Jump to content
IGNORED

Liberalizacija SPC


ObiW

Recommended Posts

I, kam je džamija u vojnoj akademiji? Muftija je bio da održi stručno predavanje ljudima kojima će to znanje trebati, za vojne sveštenike znamo, nema potrebe da nas podsećaš. Moje pitanje je - čemu pravoslavni verski objekat na prostoru vojne akademije u jednoj sekularnoj državi? Neka bude nondenominational prayer room, za te "verske potrebe", i to je to.Jasno je šta znači ova manifestacija, jasno je i šta patrijarh poručuje - jedan narod, jedna vojska, jedna crkva.

Edited by Syme
Link to comment

Prasline, verske slobode su da svako može da veruje u šta hoće, i ide u crkvu koju hoće. Nije verska sloboda pravo na veronauku u državnoj školi, niti pravo na poseban verski objekat u sred državnog fakulteta, pa još vojne akademije.

Link to comment
Је л' ти неко украо налог, човече?
Nemam snage i prosto ne verujem da ne shvataš kakve posledice ima klečanje studenata pred bilo kim na ovom svetu.
Link to comment
Neka bude nondenominational prayer room, za te "verske potrebe", i to je to.
Јесте, тако је! И шта има мушки-женски ве-це, има да се направи једна nongender room for small and big needs! И какве су то поделе на учионицу и спаваоницу? Хоћемо једну велику рум да у њој све може! И како сада један официр а други војник па мора да га слуша? Хоћемо једнакост! Војнички савети да се направе! Дијалектика да влада!
Nemam snage i prosto ne verujem da ne shvataš kakve posledice ima klečanje studenata pred bilo kim na ovom svetu.
Јаоооо....Знате шта, убедили сте ме: итекако има разлога да се постави на овом топику јер оволика количина глупости која је испливала заиста много говори о вишедеценијском заглупљивању наше нације.
Link to comment

Aman, ako se ljudima kleci, ko smo mi da im zabranimo. Na osnovu cega? Nije problem ni u posebnom verskom objektu za pravoslavce na vojnoj akademiji. Jedino ne valja je sto postoji samo objekat za pravoslavce, sto se moze tumaciti i kao previd, i kao neuvidjavnost prema manjinama, i kao zapisavanje teritorije od strane SPC-a (a mi ne moramo bas uvek da se priklonimo najcinicnijem tumacenju).

Link to comment
Aman, ako se ljudima kleci, ko smo mi da im zabranimo. Na osnovu cega? Nije problem ni u posebnom verskom objektu za pravoslavce na vojnoj akademiji. Jedino ne valja je sto postoji samo objekat za pravoslavce, sto se moze tumaciti i kao previd, i kao neuvidjavnost prema manjinama, i kao zapisavanje teritorije od strane SPC-a (a mi ne moramo bas uvek da se priklonimo najcinicnijem tumacenju).
Nemaš problem sa klečanjem studenata.
Link to comment

ima jedan rimokatolički sveštenik u Slavoniji, koji, kad neko klekne u crkvi, vikne: "Ustani, nisi rob". klečanje je, dogmatski gledano, izraz ličnog kajanja pred Gospodom, molitveno traganje za milošću. nije obavezno na liturgiji i postoji dosta sporova oko toga sme li se uopšte klečati o radosnim praznicima. na ovoj fotografiji ja vidim samo glupiranje novovernika koji zapravo ne veruju ni u šta osim u autoritet kao takav, nebitno sa kojim ideološkim predznakom. možda je neko od njih zaista i pravi vernik, ali takav bi trebalo da oseti da ovim učestvuje u jednom nepriličnom paradiranju.Prasline, nemoj vredjati ljude. ovo je pretežno ateistički forum na kome se sprda sa religijom. pomiri se s tim.

Link to comment

Pa nema ni novca, ni prostora ni načina da se podignu svi potrebni verski objekti u akademiju, zato i kažem nondenominational, pa nek svako koristi po potrebi. A tumačenje nije cinično već realno, i ja te ponovo upućujem na patrijarhov govor.

Link to comment
Tako govori čovek koji nema odgovor na jednostavno pitanje. Glupi smo mi.
Које питање? Надам се не оно патетично фолирање са студентима који не смеју да клече. Клече, бергаса, студенти пред свима: пред девојком када је мувају, пред дечком када му пуше, пијани док повраћају, док претурају по торбама тражећи пљуге, када дају вештачко дисање... Ниси мислио буквално? Онда ће ти бити шок да чујеш да клече пред професорима, клече пред студентском службом, клече пред родитељима и старатељима и генерално пред сваким ко има неку ситну власт над њима. Томе их је ово говњиво друштво научило, да ћуте и климају главом наизменично се плашећи или увлачећи у дупе сваком малом газди кога сретну јер им је егзистенција угрожена и јер нема никаквог компаса који ће да им помогне да одреде правац осим кинте. И онда када се клекне пред нечим што није та кинта, што није то алаво и туњаво и поданичко и пичкасто јајарење изражено у еврима већ нешто што каже да постоје трајније вредности од евра, теби је то не само заглупљивање већ и повод да се тим људима искењаш на главу? Па запитај се онда мало да ли си и ти међу онима који себи дају за право да тера студенте да клекну тиме што им браниш да клекну пред ким желе.
Link to comment

Moram da priznam da se slažem s Praslinom da je ovu sliku možda bolje staviti na neki drugi topik. Ovde se stavljaju neki potpuno neproblematični primeri idiotizma oko kojih među iole razumnim ljudima nema neslaganja.A u ovom slučaju to očigledno nije slučaj, nego je pitanje podložno raspravi.

Link to comment
И шта има мушки-женски ве-це, има да се направи једна nongender room for small and big needs
Dopada mi se paralela.
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...