Jump to content
IGNORED

Liberalizacija SPC


ObiW

Recommended Posts

Shvati da je religija morala postojati.
Nemam načelno ništa protiv religije, niti se sve religije mogu strpati u isti koš. Dočim protiv avramskih religija imam puno toga.
Link to comment
Katolicka crkva je uparavo u Latinskoj Americi prolazila kroz fazu liberalizacije pre pedesetak godina. Ovaj pokrer (liberation theology) je ugusen velikim delom zaslugom sadasnjeg pape, koji bi po tebi trebalo da predstavlja, valjda, progresivnu Evropu.
Moja je greska sto nisam bio precizniji: mislio sam da je ocigledno da govorim o liberalizaciji seksualnog morala, a ne o drustvenom progresivizmu. Radi se o potpuno razlicitim stvarima, primer: postoje islamisticki pokreti koji su eonima iza katolicke crkve po pitanju seksualnih sloboda, ali cija su shvatanja drustvene pravde ( insistiranje na borbi protiv nejednakosti, ekonomske eksploatacije itd).) daleko "naprednija", "liberalnija" .
Ne mislim da je Jerotić pozitivna figura. Za razliku od Šmemana.A stvarno ne razumem potrebu ateista da se po svaku cenu svede statistika kojih je bilo više, ovih ili onih, Šmemana ili Peranovića. A kakve bi bile brojke za čitaoce Ničea? A za slušaoce Vagnera? A za čitaoce Darvina?Prosto, pogrešno je o religiji misliti kao o nekakvoj utility machine, kao što je i o mnogim drugim izrazima ljudske kulture pogrešno misliti na ovaj način. Ona ne zaslužuju pozitivnu ili negativnu ocenu na osnovu nekakve cost-benefit analize, baš kao ni umetnost, na primer. Radije, ona predstavlja jedan, neretko bogat, složan i detaljan način na koji mislimo o sebi i svom mestu u svetu. Ona je jedan od vidova ljudskog samorazumevanja. Jedan od načina na koji razlučujemo what matters and why. Ima svoje razvijene i svoje degenerisane forme. Kao i sve uostalom.
Religija jeste to sto kazes, ali ona takodje ima i svoj organizacioni aspekt, i svoju materijalnu bazu, koja je u stalnoj interakciji sa svojim kontekstom. Istorija utice na religiju, kao sto religija utice na istoriju, pa ju je legitimno izucavati i sa istorijske, ekonomske, psiholoske, antropoloske, socioloske pa i bioloske tacke gledista. Pri tome, opasnost od redukcionizma svakako postoji.
Link to comment
nikada se nije dogodilo da u stvarima koje si naveo dobar covek pronadje duhovnu snagu i okrepljenje.
Zar sad moram da citiram Šoa?The fact that a believer is happier than a sceptic is no more to the point than the fact that a drunken man is happier than a sober one.
Link to comment
nikada se nije dogodilo da u stvarima koje si naveo dobar covek pronadje duhovnu snagu i okrepljenje.
Sad bih mogao da pitam sta je to "dobar covek", ali necu.
Link to comment
imam razne odgovore svima, ali ne mogu sada, moram da igram igricu.
Milije ti je da ubijas pilote i budzis svoj avion nego da sirih duh hriscanske ljubavi po forumu? Satanisto.
Link to comment
Milije ti je da ubijas pilote i budzis svoj avion nego da sirih duh hriscanske ljubavi po forumu? Satanisto.
kako da ti kazem ja bih voleo da crkveni ljudi malo vise citaju svete oce a malo manje citaju Informer i budalastine ostrascenih etnofiletista. degradirajuce je za nase crkvene ljude to sto ja, ateista, treba da branim njihovu dogmu od napada za koje postoje veoma dobri povodi. sve i da ljubim crnog jarca u prkno u pauzama urlanja "Belzebube pomozi", opet cu biti bolji hriscanin od onog budalasa Alefa Shina, a on je deo danasnje crkvene vecine i glavnog toka..
Link to comment
Zar sad moram da citiram Šoa?The fact that a believer is happier than a sceptic is no more to the point than the fact that a drunken man is happier than a sober one.
Li Tai Po, veliki pesnik dinastije Tang, bio je srecan, mudar i vazda pijan. pijanstvo i zanos su dobri.
Link to comment
Li Tai Po, veliki pesnik dinastije Tang, bio je srecan, mudar i vazda pijan. pijanstvo i zanos su dobri.
Ili Omar Kajam. Ali Dionisa su ubili upravo oni, hrišćani.
Link to comment
Ali Dionisa su ubili upravo oni, hrišćani.
kao da citam misli sebe od pre 20 godina :cry: oj mladosti, pusta prodje(nemoj ovo da shvatis kao snishodljivost)
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...