Jump to content
IGNORED

Liberalizacija SPC


ObiW

Recommended Posts

Dobro ajd, pajkicevski u redu, ali bas ceo Ritam da trpam u to...ne ide.
Pa ne, ne ceo, ali njegovi pajkićevski delovi koji su, bojim se, bili u većini (mada ja to tada nisam primećivao, ali sada jasno primećujem).Neće me mrzeti pa ću ti iskopati neke tekstove iz onih dana.
Link to comment

Hahaha, pa slažem se da je naknadna pamet, ali i naknanda pamet je bolja od trenutne gluposti, ne? Bojim se, da je kao i u mnogim drugim stvarima pozitivno bilo pomešano sa negativnim (pomiješane, najlakše se piju :)). To što negativne nismo tako lako uočavali, pre je dokaz da smo i sami bili u supi, nego da stvar nije bila tako strašna.Evo samo dva primera, off the top of my head:Bjelicin tekst o Total Recall, iz 1991, (br 4, sa Pejdžom na naslovnoj), i tekst Bogdana Zlatića o Mississipi Burning u broju pre toga (Sonic Youth na naslovnici). Arhiva.Čitati na fonu ovog teksta.

Link to comment

Ma ko jebe film, Ritam su ionako svi citali zbog muzike :D Ne ozbiljno, Zlaticev tekst je skandal, uopste NIJE recenzija. Jbt, sta predaju/su predavali ljudima na tom FDU? Pa na 1 Istoriji ti i takvi su (krajem 90-tih) brzo bivali ucutkani, i to medju studentima, i to kako od proravnogor...nacionalista, tako i od strane "mondijalista".No, i ovde govorim samo o muzici - Ritam je bio revolucija u srpskom popmuzickom novinarstvu i to sto su kakvi nacosi dobijali prostor to ne potire tu cinjenicu. Neuporedivo je bolje sto je postojao, nego da nije.Piljkov tekst o Stone Roses :wub:

Link to comment
Ma ko jebe film, Ritam su ionako svi citali zbog muzike :D Ne ozbiljno, Zlaticev tekst je skandal, uopste NIJE recenzija. Jbt, sta predaju/su predavali ljudima na tom FDU? Pa na 1 Istoriji ti i takvi su (krajem 90-tih) brzo bivali ucutkani, i to medju studentima, i to kako od proravnogor...nacionalista, tako i od strane "mondijalista".No, i ovde govorim samo o muzici - Ritam je bio revolucija u srpskom popmuzickom novinarstvu i to sto su kakvi nacosi dobijali prostor to ne potire tu cinjenicu. Neuporedivo je bolje sto je postojao, nego da nije.Piljkov tekst o Stone Roses :wub:
Zapravo ja sam počeo da čitam Ritam zbog filma, a onda polako prešao i na muziku. I to je svakako jedna od od Ritmovih zasluga. Ali uopšte nije u pitanju samo film. Pogledaj recimo, u broju 4-5, iz 1991.-e (sa Pejdžom na naslovnici), ko je pisao tekst o Led Zeppelin. Ja sam to potpuno zaboravio. I onda ćeš videti da mi je karakterizacija tačna da tačnija ne može biti.Naravno, nisu svi bili Zlatići i Bjelice i autori teksta o Zeppelinima (pogledaj!), ali ovi ostali su bili kao onaj Hemonov drugar koji je "pisao da se od najezde papaka i rata treba braniti plesom", pa konačno kao i sam Hemon koji beži od Bokanovog &Bogdanovog ludila u "Pevajućeg detektiva". Ovi su smatrali da se od najezde narodnjaka treba braniti pisanjem o Stone Roses i gledanjem blokbastera. Lepo je to, i ja se raspilavim kad čitam stare Ritmove, ali mislim da ne treba dopustiti sentimentalnosti da nam zamagli pogled. To je bilo vreme kada je trebalo vrištati, a ne pisati rame uz rame sa fašističkim moronima koji drve o masonskoj zaveri i misliti kako to nema veze s tobom. Cane je zaista pevao "nećemo da pobedi narodna muzika", ali je nedvosmisleno digao glas protiv rata. Za to vreme je Ritam lupetao o masonskoj zaveri, ili se, u najbolje slučaju, pravio blaženo nesvestan vremena i uslova u kojima izlazi.Tu se zapatio onaj duh koji se danas tako često prepoznaje u krivljenju "primitivizma", "narodnjaka" (u bosanskoj varijanti -papaka), Cece, Jece, itd, za ono što nam se desilo 90ih. Ne, pravo zlo dolazilo je iz samog srca "građanske Srbije", gde su se slušali dobri bendovi i gledali dobri filmovi.
Link to comment
Zapravo ja sam počeo da čitam Ritam zbog filma, a onda polako prešao i na muziku. I to je svakako jedna od od Ritmovih zasluga. Ali uopšte nije u pitanju samo film. Pogledaj recimo, u broju 4-5, iz 1991.-e (sa Pejdžom na naslovnici), ko je pisao tekst o Led Zeppelin. Ja sam to potpuno zaboravio. I onda ćeš videti da mi je karakterizacija tačna da tačnija ne može biti.
Dobro, ok, kad saberes sve Ritmove, koliko dodje tih "ideoloski: upitnih" testova? Tri? Pet? Sedam? U isto vreme imas 107 ostali tekstova koji se bave samo muzikom na totalno (politicki) neideoloski nacin. I bar 30 koji se bave na sjajan nacin. Ritam i Heroina, to je vrhunac (moderno)muzickog novnarstva u YU (ili SRB i HR, kako vec gledas).
Naravno, nisu svi bili Zlatići i Bjelice i autori teksta o Zeppelinima (pogledaj!), ali ovi ostali su bili kao onaj Hemonov drugar koji je "pisao da se od najezde papaka i rata treba braniti plesom", pa konačno kao i sam Hemon koji beži od Bokanovog &Bogdanovog ludila u "Pevajućeg detektiva". Ovi su smatrali da se od najezde narodnjaka treba braniti pisanjem o Stone Roses i gledanjem blokbastera. Lepo je to, i ja se raspilavim kad čitam stare Ritmove, ali mislim da ne treba dopustiti sentimentalnosti da nam zamagli pogled. To je bilo vreme kada je trebalo vrištati, a ne pisati rame uz rame sa fašističkim moronima koji drve o masonskoj zaveri i misliti kako to nema veze s tobom. Cane je zaista pevao "nećemo da pobedi narodna muzika", ali je nedvosmisleno digao glas protiv rata. Za to vreme je Ritam lupetao o masonskoj zaveri, ili se, u najbolje slučaju, pravio blaženo nesvestan vremena i uslova u kojima izlazi.
Nema najezde narodnjaka pocetkom 1990-te, bar ne nista vise nego neke 1984-te recimo. Drugo, nije da ja dozvoljavam setimentalnosti da mi "zamagli pogled", nego ne dozvoljavam politici, a posebno ne ideologiji (ma kojoj) da mi se usunja u sve u sve u zivotu. Inace bi mi se smucio i fudbal, i muzika i film i umetnost generalno i...umesto da mi se izbistri pogled u tim segmentima ljudskih aktivnosti, mislim da bi mi se na kraju zamutio pogled na samu politiku i ideologije.
Tu se zapatio onaj duh koji se danas tako često prepoznaje u krivljenju "primitivizma", "narodnjaka" (u bosanskoj varijanti -papaka), Cece, Jece, itd, za ono što nam se desilo 90ih. Ne, pravo zlo dolazilo je iz samog srca "građanske Srbije", gde su se slušali dobri bendovi i gledali dobri filmovi.
Da, sigurno. Zato su bili spremni da ponekad sa njima popiju neko pice ili objave nesto u nekom casopisu u kome, eto, se desi da i neko takav objavi 1 u 50 tekstova, i to pre nego sto je iko i bio bas tacno svestan o cemu sve ovi tacno sanjaju, a posebno sto neki od takvih nisu to bas tada ni pricali. Mislim, realno, optuzujes me da od sume ne vidim drvo. Pises kao da govorimo o Dugi, a ne o Ritmu... Edited by MancMellow
Link to comment
Dobro, ok, kad saberes sve Ritmove, koliko dodje tih "ideoloski: upitnih" testova? Tri? Pet? Sedam? U isto vreme imas 107 ostali tekstova koji se bave samo muzikom na totalno (politicki) neideoloski nacin. I bar 30 koji se bave na sjajan nacin. Ritam i Heroina, to je vrhunac (moderno)muzickog novnarstva u YU (ili SRB i HR, kako vec gledas).Nema najezde narodnjaka pocetkom 1990-te, bar ne nista vise nego neke 1984-te recimo. Drugo, nije da ja dozvoljavam setimentalnosti da mi "zamagli pogled", nego ne dozvoljavam politici, a posebno ne ideologiji (ma kojoj) da mi se usunja u sve u sve u zivotu. Inace bi mi se smucio i fudbal, i muzika i film i umetnost generalno i...umesto da mi se izbistri pogled u tim segmentima ljudskih aktivnosti, mislim da bi mi se na kraju zamutio pogled na samu politiku i ideologije. Da, sigurno. Zato su bili spremni da ponekad sa njima popiju neko pice ili objave nesto u nekom casopisu u kome, eto, se desi da i neko takav objavi 1 u 50 tekstova, i to pre nego sto je iko i bio bas tacno svestan o cemu sve ovi tacno sanjaju, a posebno sto neki od takvih nisu to bas tada ni pricali. Mislim, realno, optuzujes me da od sume ne vidim drvo. Pises kao da govorimo o Dugi, a ne o Ritmu...
Pa Ritam je bio Duga za hipstere. Bez ikakvog preterivanja. Tamo Kalajić, ovde Bjelica, Zlatić i Ćulibrk.I ne mislim da ideologija treba da ti zagadi bilo šta, niti mislim da treba da se odreknemo sentimentalnosti, samo ne bi trebalo ni da joj dozvolimo da nam u poptunosti zamagli pogled na objekte koje sentimentalizujemo. Ne znam čemu ovakva defanzivnost, kao da sam ti opsovao neku dragu mladalačku uspomenu, a zapravo sam ti samo skrenuo pažnju na jedan aspekt zajedničkih dragih uspomena (da, i ja sam obožavao i redovno kupovao Ritam), koga tada nismo bili svesni.Kako je počela rasprava? Ja sam ti rekao da je Ćulibrk tekst u "ritam-pajkićevskom" stilu. Ti si rekao da nije ceo Ritam bio takav. Pa nisam ni rekao da je bio ceo, ali sam rekao da je Ćulibrk ritmovac, što jeste, on je bio njihov stalni saradnik (da, on je autor teksta o Led Zepp, priznajem, sećam se teksta, a nisam se ni setio da je on pisao - a tekst je inače kao first draft za onaj iz Jagnjeta - rok je obnova paganstva, prizivanje đavola, itd). Dakle, u čemu je problem sa onim što sam rekao? Od čega ti zapravo braniš Ritam, do od njega samog? Edited by Syme
Link to comment
pa eno je arhiva, svei piše. sad sam i ja malo pogledao ponovo. očigledno je i Ante Čikara kriv za srpski fasizam...
Okej, naravno, nisam rekao ništa slično, ali udri brigu na veselje.
Link to comment
To je bilo vreme kada je trebalo vrištati, a ne pisati rame uz rame sa fašističkim moronima koji drve o masonskoj zaveri i misliti kako to nema veze s tobom. Cane je zaista pevao "nećemo da pobedi narodna muzika", ali je nedvosmisleno digao glas protiv rata.
Nije mi jasno samo kako ti ne razumes uopste sta se tada desavalo ?Kakav Cane, kakav Ritam, potpuno nebitno u celoj prici, niti je imalo bilo kakvog, cak ni najmanjeg uticaja na ono sto se stvarno desavalo, tamo negde se raspadala drzava, zakoni su prestajali da postoje, sverc po pijacama, kupuju se prodaju devize na ulicama, oruzje na svakom koraku, niko nikome vise ne veruje, niko ne zna sta ce sutra biti i sada bitno sta je pevao Cane ili pisao Ritam koga nije citalo 1% stanovnistva.Ja ne kazem da tebi nije bilo bitno Canetovo pevanje, ali to nije bilo uopste bitno za dogadjaje, tako da si mogao takodje da vristis po Beogradu koliko hoces, ali to ne bi nista promenilo, ni u Sarajevu, ni u Gospicu, niti bilo gde drugo u to vreme, jer je to sve bilo malo vise od onoga kako je to zamisljao i Cane i Ritam. Edited by CrniRok
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...