Jump to content
IGNORED

Liberalizacija SPC


ObiW

Recommended Posts

Ne, ok, ovaj razgovor je besmislen.
Slažem se, zaista ne znam čemu ovakva reakcija. Minimalan trud da shvatiš ono što sam hteo da kažem bi bio dovoljan da uvidiš da reaguješ na nepostojeći napad. ALi, na neke stvari se očigledno ne sme reagovati racionalno, jer bi se to videlo kao izdaja sopstvenih sećanja.
Link to comment
Slažem se, zaista ne znam čemu ovakva reakcija. Minimalan trud da shvatiš ono što sam hteo da kažem bi bio dovoljan da uvidiš da reaguješ na nepostojeći napad. ALi, na neke stvari se očigledno ne sme reagovati racionalno, jer bi se to videlo kao izdaja sopstvenih sećanja.
NE. Nego jednostavno od drveta ne vidiš šumu. Nisu to sećanja, eno je cela arhiva, sam si je okačio, lako se može podsetiti i videti tj. uočiti i sadržaj i koncept i ideja/zamisao celog projekta. Ja ne znam kako spavaš noću od svih tih fašista, zaista. Vidiš nekakva "srca tame i zla", a meni prebacuješ da sam "iracionalan".
Link to comment
NE. Nego jednostavno od drveta ne vidiš šumu. Nisu to sećanja, eno je cela arhiva, sam si je okačio, lako se može podsetiti i videti tj. uočiti i sadržaj i koncept i ideja/zamisao celog projekta. Ja ne znam kako spavaš noću od svih tih fašista, zaista. Vidiš nekakva "srca tame i zla", a meni prebacuješ da sam "iracionalan".
Gde sam ja pominjao ikakva srca tame i zla? Čemu ta vrsta banalizacije?Edit: Aha, našao - nisam bio dovojno jasan i naravno da nisam mislio na Ritam kao takav, nego da je i u Ritmu bilo manifestacije onoga na šta mislim. Edited by Syme
Link to comment

Syme, odakle si rekao da je dolazilo "pravo zlo"? i otkad je to Ritam nekakav etalon za neku "građansku Srbiju"? E vidiš to su te veze koje ja u glavi ne pravim i trudim se da ih ne pravim. Nije SVE politika i ideologija.

Link to comment

Ne razumem zašto bi se trudio da ne praviš bilo koje veze u glavi? A sve može da bude politika i ideologija, a Ritam pogotovu, kao što smo videli na više primera.

Link to comment

Da. I na još jedno 30-50 puta toliko primera smo videli da nije. Ali to nema veze. Najozbiljnije, ako ti u svemu tražiš nekakav, i to potencijalni (pošto "sve može da bude") ideološko-politički smisao i značenje ja ti uopšte ne zavidim, to je najmanje što mogu da kažem.

Edited by MancMellow
Link to comment

Čekaj, sve ima potencijalni, ali ovo što sam ti naveo ima sasvim aktuelni političko-ideološki smisao.Nisam bez veze linkovao na Hemonov tekst - on vrlo lepo opisuje upravo ono o čemu ti pričam - Bokan&Bogdan su u čošku lupetali o masonima, a ja sam mislio da su glupi i nebitni (da su "nestvarni") i gledao sam seriju. A zapravo, nešto se dešavalo na moje oči, što ja nisam video.Ne mislim da treba da pobacaš svoje stare Ritmove, ja svoje nisam, niti ću, naprotiv, često im se vraćam. Ali oni nisu postojali izvan politike, iako su neki njihovi delovi strašno apolitični za taj trenutak. Ali kada kreteni lupetaju o masonima, and good people do nothing gledaju "Pevajućeg detektiva" ili pišu o Stone Roses, i misle da ih se politika ne tiče, onda se desi ono što se desi.Ili kako reče onaj bend o kome sam nekada čitao baš u Ritmu:

Nothing ever happens, nothing happens at allThe needle returns to the start of the songAnd we all sing along like beforeNothing ever happens, nothing happens at allThey'll burn down the synagogues at six o'clockAnd we'll all go along like beforeAnd we'll all be lonely tonight and lonely tomorrow
http://www.youtube.com/watch?v=RnW8dmJ0Fl4 Edited by Syme
Link to comment
Čekaj, sve ima potencijalni, ali ovo što sam ti naveo ima sasvim aktuelni političko-ideološki smisao.
Šta, tri teksta (možda ih ima još par), koji se čak ni ne bave ničim što ima veze sa tadašnjom SFRJ? Naspram koliko tekstova, naslovnih strana, rečenica koje ili sa takvim stvarima nemaju nikakve veze ili su protiv.
Nisam bez veze linkovao na Hemonov tekst - on vrlo lepo opisuje upravo ono o čemu ti pričam - Bokan&Bogdan su u čošku lupetali o masonima, a ja sam mislio da su glupi i nebitni (da su "nestvarni") i gledao sam seriju. A zapravo, nešto se dešavalo na moje oči, što ja nisam video.
Ne, to je ono o čemu ja tebi pričam - neki čudaci za koje donose dodatne stolice kad sednu na piće, koje niko, na žalost, nije uzimao ozbiljno i koji su u nekom momentu i napisali neki sporan tekst, ali na generalnu koncepciju časopisa nisu imali bog zna kakav uticaj.
Ne mislim da treba da pobacaš svoje stare Ritmove, ja svoje nisam, niti ću, naprotiv, često im se vraćam.
Da, da bi proverio koliko u njima nema "antifašizma".
Ali oni nisu postojali izvan politike, iako su neki njihovi delovi strašno apolitični za taj trenutak. Ali kada kreteni lupetaju o masonima, and good people do nothing gledaju "Pevajućeg detektiva" ili pišu o Stone Roses, i misle da ih se politika ne tiče, onda se desi ono što se desi.
Bold - apsolutno netačno. Časopis je itekako postojao izvan politike, a upravo NEKI DELOVI su imali nekakve veze sa politikom. Good people koji "gledaju Pevajućeg detektiva i pišu o Stone Roses" nisu, a to je podtekst ovoga što pišeš, eskapističke anomalije (posebno nisu anomalije na nivou Ritma), nisu čak ni nekakvi predstavnici "građanske Srbije" (jer kad bi i to bili i onda bi bili "politični"), nego je taj časopis velikim svojim delom predstavljao onaj (retki) domaći pogled na svet koji nije za ovakvu Srbiju/tada Jugoslaviju ili za onakvu Srbiju/Jugoslaviju nego za Srbiju/Jugoslaviju u kojoj nije bitno da je to Srbija/Jugoslavija. S tim što je i ovo naknadno tumačenje, ali čini mi se jedino mogućim, ako uopšte želimo da Ritam stavljamo u neki politički kontekst, što ja mislim da je pogrešno. Osim ako nije SVE politika, naravno... Seća se jednog izdanja časopisa Rock i intervjua sa EKV gde novinar kaže (mislim da se odlično sećam, jer sam se još tad iznervirao kad sam to pročitao, a bio sam prilično mali): "Bije vas glas da ste popularniji u Zagrebu nego u Beogradu. Jel to znači zapravo da ste vi hrvatski bend?". Mladenović je odgovorio: "Mi smo slovenski/slavenski bend". Jel to znači da je Rock bio politički časopis? Iako ga nisam nešto gotivio kao klinac...Ja moram da kažem da je meni pre svega jako tužno kad vidim da neko ko se u modernu umetnost generalno razume (verovatno i bolje od mene - osim muzike :P) svodi, osiromašuje svoj pogled na istu i na pisanje o istoj na nešto što je suva politika i ideološka borba i to vazda jedna jedina: fašizam i antifašizam. Zato kada danas 2012, Jonathan Wilson u Guardianu piše o Red Star Belgrade 1991-ve, on piše o Darku Pančevu, a da ti pišeš pisao bi o srpskom nacionalzmu na tribinama, a neki ekstremni desničar da piše pisao bi verovatno o hrvatskom nacionalizmu na stadionima. Ne izjednačavam sadržaj, ali forma je - da je situacija uvek ozbiljna. I danas. I juče. I biće sutra. Uvek neko vreba, makar i potencijalno. Nacionalni neprijatelj, klasni neprijatelj, nacionalni I klasni neprijatelj, uglavnom uvek neko... Što čak i da je istina ne znači da sve treba drugo da stane i da sve drugo mora da se tumači samo u funkciji od zamišljene, ili stvarne, opasnosti. Ubili stesu (i u pojam i bukvalno) ljude u ovoj zemlji. Prvo nacionalisti, pa komunisti, pa komunisti koji su nacionalisti. Pritisak, pritisak, pritisak...Kada ja čitam/sećam se Ritma ja vidim projekat, koji je zajedno sa još nekim projektima, emisijama, programima, određeni broj ljudi ovde (i ne samo u Srbiji u ex-YU) koji su tad imali 13/14-20 godina spojio zauvek sa njihovim vršnjacima u normalnom/normalnijem delu sveta u jednom segmentu ličnosti koji ostaje prilično duboko i u principu dolazi do međusobnih prepoznavanja tih segmenata 10-15-20 godina kasnije bez obzira što jedan dolazi iz Srbije, a drugi sa, recimo, zapadne obale US. Šta su neki od tih ljudi koji su pisali radili kasnije u životu, realno, nije bitno za sam Ritam, niti se ticalo većine onih koji su tada čitali. Tebi je važnije, recimo, što su neke 4 budale dobile u tom Ritmu priliku da iskažu (ponekad i izdaleka) svoje bolesne frustove. To each his own.
Link to comment
Šta, tri teksta (možda ih ima još par), koji se čak ni ne bave ničim što ima veze sa tadašnjom SFRJ? Naspram koliko tekstova, naslovnih strana, rečenica koje ili sa takvim stvarima nemaju nikakve veze ili su protiv.Ne, to je ono o čemu ja tebi pričam - neki čudaci za koje donose dodatne stolice kad sednu na piće, koje niko, na žalost, nije uzimao ozbiljno i koji su u nekom momentu i napisali neki sporan tekst, ali na generalnu koncepciju časopisa nisu imali bog zna kakav uticaj.Da, da bi proverio koliko u njima nema "antifašizma".Bold - apsolutno netačno. Časopis je itekako postojao izvan politike, a upravo NEKI DELOVI su imali nekakve veze sa politikom. Good people koji "gledaju Pevajućeg detektiva i pišu o Stone Roses" nisu, a to je podtekst ovoga što pišeš, eskapističke anomalije (posebno nisu anomalije na nivou Ritma), nisu čak ni nekakvi predstavnici "građanske Srbije" (jer kad bi i to bili i onda bi bili "politični"), nego je taj časopis velikim svojim delom predstavljao onaj (retki) domaći pogled na svet koji nije za ovakvu Srbiju/tada Jugoslaviju ili za onakvu Srbiju/Jugoslaviju nego za Srbiju/Jugoslaviju u kojoj nije bitno da je to Srbija/Jugoslavija. S tim što je i ovo naknadno tumačenje, ali čini mi se jedino mogućim, ako uopšte želimo da Ritam stavljamo u neki politički kontekst, što ja mislim da je pogrešno. Osim ako nije SVE politika, naravno... Seća se jednog izdanja časopisa Rock i intervjua sa EKV gde novinar kaže (mislim da se odlično sećam, jer sam se još tad iznervirao kad sam to pročitao, a bio sam prilično mali): "Bije vas glas da ste popularniji u Zagrebu nego u Beogradu. Jel to znači zapravo da ste vi hrvatski bend?". Mladenović je odgovorio: "Mi smo slovenski/slavenski bend". Jel to znači da je Rock bio politički časopis? Iako ga nisam nešto gotivio kao klinac...Ja moram da kažem da je meni pre svega jako tužno kad vidim da neko ko se u modernu umetnost generalno razume (verovatno i bolje od mene - osim muzike :P) svodi, osiromašuje svoj pogled na istu i na pisanje o istoj na nešto što je suva politika i ideološka borba i to vazda jedna jedina: fašizam i antifašizam. Zato kada danas 2012, Jonathan Wilson u Guardianu piše o Red Star Belgrade 1991-ve, on piše o Darku Pančevu, a da ti pišeš pisao bi o srpskom nacionalzmu na tribinama, a neki ekstremni desničar da piše pisao bi verovatno o hrvatskom nacionalizmu na stadionima. Ne izjednačavam sadržaj, ali forma je - da je situacija uvek ozbiljna. I danas. I juče. I biće sutra. Uvek neko vreba, makar i potencijalno. Nacionalni neprijatelj, klasni neprijatelj, nacionalni I klasni neprijatelj, uglavnom uvek neko... Što čak i da je istina ne znači da sve treba drugo da stane i da sve drugo mora da se tumači samo u funkciji od zamišljene, ili stvarne, opasnosti. Ubili stesu (i u pojam i bukvalno) ljude u ovoj zemlji. Prvo nacionalisti, pa komunisti, pa komunisti koji su nacionalisti. Pritisak, pritisak, pritisak...Kada ja čitam/sećam se Ritma ja vidim projekat, koji je zajedno sa još nekim projektima, emisijama, programima, određeni broj ljudi ovde (i ne samo u Srbiji u ex-YU) koji su tad imali 13/14-20 godina spojio zauvek sa njihovim vršnjacima u normalnom/normalnijem delu sveta u jednom segmentu ličnosti koji ostaje prilično duboko i u principu dolazi do međusobnih prepoznavanja tih segmenata 10-15-20 godina kasnije bez obzira što jedan dolazi iz Srbije, a drugi sa, recimo, zapadne obale US. Šta su neki od tih ljudi koji su pisali radili kasnije u životu, realno, nije bitno za sam Ritam, niti se ticalo većine onih koji su tada čitali. Tebi je važnije, recimo, što su neke 4 budale dobile u tom Ritmu priliku da iskažu (ponekad i izdaleka) svoje bolesne frustove. To each his own.
Manč, rekao sam ti da ti je istup iracionalan, i sad ću to ponoviti, jer tražiš sukob tamo gde ga nema, po cenu padanja u frasove i tvrdnji poput ove:
Da, da bi proverio koliko u njima nema "antifašizma"
i sličnih besmislica. Ritam je bio puno različitih stvari, za puno različitih ljudi, kao i sve na svetu. Ova rasprava je počela kada sam ja izneo jednu savršeno jasnu i savršeno tačnu činjenicu - da je Ćulibrkovo pisanje o "Sarajevu pročišćenom kroz oganj" direktan izdanak njegovog i ne samo njegovog pisanja za Ritam. Ti si prvo tvrdio da nije to baš tako, a onda kad se ispostavilo da je baš, baš tako, počeo si da me napadaš za stvari koje nisam ni tvrdio i da me optužuješ "da sam ubio u pojam sve ljude u ovoj zemlji". Ajde, nemoj da se ljutiš, evo obećavam da više neću da ti kvarim mladalačke uspomene pominjući tamo neke glupe i neprijatne istine.
Link to comment

jebote manc tebe zapravo mrzi da mislis ili si ko neko ko ne zeli da zna kako mu se pravi omiljeno jelo. bas su ti elementi politike, politike umetnosti prvenstveno - holivudski film kao autorski i jos svasta nesto, ono sto je cinilo ritam interesantnim. ritam nije samo prenosio informacije vec ih je i mislio u lokalnom kontekstu. i otuda iz njega izlaze i anarhista ambrozic i radikalni bogomoljac culibrk. a izmedju je tu bilo svacega.

Edited by kim_philby
Link to comment
i sličnih besmislica. Ritam je bio puno različitih stvari, za puno različitih ljudi, kao i sve na svetu. Ova rasprava je počela kada sam ja izneo jednu savršeno jasnu i savršeno tačnu činjenicu - da je Ćulibrkovo pisanje o "Sarajevu pročišćenom kroz oganj" direktan izdanak njegovog i ne samo njegovog pisanja za Ritam. Ti si prvo tvrdio da nije to baš tako, a onda kad se ispostavilo da je baš, baš tako, počeo si da me napadaš za stvari koje nisam ni tvrdio i da me optužuješ "da sam ubio u pojam sve ljude u ovoj zemlji".
Ne. Nisi ti to tvrdio. Ti si tvrdio mnogo toga drugog, a vrhunac je - da Ritam ne postoji izvan politike i da je to bila "Duga za hipstere" :neverofakinvatno: što su potpune besmislice.
Ajde, nemoj da se ljutiš, evo obećavam da više neću da ti kvarim mladalačke uspomene pominjući tamo neke svoje istine.
Link to comment
jebote manc tebe zapravo mrzi da mislis ili si ko neko ko ne zeli da zna kako mu se pravi omiljeno jelo. bas su ti elementi politike, politike umetnosti prvenstveno - holivudski film kao autorski i jos svasta nesto, ono sto je cinilo ritam interesantnim. ritam nije samo prenosio informacije vec ih je i mislio u lokalnom kontekstu. i otuda iz njega izlaze i anarhista ambrozic i radikalni bogomoljac culibrk. a izmedju je tu bilo svacega.
pa to nije ono što je Syme rekao
Link to comment
Ne. Nisi ti to tvrdio. Ti si tvrdio mnogo toga drugog, a vrhunac je - da Ritam ne postoji izvan politike i da je to bila "Duga za hipstere" :neverofakinvatno: što su potpune besmislice.
Manč, pobogu, pa naravno da ne postoji izvan politike, ne može jedan časopis za popularnu kulturu da postoji izvan političkog konteksta, nije to nikakva revolucionarna niti ekscentrična tvrdnja. Nije valjda da misliš da je politika samo dnevna ili stranačka politika?Sa tom Dugom sam se naravno malo šalio, ali ne previše - tekstovi na koje sam ti skrenuo pažnju su ti čist Kalajić iz Duge. Edited by Syme
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...