li veruju? ko zna. ali zele da pripadaju po osnovu te varijable.

Edited by gospa buba
Link to comment

@turnbull

 

Bitna je suština. Nije SPC nešto originalna. Dao sam ti primjere crkava koje su tu bitku izgubile. Izgubiće je i SPC. Moderan jezik ne govori ništa. Mogli su pisati i crkvenoslovenskim, i koristiti riječi kao što je klir :D, nebitno je. 

 

Kavafi se pred smrt ispovjedio i sahranili su ga popovi. Tako i treba da se postupa sa homoseksualcima koji se smatraju vernicima. O životu će im suditi onaj gore. Medjutim, homoseksualizam je greh kao što je greh i vanbračni seks i još mnoge druge stvari. Ostrahizam o kom pričaš je posljedica licemjerja i činjenice da ljudima ovdje vjera služi kao katalizator mržnje. Što se opet svodi na priču da smo mi grešno i dekadentno društvo koje se krije iza lažne vrline.

 

@ notorious

 

Samo tvrdim da vernici znaju pravila i da se mogu ponašati u skladu sa istima ili ne. Mogu se sjetiti bezbroj situacija u kojima se ja nisam pridržavao tih pravila. Nisam tvrdio da sam bolji od homoseksualca.

Link to comment

meni je pravo pitanje zasto crkva bira bas ovu bitku u pokusaju da odrzi ili uspostavi odredjene pozicije u drustvu. nije to pitanje crkvene dogme vec dnevne politike i drustvenog pozicioniranja jedne institucije.

Link to comment

meni je pravo pitanje zasto crkva bira bas ovu bitku u pokusaju da odrzi ili uspostavi odredjene pozicije u drustvu. nije to pitanje crkvene dogme vec dnevne politike i drustvenog pozicioniranja jedne institucije.

pa znam brate al puni su toga istog iznutra, mnogo je, sve i da misle da se obracaju totalnim glupacima :(

 

@krampa. vodovod i kanalizaciju vec imamo, kad su rimljani doneli neko dobro ^_^

Edited by gospa buba
Link to comment

@turnbull

 

Bitna je suština. Nije SPC nešto originalna. Dao sam ti primjere crkava koje su tu bitku izgubile. Izgubiće je i SPC. Moderan jezik ne govori ništa. Mogli su pisati i crkvenoslovenskim, i koristiti riječi kao što je klir :D, nebitno je. 

 

Kavafi se pred smrt ispovjedio i sahranili su ga popovi. Tako i treba da se postupa sa homoseksualcima koji se smatraju vernicima. O životu će im suditi onaj gore. Medjutim, homoseksualizam je greh kao što je greh i vanbračni seks i još mnoge druge stvari. Ostrahizam o kom pričaš je posljedica licemjerja i činjenice da ljudima ovdje vjera služi kao katalizator mržnje. Što se opet svodi na priču da smo mi grešno i dekadentno društvo koje se krije iza lažne vrline.

 

@ notorious

 

Samo tvrdim da vernici znaju pravila i da se mogu ponašati u skladu sa istima ili ne. Mogu se sjetiti bezbroj situacija u kojima se ja nisam pridržavao tih pravila. Nisam tvrdio da sam bolji od homoseksualca.

 

 

Moderan jezik govori da je ovo moderan fenomen, a ne fenomen izgubljenosti u vremenu. Naprotiv, ovo saopštenje govori jezikom modernih US i evropskih desničara ("ali ne našim novcem!", #odbraninovcanik, itd.)

 

Što se pravila tiče, problem je u sledećem - mnoga su očigledno besmislena i prosto sasvim jasan ostatak predrasuda vremena i mesta u kojem su nastajala.

 

Teško mi je da poverujem da iko ozbiljan smatra da postoji bilo šta moralno pogrešno u predbračnom seksu. Ditto i za homoseksualnost, ali da se zadržimo na heteroseksualnom predbračnom seksu. Zašto je on nemoralan? Šta je u njemu pogrešno? Mislim da većina vernika ne samo da popušta pred iskušenjem kada se u isti upušta, nego zapravo jasno i ispravno uviđa da zapravo ne čini ništa pogrešno.

Edited by Turnbull
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...