Jump to content
IGNORED

Liberalizacija SPC


ObiW

Recommended Posts

mislim, kada to ne bi bili sinonimi i kada bi se rečju svetovno u ustavu označavalo nešto drugo, različito od sekularnog.
Па нисам баш сигуран да би та реч била предмет расправе у Јавној расправи о оцени уставности ЗоЦВЗ да је тако безначајна.Члан 8. гласи "Територија Републике Србије је јединствена и недељива" дочим би моје убацивање синонима "Територија Републике Србије је унитарна и недељива" дало сасвим другу политичку конотацију.Тај појам се често (погрешно) тумачи као синоним француског лаицизма (laïcité) иако два концепта имају крајње различите приступе и исходе. Иначе сама реч "секуларност" се не спомиње у готово ниједном европском уставу (па ни у америчком) док је код нас реч о "световности" али тек од 2006. године, ње није било у Уставу 1990. године.Стога сам инсистирао на појму али капирам да су овде наступили све сами стручњаци за државно-црквене односе па би могли да ми одговоре на питање о слави Београда и концепту световности у Републици Србији. Edited by savindan
Link to comment

pa sta da ti kazu...bas uzasno lupas gluposti. uvodis pojmove o kojima uopste bilo reci pa kazes da se pogresno tumace, pricas o nekakvim datumima...kao malo dete kada pogresi pa te posle ubedjuje da je ipak bilo u pravu i da su dva i dva pet.

Edited by Marko M. Dabovic
Link to comment

Важи кад ти тако кажешСва најбоље вам свима желим па се дописујемо касније :)

Link to comment
pa sta da ti kazu...bas uzasno lupas gluposti. uvodis pojmove o kojima uopste bilo reci pa kazes da se pogresno tumace, pricas o nekakvim datumima...kao malo dete kada pogresi pa te posle ubedjuje da je ipak bilo u pravu i da su dva i dva pet.
A da je sinonimija između svetovnosti i sekularnosti, isto što i sinonimija između sekularnosti i laiciteta, jer mnogi to mešaju a to nije isto...Kakve šibicarske fore.
Link to comment
pa sta da ti kazu...bas uzasno lupas gluposti. uvodis pojmove o kojima uopste bilo reci pa kazes da se pogresno tumace, pricas o nekakvim datumima...kao malo dete kada pogresi pa te posle ubedjuje da je ipak bilo u pravu i da su dva i dva pet.
Ne bih rekao, mislim da on stvarno veruje da svetovan i sekularan nisu sinonimi. Koliko je meni poznato, trebalo bi da budu (isti koren, što ti kažeš), ali opet, koriste se nešto drugačije (istina, u ne strogo odvojenim kontekstima), sekularna država, svetovna vlast. Pazi kad sam u dilemi. Naravno, to što sam ja u dilemi ne znači apsolutno ništa, nisam nikakav stručnjak za pravni jezik. Edited by Bakemono
Link to comment

@sdunitarna država je izraz sa vlastitim značenjem.unitarno u tom kontekstu nije sinonim za jedinstveno (što je reč koja je upotrebljena u ustavu), nego za jednostavno.da bi dokazao da si u pravu, moraš da objasniš razliku u značenjima dva izraza u SRPSKOM jeziku (mani mi se komparativistike).to su, dakle, izrazi sekularna država i svetovna država.mada mislim da ti je bolje da ideš na fejs da pričaš sa dragoslavom bokanom. to je otprilike ta dubina.

Edited by gagorder
Link to comment
Nego, kako bese ona CedaJovanoviceva izjava o svetovnoj vlasti? Drzao je Larko dugo u potpisu.
ima, ima
na primer, čedina se partija žalila venecijanskoj komisiji da srbija novim ustavom postaje pravoslavni iran pošto 'više neće biti sekularna, već svetovna država'. takva saopštenja može da potpisuje samo neko čiji je domet kaldrmaški. par fraza, par glaziranih ideja i masivne proskripcije. no i to je legitimna politička opcija, pa nek glasa ko voli.
Edited by gagorder
Link to comment

Pa Savindan je zapravo LDP-ovac. Dveri mu levičarske, protivnik je mera preraspodele, evo sad se pouzda u Čedino tumačenje Ustava...

Edited by Syme
Link to comment
@sdunitarna država je izraz sa vlastitim značenjem.unitarno u tom kontekstu nije sinonim za jedinstveno (što je reč koja je upotrebljena u ustavu), nego za jednostavno.da bi dokazao da si u pravu, moraš da objasniš razliku u značenjima dva izraza u SRPSKOM jeziku (mani mi se komparativistike).to su, dakle, izrazi sekularna država i svetovna država.
Мишљења сам да постоји због различите (политичке) конотације. Уосталом шта фали у прецизном и дословном изражавању, као што рекох, то се ваљда цени у правној науци, посебно када се прича о уставним категоријама, а секуларност то заправо није, световност јесте. Бог (и/или уставодоносилац) зна(ју) зашто, не? ;) Разлика постоји пре свега због дијаметрално супротног развој државно-црквеног модела на Истоку и Западу (цезаропапизам и папоцезаризам), не само због транскрипцијске разлике епископ-бискуп (која опет има другачију верску и затим политичку конотацију).Понављам, случај laïcité који се такође узима за синоним секуларности иако је у Француској, а тек Турској, развио један сасвим другачији систем раздвајања цркве-државе. Реч секуларно(ст) се не спомиње колико ја знам ни у једном уставу западне либералне-демократије него тек у Индији, Малију, Намибији, Гвинеји-Бисау, Гвајани итд.Од три модела (тоталног раздвајања, раздвајања уз сарадњу и државне цркве/религије), Србија спада у најбројнију средњу категорију уз државе као што су Немачка, Аустрија, Белгија, Италија, Шпанија, Португал, Пољска, Мађарска, Естонија, Летонија, Литванија чији устави такође не спомињу реч секуларно(ст). Иначе наш Устав у члану 42 гарантује право на верско образовање (на велико незнање секулариста који се позивају на Устав како би доказали противуставност веронауке) док Закон о Црквама и Верским заједницама (који је прошао УСС бар једном) инкорпорише у себе стечена права седам традиционалних ЦиВЗ на основу раније склопљених уговора 1836-1930. За СПЦ се каже да "има изузетну историјску, државотворну и цивилизацијску улогу у обликовању, очувању и развијању идентитета српског народа" и признаје се "континуитет са правним субјективитетом стеченим на основу Начертанија о духовној власти (Одлука Народне Скупштине Књажевства Србског од 21. маја 1836. године) и Закона о Српској Православној Цркви ("Службене новине Краљевине Југославије", број 269/1929)". Из периода дакле Кнежевине/Краљевине Србије која је имала (православну) цркву за државну и Краљевине СХС/Ј која је није имала.
mada mislim da ti je bolje da ideš na fejs da pričaš sa dragoslavom bokanom. to je otprilike ta dubina.
Штета, ја о теби имам јако позитивно мишљење па бих ипак да чујем образложење, да ли Београд и даље сме да има крсну (и представници локалне власти да обележавају исту) славу ако по теби институције чији је оснивач Република Србија не би требало, у складу с принципом световности власти?
Link to comment

svetovnost je srpska rijec, sekularnost je tudjica; i to je jedini razlog zbog cega se svetovnost koristi u ustavu. znacenje je isto.

Link to comment

Savindane, vrlo je prosto. Ili su reči "sekularno" i "svetovno" sinonimi, u kom slučaju si lupio glupost (pa je još posle i branio neviđenim muljanjem i šaljenjemtm), ili pak nisu, u kom slučaju nam duguješ kriterijum razlikovanja. Sve ostalo je samo mućenje vode.

Edited by Syme
Link to comment

@'savindan'

Иначе наш Устав у члану 42 гарантује право на верско образовање
Verovatno mislis na 44.
Link to comment

Ustav uopste ne garantuje pravo na versko obrazovanje, vec garantuje pravo crkvama da sprovode versko obrazovanje, preko verskih skola koje su same osnovale. Referenca: Ustav.

Члан 44.Цркве и верске заједнице су равноправне и одвојене од државе.Цркве и верске заједнице су равноправне и слободне да самостално уређују своју унутрашњу организацију, верске послове, да јавно врше верске обреде, да оснивају верске школе, социјалне и добротворне установе и да њима управљају, у складу са законом.Уставни суд може забранити верску заједницу само ако њено деловање угрожава право на живот, право на психичко и физичко здравље, права деце, право на лични и породични интегритет, право на имовину, јавну безбедност и јавни ред или ако изазива и подстиче верску, националну или расну нетрпељивост.
Edited by Marko M. Dabovic
Link to comment

ma stari je to falsifikator.inače, u davkanju sa raznim popoljubima i natezanju oko toga može li nekako neka cev iz budžeta da se sprovede do crkve, jednosmerna dakako, promaklo nam je šta je sve iz tog ustava tragično eliminisano.evo za pod zub: duznost pruzanja pomoci drugome (koju smo imali od '63. i koja uopste nije komunisticka izmisljotina nego evropska tekovina - misli se na ustavnu dužnost da pomogneš nekome kome je život ugrožen ako možeš tako da sebe ne ugroziš), pravo na privatnost, pravo na dobru upravu, zabrana zloupotrebe prava, etc.sad cu još da se natežem sa ovim što nije bio u skoli kad su se učili sinonimi, baš. mnogo me sekira njegova sekularno-svetovna agonija.

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...