Jump to content
IGNORED

Liberalizacija SPC


ObiW

Recommended Posts

Ni komunisti u kraljevini Jugoslaviji nisu bili zabranjeni. Naravno bilo je tu nemilosti, nepopularnosti komunizma, rojalističke propagande i stigme, ali to Titu i Moši Pijade nije bio problem. Ergo, sve je bilo ok.Elem, komunizam je sistematski proganjao religiju. To koliko je to smetalo "Hrvatima", svešteniku na Žabljaku vs sveštenika u Pirotu je peta priča. Već duže vreme to nije tako, crkva je mogla da organizuje svoju veronauku slobodno, što je i radila a pri prebacivanju u škole nije se sprovelo glasanje ili tako nešto, nego je stvar bila politička, a po mom mišljenju nepotrebna. Al dobro, isisali bi naši poitičari budžet i na drugi način, evo kako to kreativno Mrka radi sa gospođom Bekutom.
Komunisti su bili zabranjeni u kraljevini.
Link to comment
Ni komunisti u kraljevini Jugoslaviji nisu bili zabranjeni. Naravno bilo je tu nemilosti, nepopularnosti komunizma, rojalističke propagande i stigme, ali to Titu i Moši Pijade nije bio problem. Ergo, sve je bilo ok.Elem, komunizam je sistematski proganjao religiju. To koliko je to smetalo "Hrvatima", svešteniku na Žabljaku vs sveštenika u Pirotu je peta priča. Već duže vreme to nije tako, crkva je mogla da organizuje svoju veronauku slobodno, što je i radila a pri prebacivanju u škole nije se sprovelo glasanje ili tako nešto, nego je stvar bila politička, a po mom mišljenju nepotrebna. Al dobro, isisali bi naši poitičari budžet i na drugi način, evo kako to kreativno Mrka radi sa gospođom Bekutom.
nije bas. komunisti su bili zabranjeni (obznana) i robijali su. popovi su funkcionisali sasvim ok. ja sam prilicno mator i negde od kraja sesdesetih i pocetka sedamdesetih se dobro secam kako je to funkcionisalo. nisi mogao biti partijski funkcioner i religiozan sto je normalno - jedno negira drugo ali nije bilo zabranjeno ici u crkvu, slaviti slavu, ne paliti ves masinu nedeljom i za crkvene praznike i slicno. dobar deo srbije je tako i funkcionisao. ljudi po selima su uvek krstili decu, slavili slavu, sahranjivali se uz popa, to je medju urbanima postalo moderno od milosevica pa nadalje al u ruralu to nikad nije bio problem. a kao sto rekoh, hrvatska deca su uvek imala veronauku i to nikad nije bio problem. muslimani su imali mejtefe ali to je bilo slabo poseceno. srbi pak nisu imali nista pa sad pricaju da je bilo zabranjeno. jes kurac.
Link to comment
Komunisti su bili zabranjeni u kraljevini.
Bila sam ironična. Ne možeš da tvrdiš da je država dozvoljavala SPC da slobodno propoveda religiju i slobodno organizuje službe, veronauku i sl, potežući kao argument da su u Hrvatskoj neki ljudi negde išli na veronauku.edit: To o slobodi, moja poznanica je bežala da se venča u neku seosku crkvu jer bi imala problema na poslu da su je videli u gradskoj crkvi koja joj je maltene preko puta ulice. A možda je i jako paranoična osoba pa je to umislila. Edited by Evi_
Link to comment
Bila sam ironična. Ne možeš da tvrdiš da je država dozvoljavala SPC da slobodno propoveda religiju i slobodno organizuje službe, veronauku i sl, potežući kao argument da su u Hrvatskoj neki ljudi negde išli na veronauku.edit: To o slobodi, moja poznanica je bežala da se venča u neku seosku crkvu jer bi imala problema na poslu da su je videli u gradskoj crkvi koja joj je maltene preko puta ulice. A možda je i jako paranoična osoba pa je to umislila.
nisu u hrvatskoj neki ljudi negde isli nego je islo otprilike pola stanovnistva ako ne i vise. poznanica bi imala problema ako je u partiji i preko partije pravi karijeru - sto je i logicno. ako nije u partiji i ne istice se ideoloski zarad napretka, ne bi joj dlaka s glave falila. ako nije radila u sivu ili policiji il nekoj tako ideoloski obojenoj sluzbi.nije hrvatska bila preko sveta nego u istoj drzavi sa istim ustavom i zakonima. da je bilo volje i interesovanja i nasi popovi su mogli imati nedeljne skole. e, sad, sto smo mi nevernici a popovi oportunisti bez vizije za buducnost, to nema bas mnogo veze s komunizmom. svima su isti klipovi gurani u tockove al nisu svi odustajali.
Link to comment
nisu u hrvatskoj neki ljudi negde isli nego je islo otprilike pola stanovnistva ako ne i vise. poznanica bi imala problema ako je u partiji i preko partije pravi karijeru - sto je i logicno. ako nije u partiji i ne istice se ideoloski zarad napretka, ne bi joj dlaka s glave falila. ako nije radila u sivu ili policiji il nekoj tako ideoloski obojenoj sluzbi.
Nije, radila je kao nastavnica i tvrdi da bi imala problema.
Link to comment

ja sam odrasla u multinacionalnoj sredinisrpsku i muslimansku decu nisi mogao motkom da nateraš (a niko ih nije ni terao) u bogomoljehrvatska su bila viđana nedeljom kako idu u ili iz crkvemoja majka od cele škole mrzela jedino veronauku :D zato što ih je popa mlatio štapom (vazda su bili skloni prisili) a i gradivo joj bilo dosadno

Link to comment
Nije, radila je kao nastavnica i tvrdi da bi imala problema.
ne znam, to mi je malo cudno. moguce da je direktor skole bio zadrt. bilo je i takvih koji su zajebavali ljude jer su bili partijski entuzijasti al nije to bio standard.moja majka je bezala iz mejtefa jer ih je hodza mlatio stapom - pedesete. a posle je od svoje majke dobila stapom kad se hodza zalio. gde god se okrenes - stap. valjda joj zato religija nikad nije bila mila.
Link to comment
to te neko lagao za komunizam. nije bilo zabranjeno, eno ti hrvatske kao dokaz. uvek su deca isla na veronauku. to sto nasi popovi nisu previse marili za svoj posao ne znaci da nije bilo dozvoljeno obavljati ga.naravno, bilo je tu nemilosti, nepopularnosti religije, komunisticke propagande, stigme al kao sto rekoh, to drugima nije bio problem.inace, s obzirom da drzava koristi skolski sistem za politicko cenjkanje a crkva za ispiranje mozga - deca i nisu tako losa.vlast i crkva pak - ko u ogledalu. ja nesto ne vidim razliku izmedju kacavende i dinkica ili riste i dacica.
To jednostavno nije tacno mog pokojnog tasta su u drzavnom institutu saslusavali sto je isao da peva u crkvenom horu iako nije bio u partiji niti je ikad imao nameru da tamo udje. Stepen represalija je bio razlicit u razlicitim delovima zemlje. Dok Dusan Ckrebic nije potegao obnovu izgradnje hrama Svetog Save srpski komunisti su morali da proganjaju vernike da bi dokazali svoju pravovernost i modernost u tome se isticala i Latinka Perovic.
Link to comment
Bila sam ironična. Ne možeš da tvrdiš da je država dozvoljavala SPC da slobodno propoveda religiju i slobodno organizuje službe, veronauku i sl, potežući kao argument da su u Hrvatskoj neki ljudi negde išli na veronauku.
Sve manje religije, sve vise crkavaSocioloska istrazivanja religioznosti iz sezdesetih i sedamdesteih godina pokazuju da se broj deklarisanih vernika i onih koji prisustvuju bogosluzenjima smanjivao. Prema istrazivanjima sociologa Srdjana Vrcana, broj pravoslavnih vernika opao je sa 41,2% na 28,9%, a broj katolickih sa 37,1% na 21,9%. Po rezultatima medjunarodnog istrazivanja religijske svesti iz 1970. godine, koje je obuhvatilo 53 zemlje ukljucujuci Jugoslaviju, 63% stanovnika glavnog grada Jugoslavije bili su ateisti (23% ispitanika izjavilo je da su religiozni). Po ovom istrazivnju, Jugoslavija se nalazila na drugom mestu po broju samoproklamovanih ateista. Istrazivanje sprovedeno medju srednjoskolcima u Srbiji pokazalo je da su gotovo svi ispitanici imali izrazito antireligijski stav (68,6% prema Bogu, 74,4% prema crkvi, 87,5% nikada se nije molilo, a 89,6% nikada nije islo u crkvu). Po rezultatima nekoliko nezavisnih anketa, ukupan broj vernika u Jugoslaviji postojano je opadao s 90% u 1953. na 70,3% u 1964. i 53,1% u 1969., da bi najnizu tacku dostigao 1984. godine (45%).Dok je religijska svest slabila, verske institucije su koristile prednosti liberalizacije komunisticke vladavine kako bi obnovile i prosirile svoje resurse. U drugoj polovini sezdestih godina crkve u Jugoslaviji imale su relativno bolje uslove nego verske institucije u Istocnoj Evropi i Sovjetskom Savezu. Po zvanicnim statistickim podacima iz 1969. godine, u okviru verskih zajednica redovno je delovalo vise od 14 000 crkava, manastira, dzamija i drugih objekata. Poredjenja radi, u SSSR-u, koji je imao deset puta vise stanovnika, taj broj je iznosio 11 636. Po jednom zvanicniku savezne vlade zaduzenom za verska pitanja, 2800 sakralnih objekata proglaseno je kulturnim i istorijskim spomenicima i njihovo izdrzavanje snosila je drzava. Isti izvor navodi da je 1965. godine u Jugoslaviji bilo u opticaju vise od 13,5 miliona raznovrsnih verskih publikacija. Krajem decenije otvoreno je pedesetak teoloskih skola i seminara koje su pohadjala 4 224 studenta.Izvori Srpske pravoslavne crkve kazu da je izmedju 1945. i 1970. godine crkva dobila 181 novoizgradjeni i 841 obnovljeni hram. Pored toga, izgradjeno je 115 novih kapela i 48 manastira. Po jednom drugom izvoru, nakon svog ustolicenja 1960. godine, patrijarh German Djoric formirao je pri Patrijarsiji Projektni biro za potrebe Srpske pravoslavne crkve. U jednom patrijarhovom biografskom feljtonu kaze se da je "oko 200 novih hramova, a isto toliko drugih crkvenih zdanja (kapela, zvonara, parohijskih domova) kao i drugih sanacionih resenja i rekonstrukcija uradjeno po projektima patrijarsijskog Projektnog biroa". Stavise, izmedju 1945. i 1960. godine, srpska crkva je prosirila obrazovne ustanove: godine 1949. postojao je samo jedan seminar, a 1966. crkva je imala cetiri seminara i Bogoslovski fakultet. Osamedestih godina otvorene su nove zgrade Bogoslovskog fakulteta u Beogradu i seminar u Krki u Hrvatskoj. Pedestih godina, crkva je izdavala jedan bilten, a krajem sezdesetih stotine hiljada primeraka novina, casopisa i knjiga. Sezdestih godina crkva je osvestala i veliki broj novopodignutih crkava i kapela. Samo u prvoj polovini 1966. godine, na primer, pravoslavni velikodostojnici proslavili su osvecenje 27 novih crkava, hramova i kapela, cetiri zvonika, dve manasirske zgrade i dva nova oltara. Sedamesetih godina izgradnja i obnova nastavljene su istom dinamikom. Po podacima iz Pravosljavlja, dvonedeljnika Srpske patrijarsije, od 1972. do 1984. godine samo u uzoj Srbiji izgradjeno je 30 novih pravoslavnih crkava.(izvor: Perica Vjekoslav, Balkanski idoli)
Link to comment
ja mislim da neki ovde uopste ne shvataju znacenje reci "pravo"
jedan od malih civilizacijskih napredaka u srbiji je sto ne moze bas svako da nam odredjuje sta je pravo mada se razne NGO za ispisranje mozga trude, srecom dosta neuspesno.
Link to comment
To jednostavno nije tacno mog pokojnog tasta su u drzavnom institutu saslusavali sto je isao da peva u crkvenom horu iako nije bio u partiji niti je ikad imao nameru da tamo udje. Stepen represalija je bio razlicit u razlicitim delovima zemlje. Dok Dusan Ckrebic nije potegao obnovu izgradnje hrama Svetog Save srpski komunisti su morali da proganjaju vernike da bi dokazali svoju pravovernost i modernost u tome se isticala i Latinka Perovic.
some of my best friends are gay... :whistle:
Link to comment
Ne, vec tebi licno odgovara veronauka u skolama i to je kraj cele price. Ne postoji tako nesto kao pravo na placenu veronauku. To je privilegija koju je drzava dodelila crkvi iz politickih razloga.
To pravo izvire iz prava na obrazovanje i prava na slobodnu veroispovest. Religiozno obrazovanje je nastariji oblik organizovanog i institucionalnog obrazovanja u Evropi. Većina najuglednijih univerziteta u Evropi nastali su oko teološih studija, a i dan danas su teološki fakulteti najugledniji i najstariji delovi evropskih univerziteta.http://www.theology.ox.ac.uk/http://www.divinity.cam.ac.uk/preko barehttp://www.hds.harvard.edu/ Edited by slow
Link to comment
Imaju pravo na to i bez da placaju dodatni porez. Niko ih nije zaista bio po usima na popisu i ogromna vecina se izrazila kao religiozna ne ulazim na koji nacin. da se razumemo jedino sto mi smeta je skoro pa obaveznost kroz paralelu sa gradjanskim, a ne sa bridzom i sl, a niti sam znao kako niti imao vremena da se vucaram po ustavnom sudu kad je to valjda Gasa K. naknadno uveo jer od samog starta nije bilo tako.
pravo na besplatnu versku nastavu u državnim školama uvršćeno je u korpus ljudskih prava time što su se građani srbije na popisu u pretežnom broju izjasnili kao vernici?jesi li siguran ti u to?
Link to comment
To pravo izvire iz prava na obrazovanje i prava na slobodnu veroispovest. Religiozno obrazovanje je nastariji oblik organizovanog i institucionalnog obrazovanja u Evropi. Većina najuglednijih univerziteta u Evropi nastali su oko teološih studija, a i dan danas su teološki fakulteti najugledniji i najstariji delovi evropskih univerziteta.http://www.theology.ox.ac.uk/http://www.divinity.cam.ac.uk/
pa što ne odeš na oksford da ostvariš svoje ljudsko pravo na besplatno obrazovanje?
Link to comment
To jednostavno nije tacno mog pokojnog tasta su u drzavnom institutu saslusavali sto je isao da peva u crkvenom horu iako nije bio u partiji niti je ikad imao nameru da tamo udje. Stepen represalija je bio razlicit u razlicitim delovima zemlje.
pa jebiga, ko je tvom tastu kriv što su se srbi tada pretežno na popisu izjasnili da nema ljudsko pravo da peva u crkvenom horu.
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...