Jump to content
IGNORED

Liberalizacija SPC


ObiW

Recommended Posts

Pa vidi, svakako da si u nacelu u pravu. Ovo inace nije prvi slican slucaj, moje secanje dobacuje do objavljivanja snimka Zeljka Simica kako odmerenim pokretom prebacuje rucni sat u vlasnistvu jednog beogradskog antikvara u napoleon dzep svog sakoa.Medjutim, upravo u ovome sto kazes vidim i srz i resenje problema. Zrtvama suocenim sa autoritetom mracne odore se isprva ne veruje. Nije samo Peranovic takav primer, slicno je bilo i sa onim zilotom sa Fruske Gore, kao i sa Pahomijem - zrtve su optuzivane da lazu, a da su nalogodavci hajke u sluzbi stranog elementa. Za mene ne pravi razliku da li optuzbe idu na stranu obavestajnih sluzbi Vatikana ili Srbije, za zrtve je epilog isti - mucni period prolaska kroz javno cistiliste i izvlacenje vinovnike od represivnih mera.Ako se vratimo na Kacavendin slucaj, mnogo je tu stvari pogresno, od kojih neke zadiru u sam polozaj SPC u danasnjem drustvu. Crkva je de facto paradrzavni entitet koji od drustvo uzima mnogo, ne vraca nista (izvini sto poslovnu pratnju do Eshatona ne uzimam za ozbiljno, buduci da Haron obavlja istu delatnost i za uslugu naplacuje pisljivi novcic) i izuzeta je od celokupnog drzavnog aparata za procesiranje nestasnosti. Dakle,1) uzima mnogo - odavno su javnosti predstavljene razmere Kacavendine bahatosti kroz fotografije koje su, ako se dobro secam, plasirane dobrovoljno. Posto je jasno da novac za zlatom optoceni enterijer moze da potice iskljucivo od novca poreskih obveznika i da ne postoji jasan mehanizam za pokretanje postupka zbog pronevere (osim u ekstremnim slucajevima), na koji se nacin postaviti u toj situaciji? Po mom misljenju, jedino sto preostaje je pritisak medija, sto opet donekle zadire u privatnost. Medjutim, Kacavendina privatnost je prethodno toliko duboko zadrla u nas prostor (punovi sami nadiru, zahvalna je tema) preusmeravanjem para iz budzeta u kupovinu luksuza (osim ako Kacavenda nije citao Dejtrejdera i odlucio da zlato bolje cuva vrednost od papira), da ne vidim zasto se nije islo mnogo dalje sa medijskim pritiskom u ovom slucaju. Pretpostavljam da su urednike morile slicne dileme o pravu na privatnost...3) Iz prethodnih slucajeva znamo da je osudjen samo jedan zilotski svestenik, pa su i njega takvog krili po manastirima (bese Ostrog), a da niko nikad nije za to odgovarao. Tako ce po svemu sudeci biti i sa Kacavendom, ali je obruc sve uzi. Doci ce dan kada ce i svestenici odgovarati pred zakonom, a to se nece desiti ako se zakonu ostavi sloboda da odlucuje koga ce i za koja dela da procesuira, jedini nacin je pritisak javnosti.
Ali prilicno sam jasno pokazao da ovde ima elemenata koji stvar cine fundamentalno razlicitom od slucaja Pahomije. Nazovi me cinikom ali kada advokat jedne od zrtava prizna da je uzeo na ime mita 50.000 evra i da je potrosio te pare, meni to pali alarmno svetlo u glavi. ne znam kako tebi. U slucaju Pahomije imao si mladice koji se sami bore za istinu, ovde imas koaliciju advokata, obavestajnog olosa, alavih kaludjera i barem jedne poznate muske prostitutke koji izvlace pare gresnom vladiki do njegovog potpunog sloma. Naravno da treba istraziti sve navode o nezakonitom ponasanju, ali ovde imas i razne druge aspekte koji zamucuju sliku i ne dozvoljavaju mi da kazem "ovo su zrtve, a ovo silnici". Da bi se rastrebilo sta je sta, potrebna je i-stra-ga, pri cemu ne mislim na aljkave narucene tekstove, nego brate rad policije i tuzilastva. Ponovicu da je slucaj do te mere bezbednosno kontaminiran da verujem da zrtve (a intuicija mi govori da ih itekako ima, ali su na margini ovog slucaja) nece dobiti nikakvu satisfakciju.
Link to comment

Morao bih da se složim sa FRHostom. Ovde imamo slučaj da je Kačavenda bukvalno koristio privilegovan položaj Crkve. On ne može biti tretiran kao nesrećni feget sa Štajge i kao takav zaštićen pred zakonom. On je opasnost i za štićenike bogoslovije, i potencijalna meta za iznude eparhijskog novca, i mogući objekat manipulacija. Već smo u Peranovićem slučaju videli kuda vodi minimiziranje takvih opasnosti.

Link to comment

ne vredi ne slazemo se oko fundamenta: ja ne mislim da je ovaj ishod dobar, posto me bas briga da li je Kacavenda i dalje na celu svoje filijale SPC. mozda je to neka satisfakcija za zrtve, da ga vide u blatu, ali, s oprostenjem, nisu zrtve te koje propisuju kazne, nego je to zakon. a ovde zakon nece biti sproveden, dobar vam stojim.

Link to comment
Pokusaj (?) iznude svakako nije u redu, ali mene i ne interesuje previse taj aspekt problema. Zrtve verovatno nisu ljudi koji su placeni za seksualne usluge (kako se kaze muska kurva na srpskom? pravda za emancipaciju), vec oni koji su bili prinudjeni na seks zloupotrebom polozaja, ucenama i pritiscima cele vladicanske masinerije.Ali opet, ne zaboravi da Kacavenda nije nevin ni ako je placao seksualne usluge. Ne zato sto ih je vrsio sa pripadnicima istog pola, niti zato sto je placao za seks, vec zato sto je placao novcem poreskih obveznika. Neka zloupotreba sluzbenog polozaja svakako postoji. Ako dodas na to da je Kacavenda vec godinama jedan od konzervativnijih vladika SPCa, mislim da njegova odgovornost nije upitna, samo je pitanje dokle doseze. Sto se medijske hajke tice, nije ni prva ni poslednja. Ovog puta je barem usmerena na pravu metu. Pardon, krivu.
Ako nisu maloletnici onda je pronevera novca poreskih obaveznika (cijih poreskih obaveznika) za koje isto nemamo nikakvih dokaza osim kic namestaja. Svega ovog ne bi bilo da je odlucio da ode u penziju a ne da skuplja potpise protiv toga. Cela vladikina masinerija nije otisla u penziju i sve sto je navodno radila verovatno je kaznjiva po zakonima BiH.
Link to comment
Morao bih da se složim sa FRHostom. Ovde imamo slučaj da je Kačavenda bukvalno koristio privilegovan položaj Crkve.On ne može biti tretiran kao nesrećni feget sa Štajge i kao takav zaštićen pred zakonom. On je opasnost i za štićenike bogoslovije, i potencijalna meta za iznude eparhijskog novca, i mogući objekat manipulacija. Već smo u Peranovićem slučaju videli kuda vodi minimiziranje takvih opasnosti.
Za sada nije dokazano da je jebavao sticenike bogoslovije. Nadam se da nisi hteo da kazes da je zbog toga sto je gej po difoltu opasnost za sve mladje muskarce u blizlini.
Link to comment
Ako nisu maloletnici onda je pronevera novca poreskih obaveznika (cijih poreskih obaveznika) za koje isto nemamo nikakvih dokaza osim kic namestaja. Svega ovog ne bi bilo da je odlucio da ode u penziju a ne da skuplja potpise protiv toga. Cela vladikina masinerija nije otisla u penziju i sve sto je navodno radila verovatno je kaznjiva po zakonima BiH.
vidi, napisao si nesto sto razumem i sa cime se slazem..ko bi reko cuda da se dese.da, novac poreskih obveznika, nisam do sada izvalio taj detalj. vernici vec jedno dva milenijuma placaju popove da zive u luksuzu, i to rade sasvim dobrovoljno i jos su i cesto jako ponosni na to sto njihov vladika ima najveci vladicanski dvor. ne vidim sta je tu problematicno sa aspekta zakona.
Link to comment
:mellow:
pa reci brate, daj da polemisemo. jel mislis na trosenje novca od priloga? pa to je novac za te svrhe, daj sad se ne pravimo da postoji neki ljudski zakon koji nalaze crkvi da daje ubogima i bolesnima umesto da trosi na svoju gujscu. nema, to je jednostavno tako. das prilog crkvi i ona to trosi na zdranje. ako mislis na neke druge pare, drzavne, opste, to je vec druga stvar.
Link to comment
Za sada nije dokazano da je jebavao sticenike bogoslovije. Nadam se da nisi hteo da kazes da je zbog toga sto je gej po difoltu opasnost za sve mladje muskarce u blizlini.
Nije dokazano ni da nije. Ovde se radi o deci, a ne o advokatskim hintovima.Nije bilo dokazano ni za Peranovića da je tukao, mada je postojao video, jer video, jelte, nije validan dokaz. Sve dok nije ubio štićenika.Nije dokazano ni da je onaj dečko izvršio samoubistvo u manastiru zbog silovanja.Postoje stvari koje ne smeju da budu čak ni upitne. Tim pre što je Crkva u pitanju.edit: nadam se da razumeš da ne govorim kako gej ne može biti prosvetni radnik. Govorim da čim počne da se priča o nekakvom prekoračenju u okviru službe, to treba da bude signal za pojačanu kontrolu, pa čak i suspenziju ako je potrebno, i ne sme se čekati na formalan dokaz. To nije sasvim fer, ali ne vidim drugi način. Edited by April
Link to comment
Govorim da čim počne da se priča o nekakvom prekoračenju u okviru službe, to treba da bude signal za pojačanu kontrolu, pa čak i suspenziju ako je potrebno, i ne sme se čekati na formalan dokaz. To nije sasvim fer, ali ne vidim drugi način.
ne verujem da ce iko na topicu sporiti to. Edited by Marko M. Dabovic
Link to comment
Nije dokazano ni da nije. Ovde se radi o deci, a ne o advokatskim hintovima.Nije bilo dokazano ni za Peranovića da je tukao, mada je postojao video, jer video, jelte, nije validan dokaz. Sve dok nije ubio štićenika.Nije dokazano ni da je onaj dečko izvršio samoubistvo u manastiru zbog silovanja.Postoje stvari koje ne smeju da budu čak ni upitne. Tim pre što je Crkva u pitanju.edit: nadam se da razumeš da ne govorim kako gej ne može biti prosvetni radnik. Govorim da čim počne da se priča o nekakvom prekoračenju u okviru službe, to treba da bude signal za pojačanu kontrolu, pa čak i suspenziju ako je potrebno, i ne sme se čekati na formalan dokaz. To nije sasvim fer, ali ne vidim drugi način.
Slazemo se.
Link to comment

mislim da od drzave SPC dobija za odrzavanje/restauraciju manastira ili crkava koje su od nekog kulturno-istorijskog znacajatj da te velelepne dvorce, odaje i extra pansione ne placa drzava(ne kazem da nema talenja izmedju direktora drzavnih sluzbi koje vrse radove i popova oko dobijenog drzavnog novca.. bilo bi super da se i ta sprega razbije)te luksuzne objekte grade od donacija (pretezno bogatih gastarbajtera pripadnika spc) - primer privina glava, manastir u poslednjih 10 godina postao hajat, smestajni kapacitet veci od celog zlatibora, mestani okolnog sela (nezainteresovani za poz/neg imidz manastira i onog ozloglasenog popa) tvrde da gomile i gomile para upumpavaju vernici iz inostranstva ,od cijih kola ne mozes prici manastiru vikendom)

Link to comment

super sto su smaknuli pedera a ostavili pedofila.vaso, kako to ide, jel postoji neko glasanje? jel pahomije glasa?

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...