Jump to content
IGNORED

Liberalizacija SPC


ObiW

Recommended Posts

Rakočevićeva i Kuzmančević ne mogu pred oltar jer po kanonima SPC razlika među mladencima ne sme biti veća od 15 godina, a i mlada bi trebalo da ima manje od 60
Link to comment
moze biti da nisu pravoslavni ali hriscani jesu. i vencavaju bez problema.
Чудни неки хришћани који иду директно против учења Христа и његових Апостола по питањима брачног пара, брачног живота и циља брака. Сутра ће када то од њих буде руља затражила, венчавати кућне љубимце, куце, маце, морске прасиће и биће не само хришћани по теби већ и прогресивни, за разлику од оних затуцаних који се још држе тога да брак чине мушкарац и жена?!
a ako cemo po knjigama, ja bih voleo da vidim gde to pise u knjigama da se vencava sa stomakom do zuba.
Трудноћа није (не)уклоњива сметња за брак. Разлика у годинама (коју спомиње Лезибеловић) нажалост јесте.
ovde pricamo o crkvi a ne o drzavi. znam ja da je drzava zakurac al nemoj na to da se vadis.
То исто што мучи државу мучи и Цркву. Не зове се то џабе тоталитаризмом. Ушли су у све поре друштва а то да је Качавенда био сарадник ДБ сам се уверио на неколико начина. Па на крају и цела прича око снимка и његовог објављивања има отиске удбе са све шта-ти-ја-знам Петрушићима и Пелемишима. Качаведна је толико дуго битисао у том систему да је себи изградио моћну мрежу јатака у државама и црквама, новац и утицај. Он је класичан пример жртве (регрутовани компромитовани монах) која се претворила у џелата.Не знам откуд ти уопште став да ја имам потребу пред било ким да се вадим, понајмање тобом, ако се не познајемо и ако је ово добровољни форум где људи долазе из доконлука?
cinjenica je da spc ima vladiku pedofila, da taj vladika nesmetano obavlja posao i cak je odlikovan.
Нажалост не знам да ли је чињеница јер су претпостављам ДБ-овци у тужилаштву допустили случају да застари али претпостављам да деца не лажу. Што се одликовања тиче, то што чини владика Филарет (Милешевска епархија) ради у своје име, он за благослов Сабора и Синода никада није марио, чак штавише ће чинити све мимо њега.
recimo da i prihvatim tu tvoju teoriju da je nesmenjiv, cemu nagrada? pri tom, potpuno je svejedno zasto spc zrtvuje nevinu decu, cinjenica da ih zrtvuje je porazavajuca. mnogo je nisko pala crkva koja cuva ugled preko decje grbace. i umesto da se ti kao vernik pobunis protiv toga, ti ubacujes sluzbu i trazis opravdanja.
Није несмењив, може бити интерпелиран или тачније стављен на црквени суд. Видећемо сада са одласком Качавенде да ли ће бити политичке воље за то у Цркви ако је нема у Држави. Ја као верник у тим стварима не могу да утичем икако осим молитве.
Link to comment
šta misliš, može li crkva da uslovi zaposlenje veroučitelja time da, ako su u braku, to bude crkveni brak?
Технички мислим да би могли на основу члана 6 ЗЦВЗ на име самосталног обављања унутрашњих и јавних послова. За спорове који би проистекли из таквог спора би било потребно тело мешовите специјализоване арбитраже (канонско + грађанско).
Link to comment

cek. hoces da kazes da, na primjer, ako skola otpusti vjeroucitelja, on ne bi trebalo da tuzi skolu pred osnovnim sudom kao svaki drugi ucitelj vec bi trebalo da postoji posebna "arbitraza" a merodavno pravo bi bila mjesavina radnog i kanonskog prava? :o

Link to comment
Технички мислим да би могли на основу члана 6 ЗЦВЗ на име самосталног обављања унутрашњих и јавних послова. За спорове који би проистекли из таквог спора би било потребно тело мешовите специјализоване арбитраже (канонско + грађанско).
:lolol:
Link to comment

To pravno lice je oslobođeno PDV-a (ako to uopšte može) ili je sva roba koju prodaju oslobođena pdv-a ? ovo drugo bi značilo da svejedno moraju da izdaju fiskalne, samo što ni na njima pisalo pdv = 0.

Link to comment
Чудни неки хришћани који иду директно против учења Христа и његових Апостола по питањима брачног пара, брачног живота и циља брака. Сутра ће када то од њих буде руља затражила, венчавати кућне љубимце, куце, маце, морске прасиће и биће не само хришћани по теби већ и прогресивни, за разлику од оних затуцаних који се још држе тога да брак чине мушкарац и жена?!
ni najmanje. idu protiv tvog tumacenja ucenja hrista, to je sve. inace, kad bi se ti stari spisi citali bukvalno, gde bi nam bio kraj? pise i oko za oko, zar ne?
Трудноћа није (не)уклоњива сметња за брак. Разлика у годинама (коју спомиње Лезибеловић) нажалост јесте.
nije, al sta s detetom koje je zaceto van braka? kakav status imaju deca zaceta van braka? kazu li te crkvene knjige - deci zacetoj van braka status se odredjuje od slucaja do slucaja? ili je zatrazila rulja da se gleda kroz prste i dete upisuje u crkvene knjige kao bracno.
Нажалост не знам да ли је чињеница јер су претпостављам ДБ-овци у тужилаштву допустили случају да застари али претпостављам да деца не лажу. Што се одликовања тиче, то што чини владика Филарет (Милешевска епархија) ради у своје име, он за благослов Сабора и Синода никада није марио, чак штавише ће чинити све мимо њега.Није несмењив, може бити интерпелиран или тачније стављен на црквени суд. Видећемо сада са одласком Качавенде да ли ће бити политичке воље за то у Цркви ако је нема у Држави. Ја као верник у тим стварима не могу да утичем икако осим молитве.
nema volje u crkvi da se ukloni pedofil? znaci, ipak sam ja u pravu. spc zrtvuje nevinu decu zarad cuvanja ugleda. cemu uopste sluzi crkveni sud? rodielji te dece su se sigurno obratili crkvi, to je trebao biti dovoljno dobar razlog da se pokrene slucaj. i nikom nista. ali - da je lapio kintu iz sinodske kase, najebao bi pre nego sto kaze oca-i-sina. vidim po novinama da se popovi za dr[anje iz zajednicke kasice odma kaznjavaju.a ti ne mozes nista osim da se molis? vala mozes makar da ih kritikujes. drzavu (koju su sam pomenuo) prosto ne postizes da ispljujes koliko zelis, komuniste (koji su odavno istorija) jos i vise - a prema crkvi si mek kao pamuk. vrdas, nalazis opravdanja, branis neodbranjivo... znaci nije ne mozes nego ne zelis. a posto ne zelis, ja mogu samo da zakljucim da nemas nista za zameriti. a to je za svaku osudu.ne smem ni pomisliti sta bi ti ovde pisao da je pedofil neki visoko kotirani demokrata. sumnjam da bi ti bilo dovoljno da ti neko od nas kaze - pa sta da se radi, trenutno nema politicke volje da se smeni, ja tu ne mogu nista osim da cekam da prodje.
Link to comment
Технички мислим да би могли на основу члана 6 ЗЦВЗ на име самосталног обављања унутрашњих и јавних послова. За спорове који би проистекли из таквог спора би било потребно тело мешовите специјализоване арбитраже (канонско + грађанско).
Tehnički, ovo nema nikakve veze sa našim ustavom i zakonima.Inače u Šumadiji ima jedna fora sa sveštenstvom. Ako selu ne odgovara pop, ako je pop rđa, seljani prestanu da idu kod njega, ne zovu ga da sveti vodicu, i tako dok rđavog popa ne sklone nekud gde neće smetati. Uvek postoji način da se digne glas. Ako nećeš, to je druga priča. Edited by Marko M. Dabovic
Link to comment
cek. hoces da kazes da, na primjer, ako skola otpusti vjeroucitelja, on ne bi trebalo da tuzi skolu pred osnovnim sudom kao svaki drugi ucitelj vec bi trebalo da postoji posebna "arbitraza" a merodavno pravo bi bila mjesavina radnog i kanonskog prava? :o
Нисам ја баш сигуран да су они стално запослени, мислим да се запошљавају на годину дана по предлогу сваке од традиционалних Цркава / верских заједница баш због тих посебних критерија селекције.
Link to comment
ni najmanje. idu protiv tvog tumacenja ucenja hrista, to je sve. inace, kad bi se ti stari spisi citali bukvalno, gde bi nam bio kraj? pise i oko za oko, zar ne?
"Око за око" је Стари завет, Исусово је оно о окретању другог образа.Везано за брак је рекао да као што сваки човек има мајку и оца тако ће имати и жену с којом ће чинити једно тело. Није рекао да ће бити једно тело са мужем или да сваки човек има два оца или две мајке. Толико о Христовом учењу, хришћанству, браку и гејевима.
nema volje u crkvi da se ukloni pedofil? znaci, ipak sam ja u pravu. spc zrtvuje nevinu decu zarad cuvanja ugleda. cemu uopste sluzi crkveni sud? rodielji te dece su se sigurno obratili crkvi, to je trebao biti dovoljno dobar razlog da se pokrene slucaj. i nikom nista.
Није то ствар завере или угледа већ нефункционалности тих контролних органа из горе-описаних и других разлога. Какав народ таква власт (световна и духовна) с тим што је световна макар смењива.
ali - da je lapio kintu iz sinodske kase, najebao bi pre nego sto kaze oca-i-sina. vidim po novinama da se popovi za dr[anje iz zajednicke kasice odma kaznjavaju.
Ако је како ти кажеш онда је то добро.
a ti ne mozes nista osim da se molis? vala mozes makar da ih kritikujes.
Баш си се уживео у улози Великог инквизитора, oпуштено мачак, станови су раздељени, грађанска класа ликвидирана, фабрике преотете, победили сте и сада сви уживамо у благодетима ваше победе. :fantom:
drzavu (koju su sam pomenuo) prosto ne postizes da ispljujes koliko zelis,
Не пљујем државу, напротив, само је основано критикујем. Само не видим када сам ја то постао тема уместо СПЦ? Мало више си се занео, као горе око хришћанства и геј-бракова...
komuniste (koji su odavno istorija) jos i vise- a prema crkvi si mek kao pamuk.
Зависи како где, на овом форуму су на пример власт, то сам осетио на својој кожи више пута :s_p: А у Србији тамо где нису власт су оставили своје радиоактивне брабоњке који и даље зраче на опште весеље па нам је сјајно и бајно, баш како смо заслужили.Не пројектуј везано за демократе које ја изузетно ценим када не краду и не говоре глупости. А не бавим се приватним животима јавних личности нити делим пресуде (смртне, доживотне) што је како видим општа пракса многих на овом форуму. Edited by savindan
Link to comment
Нисам ја баш сигуран да су они стално запослени, мислим да се запошљавају на годину дана по предлогу сваке од традиционалних Цркава / верских заједница баш због тих посебних критерија селекције.
vidi druze, nije poenta u tome kako su oni zaposleni vec pred kim ce se voditi radni spor, nisi ti glup da to ne znas. lupio si epsku glupost, sto opet i nije neki problem, svi mi lupimo glupost ponekad. problem je sto se vadis. a sad nastavi spinovati.
Link to comment
"Око за око" је Стари завет, Исусово је оно о окретању другог образа.
izvini, glup sam, zbunih se, ocito nisam bio jasan. pitao sam se zasto se selektivno postuju religiozni tekstovi tj. neki se primenjuju bukvalno a neki ne? ocito ima nesto i u tumacenju.
Везано за брак је рекао да као што сваки човек има мајку и оца тако ће имати и жену с којом ће чинити једно тело. Није рекао да ће бити једно тело са мужем или да сваки човек има два оца или две мајке. Толико о Христовом учењу, хришћанству, браку и гејевима.
to za brak razumem - oni koji se suptrotstavljaju tvom tumacenju nisu pravi hriscani. dobro, valjda je to logican stav za vernika. No ti meni nisi odgovorio za dete - na osnovu cega se nezakonita deca krstavaju kao zakonita ako se pravila ne mogu korigovati da se podilazi rulji?
Није то ствар завере или угледа већ нефункционалности тих контролних органа из горе-описаних и других разлога. Какав народ таква власт (световна и духовна) с тим што је световна макар смењива.
evo napokon i kritike, naravno uvijena u oblande al tu je. lepo. mada, kako ta funkcionalnost kontrolnih organa nije zakazala u slucaju artemije? ja bih ipak rekao da prepreka ne bi bilo da je bilo volje u vrhu spc.
Ако је како ти кажеш онда је то добро.
verovatno gresim, mada se po stampi moze s vremena na vreme procitati o popovima skrajnutim zbog kradje.
Баш си се уживео у улози Великог инквизитора, oпуштено мачак, станови су раздељени, грађанска класа ликвидирана, фабрике преотете, победили сте и сада сви уживамо у благодетима ваше победе. :fantom:
:isuse:
Не пљујем државу, напротив, само је основано критикујем. Само не видим када сам ја то постао тема уместо СПЦ? Мало више си се занео, као горе око хришћанства и геј-бракова...
pljujes, kritikujes - sve je stvar tumacenja. inace - nisi tema ti vec ono sto pises. a osvrt na tvoje pisanje je zalutao ovde zato sto si sam uveo drzavu i db u pricu kad sam te pitao sto pahomije nije skrajnut..
Зависи како где, на овом форуму су на пример власт, то сам осетио на својој кожи више пута :s_p: А у Србији тамо где нису власт су оставили своје радиоактивне брабоњке који и даље зраче на опште весеље па нам је сјајно и бајно, баш како смо заслужили.
cia, snajka, cia. mora da su i pahomija komunisti odlikovali.
Не пројектуј везано за демократе које ја изузетно ценим када не краду и не говоре глупости. А не бавим се приватним животима јавних личности нити делим пресуде (смртне, доживотне) што је како видим општа пракса многих на овом форуму.
khm... pedofilija nije niciji privatni zivot vec zlocin. ovo je krajnje neprimereno.inace, povlacim se, ne znam ni sta mi je ovo trebalo, vrlo glup potez s moje strane. izvini al zaista mi se ne da...
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...