Jump to content
IGNORED

Liberalizacija SPC


ObiW

Recommended Posts

Po opet ne vidim u cemu je problem. Niko ne tjera SPC da vencava muskarca sa muskarcem ili zenu sa zenom. Ok, za SPC to jeste svetogrdje i ti ljudi su sa njihovog stanoviste gresnici i gorice u paklu i SPC ima pravo da ih izopsti i to je to.Pravoslavno hriscanstvo ima neka svoja pravila. Ako ih ne postujes, nisi dio te price i cao. Postani clan neke od tih dijaceza™ koje su ti blize. A to sto cu te ja smatrati jeretikom je moja stvar. Sa te strane ne razumijem sta se prigovara SPCu.Na primjer, postoji gomila zilotskih pravoslavnih sekti koji smatraju da su mainstrem pravoslavne crkve jeresi jer su na ovaj ili onaj nacin dio ekumenskog pokreta. Nemam ja sta da prigovorim SPCu na nivou dogme, imam na nacin na koji se ponasa u praksi.

Link to comment
Због чега би хришћанство мењало однос према појави која га предатира и која се изричито осуђује у хришћанским светим списима као блуд и грех?Лаж и неверство су декриминализовани савременом лаичком државом, да ли по теби СПЦ треба да промени однос према брачном неверству и говори својој пастви да је то океј, јер је то сада ин, јер су психолози објаснили компатибилност људске природе с неверством, лажима и превари те да нема потребе да се ико каје и исповеда због тога?Нејасна ми је атеистичка/агностичка оспеднутост хришћанским моралом. Oни који тврде да им није потребна вера да би били људи и који тврде да цене слободни избор светоназора показују највећу потребу да преиспитују комшијин светоназор и да мењају садржај његове вере.Чак је и наслов ове теме глуп до бесвести јер се за реформу институције којој не припадају и догме у коју не верују залажу појединци у чијем политичко-привредном поимању света реч (нео)либерализам заузима место коначне дисквалификације и/или чија су друштвена полазишта у тоталној опозицији оновним претпоставкама либерализма.Живите и пустите друге да живе, ето вам једне либералне.
:isuse:Kakav si ti glenbekovski pajac.
Link to comment
http://www.telegraf.rs/vesti/838091-humani-svestenici-spc-novcano-pomogli-17-najsiromasnijih-porodica-u-prokuplju
26/09/2013 - 09:51HUMANI SVEŠTENICI SPC: Novčano pomogli 17 najsiromašnijih porodica u Prokuplju!U prvoj raspodeli za svaku porodicu obezbeđeno po 20.000 dinara. Pomoć će dobijati u vidu ogreva, školskog pribora, hrane i odeće, pojašnjava za Telegraf protonamesnik Slobodan PetrovićCrkvena opština Prokuplja prikuplja sredstva kojima će se u nastupajućem periodu pomagati najsiromašnijim porodicama u opštini. U prvoj raspodeli za svaku porodicu je obezbeđeno pomoći u vrednosti od 20.000 dinara.Kako pojašnjava protonamesnik Slobodan Petrović, najsiromašnije porodice dobijaće pomoć u vidu ogreva, školskog pribora, hrane i odeće, a sve to zavisi od toga šta im je najpotrebnije.– Pomoć je već obezbeđena za 17 najsiromašnijih porodica koje žive na terotoriji prokupačke opštine. Svaki sveštenik je u svojoj parohiji predložio one kojima je pomoć najneophodnija – pojasnio je sveštenik Slobodan, i dodao da je Fond koji je formiran za ove namene i dalje otvoren.Foto: Telegraf.rsOn naglašava da su do sada Prokupčani pokazali razumevanje za najsiromašnije, jer su se odazvali akciji u solidnom broju i da se nada da će se taj trend i nastaviti.– Svako donosi koliko ima i šta može da odvoji u ovom vremenu koje nije baš lako. Odziv sugrađana pokazuje da poštuju hrišćanske ideje i da dele sa svojim sunarodnicima ono što imaju – naglašava protonamesnik Slobodan.Ovo je prvi put da Crkvena opština Prokuplja osnuje fond ovakvog tipa i organizuje akciju.(B. R.)
Link to comment
26/09/2013 - 09:51HUMANI SVEŠTENICI SPC: Novčano pomogli 17 najsiromašnijih porodica u Prokuplju!U prvoj raspodeli za svaku porodicu obezbeđeno po 20.000 dinara. Pomoć će dobijati u vidu ogreva, školskog pribora, hrane i odeće, pojašnjava za Telegraf protonamesnik Slobodan PetrovićCrkvena opština Prokuplja prikuplja sredstva kojima će se u nastupajućem periodu pomagati najsiromašnijim porodicama u opštini. U prvoj raspodeli za svaku porodicu je obezbeđeno pomoći u vrednosti od 20.000 dinara.Kako pojašnjava protonamesnik Slobodan Petrović, najsiromašnije porodice dobijaće pomoć u vidu ogreva, školskog pribora, hrane i odeće, a sve to zavisi od toga šta im je najpotrebnije.– Pomoć je već obezbeđena za 17 najsiromašnijih porodica koje žive na terotoriji prokupačke opštine. Svaki sveštenik je u svojoj parohiji predložio one kojima je pomoć najneophodnija – pojasnio je sveštenik Slobodan, i dodao da je Fond koji je formiran za ove namene i dalje otvoren.Foto: Telegraf.rsOn naglašava da su do sada Prokupčani pokazali razumevanje za najsiromašnije, jer su se odazvali akciji u solidnom broju i da se nada da će se taj trend i nastaviti.– Svako donosi koliko ima i šta može da odvoji u ovom vremenu koje nije baš lako. Odziv sugrađana pokazuje da poštuju hrišćanske ideje i da dele sa svojim sunarodnicima ono što imaju – naglašava protonamesnik Slobodan.Ovo je prvi put da Crkvena opština Prokuplja osnuje fond ovakvog tipa i organizuje akciju.(B. R.)
Edited by Syme
Link to comment

Danas sam oterao sveštenika sa 40-dnevnog parastosa mom ocu čiste savesti i sa zadovoljstvom. Šizio sam deset minuta, posle mi je bilo sve jedno.Sramota je šta sebi dozvoljavaju lokalni parosi po malim mestima. I pored :- našeg usmenog dogovora od pre skoro mesec i po oko termina,- prijavljene službe na propisnom obrascu od pre deset dana,- mog pomeranja parastosa za pola sata da se uklopim u njegov raspored,- posle duplog štapanja plakata,i svega ostalog nije našao da me obavesti na uredno ostavljen broj mobilnog da je sprečen da lično dođe u zakazano vreme,A još se usudio se da pošalje sveštenika penzionera u pogrešno vreme, jer u isto vreme ovaj drugi ima zakazan parastos na drugom groblju, pa mi predlaže "da opevamo to sad kad smo već tu, na brzinu, a ljudi mogu i posle da pale sveće ...."Zahvalio sam se tom penzioneru i pokazao rukom na kapiju.PSPre samo 40 dana zaboravio je da dođe u stan kod ispraćaja tela pokojnika.

Link to comment
Danas sam oterao sveštenika sa 40-dnevnog parastosa mom ocu čiste savesti i sa zadovoljstvom. Šizio sam deset minuta, posle mi je bilo sve jedno.
Sramno i uobičajeno.
Link to comment

Šta je trebalo JOŠ da uradim posle tri puta pomeranog termina parastosa, samo zato što je njemu palo na pamet da danas putuje u Niš na proslavu Edikta ? Tekuće obaveze mu više nisu bitne, stprite se ???A ni glas ni poziv, ništa celo prepodne se ne javlja na telefon!

Link to comment
A ni glas ni poziv, ništa celo prepodne se ne javlja na telefon!
Ja sam pre pola godine morao da tražim sveštenika preko belih strana jer se na dan tetkine sahrane nije javljao na službeni mobilni telefon.Na kraju je došla zamena.
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...