Jump to content
IGNORED

Liberalizacija SPC


ObiW

Recommended Posts

To je ista logika kao crtanje falusa na birackim listicima i "ma nek dodju radikali, kad raja vidi koliko su ludi puci ce sledeci put ispod cenzusa". Nisam siguran da je bas ispravna.

Link to comment

:isuse:uostalom, neka, zasto ne.falus nije crtan zato nego zato sto su falusocrtaci smatrali da politicke opcije u Srbiji ne zasluzuju glas, i zeleli su da se to misljenje cuje. logika o kojoj ti pricas postoji u kolumnama Milana Nikolica, a u realnom zivotu imao si zgadjene ljude koji nisu mogli da nateraju sebe da glasaju ni za lopine ni za ubice.ocemo da obrnemo jos jedan krug oko falusocrtanja i apstinencije? ima tu dosta otvorenih pitanja.

Edited by Marko M. Dabovic
Link to comment
ocemo da obrnemo jos jedan krug oko falusocrtanja i apstinencije? ima tu dosta otvorenih pitanja.
nema potrebe zbog mene, ja to posmatram sve vise sa distance i sve sam manje upucen u detalje politicke scene u SrbijiToma Nikolic, predsednik Srbije
Link to comment
nije frka, ako treba, mozemo jos jedan krug :) ja sam uvek za
mogli bi, ja sam vec zaboravila ko je bio na kojoj strani. jel mozemo sad i da menjamo strane, dinamike radi? ^_^
Link to comment

odsustvo seksa u braku je jedan od osnovnih razloga za koji se dopusta raskidanje svete tajne. ono bracna obaveza nije slucajno izmisljeno kao sala. nalazi se u dokumentu o postupanju u slucaju razvoda jos iz 1934 ali ga ne navode kad pricaju o tome javno pravoslavni svestenici. ali ako se ne pokrene u roku ne vazi kao razlog.

Link to comment
Meni nije jasno zasto se u SPC insistira da seks u braku nije greh. Katolici su mi tu posteniji, svaki seks ciji cilj nije produzetak vrste je gresan. Gresna je upotreba kontracepcije, prekinuti odnos, seks u danima kad zena nije plodna. SPC jedva da upozorava da seks ne treba upraznjavati u vreme velikih postova.
ovo ću pitati umesto vase jer znam da mu je na vr' jezika: kakve su propozicije u vezi seksa u vreme menstruacije?
Link to comment
Aha, znači - što gore to bolje.
Ne bih to tako rekao. Recimo da SPC ima generalno jako tvrd stav po pitanju seksualnih sloboda, da osudjuje seks van braka kao greh (sto valjda i jeste), jos bolje da ima prokreacinisticki stav, onda bi to automatski umanjilo ostricu prema stvarima gde imaju rigidne stavove (homoseksualci, ateisti, pobornici individualnih ljudskih prava, ...). Recimo, Dveri ne bi imali osnovu da se u napadu na paradu pozivaju na stav SPC, kad je velika vecina njihovih clanova imali seks pre braka.
Link to comment
To je ista logika kao crtanje falusa na birackim listicima i "ma nek dodju radikali, kad raja vidi koliko su ludi puci ce sledeci put ispod cenzusa". Nisam siguran da je bas ispravna.
Te dve stvari nemaju apsolutno nikakve veze jedna s drugom. Cin ubacivanja belog listica u glasacku kutiju je nesto sto, kao i bilo drugi izbor, direktno utice na zivot glasaca. To kakva ce SPC biti se mene neposredno ne tice. Posredno mi jako odgovara da SPC bude sto gora, jer ce na taj nacin opasti njena popularnost u srpskom narodu, sto kao krajnju konsekvencu moze imati i preusmeravanje para koje izdvajam kao poreski obveznik u namene koje su vise po mom ukusu.
Link to comment
Te dve stvari nemaju apsolutno nikakve veze jedna s drugom. Cin ubacivanja belog listica u glasacku kutiju je nesto sto, kao i bilo drugi izbor, direktno utice na zivot glasaca. To kakva ce SPC biti se mene neposredno ne tice. Posredno mi jako odgovara da SPC bude sto gora, jer ce na taj nacin opasti njena popularnost u srpskom narodu, sto kao krajnju konsekvencu moze imati i preusmeravanje para koje izdvajam kao poreski obveznik u namene koje su vise po mom ukusu.
Mislim da je ovde greška u tvom rezonovanju. Osim ako ne živiš u Srbiji.Tvrda i rigidna SPC itekako utiče na život svakog gradjanina Srbije, bio on vernik ili ateista.
Link to comment
Mislim da je ovde greška u tvom rezonovanju. Osim ako ne živiš u Srbiji.Tvrda i rigidna SPC itekako utiče na život svakog gradjanina Srbije, bio on vernik ili ateista.
Brate, zivim u Srbiji i rad SPC me se tice taman toliko sto znam da se deo para koji mi uzimaju kroz porez sliva u ovu organizaciju. To sto SPC ima odredjen uticaj u drustvu, koji je po pravilu negativan je problem drustva. Ja samo konstatujem da bi taj uticaj bio manji da su crkveni stavovi tvrdji.
Link to comment
ma meni se cini da je, u smislu teoloske zrelosti, danasnje hriscanstvo losa kopija vizantijskog i rimokatolickog veoma strogog opazanja pojava u duhovnom svetu. isto vazi i za vecinu grana islama i budizma.ovo je, doduse, sasvim druga tema.
Hoćeš da kažeš da su verska učenja kvarljiva roba? Ili njihova interpretacija?
Link to comment

Verska ucenja postoje samo na nivou interpretacije, cak se i sinopticka Jevandjelja razlikuju u detaljima iako opisuju isti dogadjaj.I da, versko ucenje jeste veoma kvarljiva roba, jer zavisi od duhovnog nivoa ljudi koji tu robu odrzavaju. Banalne ilustracije: imas jednog Dzelaludina Rumija, a imas i ove savremene dominantne islamiste koji propovedaju neke gluposti iz kamenog doba. Imas Jovana Zlatoustog, a imas i Nikolaja Velimirovica. Imas Dhammapadu, delo ogromne mudrosti i sofisticiranosti, a imas i tibetanske lame koji odredjuju inkarnacije svojih vodja na osnovu izbora canceta, a cujem da ce uvesti i demokratsko glasanje za nove inkarnacije Dalaj lame.

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...