Jump to content
IGNORED

Liberalizacija SPC


ObiW

Recommended Posts

Inace dodacu jednu misao koja mi je sada pala na pamet: ako je tehnoloska revolucija koja je promenila planetu i potcinila je, tokom vise vekova, volji Evrope, nastala u srcu hriscanskog Zapada, da se to onda malko ne kosi sa tezom da je hriscanstvo nekakav agens koji, sam po sebi, suzbija nauku?
To nije kršćanstvo, to je krivovjerje pa se zato iz njega i izrode takve himere. Pitaj Praslina. Pravo kršćanstvo je mistično, i ne zajebava se sa tajnama.. ono Zna.
Link to comment
Pa nema tu paradoksa, prosto, nauka je uspela da se izbori za mesto pod suncem uprkos hrišćanskoj dogmi. I bogami, dugo joj je trebalo, čitav milenijum i više.
Zacetak naucne taksonomije imas u samom Postanju. "Potom reče Bog: Neka vrve po vodi žive duše, i ptice neka lete iznad zemlje pod svod nebeski. I stvori Bog kitove velike i sve zive duse što se miču, što provrveše po vodi po vrstama svojim, i sve ptice krilate po vrstama njihovim... Potom reče Bog: Neka zemlja pusti iz sebe duše žive po vrstama njihovim, stoku i sitne životinje i zveri zemaljske po vrstama njihovim. I bi tako." Ocevi biologije bili su hriscani, ljudi koji su zeleli da opisu Bozju kreaciju. Koliko se nauka trvila sa religijom, toliko je sa njom i saradjivala. Edited by Marko M. Dabovic
Link to comment
Meni je ovo Praslinovo pisanje jako pametno. Cesto se uzima zdravo za gotovo da je odnos Crkve prema homoseksualizmu nekakav atavizam, pri cemu se zaboravlja da je hriscanstvo raslo u vremenu dekadencije helensko-rimskog sveta, u kome su homoseksualni odnosi bili drustveno normirani i veoma vidljivi.
upravo tako. pogledati pod mitraizam.
Link to comment

Ja o ljudima koji su pisali bibliju ne mogu da znam ništa, kao ni o njihovim namerama, ali to nije ni važno - problem su oni koji su tzv. sveto pismo stavili na pijedestal ljudskog mišljenja, a spalili Aleksandrijsku biblioteku i ubijali filozofe i matematičare, što je dovelo do najvećeg gubitka čitavog korpusa ljudskog znanja u poznatoj nam istoriji. A inkvizicija je tek mnogo kasnije došla. (Ona poznata Hajneova: "Ko spaljuje knjige, spaljivaće i ljude").

Koliko se nauka trvila sa religijom, toliko je sa njom i saradjivala.
Od drveća ne vidiš šumu, a šuma je da je hrišćanstvo imalo katastrofalne posledice po zapadnu misao. Edited by Bakemono
Link to comment
Od drveća ne vidiš šumu, a šuma je da je hrišćanstvo imalo katastrofalne posledice po zapadnu misao.
I nuklearna fizika je imala katastrofalne posledice po stanovnike Hirošime.
Link to comment
Ne bi falilo nista. Medjutim, cenim da jos uvek, nazalost, nije ni rodjen buduci arhijerej SPC koji bi bio spreman na taj ustupak.
Nije rodjen ni njegov deda. Jako smo mi daleko od toga. Crkva je jednostavno dosla do prevelikog uticaja ovde, naglo, a vode je ljudi koji su tome potpuno nedorasli i, isto kao i u slucaju politicara, koristi uticaj da se ponasa siledzijski, preti i namece svoju volju neistomisljenicima.
Link to comment
I nuklearna fizika je imala katastrofalne posledice po stanovnike Hirošime.
Ima razlike. Primeti da je nuklearna fizika nešto neutralno što se može uporediti sa korisnim, a opasnim alatom ("nije kriva sekira već onaj što je koristi za odrubljivanje glave umesto za cepanje drva"), a da hrišćanski sveti spisi upravo daju uputstva kako se treba obračunavati s onima koji misle drugačije i kakva ih sudbina očekuje na onom svetu. A da ne govorimo koliko je samo štetno slepo verovanje u dogmu i kakve sve to ima posledice. Dakle, porediš babe i žabe. Ako već hoćeš da porediš hrišćanstvo s nečim, probaj da ga porediš s nekom ideologijom, školom mišljenja ili religijom, a ne s granom nauke.EDIT: I nije imala katastrofalne posledice nuklearna fizika, nego nuklearna bomba. Edited by Bakemono
Link to comment

Ja sam veliki protivnik bilokakve liberalizacije SPC. Zalazem se da SPC zastupa najtvrdje nacionalisticke, homofobne i mizogine stavove. Da se protivi bilo kakvoj nauci, pogotovo onim koje su u suprotnosti sa navodim u Bibliji (teorija evolucije, kosmologija, ...). Svestenicima treba omoguciti ugodan zivot i da bez straha od sudskog gonjenja uzivaju u svojim seksulanim sklonostima (podefiliji, ekstremnom sadizmu, ...).PS. Naravno, ne pripadam SPC (kao ni jednoj drugoj verskoj zajednici), ali mislim da imam pravo da se zalazem za ove stvari kao finansijer SPC.

Link to comment

Jedva čekam da crkve smekšaju prema homićima, pa da čitam ubeđivanja kako su nekadašnja tvrda tumačenja, u budućem vremenu očito u suprotnosti sa zdravim razumom, zapravo vazda bile samo alegorije. Otprilike kao što su bile i egzaktne koordinate rajskog vrta iz starog zaveta, onda kada se otkrilo da tamo nema ničega :cry:Nije hrišćansko učenje nikada tumačeno kao alegorija, već je protok vremena uticao da mnogi delova tog učenja to postanu. Uprkos, a ne zahvaljujući, internim naporima samih organizacija. To je jedino mesto na svetu gde većina pobornika modernizacije proklinju sami sebe što moraju da se modernizuju i boje se pakla koji eventualno mogu da zasluže zbog toga.

Link to comment

promasio si ceo fudbalbolje se drzi tema u kojima si suvereni ekspert, kao sto su fudbal, kosarka, pravosudje, istoriografija, teorija medija i...sve ostale.

Edited by Marko M. Dabovic
Link to comment
Jedva čekam da crkve smekšaju prema homićima, pa da čitam ubeđivanja kako su nekadašnja tvrda tumačenja, u budućem vremenu očito u suprotnosti sa zdravim razumom, zapravo vazda bile samo alegorije. Otprilike kao što su bile i egzaktne koordinate rajskog vrta iz starog zaveta, onda kada se otkrilo da tamo nema ničega :cry:
I šta kažeš, baš ono, egzaktne koordinate?
Nije hrišćansko učenje nikada tumačeno kao alegorija, već je protok vremena uticao da mnogi delova tog učenja to postanu. Uprkos, a ne zahvaljujući, internim naporima samih organizacija. To je jedino mesto na svetu gde većina pobornika modernizacije proklinju sami sebe što moraju da se modernizuju i boje se pakla koji eventualno mogu da zasluže zbog toga.
Skroz na mestu.
Link to comment

E da, postojanje rajskog vrta na zemlji koji nikad nije otkriven nije jedna od stvari koje su u sukobu s razumom, iz prostog razloga što biblija govori i o velikom potopu posle koga je, razume se, uništen i Eden.

Link to comment
rekao bih vam sada da u pravoslavnoj eshatologiji ne postoji koncept pakla, ali se bojim da vam ne eksplodiraju glave
Hajde, da nisi pomesao "pakao" i "cistiliste". Ili znas za neko novo pravoslavno tumacenje Otkrovenja Jovanovog.
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...