Jump to content
IGNORED

Liberalizacija SPC


ObiW

Recommended Posts

Kako se uzme, ako se dobro sećam, Ptolomejev model svemira se održao kao zvaničan čak do srednjeg veka i bio je potpuno pogrešan :)

 

Ptolomejev geocentrični sistem nije pogrešan sistem u matematičkom i fizičkom smislu. Kopernikov heliocentrični sistem je samo elegantniji od geocentričnog. Sva kretanja u fizici su relativna i ne postoji univerzalni referentni sistem, tako da možeš ravnopravno da uzmeš Zemlju za početak koordinatnog sistema, kao i Sunce. Neko ko kaže da se ''Zemlja kreće oko Sunca'' je u pravu isto koliko onaj koji kaže da se ''Sunce kreće oko Zemlje'' (tj u referentnom sistemu Zemlje). Heliocentrični sistem je samo elegantniji, dobijaju se jednostavnije jednačine i jednostavnije putanje tela.

Edited by slow
Link to comment

Kosmičko jaje

 

http://en.wikipedia.org/wiki/World_egg

 

Big Bang theory, kosmičko jaje u akciji

 

http://en.wikipedia.org/wiki/Big_Bang

 

Katolički sveštenik-astronom Žorž Lemetr koji je stvorio teoriju o Bing Bangu

 

http://en.wikipedia.org/wiki/Georges_Lemaître

 

Creatio ex nihilo

 

http://en.wikipedia.org/wiki/Ex_nihilo

Izgleda ne čitamo istu Bibliju. U ovoj mojoj nema ništa od toga gore, ali zato ima stvaranje svoda na nebu, kačenja zvezdica na njega, stubovi na kojima stoji ravna Zemlja, odvojeno stvaranje svetlosti i dana, ispretumbanu hronologiju od jednog dela knjige do drugog itd

 

To što je katolički sveštenik sve to stavio po strani i uključio mozak samo služi njemu na čast, ali baš ništa ne govori o prašnjavoj knjizi koju su vekovima koristili da bi progonili i ubijali upravo sve koji su se uopšte zapitali kako svet funkcioniše, van crkvenih okvira.

Link to comment

Obaška što moderne kosmološke teorije liče na grčke ili biblijske kosmogonije. Meni je to neverovatna i zadivljujuća stvar. Neki prorok pre dve i po hiljade godina proviđenjem u svom mikrokosmosu dođe do kosmičkog poretka koja će se pokazati relevantnim par milenijuma kasnije u nekom modernom akceleratoru ili nekim složenim astronomskim posmatranjem.

 

Mene najviše fascinira recimo, Demokritova atomska teorija. Razni starogrčki filozofi bavili su se fizikom, davali neke teorije, ali niko nije imao nikakve dokaze u tim primitivnim vremenima. Te materija je nastala od vatre. te vode, te ovoga, te onoga. Jedan, da li pukom slučajnosti, ili nekim proviđenjem i bljeskom genijalnosti, pokazalo se da je bio u pravu.

 

Da ne pričam o filozofiji Platona, Sokrata i Aristotela, o njima se i dan danas razglaba i njihova tumačenja i ideje se i dalje evaluiraju.

Link to comment

Ptolomejev geocentrični sistem nije pogrešan sistem u matematičkom i fizičkom smislu. Kopernikov heliocentrični sistem je samo elegantniji od geocentričnog. Sva kretanja u fizici su relativna i ne postoji univerzalni referentni sistem, tako da možeš ravnopravno da uzmeš Zemlju za početak koordinatnog sistema, kao i Sunce. Neko ko kaže da se ''Zemlja kreće oko Sunca'' je u pravu isto koliko onaj koji kaže da se ''Sunce kreće oko Zemlje'' (tj u referentnom sistemu Zemlje). Heliocentrični sistem je samo elegantniji, dobijaju se jednostavnije jednačine i jednostavnije putanje tela.

 

Ptolomejev sistem uopšte ne predviđa da je Sunce zvezda, niti da se ostale zvezde nalaze na ogromnoj udaljenosti, niti je to iko i pomislio sve negde do 17. veka

Link to comment

Izgleda ne čitamo istu Bibliju. U ovoj mojoj nema ništa od toga gore, ali zato ima stvaranje svoda na nebu, kačenja zvezdica na njega, stubovi na kojima stoji ravna Zemlja, odvojeno stvaranje svetlosti i dana, ispretumbanu hronologiju od jednog dela knjige do drugog itd

 

To što je katolički sveštenik sve to stavio po strani i uključio mozak samo služi njemu na čast, ali baš ništa ne govori o prašnjavoj knjizi koju su vekovima koristili da bi progonili i ubijali upravo sve koji su se uopšte zapitali kako svet funkcioniše, van crkvenih okvira.

 

Pogledaj zadnji link o stvaranju iz ničega, i gde se on pominje u Bibliji. A o kosmičkom jajetu u raznim mitologijama, svetim spisima, kosmogonijama suvišno je i pričati.

Link to comment

stubovi na kojima stoji ravna Zemlja

 

Ne smeta ti to što se ovi stubovi pominju kao deo sna psihički obolelog persijskog vladara koji je zbog svog ludila sedam godina živeo poput zveri?

 

Braco, ako želiš da polemišeš o sadržaju Biblije, moraš da je upoznaš, druge nema.

Edited by Грешни Василије
Link to comment

Ptolomejev sistem uopšte ne predviđa da je Sunce zvezda, niti da se ostale zvezde nalaze na ogromnoj udaljenosti, niti je to iko i pomislio sve negde do 17. veka

 

Ma to je OK, heliocentrični sistem se spominje još kod antičkih Grka (jedan od starogrčkih filozofa čak tvrdi da su zvezde u stvari daleka sunca). Ono što sam hteo da kažem da je iskaz ''Zemlja se kreće oko Sunca'' tačan kao i iskaz ''Sunce se kreće oko Zemlje'' u zavisnosti koji referentni sistem uzmemo za posmatranje. Centar vasione ne postoji, kao ni apsolutni referentni sistem.

Link to comment

Ne smeta ti to što se ovi stubovi pominju kao deo sna psihički obolelog persijskog vladara koji je zbog svog ludila sedam godina živeo poput zveri?

 

Braco, ako želiš da polemišeš o sadržaju Biblije, moraš da je upoznaš, druge nema.

 

Stubovi se pominju na vise od jednog mesta. Krajnja su vremena dosla ako ja tebe treba na to da podescam.

 

Sta cemo sa svodom i zvezdicama, to se sasvim konkretno pominje u tvojoj "prelepoj" knjizi postojanja od koje kolena klecaju? 

Edited by braca
Link to comment

Pa nije to prorok od pre 2500 hiljade godina, već neko ko je živeo u 20. veku i studirao astronomiju na Kembridžu :)

 

 

Takvi i jesu najopasniji, jer izučavaju pojave i onda reoblikuju i nauku i religiju kako bi ih iskombinovali i/ili uvezli jednu kroz drugu i stvorili neku novu istinu, ne bi li očuvali privilegije i bogatstvo crkve, zajedno sa bahatim i bezobraznim pretenzijama na istinsko poznavanje sveta koje može doći samo kroz nju.

 

 

1377798148862.jpg

 

 

Takva ološ želi da i u dalekoj budućnosti ona vlada nekim tadašnjim tehnohrišćanstvom ili kojom već tehnoreligijom (svejedno će njima biti, iako tvrde da je baš njihova najistinitija) koja bi i u vremenu prosvećenja širila nekakve tupavosti, gluposti i zarazu. Naravno, ugrabiće i najmanju priliku da nas vrate u neki futuristički srednji vek.

 

 

Adeptus_Mechanicus_Tech-priest.jpg

Link to comment

Stubovi se pominju na vise od jednog mesta. Krajnja su vremena dosla ako ja tebe treba na to da podescam.

 

Pominju se kod Samuela, u stihu koji je kompletno sačinjen od očiglednih metafora. Ti si rešio da ceo tekst Biblije protumačiš bukvalno, potpuno zanemarujući duh jezika, i da onda optužiš vernike da to rade, iako u stvarnosti to rade samo najgori fundamentalisti u američkim zabitima.

Izvini, to je za mene baš teška degradacija polemike i nemam ništa da kažem više na ovu temu. 

Link to comment

Pominju se kod Samuela, u stihu koji je kompletno sačinjen od očiglednih metafora. Ti si rešio da ceo tekst Biblije protumačiš bukvalno, potpuno zanemarujući duh jezika, i da onda optužiš vernike da to rade, iako u stvarnosti to rade samo najgori fundamentalisti u američkim zabitima.

Izvini, to je za mene baš teška degradacija polemike i nemam ništa da kažem više na ovu temu. 

 

 

Izvini, ali cela polemika je krenula kad sam se zapitao gde je granica u Bibliji izmedju bukvalnog i figurativnog, ko je i kako odredjuje. I cela diskusija koja je posle usledila samo potvrdjuje ono sto sam pretpostavio : granica je krajnje nejasna, svako je postavlja kako njemu odgovara, od tih fundamentalista koje pominjes do onog svestenika/naucnika koji je osmislio Big Bang teoriju.

 

Tebi noge klecaju od lepote knjige postanka, a kad te zapitam za konkretne idiotluke u toj knjizi, ti povices "figurativno!!!" "treba da procitas 5000 stranica mrsomudjenja Sv Franje ili Sv Antuna da bi uopste mogao da pokusas da razumes"... i onda ja degradiram diskusiju...

Link to comment

"treba da procitas 5000 stranica mrsomudjenja Sv Franje ili Sv Antuna da bi uopste mogao da pokusas da razumes"

 

ne, treba da se upoznaš sa knjigom koju kritikuješ. to je sasvim elementarna stvar, a meni je potpuno jasno da si iz nje čitao samo nabacane stihove koji su potpuno izvađeni iz konteksta, kao ovo sa stubovima što veze s vezom nema. Biblija opisuje šta Nabukodonosor vidi u delirijumu iz koga ga je Bog kasnije spasao, i za tebe je to tvrdnja da je zemlja na stubovima. to nije racionalnost, to je selektivno čitanje fanatika.

Edited by Грешни Василије
Link to comment

Ako te bas zanima, Biblija je bila jedina knjiga van skolskih u kuci u kojoj sam odrastao, dok nisam poceo da dovlacim iz biblioteke. Citao sam delove iste u crkvi, pred masom naroda. Bio sam fasciniran do neke 11-12 godine, posle sam presao na druge stvari.

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...