Jump to content
IGNORED

Liberalizacija SPC


ObiW

Recommended Posts

Naravno, sumnja u instituciju (crkvu) ne mora da bude razlog za kolebanje u veri. 

 

 

Pa ako si protestant, možda i ne mora, prosto kažeš "zbogom, žohari", i napraviš novu crkvu, ali ako si pravoslavac (ili katolik), nisam siguran da je baš tako prosto.

Link to comment

@Turnbull

 

Nije dovoljno da osoba sama sebe smatra vernikom već i da ga crkva prihvata kao takvog. Jasno je meni da postoji određeni broj homoseksualaca koji se smatraju vernicima, ali u najblažoj varijanti crkva homoseksualizam smatra grehom i svakom verniku je to jasno. 

 

Licemjerje je drugi par cipela. 

 

Sto se tiče iskaznice, neki kanoni kažu da je dovoljno da se preskoče 3 liturgije.

 

@ Notorious

 

Crkvu čine vernici i klir. Greška je izjednačavati pojam crkve i pojam klira. Sumnja u postupke klira ne znači sumnju u Crkvu. 

Link to comment

Crkva je institucija u koju nas učlanjuju bez našeg pristanka (najčešće) - i kojoj pripadamo pre svega zato što ona predstavlja osnovu društvenosti u kolektivu kojem pripadamo.

Ja ovo poslednje uopste ne osecam. Uopste u svom stvarnom zivotu ne osecam crkvu kao osnovu drustvenosti. Mozda je to posledica jednog vida izopstenosti, sta znam. Povremeno krajickom oka primetim da sam izostavljena iz nekih oblika drustvenog zivota (kad preduzece - sto bi rekla Buba - ide na Hilandar ili kad krene sezona slava pa vidim da ima max tri slave na koje treba da odem a i ako ne odem niko nece zameriti). Upliv crkve osetim tek ovako - kad vidim nekog svestenika u nekom telu koje ima javna ovlascenja ili kad se crkva ovako oglasi povodom necega sto me zanima ili kada vidim da utice na javni zivot na neprimeren nacin. Ali u intimnom iskustvu uopste nemam, ne osecam da se drustvene niti pletu oko crkve, da je ona neka autenticna baza ili temelj drustvenosti ...

Link to comment

Pa ako si protestant, možda i ne mora, prosto kažeš "zbogom, žohari", i napraviš novu crkvu, ali ako si pravoslavac (ili katolik), nisam siguran da je baš tako prosto.

 

Nisam ni tvrdila da je prosto, ali, na osnovu načina na koji, na primer, Nautilus razdvaja svoju veru, ne dovodeći je ni na koji način u pitanje, od dnevnopolitičkih proklamacija crkvenih velikodostojnika, očigledno je da je u izvesnoj meri moguće.  

 

et Nautilus

Hvala na ispravci, u pravu si 

Link to comment

totalni plus jedan za gagorder gore. ja se mozda krecem u apartnoj populaciji, radim u skupini ludjaka i napravio sam bezbedni mikrokosmos, ali nemam takav utisak da je crkva bilo kakav drustveni kohezioni faktor. ni na nivou rituala - vasa je napisao koliko bi ljudi trebalo nedeljom da prodje kroz vrata crkve - a jos manje na nivou vrednosti koje bi trebalo da drze jedno drustvo.

 

zapravo me ovo vraca na briljantan vasin post od popodneva iz kaira, koji su zavidni pokusali da sapletu pozivajuci se na konformizam. to je bojim se ozbiljno nepoznavanje toga koliko su jake neke vere, koje cak nisu toliko daleko odavde. jednom sam bukvalno bio na ivici sveta, vozio nas je covek obucen u ono sto srbi nazivaju pidzamom, sa turbanom na glavi. mi smo se blesavili na cudnom mestu, dok se u jednom trenutku nisam okrenuo i na tom mestu, na kome sigurno u radijusu od 20km nije bilo zive duse sem nas troje, nisam video naseg vozaca kako se moli. niti je neko mogao da vidi da se nije pomolio u vreme redovne molitve, niti bi mi znali da se to dogodilo - cak nismo ni imali predstavu da je musliman. probacu da nadjem tu sliku. 

 

ako postoji zemlja u kojoj je vera konformizam, onda je to srbija. slicno kao i neke srodne katolicke zemlje, recimo hrvatska i poljska mi kao nekakvi bastioni padaju napamet, a vrlo je slicno. ako nemas kome da pokazes da ces otici u crkvu, neces otici, najverovatnije. 

Edited by gazza1
Link to comment

Ali onda još manje imamo posla sa izborom - nisu homoseksualci izabrali da ne budu članovi, nego su prosto izbačeni.

 

Pošto, kao što rekoh, nije reč o dobrovoljnom udruženju, nego o instituciji kojoj se pripada po difoltu, to jest, rođenjem u izvesnom kolektivu, onda je ova ostrahizacija istovremeno i ostrahizacija iz kolektiva, sa vrlo ozbiljnim posledicama po pojedinca.

 

I još nešto - ja uopšte ne mislim da je SPC, kako si napisao "pogubljena u vremenu i prostoru". Naprotiv, ona igra ulogu svog života, pokušavajući da se nametne kao politički faktor, ili kao osnov društvenosti same. To je igra koju igra i islamizam i politički katolicizam, i jevanđelisti u SAD, i konzervativci u EU, na čelu sa Brejvikom,  i mnogi, mnogi drugi.

 

Takođe, ako pogledaš jezik ovog saopštenja, videćeš da ti nije arhaični religijski jezik, već jezik modenrog političkog pamfleta. Činjenica da se u gaodstima ističu navodno najmodernij delovi crkve, poput đakona Nenada Ilića, a ne neke druge teme već pominjanog Ćulibrka, takođe treba nešto da nam govori.

Link to comment

Sime kako to mislis da se crkvi pripada rodjenjem u kolektivu? Koliko siroko postavljas taj kolektiv - porodica? Oceva porodica? Porodica + krstenje? Ovde crkva nikoga ne klejmuje, moras ti njoj da pridjes. To je deo njenog problema (ne mog!)

Edited by gagorder
Link to comment

Ja ovo poslednje uopste ne osecam. Uopste u svom stvarnom zivotu ne osecam crkvu kao osnovu drustvenosti. Mozda je to posledica jednog vida izopstenosti, sta znam. Povremeno krajickom oka primetim da sam izostavljena iz nekih oblika drustvenog zivota (kad preduzece - sto bi rekla Buba - ide na Hilandar ili kad krene sezona slava pa vidim da ima max tri slave na koje treba da odem a i ako ne odem niko nece zameriti). Upliv crkve osetim tek ovako - kad vidim nekog svestenika u nekom telu koje ima javna ovlascenja ili kad se crkva ovako oglasi povodom necega sto me zanima ili kada vidim da utice na javni zivot na neprimeren nacin. Ali u intimnom iskustvu uopste nemam, ne osecam da se drustvene niti pletu oko crkve, da je ona neka autenticna baza ili temelj drustvenosti ...

 

Pa lakše je u velikom nego u manjem gradu, lakše u višim, nego u nižim klasama (mada ni ovo baš nije pravilo), itd. Ima dakle slojeva koji osećaju vrlo mali pritisak, tamo gde postoje razne alternativne forme društvenosti.

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...