Jump to content
IGNORED

Liberalizacija SPC


ObiW

Recommended Posts

dakle, da nastavimo diskusiju od juce, ako je iko zainteresovan. evo sta mozete i ne mozete da ocekujete s moje strane. ocekujte da pisem ne suvise duge postove pisane jasnim i razumljivim jezikom. ne pada mi na pamet da pisem traktate koji ce ionako nestati kao dust in the wind u beznadju forumskih dubina. takodje cu ignorisati sve postove napisane sa namerom da sole pamet, prepune referenci i pozivanja na nerazmisljanje i slepo prihvatanje autoriteta. ako neko ima sta da kaze i da odvrati na moje pitanje ili tezu, neka to uradi tako sto ce ili sam nesto napisati, ili citirati nesto sa cim se i sam slaze. forumski fajtovi me ne interesuju, a nacitanost per se (bez kritickog razmisljanja) me ne impresionira. 

 

zainteresovan sam za diskusiju pre svega sa gresnim vasilijem. dakle, gresni, po tvom misljenju, koje je danas mesto religije u svetu i sta je ono sto najvise zameras danasnjim verskim autoritetima i, ako nisam previse indiskretan, gde vidis sebe na vernickim koordinatama: da li sebe smatras vernikom, agnostikom ili ateistom? zanima me prosto tvoj background, sto se kaze, da vidim s kim otprilike pricam.

 

sto se mene tice, oduvek su me privlacile metafizicke i religiozne teme iako nikad nisam bio vernik, i to je nesto o cemu sam mnogo citao i o cemu volim da pricam. kao sto rekoh, nisam vernik, ateista sam u svakom mogucem prakticnom smislu, ne verujem da je svet stvoren ni iz cega od strane nekog nezavisnog entiteta. toliko za sad. 

Link to comment

dakle, da nastavimo diskusiju od juce, ako je iko zainteresovan. evo sta mozete i ne mozete da ocekujete s moje strane. ocekujte da pisem ne suvise duge postove pisane jasnim i razumljivim jezikom. ne pada mi na pamet da pisem traktate koji ce ionako nestati kao dust in the wind u beznadju forumskih dubina. takodje cu ignorisati sve postove napisane sa namerom da sole pamet, prepune referenci i pozivanja na nerazmisljanje i slepo prihvatanje autoriteta. ako neko ima sta da kaze i da odvrati na moje pitanje ili tezu, neka to uradi tako sto ce ili sam nesto napisati, ili citirati nesto sa cim se i sam slaze. forumski fajtovi me ne interesuju, a nacitanost per se (bez kritickog razmisljanja) me ne impresionira.

 

zainteresovan sam za diskusiju pre svega sa gresnim vasilijem. dakle, gresni, po tvom misljenju, koje je danas mesto religije u svetu i sta je ono sto najvise zameras danasnjim verskim autoritetima i, ako nisam previse indiskretan, gde vidis sebe na vernickim koordinatama: da li sebe smatras vernikom, agnostikom ili ateistom? zanima me prosto tvoj background, sto se kaze, da vidim s kim otprilike pricam.

 

sto se mene tice, oduvek su me privlacile metafizicke i religiozne teme iako nikad nisam bio vernik, i to je nesto o cemu sam mnogo citao i o cemu volim da pricam. kao sto rekoh, nisam vernik, ateista sam u svakom mogucem prakticnom smislu, ne verujem da je svet stvoren ni iz cega od strane nekog nezavisnog entiteta. toliko za sad.

pa ovo i jeste topik da se narodski prica o popovima ali ti si se pravio pametan i poceo da trtljas o kompaktnosti i nedostatku tumacenja tore. to je za keca u srednjoj skoli a ne za razgovor.

 

ali ovo si lepo napisao i necu te muciti.

 

tvoj krpelj

 

 

Sent from Bender's iPad using Tapatalk

Link to comment

I u tom kružiću je Gospod stvorio i nebo i zemlju?

Početak Knjige postanja govori o nastanku svega u pojavnom i nepojamnom univerzumu. Stvoreni su materija, nebo, vreme, svetlost i tama. 

 

(Da ne ulazim u to koliko su ti stihovi, kada bi ih gledali samo kao umetnost, neizrecivo savršeni, do te mere da klecaju kolena pri pomisli na veličinu genija koji ih je napisao)

 

 

Obaška što moderne kosmološke teorije liče na grčke ili biblijske kosmogonije. Meni je to neverovatna i zadivljujuća stvar. Neki prorok pre dve i po hiljade godina proviđenjem u svom mikrokosmosu dođe do kosmičkog poretka koja će se pokazati relevantnim par milenijuma kasnije u nekom modernom akceleratoru ili nekim složenim astronomskim posmatranjem.

Edited by slow
Link to comment

I u tom kružiću je Gospod stvorio i nebo i zemlju?

Početak Knjige postanja govori o nastanku svega u pojavnom i nepojamnom univerzumu. Stvoreni su materija, nebo, vreme, svetlost i tama. 

 

(Da ne ulazim u to koliko su ti stihovi, kada bi ih gledali samo kao umetnost, neizrecivo savršeni, do te mere da klecaju kolena pri pomisli na veličinu genija koji ih je napisao)

 

Klecaju kolena? Na koji to genijalan stih ili deo, moze primer, da vidim da li ce i meni da pokleknu...

Link to comment

Obaška što moderne kosmološke teorije liče na grčke ili biblijske kosmogonije. Meni je to neverovatna i zadivljujuća stvar. Neki prorok pre dve i po hiljade godina proviđenjem u svom mikrokosmosu dođe do kosmičkog poretka koja će se pokazati relevantnim par milenijuma kasnije u nekom modernom akceleratoru ili nekim složenim astronomskim posmatranjem.

 

koji deo najvise lici, onaj o svodu nebeskom ili stubovima na kojima pociva zemlja?

 

koje kosmicko ucitavanje nepostojeceg... aferim

Link to comment

Dakle, gresni, po tvom misljenju, koje je danas mesto religije u svetu i sta je ono sto najvise zameras danasnjim verskim autoritetima i, ako nisam previse indiskretan, gde vidis sebe na vernickim koordinatama: da li sebe smatras vernikom, agnostikom ili ateistom? zanima me prosto tvoj background, sto se kaze, da vidim s kim otprilike pricam.

 

(Almost) full disclosure: jedno vreme sam verovao da ću biti utemeljen u hrišćanskoj veri, ali to nije uspelo. Već duže vreme (desetak godina aktivno, koliko je moguće) čitam budističke tekstove, slušam predavanja, razmišljam o tome. Ne privlače me, osim estetski i na planu metafore, eshatološki aspekti koji postoje u folklornom budizmu - kandila, metanisanja i priče o bivšim i budućim životima i slično tome. Zainteresovan sam za budizam kao za delatnu nauku o prirodi svesti i nepostojanog ega, sa svim njenim etičkim implikacijama, ličnim i globalnim. Najbliži mi je theravada budizam, onakav kako ga podučavaju zapadni učitelji kao što je Bhikku Boddhi.

 

O ulozi vere:

 

Religija ne nudi odgovore na materijalne dileme, osim kada su te dileme toliko oštro postavljene da je potrebno posegnuti za konceptima koji nas stavljaju u viši referentni okvir od ovog svakodnevnog. U trenucima velike radosti i tuge, u bolesti i približavanju smrti, čovek oseća da je deo većeg plana, bilo da je taj plan nečija promisao, bilo da je akter igre sudbine koja se ovog puta okrenula u njegovu korist. Uteha i duhovna okrepa potrebni su svakom čoveku na svetu, a nemaju svi tu sreću da je mogu dobiti od voljenih ljudi - mnogi od nas život završe sami, u bedi i očaju. Tu nastupa isceliteljski, blagorodan aspekt vere, koja čoveku govori da nije sam na svetu. Ovo je jedan jednostavan, banalan diskurs, ali i smrt i bolest su banalni. Zato budistički učitelji preporučuju svojim učenicima da provode vreme pored umirućih ljudi. Ne da bi ih preobraćali (sačuvaj Bože i od same pomisli na takvu glupost), niti da bi im propovedali., već da bi im ljudskim razgovorom olakšali umiranje i pomogli da skinu pretežak balast samsare. 

 

Moje je verovanje da su ovakve, konačne a jednostavne uloge, primarni zadatak vere u savremenom dobu. Da, svaka na svoj način i u skladu sa svojom kosmologijom i eshatologijom, ponudi konačan odgovor i utehu onome kome je uteha potrebna. Da omoguće azil nekome ko više ne može da podnese vrevu i huk tehnološke civilizacije - da mu ponude rešenje, izlaz u tišinu i spokoj. Ne verujem u liturgijsko zajedničarenje, mreža informacionih impulsa kojoj smo izloženi toliko je složena da je svaka osoba danas planeta za sebe, čak i u zajednicama verskih fanatika. Verujem u činove delatnog milosrđa i mala čuda, lepotu molitve koja je ljubavna pesma upućena tajni postojanja, sa apelom da se čoveku otkrije makar mali njen deo. Ima ljudi kojima je dovoljno da znaju da postoje grozdovi galaksija. Neki žele da znaju kako su ti grozdovi nastali. Neki žele da znaju zašto su nastali i stoga ne verujem da će religija živeti kraće od čovečanstva.

 

Ako bih generalizovao (kada bih pisao šta pojedinačno zameram Univerzitetu Al Azhar u Kairu, papi Franji, ruskom patrijarhu i Dalaj-lami, pogotovo Dalaj-lami, to bi bilo preopširno)....zameram pre svega ono što je u Knjizi otkrovenja zamereno laodikijskoj crkvi: da nije ni hladna ni vruća. Fenomen vlada umesto noumena. Ne vidim u delima vođa većina velikih religija dodir eshatološke tajne. Taj dodir  vidim u rečima onih koji ispraćaju šehide u njihove misije, ko sluša ilahije i kaside, sluša i čita pozive šejha koji zovu u šehidsku smrt, videće plamen vere, blizinu onog sveta, i apsolutno potiranje sebe i svog ega. Veoma lako je odbaciti to rečima "ali oni su izmanipulisani", neki svakako jesu, a neki, bogme, i krvavo naplaćuju Sabru, Šatilu, Faludžu i Rabiju, ali to ne objašnjava suštinu: kako je došlo do toga da je čoveka moguće izmanipulisati do te mere da svesno pođe u smrt, i kakva je to ogromna duhovna sila koja je to kadra da učini? Kako smo i kada izgubili dodir Tajne, iste one koja je dovela do velikih emancipatorskih pokreta kao što su rađanje hrišćanstva, renesansa, Francuska i Oktobarska revolucija? Zameram velikim crkvama to što nas obezljuđuju. To rade tako što plemenitost vere svode na ispovedanje jednog velikog, besadržajnog Ničega. A ovo su samo duhovne zamerke. Materijalne zamerke ne želim ni da pominjem, jer bih za širenje mržnje, krađu, invaziju na tuđe telo, koja god vera da je u pitanu, primenjivao tačno i dosledno ono što piše u krivičnom zakoniku.

Edited by Грешни Василије
Link to comment

I u tom kružiću je Gospod stvorio i nebo i zemlju?

Početak Knjige postanja govori o nastanku svega u pojavnom i nepojamnom univerzumu. Stvoreni su materija, nebo, vreme, svetlost i tama. 

 

(Da ne ulazim u to koliko su ti stihovi, kada bi ih gledali samo kao umetnost, neizrecivo savršeni, do te mere da klecaju kolena pri pomisli na veličinu genija koji ih je napisao)

 

Link to comment

Obaška što moderne kosmološke teorije liče na grčke ili biblijske kosmogonije. Meni je to neverovatna i zadivljujuća stvar. Neki prorok pre dve i po hiljade godina proviđenjem u svom mikrokosmosu dođe do kosmičkog poretka koja će se pokazati relevantnim par milenijuma kasnije u nekom modernom akceleratoru ili nekim složenim astronomskim posmatranjem.

 

Kako se uzme, ako se dobro sećam, Ptolomejev model svemira se održao kao zvaničan čak do srednjeg veka i bio je potpuno pogrešan :)

Link to comment

Klecaju kolena? Na koji to genijalan stih ili deo, moze primer, da vidim da li ce i meni da pokleknu...

 

Pa napisao sam u samom postu koji je stih u pitanju. Ne da mi se da same reči profanišem na ovaj način, morao bih napisati i hebrejske korene reči da se vidi koliko je sve to lepo, a ovo stvarno nije ambijent za takve stvari.

Link to comment

 

Na sreću po njega, čovek koji je pravio onu neduhovitu ilustraciju nije uvrstio indijsku kosmologiju u svoj humor.

Link to comment

Pa napisao sam u samom postu koji je stih u pitanju. Ne da mi se da same reči profanišem na ovaj način, morao bih napisati i hebrejske korene reči da se vidi koliko je sve to lepo, a ovo stvarno nije ambijent za takve stvari.

Nisi napisao konkretno koji stihovi su u pitanju, pa sam pročitao ponovo početak knjige postojanja na koji ukazuješ. I opet ne videh ništa ni blizu umetnički lepog, sa ili bez hebrejskih korena.

 

Jalova rabota.

Link to comment

koji deo najvise lici, onaj o svodu nebeskom ili stubovima na kojima pociva zemlja?

 

koje kosmicko ucitavanje nepostojeceg... aferim

 

Kosmičko jaje

 

http://en.wikipedia.org/wiki/World_egg

 

Big Bang theory, kosmičko jaje u akciji

 

http://en.wikipedia.org/wiki/Big_Bang

 

Katolički sveštenik-astronom Žorž Lemetr koji je stvorio teoriju o Bing Bangu

 

http://en.wikipedia.org/wiki/Georges_Lemaître

 

Creatio ex nihilo

 

http://en.wikipedia.org/wiki/Ex_nihilo

Edited by slow
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...