Jump to content
IGNORED

Liberalizacija SPC


ObiW

Recommended Posts

Edit @RogerNiški sporazum je predviđao upravo ovo o čemu sam pisao. Pritisak radikalnih struja i sa jedne i sa druge strane su taj sporazum razbili a Jovan je ostao sam na vetrometini pa stoga i najebao.Poenta je da postoje oni koji bi da taj problem reše, Lavrentije je jedan od njih.Edit2 Čini mi se da doživljavaš SPC kao monolitnu organizaciju jedinstvenih stavova i stremljena a ona to nije.
Nije, ali većina je poprilično očita iz ovog ex cathedra obraćanja Irineja, koji je Lavrentiju najtoplije savjetovao da se makne u pemziju, jer im ide na kurac s 'vakom suviše razumnom popustljivošću, ko Uroš jedan Nejaki, oće da se veliko SPC Carstvo kruni! A sve što su oni namjenili OA je autonomija. Vladike bi se i dalje igrali Pećke megapatrijaršije, jes da je Srbija mnogo mala ali zašto da oni robuju tome kad ne moraju... Stara Srbija lives on!
i ako ih spc pusti, to je to? kul :)
Ne znam koliko mora biti očito da puštanja nikad neće biti, bar dok svi ne postaju njonjavi ko Lavrentije Nejaki.
Link to comment

moze Irinej da mu savetuje sta god hoce, badava. Lavrentije je na svom tronu inokosan, kao i svaki drugi arhijerej.iz saopstenja Irineja ne moze da se utvrdi da li ima ili nema vecinu spram ovog pitanja.

Link to comment

Interesantan je ovaj Rođer.Ne mere, Rođo, kao što ni u katoličkoj crkvi ne ide da se osniva katolička crkva bez papinog blagoslova, da se osniva nova crkva bez blagoslova stare. Jebiga, to ti je interno pravilo. To što su pravoslavne crkve manje centralizovane ne znači da vlada haos i da svako može da osniva šta mu se ćefne kako uspe da otcepi neku pokrajinu od matične države. Ne ide to kao kada je Ante Pavelić, kolega prof. Čavoškog, osnovao hrvatsku pravoslavnu crkvu.Druga je stvar šta ja mislim o crkvama i bradonjama, makedonskim ili ostalim.

Link to comment

Pazi, ti pišeš ''ne može''. Taj dio znamo, kužimo se, kanonski. Lavrentije kaže ''Baš bi im mogli dat taj blagoslov''. Irinej kaže ''Mogli bi kurac''. Derfor, ja kažem ''neće''. Nisu nikad ni htjeli, nije im ni u primisli, ni prije 10 godina, ni sada, ni za 10 godina.

Link to comment
moze Irinej da mu savetuje sta god hoce, badava. Lavrentije je na svom tronu inokosan, kao i svaki drugi arhijerej.iz saopstenja Irineja ne moze da se utvrdi da li ima ili nema vecinu spram ovog pitanja.
Istina. Tim pre je tuzno dosadasnje uzmicanje razumnijih vladika pred razmetljivim ekstremima, narocito po pitanju ekumenizma.
Link to comment
Ne može se utvrditi ali budi realan. Prije bi Amfilohije od SPC dobio autokefaliju nego makedonska crkva patrijaršiju.
Makedonci ne traze patrijarsiju, niti bi mi je dobili. To bi vec zasmetalo Grcima - neki tamo patrijarh cele Makedonije. Moze se biti sasvim autokefalan i kao arhiepiskop, kao sto je uostalom i GPC (arhiepiskop, ne patrijarh, u Atini, koji je potpuno nezavisan u odnosu na patrijarha carigradskog). To bi bila restauracija stare ohridske autokefalnosti, koja je postojala u srednjem veku (sad mozda je bila i samo autonomija, ne autokefalnost, ne secam se, mada postoji presedan), mada verujem da bi Grci opet pravili odredjeni problem ako bi ime bilo bas MPC - morali bi da budu verovatno samo "Ohridska arhiepiskopija". Bugari bi se isto bunili, s obzirom da je istorijska ohridska arhiepiskopija "srozana" ohridska patrijarsija koja je bila tek relocirana bugarska trnovska patrijarsija.
Link to comment

Hvala na dubljem upućivanju u problematiku. Ako traže i dakle tu autokefalnu arhiepiskopiju, neće je dobiti. Vraniškovski dakle već je taj maksimum? Što mu onda ne udijeliše i samostalnost? Zna se, HDZ. Ne namjeravaju, nisu, neće.

Link to comment
  • 2 weeks later...

Nije SPC ali jest Liberalizacija i jeste RPC a njima valjda tezimo.http://www.kurir-info.rs/popu-usred-liturgije-zasviralo-udri-moju-krvu-clanak-495895

Link to comment

u čemu je caka? ja ne razumem al možda neko može da objasni, koja je njihova uloga u vojsci? (il je to tako svuda u svetu™?)što ih ne zaposle i po bolnicama, policiji, bibliotekama?

Link to comment

Čitam ove komentare da je sveštenički posao lak, da su im velike plate, da im je život ugodan itd. pa se pitam: hej, ljudi, ako vi sve to znate, pa što se niste upisali na Bogoslovski fakultet, pa da i vama bude tako lepo, a ne da kukumavčite i ogovarate kao babe na pijaci?

Link to comment
Čitam ove komentare da je sveštenički posao lak, da su im velike plate, da im je život ugodan itd. pa se pitam: hej, ljudi, ako vi sve to znate, pa što se niste upisali na Bogoslovski fakultet, pa da i vama bude tako lepo, a ne da kukumavčite i ogovarate kao babe na pijaci?
možda zato što nismo prevaranti koji bi da zaradjuju na tudjem sujeverju?
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...