Jump to content
IGNORED

Liberalizacija SPC


ObiW

Recommended Posts

Pahomije na Oplencu bruka za SPC i državuB. Anđelić | 08. 10. 2012. - 23:56h | Foto: M. Đurica | Komentara: 85Odluka Srpske pravoslavne crkve da vladika vranjski Pahomije, koji je bio optužen za seksualno zlostavljanje četvorice maloletnih dečaka, služi opelo knezu Pavlu na Oplencu nedopustiva je i krajnje licemerna, kaže za „Blic“ sociolog religije Mirko Đorđević.278638_vladika-pahomije-foto-m-djurica0005_f.jpg?ver=1349640370Mrlja na istorijskom događaju: Vladika Pahomije na liturgiji na OplencuNaime, vladika vranjski Pahomije je u petak uveče služio opelo knezu Pavlu Karađorđeviću, a sutradan ujutro je i sasluživao na liturgiji episkopu australijsko-novozelandskom Irineju na Oplencu. Njegovo pojavljivanje za mnoge je bacilo senku na jedan, za Srbiju i mnoge građane, važan istorijski događaj. - On je kao episkop sve vreme i tokom suđenja redovno potpisivao božićne i vaskršnje poslanice. Njega SPC nikada nije dovela u pitanje, čak ni za vreme trajanja procesa. Ni sada se slučaj ne smatra konačnim jer sumnja nije otklonjena. Presuda je sačekala zastarelost, a nikome nije palo na pamet da izvrši reviziju. Pošto to zakonski nije bilo moguće, to je morao da uradi crkveni sud. Ta instanca se, međutim, time nikada nije bavila i to je zaista jedna veoma žalosna priča - kaže sociolog religije Mirko Đorđević. Suđenje trajalo godinama Episkopu Pahomiju suđeno je za pedofiliju, seksualno zlostavljanje četvorice maloletnih dečaka u periodu od 1999. do 2002. Trojica od njih su tada imala 14 godina. Postupak je trajao godinama i izrečena mu je oslobađajuća presuda, ali tek kada je ceo slučaj zastareo. Vrhovni sud je u međuvremenu utvrdio da je u tom procesu povređen zakon, i to na štetu dečaka. Za razliku od stava prema Pahomiju, koji je bio optužen za pedofiliju, SPC ima veoma jasan odnos prema homoseksualizmu. - Oko Parade ponosa Crkva se jasno odredila i homoseksualizam deklarisala kao greh koji osuđuje. I to je vrhunac licemerja. U Crkvi se evidentno primenjuju dvostruki aršini jer je nečiji greh za osudu, dok greh nekih drugih nije - kaže Đorđević. Topola, odnosno Oplenac, gde su sahranjeni članovi porodice Karađorđević, pripada Šumadijskoj eparhiji, koju vodi vladika Jovan, pa nije jasno zašto je opelo služio Pahomije. Odgovor na to pitanje nismo dobili u SPC. Verski analitičar Živica Tucić kaže za „Blic“ da su drugi episkopi očigledno bili sprečeni da preuzmu tu dužnost. 278629_vladika-pahomije-foto-m-djurica0001_hs.jpg?ver=1349640530
Vladika Pahomije (Tomislav Gačić)
- Patrijarh Irinej i episkop šumadijski Jovan ovih dana borave u Aleksandriji, što znači da je vladika Jovan trebalo da nađe nekoga ko će ga zameniti.Mi nećemo saznati kome su sve ponudili da vodi službu, pa se desilo da oni nisu mogli, tako da je na kraju tu dužnost preuzeo vladika Pahomije. Ne mislim da je neko ciljano hteo da ga eksponira.U saopštenju priše da je on služio liturgiju uz blagoslov vladike Jovana - objašnjava Tucić.Za advokata Aleksandra Stojkovića, koji je zastupao dečake, pojavljivanje Pahomija na tako važnom događaju je čista provokacija.- Dečaci, sada već odrasli momci, prošli su pravu golgotu. I nakon svega su rekli da više ne žele da pričaju o tome. Nastavili su svoj život onako kako je ko umeo. Ovakve stvari, međutim, sigurno ih povređuju još više - kaže Stojković.
"Ateisti Srbije" traže promenu statuta Zemuna i prekid slavljenja KrstovdanaFonet | 08. 10. 2012. - 15:05h | Foto: N. Marković | Komentara: 233Udruženje građana "Ateisti Srbije" uputili su danas pismo predsedniku opštine Zemun Branislavu Prostranu u kojem traže promenu statuta opštine Zemun i prekid slavljenja Krstovdana kao opštinske slave.218085_zemun-foto-01-blic-nebojsa-markovic_f.jpg?ver=1349691168Opština Zemun nije pravoslavna opština, niti pripada samo pravoslavnim građanima koji žive u toj opštini. Proslavljanjem pravoslavne slave, prema oceni Udruženja, opština Zemun diskriminiše sve građane koji nisu pravoslavne veroispovesti i nameće pravoslavlje kao jedinu ispravnu i zvaničnu religiju.- U potpunosti podržavamo pravo svakog građanina, bilo da je zaposlen u opštini Zemun ili ne, da privatno praktikuje svoju veru i slavi slavu. Ukoliko u roku od 14 dana od prijema ovog pisma ne dobijemo potvrdan odgovor povodom promene neustavnog i diskriminirajućeg člana statuta opštine Zemun, pokrenućemopravne postupke pred nadležnim sudskim organima - saopštilo je Udruženje "Ateisti Srbije".
Sta mislite o ovome? Edited by Shan Jan
Link to comment

За владику Пахомија: није у реду што се ишло на застаревање, требало је да се све истера до краја. За Земун: може, али да држава укине 1. мај јер ово није држава радника већ и нас сељака, да укине такозвану Нову годину јер ово није држава новокалендараца већ и нас старокалендараца, да укине Дан примирја у Првом светском рату јер ово није држава чија је историја грађена тим примирјем већ Версајским миром којим је Први светски рат и завршен.Надам се да сте се са Васом лепо испричали и да вам је све објаснио, мени би требало шест месеци да изгуглам пола онога што он ионако има у глави. Ја вас овом приликом обавештавам да ме немање знања о предмету разговора неће спречити да вам и надаље будем партнер за луди дебилни плес у коме ви ништа не капирате а ја ништа не знам. Ако некада случајно нешто тачно кажем, то је последица тога што много пишем, па нешто и погодим, као на пример Роџер коасјдоји је у праву када каже да су римокатолици шизма.Питања?

Link to comment

Грешка нека, ухватио ме напад смеха па случајно притиснуо пар тастера. Извињавам се.

Link to comment

Ne podrzavam inicijativu ateista. Potrebno je imati sto vise slava, praznika, prvih majeva, bajrama, hanuka, litija i novih godina. Svako slavlje je u redu sve dok se ne slavi neko klanje ili haranje.

Link to comment
За владику Пахомија: није у реду што се ишло на застаревање, требало је да се све истера до краја.За Земун: може, али да држава укине 1. мај јер ово није држава радника већ и нас сељака, да укине такозвану Нову годину јер ово није држава новокалендараца већ и нас старокалендараца, да укине Дан примирја у Првом светском рату јер ово није држава чија је историја грађена тим примирјем већ Версајским миром којим је Први светски рат и завршен.
1.Valja li necemu taj crkveni sud da sam istrazi stvari il je to cisto vecanje kazne za dokazani zlocin?2.Ja moram reci, iako sam ateista, blizi sam ostanku krsne slave. Ne sto postujem vernike, no to gledam kao lepu tradiciju (mada, dal to uopste i jeste u ovom slucaju?). E sad ako se od toga napravi defile ekstremnih vernika onda vec prelazim na drugu stranu. A mislim da ti je poredjenje sa ostalim datumima prilicno promasilo poentu. 1. maj, 8. mart, a posebno datumi kada je zemlja oslobodjenja su sve stvari koje imaju izuzetnu tezinu za svakoga i stvari za koje su se stotine hiljada zrtvovale. Kakve veze s tim ima jedna krsna slava ja bih voleo da mi objasnis ako mozes.
Link to comment
1. maj, 8. mart, a posebno datumi kada je zemlja oslobodjenja su sve stvari koje imaju izuzetnu tezinu za svakoga i stvari za koje su se stotine hiljada zrtvovale. Kakve veze s tim ima jedna krsna slava ja bih voleo da mi objasnis ako mozes.
Prvi maj je uglavnom simbol roštiljanja u prirodi, izuzetnu težinu može imati jedino ako se priča o težini mesa ili pivskih gajbi koje je potrebno preneti do najbližeg izletišta.
Link to comment
1.Valja li necemu taj crkveni sud da sam istrazi stvari il je to cisto vecanje kazne za dokazani zlocin?
Немам појма, али је свеједно од црквеног требало да се истера до краја и на овом другом, па ако је тачно извињења, одштете од цркве а овога марш у затвор и да се кључ заборави, а ако није онда лепо контратужба за велике паре, па ако немају да плате одштету за лажне оптужбе марш из кућа на улицу, а у те куће избеглице.
2.Ja moram reci, iako sam ateista, blizi sam ostanku krsne slave. Ne sto postujem vernike, no to gledam kao lepu tradiciju (mada, dal to uopste i jeste u ovom slucaju?). E sad ako se od toga napravi defile ekstremnih vernika onda vec prelazim na drugu stranu. A mislim da ti je poredjenje sa ostalim datumima prilicno promasilo poentu. 1. maj, 8. mart, a posebno datumi kada je zemlja oslobodjenja su sve stvari koje imaju izuzetnu tezinu za svakoga i stvari za koje su se stotine hiljada zrtvovale. Kakve veze s tim ima jedna krsna slava ja bih voleo da mi objasnis ako mozes.
Какве везе има примирје са датумом када је земља ослобођена? Ја сам управо рекао да би требало да се слави Версајски мир а не неко тамо примирје, али претпостављам да је поново оснажена Немачка спиновала да се уводи овај 11. новембар а не дан када је она понижена због свог експазионизма. Можда грешим, али стварно не видим други разлог да се слави примирје а не мир?8. март је глупост и срећом није државни празник, а 1. мај је једнако комунистички за већину становништва колико је и слава општине православна за ту исту већину становништва: и једно и друго се своди на крканлук и пландовање, па ако се забрањује ово друго да забранимо и ово прво.
Link to comment

Slave gradskih opstina su glupost. Prilak da se opstinska vlast slika sa popovima i da se zajedno najedu i napiju o drzavnom trosku. Sesoske slave (prislave u zapadnoj Srbiji) su druga prica. One su nesto sto stvarno doprinosi negovanju duha zajednistva u selu, i za razliku od ovih gradskih slava stvarno predstavljaju negovanje tradicije.

Link to comment

@Praslin: meni tacan datum za oslobodjenje iskreno nije toliko bitan, mislim da je to cepidlacenje. Bitno je o cemu on govori a govori o oslobodjenju za koje su toliki ljudi dali zivote ili se zrtvovali na neki drugi nacin. Jbg, ako se to ne bi pamtilo i slavilo meni bi takvo ponasanje bilo u skladu sa popisavanjem po svim tim ljudima koji su se zrtvovali za zajednicu. 1. maj je dan radnickih prava, nastao jos u kapitalizmu na zapadu zbog loseg stanja cele jedne klase ljudi sto nije bilo ljudski i to itekako treba ljudima da se utuvi u glavu, posebno sa ovim tranzicioznim 365lepih dana kapitalizmom u nas, 8. mart je dan kad se podsecamo da zene treba da u svemu imaju ista prava i sanse, isto stvar koja itekako ima znacaja. Zaista ne mogu reci ni za jedan od tih datuma da je nebitan.@Aion: u Jasici se slavi Prokopov dan, tad se na obali okupi celo selo, nekoliko iljada ljudi i bude bas fino druzenje.

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...