Jump to content
IGNORED

Liberalizacija SPC


ObiW

Recommended Posts

Vladika Vasilije ''ko ne piše ćirilicu nije Srbin'' Kačavenda primoran da ode u penziju
Vladika zvorničko-tuzlanski Vasilije (Kačavenda) primoran je da iz "zdravstvenih razloga" ode u penziju, piše list Danas.Prema saznanjima tog lista, vladika je zapravo bio primoran da pred proširenim sastavom Sinoda Srpske pravoslavne crkve u Patrijaršiji potpiše da će u naredna tri meseca otići u penziju.
Link to comment
Donji desni ugao niskotiražnog tabloida dosta objašnjava...
Odluka Sinoda Srpske pravoslavne crkve da u četvrtak penzioniše vladiku zvorničko-tuzlanskog Vasilija Kačavendu bila je znak da u javnost napokon mogu da isplivaju sve kriminalne radnje za koje se sumnja da je u njima učestvovao vladika.Zbog straha od njegove moći informacije tek pomalo cure, ali "Blic" uspijeva da dođe do najvažnijih detalja.Najšokantniji je slučaj mladog bogoslova Milića Blažanovića, koji je sa 19 godina stradao 1999, ali je slučaj pred pravosuđem pokrenut tek nedavno, kada je porodica angažovala advokata Duška Tomića.Prema zvaničnoj verziji, Blažanović se ubio bombom u manastiru Papraća kod Šekovića. Međutim, njegova majka Dragica Jovičić u ispovijesti za "Blic" tvrdi da je Milić ubijen jer je odbio da spava sa vladikom Vasilijem. Prisjeća se da je sinu savjetovala da se čuva vladike "jer se pričalo da je pedofi".Sin ju je, kaže, poslušao, i pokušavao je da ne bude nikad sam u prostoriji sa Kačavendom. Ipak, priča majka, nije prošlo mnogo i Milić je "primjetio kako ga vladika gleda"."Nikada mi nije pričao o tome. Međutim, majka mi je nakon smrti Milića ispričala šta je njoj rekao i zakleo je da ne sme nikom ni reč da kaže. Ispričao joj je da je jedno veče u crkvu u Doboju došao Kačavenda. Bio je pijan i Miliću je bacio ključeve od sobe, navodno da ide da je pospremi. Međutim, uspeo je da izvrda. Nije otišao, preplakao je celu noć. Ujutru je odmah prebačen u manastir Papraću jer nije pristao na ono na šta je vladika mislio. Znala sam da je tamo leglo pedofilije", priča Jovičićeva.Nekoliko dana nakon toga Milić je nađen mrtav u svojoj sobi. Međutim, nastavlja majka, roditelje niko iz manastira nije pozvao da im javi za smrt."Oni su tokom noći sve sredili. Prostorija je okrečena, pa je izgledalo kao da se ništa nije desilo. Milić se nije ubio. Znam njegov karakter. Sigurno je znao više nego što je trebalo i morao je da umre. Kada sam smogla snage i otišla u manastir Papraću, na dužnosti je bio sveštenik Stefan. Rekao mi je da se Milić taj dan ponašao normalno i da su nakon nekog krštenja svi otišli u svoje sobe na odmor. Ništa više nije smeo da mi kaže. Poručio mi je da ćutim. Posle sedam dana Milićevi prijatelji mi javljaju da je otac Stefan premešten u Srbiju. Imala sam želju da Stefana posetim, ali je umro", nastavlja potresnu ispovijest Dragica Jovičić, koja se razvela od muža.Nekoliko godina nakon smrti Milića, kod Mostara je pronađen mrtav i njegov ujak, prevoznik voća iz Crne Gore u RS. Kako saznajemo, tragedija se dogodila nakon što se u jednoj kafani na putu požalio kako mu je sestrić nastradao zbog vladike Kačavende. Advokat: Prva istraga bila traljavaAdvokat Duško Tomić otkriva da je o Milićevoj smrti obavijestio Tužilaštvo BiH, Specijalno tužilaštvo RS i okružna tužilaštva u Bijeljini i Istočnom Sarajevu.Ističe da je prva istraga Milićeve smrti bila toliko traljava da su njegovo tijelo sahranili na Ozrenu, a da su nakon toga dijelovi glave i ruku nađeni u sobi u kojoj se tragedija desila, te su tajno sahranjeni u Papraći.- Članovi Sinoda i Anketnog odbora SPC bili su kod majke, dede i bake i od njih su uzeli izjavu. Lično sam Sinodu pisao pre godinu dana, kao i bivši đakon Kačavende Bojan Jovanović. On je dao iskaz i Anketnom odboru SPC i potvrdio da mu se Milić žalio na Kačavendu. Sada tvrditi da Kačavenda odlazi jer je bolestan i moliti ga da ostane do maja skandalozno je - kaže Tomić.
Link to comment

Ja sam na svoje zaprepascenje tek skoro saznao da bocvanci uplacuju 10% svojih prihoda crkvi u kojoj su registrovani. Doduse moze se traziti izuzece od poreskog al nije uobicajeno.Skoro je bio slucaj da je svestenik izmlatio neku zenu koja je buncala u crkvi, ne bi li isterao djavola iz nje. Saznao od kolege koji takodje radi u toj crkvi. Nikom nista nije bilo (ako izuzmemo jadnu zenu).Vidjam ovde bilborde raznih preachera koji donose cuda i isceljuju a covek koji nam vodi papire za firmu je predlagao da otvorimo crkvu, kaze to je good business.Eto, cisto da kazem da nismo najgori. Jos.

Link to comment

Ne. Nema se para. Postoji velika crkva u Johanezburgu u Juznoafrickoj al u Bocvani SPC cak nema ni popa. Bila je ideja da se zajedno sa grcima pravi crkva za sve pravoslavce (ovde najvise ima grka ubedljivo) al izgleda je tvrda struja u grckoj crkvi to odbacila. Verske obrede ovde odrzavaju grcki vladika (da, imaju vladiku bocvanskog :D) i ruski monah sto je dosao ovde da se odrice grehova, i to obicno u nekoj protestantskoj crkvi. Prosli bozic gostovao i katolicki statigajaznam za bocvanu dok je crkva bila popunjena svim narodima istocne Evrope. Sve u svemu ujedinjenje hriscana in real time.

Link to comment
...Eto, cisto da kazem da nismo najgori. Jos.
Budimo realni, mislim da smo mnogo daleko od toga da budemo najgori, ili cak medju najgorima. Jedna od stvari koje mozemo da zahvalimo komunistickom rezimu. (Ovo zahvalimo je bez navodnika)
Link to comment
  • 2 weeks later...

Filaret nije vlasnik Belog anđela, niti može da zarađuje na njemuMarko Petrović | 22. 11. 2012. - 18:37h | Foto: AFP | Komentara: 201Vladika mileševski Filaret nije vlasnik lika Belog anđela sa freske Mironosnica na Hristovom grobu u manastiru Mileševi, niti na njega može da polaže autorska prava, tvrde za “Blic” u Republičkom zavodu za zaštitu spomenika kulture.288045_7634filaretapf_f.jpg?ver=1353533353Filaret ne odustaje od tužbeZato ne može ni da traži od banaka koje su koristile hologramski lik Belog anđela na platnim karticama da mu plate naknadu od skoro milion i po evra, kako je navedeno u tužbi Eparhije mileševske protiv dvadesetak banaka.- Ministarstvo kulture jedino je nadležno da odobrava korišćenje nečega što spada u kulturno dobro ove države. Koliko mi je poznato, za to se ne traži bilo kakva nadoknada, bitno je samo da se dobro koje se koristi, u ovom slučaju to je lik Belog anđela, ne upotrebi za nešto što je neprimereno - kaže za “Blic” Vera Pavlović-Lončarski, direktorka Republičkog zavoda za zaštitu spomenika kulture.Episkop mileševski, prema njenim rečima, nije vlasnik lika Belog anđela, da bi ih kao žig zaštitio u Zavodu za intelektualnu svojinu, što je pokušao.- On je samo vladika koji je tu privremeno - kaže direktorka Zavoda i dodaje da svakako ne može da se poziva na autorska prava koja zastarevaju posle 50 godina.Banke su lik Belog anđela koristile nakon što su dobile odobrenje i od Sinoda SPC (jula 1998. godine) i od Ministarstva kulture (jula 2000. godine), ali su i Crkva i Ministarstvo odobrenja povukli 2004. godine, baš u vreme kada je episkop Filaret prvi put zatražio od banaka da mu kao nadoknadu uplate 300.000 evra. Tadašnji ministar kulture Dragan Kojadinović kaže za “Blic” da se ne seća detalja, ali dodaje da je Ministarstvo povuklo odobrenje nakon što je to Crkva tražila. On nas je uputio i na Miladina Lukića, aktuelnog pomoćnika ministra kulture, ali je Lukić, kako nam je rečeno u njegovom kabinetu, bio na sastancima, pa smo ostali bez odgovora.http://www.blic.rs/Vesti/Drustvo/354284/Filaret-nije-vlasnik-Belog-andjela-niti-moze-da-zaradjuje-na-njemu

Link to comment
- Svoj mali čamac treba da vežemo za veliki brod našeg velikog slovenskog bratskog naroda, sa kojim smo povezani krvlju i verom. Oni su naša podrška i nada, a uvek su bili sa nama kada nam je trebalo, a danas nam trebaju najviše - kazao je patrijarh.
:oDobro nismo povezani i tlom, pa da metafora bude potpuna. Mada je umeo i tako nešto da kaže:
"Danas kada su pružene mnoge ruke prema Kosovu, nikada nećemo niti možemo prihvatiti da Kosovo uzmu od Srbije. Ovo je sveta zemlja srpska nalivena krvlju, cementirana kostima svetih mučenika. Cena krvlju je najveća plaćena cena pod suncem i nebom. Tom cenom je plaćeno Kosovo"
Treba mu zašiti usta. Edited by Syme
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...