Jump to content
IGNORED

Liberalizacija SPC


ObiW

Recommended Posts

  • 1 month later...

Oh, Slou, batali više tu Vikipediju, i obrati pažnju na živu reč oficira i džentlmena sveštenika:

Kao primer ovakvog odnosa prema dilemi koju ste postavili, najbolji primer ispravnog ponašanja daje nam slovenski prosvetitelj sveti Kiril. Kada su saraceni od njega tražili objašnjenje Hristovih reči „ako te neko udari po desnom obrazu, okreni mu i drugi” (Mt. 5,39) i „ljubite neprijatelje svoje, blagosiljajte one koji vas kunu, činite dobro onima koji vas mrze i molite se za one koji vas vređaju i gone” (Mt. 5,44), odnosno kako hrišćani mogu ratovati i opet održavati zapovest Hristovu o moljenju Bogu za neprijatelje njihove, sveti Kiril ih je pitao „Ako su u jednom zakonu napisane dve zapovesti i date ljudima na izvršenje, koji će čovek biti bolji izvršitelj zakona: onaj koji ispuni jednu zapovest ili onaj koji ispuni obe? Na odgovor saracena da je to „nesumnjivo onaj ko ispuni obe zapovesti”, Sveti Kiril je rekao: „Hristos Bog naš, koji nam je zapovedio da se molimo Bogu i da dobro činimo onima koji nas vređaju, rekao je isto tako i ovo: Od ove ljubavi niko nema veće da ko dušu položi za prijatelje svoje. Mi dakle podnosimo uvrede, ali kada su one uperene protiv zajednice, protiv društva, onda mi ustajemo u odbranu jedan za drugoga, pa i duše svoje polažemo, da ne biste vi zarobivši braću našu, zajedno sa telima njihovim zarobili i duše njihove navevši ih na bogoprotivna dela.”
Drugim rečima, ako se dvoumiš da li da ubiješ ili da ne ubiješ - izaberi oba!
Link to comment
bolje popovi nego komesari
Прво сам хтео да тражим да ми неко објасни разлику, а онда дигао руке од ћорава посла.
Link to comment
  • 2 weeks later...

ne znam gde da pitam, pa može i ovde.da li neko zna kada su nastale ove narodne priče ? da li je to produkt novovremenskog povratka pravim vrednostima ili vuku korene odavno

Свети Сава, циганин и чобанин (Народна приповетка)Једном Свети Сава замркне на путу, далеко од манастира, села и вароши, па буде пригнан да потражи конак код једног циганина, који је боравио ту у близини. Лупи шаком у његова врата и ова се одмах отворише. Кад је циганин видео Светога Саву, помисли да је Бог, па се почне изговарати како може да га прими на конак, али му нема шта за вечеру дати, јер нема хлеба. "Зар бас ништа данас ниси испросио?" упита га Свети Сава. "Ништа, ама баш ништа, господине; много су гадни ови наши људи. Не даду ни Богу тамјана. Ваздан данас циганка ишла по селу и просила, па вечерас донела празну торбу; хоће циганчићи да ми помру од глади", одговори лажљиви циганин. "Да Бог да, како ми право казао онако ти Бог дао, и тако довека имао!" рече Свети Сава циганину па се диже и оде даље. Од тог дана су цигани проклети, те су и дан дањи навек гладни, навек траже и навек немају. После овог Свти Сава отиде једном чобанину, коме је била колиба у близини, да код њега потражи конак. Чобанин га лепо дочека, принесе му за вечеру кајмака и сира, слатка и кисела млека, меда и хлеба, и стане нудити свеца да једе. По вечери простире сена у једном ћоску од колибе, па по сену разастире кабаницу и јастук, рекавши: " Ти си уморан од пута, но ево лези, те се мало одмори. "Свети Сава преноћи ту, а сутра дан, при поласку, каза домаћину: "Да Бог да, навек био здрав и весео; овце ти се хиљадиле; дебели хлад од густог дрвета ти био покривач, а мека зелена трава простирач; са таквим животом био потпуно задовољан и за бољим не пожелео!" Ето зашто су чобани навек задовољни са својим животом.

СВЕТИ САВА ПРОКУНО ЦИГАНЕ, КАКВА ПРИЧА ЈТЖМ.

Link to comment

pa i ja :), ali sam guglao i provlači se po još nekim sajtovim, pa me zanima da li takve priče stvarno postoji ili ih je neko na internetu izmislio.

Link to comment

Jedno pitanjce za upucenije:0rc5.jpgIznad je zastava okacena na Sabornoj crkvi u Nisu. Ima li neko pojma sta bi trebalo da predstavlja ovo levo gore na grbu?

Edited by Nesh
Link to comment

На патријарашком плашту порфирне боје, украшеном двоструким крстом с десне и архијерејским жезлом с леве стране, у средини штит са златном архијерејском круном над њим; на плавој горњој половини штита с десне стране кула светог Саве у Хиландару, с леве црква манастира Пећке патријаршије, обе беле боје; на белој доњој половини у средини златан крст са четири једнака крака и по једним златним огњилом у сваком углу крака.(Устав СПЦ члан 3)U heraldici je obrnuto (ono što je gledaocu levo se navodi kao desno jer se gledaju strane onoga ko drži štit)

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...