Jump to content
IGNORED

Liberalizacija SPC


ObiW

Recommended Posts

ma kakav laki peting :D to je bio pijani swingeraj gde su jedni ujutro skupljali rize a drugi vijetnamke s bedzevima i posramljeno odlazili kuci. samo je problem kada seks preraste u brak iz racuna.

 

 

ne zaboravimo litiju spc na bg ulicama kada je trebalo skloniti kordon u kolarcevoj.... laki peting u odnosu na hard anal cemu danas prisustvujemo....

 

 

 

 

bajdvej, da završimo s tvojim jadnim interpolacijama gugla i neta u svetu crkvu, ono sr. pokraj riječi na hrvatskom© portalu vjerojatno znači, čik pogodi...što?

 

 

actually, tim gore po tebe:

 

Hrvatski jezični portal (HJP) je pretraživ rječnik hrvatskog jezika nastao kao rezultat zajedničkog projekta Novog Libera i Srca. Organiziran je oko rječničke baze Novog Libera. Većini riječi u bazi pridodani su izvedeni oblici, tj. gramatička razrada.
HJP.NOVI-LIBER.HR
 
Edited by gazza1
Link to comment

legitimno je pitanje kako pristojan svet koji sebe svrstava u vernike SPC sebi objasnjava ovo pismo.

 

Aj da pokušam odgovoriti na ovo pitanje, pošto sam se, neskromno, prepoznao u "pristojan svet koji sebe svrstava u vernike SPC" :D

 

Nemam ništa protiv prajda. Naprotiv, podržavam pravo ljudi na protest dok god taj protest ne širi rasnu, nacionalnu, vjersku mržnju itd... i smatram da je to ljudsko pravo koje  je raznim zabranama prajda bilo prekršeno svima koji su htjeli učestvovati u prajdu nezavisno od toga da li su homoseksualci ili ne. Ali pravo na protest pripada tranvestitima, homoseksualcima, crncima, jevrejima, grobarima i muslimanima isto tako kao i meni. Svaka zabrana prajda je kršenje ljudskog prava. Tačka.

 

Ovome gore bih dodao i zahtjev za sigurnošću i zaštitom od diskriminacije.

 

Drugo pitanje je šta su zahtevi prajda i koliko se slažem sa njima. Neki od njih su razumni i o njima se može razgovarati. Istopolni brak, nasljedno pravo, porodične penzije čak i usvajanje djece itd.... Sa tim se mogu složiti ali i ne moram. Postoje argumenti, sociolozi, psiholozi, naučna istraživanja. Ali to su legitimni zahtevi odredjene grupe ljudi. Legitimno je i protiviti se tim zahtjevima. Naravno, bez upotrebe nasilja i govora mržnje.

 

Treće pitanje je provokacija. Prosto ponekad imam osjećaj da "neodgovorni pojedinci u redovima prajda" nemaju osjećaj za tajming i da ne shvataju da se stvari neće promijeniti preko noći. Meni provokacije ne smetaju, razumijem tu vrstu izraza. Stvar je u tome što taj izraz razumiju i protivnici prajda ali ga koriste kao glupo opravdanje za nasilje. Naravno da je krivica na nasilnicima, tu nema spora,  samo kažem da je ta vrsta davanja municije protivniku nešto bez čega se može i bez čega bi prajd lakše prošao. 

 

Pismo SPCa je rant. Nešto sa čim se duboko ne slažem. SPC je pogubljena u vremenu i prostoru. Umjesto da se distancira od dnevne politike i bavi vjerskim pitanjima i ogromnim problemima u svojim redovima oni biju bitku koju je, na primjer, izgubila i katolička crkva u Hrvatskoj, Irskoj i Italiji.

 

Moji odgovori na pitanja iz Pisma su:

 

1. Da. Ako ljudi imaju pravo, mogu da ga štite svim zakonitim sredstvima.

2. Da. Ako  Božiji i moralni zakon po uzusu SPCa prezire njih onda preziranje takvog zakona ispunjava njihovo ljudsko dostojanstvo. Drugim riječima njihov pojam ljudskog dostojanstva i SPCov pojam ljudskog dostojanstva, te moralnog i ljudskog zakona, nisu isti. Ne govorimo o istom sadržaju.

3. Homoseksualizam nije opredeljenje. Niko se tu nije opredelio. U pitanju je nečija priroda.

4. Zamena teza. Za angažovanje policije su krivi nasilnici a ne prajd.

5. Rant i podmetanje.

6. Naziv je najmanji problem.

 

Neću ići na prajd. Iako bi se tamo osjecao čudno kao u gej baru, nije to razlog neodlaska. Najiskrenije, najveći razlog je što nemam hrabrosti da se bakćem sa familijom i komšijama i da dokazujem da nisam gej, ionako sam im dovoljno čudan jer ne glasam za SNS i što tvrdim da pederi imaju pravo šetati a da ih pri tom niko ne smije gadjati kamenjem. 

 

Ja sam vernik, priznajem nedovoljno dobar, i poštujem crkvena pravila koliko mogu. Nemam problem sa tim što, na primer, zbog moje bolesti koja se smatra nečistom, nikada neću moći ući u oltar. Takvo je pravilo. Moj izbor je da na ta pravila pristanem. Homoseksualci su odabrali da budu van tih pravila. I to je njihov izbor. Crkvena pravila im se ne mogu nametati. Kao ni moralna ili bilo kakva druga.

Edited by nautilus
pravopis
Link to comment

Pošteno, u skladu sa očekivanjima. Skidam ovog avatara,  ide mi na živce.

Edited by Грешни Василије
Link to comment

Neću ići na prajd. Iako bi se tamo osjecao čudno kao u gej baru, nije to razlog neodlaska. Najiskrenije, najveći razlog je što nemam hrabrosti da se bakćem sa familijom i komšijama i da dokazujem da nisam gej, ionako sam im dovoljno čudan jer ne glasam za SNS i što tvrdim da pederi imaju pravo šetati a da ih pri tom niko ne smije gadjati kamenjem. 

 

-1

ja ću idem upravo zbog toga

Link to comment

tuki sam hrabar, al je prosto red ispoštovati civilizacijske norme, te ljude koji su ni krivi ni dužni, na stubu srama

 

boli me baš kurac za familiju&komšiluk, ako su zatucani bilmezi

Link to comment
Neću ići na prajd. Iako bi se tamo osjecao čudno kao u gej baru, nije to razlog neodlaska. Najiskrenije, najveći razlog je što nemam hrabrosti da se bakćem sa familijom i komšijama i da dokazujem da nisam gej, ionako sam im dovoljno čudan jer ne glasam za SNS i što tvrdim da pederi imaju pravo šetati a da ih pri tom niko ne smije gadjati kamenjem. 

 

Ja sam vernik, priznajem nedovoljno dobar, i poštujem crkvena pravila koliko mogu. Nemam problem sa tim što, na primer, zbog moje bolesti koja se smatra nečistom, nikada neću moći ući u oltar. Takvo je pravilo. Moj izbor je da na ta pravila pristanem. Homoseksualci su odabrali da budu van tih pravila. I to je njihov izbor. Crkvena pravila im se ne mogu nametati. Kao ni moralna ili bilo kakva druga.

 

 

Veruj mi da Prajd nije ni najmanje nalik gej baru, ni po sastavu posetilaca, ni po atmosferi, niti po ičemu drugom, i da se na njemu ne bi osećao ni najmanje čudno - osećao bi se kao i na bilo kom drugom protestu, uz to okružen brojnim poznanicima i prijateljima.

 

Što se tiče ovoga drugog - ja nisam siguran da su homoseksualci odabrali da budu van pravila SPC: i sam si ispravno primetio da se homoseksualnost ne bira. Da ne pominjem da je to jedna prilično očigledno netačna empirijska generalizacija - ima puno homoseksualaca-vernika. Sigurno ima i nekih koji zbog svoje vere apstiniraju od upražnjavanja nedozvoljenih seksualnih veza, ali slutim da većina to ne čini, kao što to ne čini ni većina heteroseksualnih vernika. Razlika je u tome što heteroseksualci zbog toga ne moraju da se kriju, niti bivaju odbačeni od svoje zajednice ako se to otkrije, dok sa homoseksualcima to baš i nije slučaj.

 

U meri u kojoj SPC još uvek ima značajan uticaj na običajnost, njihova homofobija tiče se celog društva. Crkva nije bridž-klub, u koji se učlanjuju samo oni koje interesuje bridž, pa se onda njegovih pravila moraju i pridržavati, ako hoće da ostanu članovi, a ako neće - široko im polje. Crkva je institucija u koju nas učlanjuju bez našeg pristanka (najčešće) - i kojoj pripadamo pre svega zato što ona predstavlja osnovu društvenosti u kolektivu kojem pripadamo. Da, može se opt-autovati, danas mnogo jeftinije nego ranije, ali opet ne bez troškova, koje si i ti sam precizno nabrojao kada si govorio o stavu svoje okoline u vezi sa odlaskom na Prajd.

Link to comment

nikad blize sam da primenim cesicev stav o kuririma blicovima i njihovim citaocima na spc, da su jedini gori od ovih djubradi oni koji ih slede. crkva se odavno pretvorila u obican fantomski doo. 

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...