Jump to content
IGNORED

Liberalizacija SPC


ObiW

Recommended Posts

U Fontainebleau varosici, nedaleko od Pariza, na lokalu i dalje pobedjuje stranka sa rojalistickom platformom. Treba nekako da docaram ceo taj ambijent. Uz Ftb se naslanja druga najveca suma u Evropi i tu na obodima se nalaze sela koja pripadaju Ftb opstini, a koja su prepuna malim dvorcima, luksuznim kucetinama i generalno jako bogatim ljudima. Jednostavna logika bi rekla da se bogat svet tu sklanjao svo vreme od gneva potlacenog naroda. Sam Ftb je jako otmen, utegnut, ima drugi najlepsi i najveci chateau u Francuskoj, odmah posle Versaja. E pa, u tom Ftb se ne slavi Dan Bastilje. Moj prijatelj je rezervisao stan u jednoj kuci preko interneta i svoje gazde prvi put video tek kad je stigao da se useli. Prva razmenjena recenica sa gazdaricom je bila: Bonjour, je suis Nicolo. Enchanté...A za uzvrat: Bonjour, je suis la Marquisette de xxx et je ne parle pas de révolution. :mellow: I kid you not.Tamo je potpuni ludilo. Na dan 14. jula, gimnazijalci imaju svoje defile, dok se za to vreme u celoj Francuskoj slavi ovaj civilizacijski iskorak. Takodje, posto su rojalisti i posveceni katolici, slavi se i krajem avgusta svetac zastitnik. Ali slave se i prvi maj i osmi mart. U-red-no.

Link to comment
Slave gradskih opstina su glupost. Prilak da se opstinska vlast slika sa popovima i da se zajedno najedu i napiju o drzavnom trosku. Sesoske slave (prislave u zapadnoj Srbiji) su druga prica. One su nesto sto stvarno doprinosi negovanju duha zajednistva u selu, i za razliku od ovih gradskih slava stvarno predstavljaju negovanje tradicije.
+1Postoji tradicija seoskih slava i tu, naravno, nema ko sta da zameri. Ta tradicija nije prekidana ni posle WWII. Sto se gradskih slava tice - glupost i budalastina!Zar i 1. januar nije "komunisticki" praznik kao 1. maj i 8. mart?
Link to comment
U odnosu na doba Republike, ne? Sunovrat virilnih vrlina, decaci i vino umesto cizme i konja.
Zabavna mi je teza da se carstvo raspalo jer su toliko lokali vina iz olovnih pehara da su u dužem vremenskom periodu sahranili državničku, aristokratsku i vojnu kastu. :)
Marko Aurelije pozdravlja gej prajd u Rimu kao potvrdu slobode rimskih gradjana, a sveti Pavle osudjuje ROMA DIGNITAS (valjda bi se tako zvao Rome Pride?) kao bezboznicku orgiju.
Rimski carevi su podržavali različitost, a nije bio redak slučaj da se popularan bog/boginja/kult uveze u Rim. Verska netrpeljivost je odlika ranog hrišćanstva.
ako je tehnoloska revolucija koja je promenila planetu i potcinila je, tokom vise vekova, volji Evrope, nastala u srcu hriscanskog Zapada, da se to onda malko ne kosi sa tezom da je hriscanstvo nekakav agens koji, sam po sebi, suzbija nauku?
Što se sve desilo nakon početka renesanse, kada im je dozlogrdilo cca 1000 godina mračnog srednjeg veka. Hrišćanstvo se iz petnih žila u tom periodu trudilo da utamani nauku, za razliku od Islama istog perioda, gde su cvetale prirodne nauke.
Pobozni hriscanski kraljevi srednjovekovne Evrope placali su suvim zlatom svaki naucni napredak koji je povecavao opseg njihove moci na ovom svetu.
Naučni napredak, ili ulaganje u lukove, trebušete, zamkove, oklope i ostalu vojnu opremu?
a spalili Aleksandrijsku biblioteku i ubijali filozofe i matematičare, što je dovelo do najvećeg gubitka čitavog korpusa ljudskog znanja u poznatoj nam istoriji.
To je uradio Cezar, ne hrišćani. Oni su palili kasnije.
imam razne odgovore svima, ali ne mogu sada, moram da igram igricu.
Ništa bolje od virtuelnog dogfajta ne smiruje stres. ;)
Link to comment

Nemam neki poseban problem sa gradskim slavama, mada je jasno šta se tu kosi sa sekularnom državom, kao što je jasno i zašto se prvi maj, nova godina, itd, sa istom ne kose. Prasline, tebi je relativizacija kao beli lebac.Druga je stvar što ne mislim da poneka slava tu i tamo ozbiljno ugrožava sekularizam. I ako niko s tim nema problem, ne vidim da je to nešto posebno strašno, posebno ako se zaista svodi na političarsko-popovski krkanluk.Mnogo veći problem je školska slava. To je direktan ulazak crkve u državnu školu, i uz to takav da diskriminiše decu drugih veroispovesti. Mislim da se po tom pitanju mora nešto ozbiljno preduzeti. Ili 1) slaviti Svetog Savu ne kao sveca, nego kao prosvetitelja, u kom slučaju to prestaje da bude školska slave, a o popovima da ne govorimo, i pretvara se u običnu, sekularnu, školsku priredbu (ke-vo! lalalalalalala!), ili da se potpuno izbaci iz školskog kalendara. Ovako nikako ne valja, što se pokazalo i prošle godine kada je ludi Zukorlić napravio frku oko toga, sa nesumnjivo nečistim motivima, ali i sa sasvim solidnim argumentima.

Edited by Syme
Link to comment

Gradska slava, seoska slava, porodična slava, klupska slava, školska slava, slava preduzeća, slava organizacije, slava vojske, slava državna, slava opštine, slava crkve, slava.......Pagani za medalju.

Link to comment
Ako može neki spisak sela i gradova, da vidim kako da se odredim prema Gospojini u Irigu, dal je glupost ili tradicija?
Tamo gde se u kontinuitetu slavila izmedju 1946 i 1989 tu je tradicija, tamo gde se nije slavila, tu je glupost i pomodarstvo.
Link to comment
Какве везе има примирје са датумом када је земља ослобођена? Ја сам управо рекао да би требало да се слави Версајски мир а не неко тамо примирје, али претпостављам да је поново оснажена Немачка спиновала да се уводи овај 11. новембар а не дан када је она понижена због свог експазионизма. Можда грешим, али стварно не видим други разлог да се слави примирје а не мир?
Wooo, nekad je činmise netko tripovao da si ti neki obrazovan i pametan lik? some heavy stuff he was doing..
Link to comment
Питања?
da rezimiras kako je krsna slava nastala u srbalja, te kako je moguce primenjivati je na opstine, gradove, skole, bolnice, i ostalepickematerinestovezenemajusaslavom.
Link to comment

vise sam mislio na istoriju slave: kombinacija paganskog zastitnika kuce i hriscanskog sveca pod maskom proslave dana kada je *porodica* prihvatila jedinu pravu veru. sto kao ideja nije primenjivo na institucije, naselja, i ostala sranja. no ne sumnjam da ima i neko misticno teolosko objasnjenje i za tu zavrzlamicu.

Link to comment
Moj neki utisak je da je prosečan student bogoslovije natprosečno načitan u odnosu na studente drugih fakulteta i da s njim možeš voditi zanimljiviji razgovor. To im priznajem. Neretko se dešava da završe dva faksa.
Ne znam da li znate; ali moj friend koji je tamo studirao tvrdi da je fakultet naprosto omrazen medju velikosrpskim vernicima; navodno cak postyoji i gomila vladika ( onaj najgori kov poput Filareta, Nikanora i slicnih) koji smatraju svrsene studente istog na nivou antihristova koji hoce da sruse pravoslavlje/srbosavlje kako ga oni zamisljaju i znaju.
Link to comment

И мени се та теорија са светитељима који су заменили паганске богове као заштитници племена чини најлогичнијом, али не видим какав је проблем да се зона заштите са породице прошири на општину, град или странку?

To ne može racionalno da se objasni, to je mistično. A ti to ne razumeš, jer nisi vernik.
А ти се још љутиш на мене што у хришћанству не може кита у буљу а душа у рај?
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...