Jump to content
IGNORED

Liberalizacija SPC


ObiW

Recommended Posts

It speaks:

pennywise_stephen-king-IT_monsters.jpg Tema dana INTERVJU: mitropolit crnogorsko-primorski Amfilohije Vlada je prihvatila sopstveni porazBila je to jektenija za upokojenje vlade i Skupštine Srbije i njihovo vaskrsenjeKontroverzan nastup mitropolita crnogorsko-primorskog Amfilohija na jučerašnjem protestu ponovo je ustalasao javnost. Iako je pre nekoliko dana portparol Srpske pravoslavne crkve vladika bački Irinej rekao da predstavnici SPC „neće učestvovati ni u kakvom organizovanju demonstracija povodom potpisivanja Briselskog sporazuma Beograda i Prištine, ali neće ni zabranjivati bilo čije učešće”, mitropolit Amfilohije se pojavio na bini. On je, preneli su mediji, na početku mitinga služio „moleban za upokojenje vlade i skupštine”.„Bila je to jektenija za upokojenje vlade i Skupštine Srbije i njihovo vaskrsenje”, objašnjava za „Politiku” mitropolit Amfilohije. „Te jektenije se govore za duhovno zdravlje i vaskrsenje. Nema tu ništa neobično ni neprikladno, samo je prilagođeno ovom istorijskom momentu.”Na šta ste tačno mislili kada ste pominjali „upokojenje vlade i parlamenta”?U vladi treba da umre ono što je bolesno, a da vaskrsne ono zbog čega postoje vlada i parlament.Ali takve kvalifikacije mogu izazvati različita i opasna tumačenja? Vlada je prihvatila sopstveni poraz države koja postoji u Ujedinjenim nacijama. Kako sebe mogu smatrati zdravima jedna takva skupština i vlada?Ne predstavljaju li, ipak, takvi stavovi nedolično mešanje Crkve u politiku?Centar Crkve je – upravo Kosovo i Metohija.Taj narod je Crkva. Crkva nisu ni patrijarh Irinej, ni Amfilohije. S blagoslovom patrijarha Irineja, juče je služena liturgija u Hramu Svetoga Save, povodom dana spaljivanja moštiju Svetoga Save. I tamo je bio isti taj moleban za spas Kosova i Metohije. To je moleban koji je u svoje vreme napisao patrijarh Pavle.Ali, članove parlamenta i vlade izabrali su građani, a ne Crkva?Građani su ih izabrali poverovavši im da će poštovati Ustav i da neće prihvatiti diktat NATO-a.Da li izabranim predstavnicima građana, vladi i članovima parlamenta želite dobro ili zlo?Ja ne želim ovoj vladi zlo. Želim joj dobro.Aleksandar Apostolovski objavljeno: 10.05.2013.
Link to comment
U vladi treba da umre ono što je bolesno, a da vaskrsne ono zbog čega postoje vlada i parlament.

Zombie.gif

Edited by Harry D'Amour
Link to comment
Nešto u tom smislu rekao je i Grigorije u Utisku za one koji su organizovali granatiranje Dubrovnika: nije moguće da su bili baš toliko glupi.
Pametan čovek naprosto mora da uzme u obzir i takvu mogućnost. Međutim, nakon 25 godina sistematskog ponavljanja jednog istog šablona (bilo da isti donosi korist ili uzrokuje nemerljivu štetu), mislim da je odgovor ipak bolno jednostavan: Da, oni jesu baš toliko glupi, zatucani i retardirani u mozak.
Link to comment
Amfilohije: Od Srebrenice stvaraju mit veći i od Dahaua i Aušvica!BANJALUKA - Mitropolit crnogorsko-primorski Amfilohije (Radović) ocenio je neprihvatljivim način na koji se tretira Srebrenica i odnos aktuelnog vođstva države Srbije prema ratnim dešavanjima iz jula 1995. godine na ovim prostorima.Mitropolit Amfilohije smatra neprihvatljivim to što se od Srebrenice ''stvara simbol veći i od Dahaua i Aušvica''.Iako je Srebrenicu nazvao ''nesrećom'', tvrdi da se aktuelnim tretiranjem Srebrenice ''pripremaju novi pokolji'', podsjećaući na događaje iz Drugog svetskog rata, zločine Handžar divizije i ustaških jedinca nad Srbima.''Pitanje te Srebrenice jeste jedna velika rana. Ako kaže da već kleči pred Srebrenicom, a šta ćemo sa Bratuncem, sa nekoliko hiljada pobijenih pre toga. Šta ćemo sa onim što se dešavalo na tim istom prostorima, nije to davno od 1941. do 1945. godine. Koliko je tamo pobijeno i uništeno porodica od raznih Handžar divizija i raznih NDH jedinica. Sad ti najedanput preuzimaš ono što su oni stvorili mit o Srebrenici. Pa je Srebrenica sada postala nešto veće i od Dahaua i od Aušvica. Tako forsirajući tu nesreću, koja jeste nesreća u Srebrenici, ustvari se priprema za budućnost nove pokolje i nove mržnje'', rekao je Amfilohije.Zločine nad Bošnjacima i Hrvatima nazvao je nesrećom i ''uzajamnom posledicom tog zla i nesreće Drugog svetskog rata''.''Što kažu, krv na krv je ljudska rana naopaka'', rekao je Amfilohije.
Podseća me na ustaške propovijednike, koji su proklinjali taj Jasenovac pričavši da će laži o njemu da razbuktaju mržnju među Hrvatima i Srbima jednog dana u sklopu svog self-fulfilling proročanstva.
Link to comment
Pop zbog priloga pretukao monahinjuNebojoša Radišić | 18. 05. 2013. - 08:55h | Foto: N. Raus | Komentara: 53Monahinja Mihaela (78) dobila je batine od sveštenika dok je ispred Saborne crkve u centru Kragujevca sakupljala prilog za manastir Pravedni Jov. Nemili događaj odigrao se na Veliki petak, čak je i policija morala da interveniše.342401_monahinje-foto-n-raus0175_ff.jpg?ver=1368821045Monahinja Mihaela se odbranila kišobranomGnev za sada neidentifikovanog sveštenika izazvalo je to što su vernici u njenu kutiju stavljali novac. Monahinja se odbranila kišobranom. Kako saznajemo u policiji, napravljena je i službena beleška o ovom incidentu.- Bilo je posle podne, sedela sam ispred kapije crkve u glavnoj ulici. Tada se pojavio sveštenik i odmah je počeo da me udara po glavi. Kukala sam, ali niko mi nije pritekao u pomoć. Rešila sam sama da se branim, dohvatila sam kišobran i počela sam da ga udaram, da ga bodem. Drugom rukom sam čuvala kutiju sa novcem, jer mi se činilo da hoće da je otme - priča za „Blic” Mihaela, koju su spasli prolaznici i potom pozvali policiju.Kako je za „Blic” izjavio Ivan Đorović, načelnik policijske uprave u Kragujevcu, bilo je pritužbi od eparhije zbog toga što te dve monahinje, ona i njena sestra Urila (84), prikupljaju dobrotvorne priloge.342400_monahinje-foto-n-raus0176_ff.jpg?ver=1368821070Same voze „fiću“ starog 40 godina- Reagovali smo odmah i prikupljali smo informacije. U selu Prekopeča su nam svi rekli da su to dobre, poštene žene, koje sve što sakupe ulažu u gradnju manastira koje su same i podigle. Zato smo rešili da ih ne diramo i da im ne zabranjujemo da sakupljaju prilog za crkvu. Mi njih nećemo sklanjati sa ulice, a crkva svoje unutrašnje nesuglasice mora da rešava sama - kaže Đorović.Mihela kaže su pre nekoliko godina njoj i sestri sveštenici počeli da prete i da ih teraju.- Kažu da smo im pokupile sve pare... - dodaje.Ona i njena sestra poznate su i po tome što putuju u „fići” starom 40 godina, koji su same kupile. Mihaela je tada i položila vozački ispit, i dozvolu ima i danas. "Rekli smo im da se sklone"Kako je „Blicu” rečeno u Šumadijskoj eparhiji, monahinjama je više puta rečeno da ne sakupljaju priloge sa svojom kutijom. Rekli smo im da nam kažu koliko im novca treba, ali one nisu prihvatile. Bune se i ne prihvataju dogovor. Zato je monahinji Mihaeli već deset godina zabranjeno pričešće. Monah mora da bude poslušan i pokoran :) - kažu u eparhiji za „Blic”.
Link to comment

Hihi da li je moguce da je ovo uradio na svoju ruku? Svetitelji se prvo proglasavaju u pomesnim hramovima i eparhijama, a Sabor samo konstatuje da se u narodu slavi novi svetitelj.Dabome, to "konstatovanje" je u danasnje vreme administrativan proces, ali Amfilohije zapravo nije postupio nekanonski. Sad, da li je ovim stavio Sabor pred svrsen cin...

Link to comment
ali Amfilohije zapravo nije postupio nekanonski
To je i mene zaprepastilo. Neverovatno. Narodna crkva. Procedura pomalo liči na onu kod katolika, recimo da ga je Amfilohije beatifikovao(sad bi npr.bio Njegoš blaženi), a na Sinodu je da ga kanonizuje, s tim što je tamotm procedura mnogo komplikovanija(mora se dokazati bar jedno čudo, ili da su poginuli kao mučenici), a ovde je dovoljno da Risto Sotona voli da te citira. Što mi je, moram priznati, simpatično. Problem je samo u tome što lako mogu da zamislim kako Filaret beatifikuje Arkana, ni to ne bi bilo nekanonski.
Link to comment
To je i mene zaprepastilo. Neverovatno. Narodna crkva.Procedura pomalo liči na onu kod katolika, recimo da ga je Amfilohije beatifikovao(sad bi npr.bio Njegoš blaženi), a na Sinodu je da ga kanonizuje, s tim što je tamotm procedura mnogo komplikovanija(mora se dokazati bar jedno čudo, ili da su poginuli kao mučenici), a ovde je dovoljno da Risto Sotona voli da te citira. Što mi je, moram priznati, simpatično. Problem je samo u tome što lako mogu da zamislim kako Filaret beatifikuje Arkana, ni to ne bi bilo nekanonski.
Pa i nije bas dovoljno, pre nego sto se udje u proces kanonizacije potrebno je da postoji organsko jedinstvo stavova o ovome, jer bi nastale velike nevolje kada bi neko bio prihvacen za svetitelja u pojedinacnom pomesnom hramu ili na nivou eparhije, a da to ne bude prihvaceno na Saboru. osnova crkvenog rada je traganje za konsenzusom i najmanjim zajednickim sadrzaocem. ako je Amfilohije zaista istrcao pred rudu sa ovim u nameri da stavi Sabor pred svrsen cin, to je onda bas ozbiljna samarcina patrijarhu i nagovestaj nastavka podela u crkvenim telima.
Link to comment

Kamo sreće da podela bude. Povratak doba regionalnih crkava je nešto najbolje što može da se desi i crkvi i verujućima.

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...