Jump to content
IGNORED

Liberalizacija SPC


ObiW

Recommended Posts

ko kaze da se crkva i njena shvatanja ne menjaju. eto npr krsna slava, duhovni porodicni/kucni verski praznik, je za samo 10ak godina postala sabanska krkacina na koju se ljudi pozivaju u kafane i diskoteke, jer su domovi postali mali za primit' sve te vernike odane izvornim pravoslavnim principima i obicajima.

Link to comment
Ma kontam Prasline, pravoslavlje, to je nešto...mnogo mistično, skoro kao carevo novo odelo. Mi ga ne vidimo, ergo smo racionalističke budale, ti ga jasno vidiš, i tu je raspravi kraj.
Сада си близу, али направио си неколико грешака. Правилна и пристојна верзија гласи:
Ma kontam Prasline, pravoslavlje, to je nešto...mnogo mistično. Ja ga ne razumem jasno ergo sam ateista, ti ga jasno osećaš jer si vernik i tu je raspravi kraj, bar na način na koji smo je do sada vodili.
Link to comment
ja trenutno proucavam judaizam, pa mi je zao sto nisam neki penzionisani profesor emeritus, pa da imam vise vremena. posle toga, druge dve abrahamske religije. za sada sam jos uvek na jevrejskoj mitologiji, folkloru, ali bih volela da zadjem i u misticizam. moram znati sto vise.lezilebovicu, mislim da bi radi drustvene kohezije bilo lepo da vernici ne smatraju homoseksualce gresnicima.
joooj, zenski uki, to nam fali!
Link to comment
ko kaze da se crkva i njena shvatanja ne menjaju. eto npr krsna slava, duhovni porodicni/kucni verski praznik, je za samo 10ak godina postala sabanska krkacina na koju se ljudi pozivaju u kafane i diskoteke, jer su domovi postali mali za primit' sve te vernike odane izvornim pravoslavnim principima i obicajima.
Ili npr. uzmimo stav sv. Pavla o ženama:
1. Тимотију, глава 211. Жена на миру да се учи са сваком покорношћу.12. Али жени не допуштам да учи нити да влада мужем, него да буде мирна.1. Коринћанима, глава 1434. Жене ваше да ћуте у црквама; јер се њима не допусти да говоре, него да слушају, као што и закон говори.35. Ако ли хоће чему да се науче, код куће мужеве своје нека питају; јер је ружно жени да говори у цркви.1. Коринћанима, глава 113. Али хоћу да знате да је свакоме мужу глава Христос; а муж је глава жени; а Бог је глава Христу.4. Сваки муж који се с покривеном главом моли Богу или пророкује, срамоти главу своју.5. И свака жена које се гологлава моли Богу или пророкује, срамоти главу своју; јер је све једно као да је обријана.6. Ако се дакле не покрива жена, нека се стриже; ако ли је ружно жени стрићи се или бријати се, нека се покрива.7. Али муж да не покрива главе, јер је обличје и слава Божија; а жена је слава мужевља.8. Јер није муж од жене него жена од мужа.9. Јер муж није саздан жене ради него жена мужа ради.10. Зато жена треба да има власт на глави, анђела ради.11. Али нити је муж без жене ни жена без мужа у Господу.12. Јер како је жена од мужа, тако је и муж од жене; а све је од Бога.13. Сами међу собом судите је ли лијепо да се жена гологлава моли Богу?14. Или не учи ли вас и сама природа да је мужу срамота ако гаји дугачку косу;15. А жени је слава ако гаји дугачку косу? Јер јој је коса дата мјесто покривала.
Edited by Bakemono
Link to comment

ako patrijarh deli medicinske diagnoze, onda i bakemono ima puno pravo da meri crkvu arsinom racionalizma. ja bih voleo da nauka ostavi na miru misticno ucenje crkve, kao i da se crkva bavi crkvenim i bozjim, a ne medicinskim poslovima.ah da, zelik i mir u svetu i da u africi ne bude gladi i da se zahvalim svim svojim obozavaocima, kao i generalnom sponzoru takmicenja za mis.Sent from my iPod touch using Tapatalk

Link to comment
Ili npr. uzmimo stav sv. Pavla o ženama:
docim su u paganskom Rimu zene birane u Senat.Sent from my iPod touch using Tapatalk
Link to comment
ako patrijarh deli medicinske diagnoze, onda i bakemono ima puno pravo da meri crkvu arsinom racionalizma. ja bih voleo da nauka ostavi na miru misticno ucenje crkve, kao i da se crkva bavi crkvenim i bozjim, a ne medicinskim poslovima.
Primeti, Vaso, da upravo crkva kroz istoriju nije htela da ostavi na miru naučnike, a ne obrnuto. Od spaljivanja Aleksandrijske biblioteke (štetnijeg čina po ljudsko znanje se ne mogu prisetiti) i proglašavanja matematičara slugama đavola, preko Đordana Bruna i Galileja, do kreacionizma.
Link to comment
ako patrijarh deli medicinske diagnoze, onda i bakemono ima puno pravo da meri crkvu arsinom racionalizma. ja bih voleo da nauka ostavi na miru misticno ucenje crkve, kao i da se crkva bavi crkvenim i bozjim, a ne medicinskim poslovima.ah da, zelik i mir u svetu i da u africi ne bude gladi i da se zahvalim svim svojim obozavaocima, kao i generalnom sponzoru takmicenja za mis.Sent from my iPod touch using Tapatalk
Mislim da racionalna rasprava nije isključivo domen racionalizma, niti nauke, niti naturalizma. Edited by Syme
Link to comment

Da. Mi sad imamo problem da nastavimo dalje, jer cak i ako stavim po strani skrutinu prema ucenju Pravoslavne crkve ili bilo koje druge, uvek ostaje pitanje zasto bas ta crkva, a ne neka druga. U krajnjoj konsekvenci zasto Pravoslavna crkva, a ne Nauka. Svi oni pruzaju nekakvu spoznaju, samo sto je kod nauke nedokucivost kategorija koja zavisi od vremena. Malo mi je previse random i nefer.Sto se tice "djavoljeg advokata", stih iz jevandjelja otvoreno poziva na mrznju prema ocu i majci kao uslov za status Isusovog ucenika. Okej, razumem sta je Luka hteo da kaze :D, ali Crkva se izletela odmah tumacenjima kako su postojale razlicite reci u to doba koje opisuju mrznju, te da to zapravo i nije mrznja, vec ljubav..ludilo neko. Ja samo hocu da kazem, da prozor postoji, ali ne znam da li bi to izmaklo stolicu Pravoslavlju.

Link to comment
Zato što ih stalno menja, i zato što svaka institucija bazirana na nekom temeljnom tekstu, bila to SPC ili US of A, svejedno, mora stalno da reinterpretira taj tekst u svetlu novih događanja i saznanja.I ja bih, da živimo u sekularnoj državi, u kojoj je religija privatna stvar vernika, bio potpuno nezinteresovan šta crkve uče. Ali to nije slučaj - mi živimo u nedovršenoj državi sa, navodno, 80% i + vernika, sa kojima zajedno moramo da gradimo pristojno društvo. Kako ćemo to da radimo? To je pravo pitanje. I ne mislim da je dovoljan odgovor prosto ponoviti mantru o tome da smo sekularna država. Da, jesmo, baš kao što smo i država u kojoj je svim građanim garantovana sloboda okupljanje. I?
crkva ih menja kada mora. to jest, kada je naterana od strane drzave i vernika. ona je sustinski nazadna, konzervativna i inertna tvorevina, te je potpuno iluzorno ocekivati od nje da prema nekim pitanjima zauzme progresivan stav. a pogotovo je necemo mi naterati da to uradi ubedjivanjem i zahtevanjem i apelima. popovi nas nece slusati, nemaju zasto. slusace drzavu kad pocne da ih hapsi kad naprave neko sranje, i vernike kada prestanu da idu u crkvu. samo ih to moze liberalizovati, sve ostalo je dangubljenje i pisanje uz vetar.
Link to comment
Da. Mi sad imamo problem da nastavimo dalje, jer cak i ako stavim po strani skrutinu prema ucenju Pravoslavne crkve ili bilo koje druge, uvek ostaje pitanje zasto bas ta crkva, a ne neka druga. U krajnjoj konsekvenci zasto Pravoslavna crkva, a ne Nauka.
Pa upravo. pitam nedavno jednog mladog pravoslavca kad je postao religiozan. Kaže - pa kad su me krstili! Pitam - aha, a ti se toga sećaš. Kaže - ma jok, bio sam beba!Ergo, redosled je sledeći - 1) krste te, 2) počneš da ga osećaš 3) veruješ da je homoseskualnost greh koji ubija dušu, jer ge osećaš, a to jer se te krstili dok si bio beba. Mistično.A kome je do racionalne kritike - eno mu ih satanističke orgije! Edited by Syme
Link to comment
Pa recimo da nikad nisu bile satanizovane i smatrane zlim, prljavim bićima koje navode na greh.
heleno su zene smatrali za predmete, poboguSent from my iPod touch using Tapatalk
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...