Jump to content
IGNORED

Liberalizacija SPC


ObiW

Recommended Posts

Stvarno mi nije jasno što bi SPC ili bilo koja druga verska grupa menjala svoja ubedjenja/dogme/pravila i sl. Ono što mi treba da radimo je da vršimo pritisak na državu da se ne obazire na stavove crkve, a ne da pritiskamo crkvu da se menja, pogotovo se to odnosi nas ateiste.
Zato što ih stalno menja, i zato što svaka institucija bazirana na nekom temeljnom tekstu, bila to SPC ili US of A, svejedno, mora stalno da reinterpretira taj tekst u svetlu novih događanja i saznanja. I ja bih, da živimo u sekularnoj državi, u kojoj je religija privatna stvar vernika, bio potpuno nezinteresovan šta crkve uče. Ali to nije slučaj - mi živimo u nedovršenoj državi sa, navodno, 80% i + vernika, sa kojima zajedno moramo da gradimo pristojno društvo. Kako ćemo to da radimo? To je pravo pitanje. I ne mislim da je dovoljan odgovor prosto ponoviti mantru o tome da smo sekularna država. Da, jesmo, baš kao što smo i država u kojoj je svim građanim garantovana sloboda okupljanje. I?
Link to comment

ne treba crkva da menja stavove, ali kad pop siluje dete ima da ide u zatvor, kad pop ubicama sveti pistolje i puske i blagoslovi ih znajuci da ovi idu da ubijaju, ima da ide u zatvor kao saucesnik, kad pop poziva narod da tuce pedere, i stane na celo divljaka koji to rade, ima da ide na robiju jer poziva na nasilje. a dogma ko dogma, nek je ne menjaju ni narednih milion godina.

Link to comment

ja trenutno proucavam judaizam, pa mi je zao sto nisam neki penzionisani profesor emeritus, pa da imam vise vremena. posle toga, druge dve abrahamske religije. za sada sam jos uvek na jevrejskoj mitologiji, folkloru, ali bih volela da zadjem i u misticizam. moram znati sto vise.lezilebovicu, mislim da bi radi drustvene kohezije bilo lepo da vernici ne smatraju homoseksualce gresnicima.

Link to comment
Inače, kad bi se sprdao sa popularnom predstavom koju nenaučnici imaju o nauci, stvar ne bi zvučala manje smešno, ali - čemu to?
Syme, većina vernika, a ne nevernika, ima takvu predstavu o bogu. Analogija ti nije dobra.
Link to comment
9. Или не знате да неправедници неће наслиједити царства Божијега? Не варајте се: ни курвари, ни идолопоклоници, ни прељубочинци, ни аџувани, ни мужеложници,

10. Ни лупежи, ни лакомци, ни пијанице, ни кавгаџије, ни хајдуци, царства Божијега неће наслиједити.

Ovo je Prva poslanica Korincanima, ista ona iz koje je uzeto ono "ljubav, vjera, nada" Ne mozes ocekivati od crkve da promijeni stav i ignorise Sveto pismo ili da ga falsifikuje. Mozes ocekivati da ga primjeni u cijelosti. To je problem. Edited by nautilus
Link to comment
Ono što mi treba da radimo je da vršimo pritisak na državu da se ne obazire na stavove crkve, a ne da pritiskamo crkvu da se menja, pogotovo se to odnosi nas ateiste.
To znači da bi se država rado menjala, al' eto crkva ne dozvoljava? :)
Link to comment

Квот је са другог топика.Мислим да раније нисам писао на овом топику. Разлог за то је што не познајем довољно теологију да бих могао да заступам СПЦ и да објашњавам православље. Ипак, упао сам у ту замку на другом топику и сада би било лицемерно и кукавички да побегнем из разговора,. Покушаћу да уз гугловање бар на нешто одговорим тачно, али напомињем да ако неко жели нешто ново да чује или научи да се обрати свом пароху, а овај ће већ знати на кога да га упути.

Sto se pravis Tosa, kad je realno bilo koja vera oblikovana ljudskim faktorom i aksiomi su joj tumaceni od strane ljudi. Nije ucenje SPC preslikano original iz Knjige Postanja, sve i da ona kao takva ne vrca malo kontradiktornostima i ponavljem istih stvari vise puta.
То је став атеистичких социолога, ја верујем управо супротно.СПЦ је ортодоксна црква. Ортодоксија је кованица грчких речи ὀρθός ("право", "тачно", "правилно") и δόξa ("веровање", "мишљење"). СПЦ је католичка - κaθόλου - црква (не бркати са "римокатоличка"), што значи "саборна". Значи, СПЦ и њене сестринске цркве су оне праве хришћанске цркве, које једине заступају хришћанство темељено "на писаној Речи Божјој (Светом Писму), на символима вере, проглашеним на седам Васељенских сабора, на канонима и на Светом Предању Цркве (што је исказано у црквеној химнографији, иконографији, или је на други начин, у окриљу саме Цркве, пренесено од Апостола до садашњег времена)." Већина критика упућених "хришћанству" на које се позива Симе, на пример, је базирано на књигама аутора који су о хришћанству размишљали искључиво кроз римокатолицизам, што је у старту потпуно погрешна мета јер римокатолицизам "наглашава прецизно дефинисање и дедукцију која потиче од људског разума", односно "схоластицизам и рационализам, уместо мистицизма". "Свето Предање представља сам живот Цркве, надахнут и вођен од Духа Светога. Основни став Православне теологије наглашава светотајинство и човеков додир са Недокучивим." Mистицизам, дакле. Зато Симе, на пример, мисли да ја бежим од одговора када му кажем да он не може да разуме православље јер не може да га осети, а он лепо прочитао код Босвела - који је римокатолички конвертит - да разум све завршава и да свака ствар може да се објасни. Е, па неке не могу, неке морају да се осете.Цитати одавде.
Ako bas hoces, ja da ti kazem da ja volim Hriscanstvo. Volim ja taj fazon da ne treba ciniti drugom ono sto ne zelis da drugi cini tebi. Mislim i da se napucam nekom gotivnom energijom u momentima kad mi neko radi ruzne stvari, a ja uzvratim necim sto je na njegovo/njeno dobro. Ne volim ni da osudjujem preterano u stvarnom zivotu, a sad da li je to zbog hriscanskog okruzenja ili zbog streberske prirode i utkanog redukcionizma u razumevanju desavanja oko mene, ne bih znala da ti kazem.
То је оно што сам малопре причао: не знаш зашто тако радиш, али осећаш благодат када хлебом узвратиш на камен. Мистицизам FTW!
Eto. Ali bas sizim na interpretacije tih aksioma koje rezultiraju losim stvarima po pojedinca. Ako vec crkva moze da smuljaci iz Jevandjelja po Luki, stih 14:26, koji trazi od ucenika da mrze i oca i majku svoju da bi bili Hristovi ucenici i istumaci ga u stilu djavoljeg advokata, sta bi im falilo i da malo budu dobronamerni, u skladu sa hijerarhijski vaznijim aksiomom ljubavi prema drugom, i pitanje homoseksualnosti reinterpretiraju na nov nacin. Mislim, za to sluze proroci, ne? Da citaju svete spise prema trenutnim drustvenim okolnostima.
Пророци су старозаветни, тешко да би могли да од њих да тражимо да данас нешто муљају, претпостављам да ти мислиш на промену канона, који су нека врста црквеног закона и заиста могу да се мењају.Узмимо, примера ради, црквени брак који је дефинисан као "Православни брак је света тајна по којој се два лица разнога пола, на начин прописан Црквом (§ 2), везују доживотном духовном и телесном везом, ради потпуне животне заједнице и рађања и васпитања деце." Претпостављам да би у такозваној либерализацији требало да се промени ово "разнога" пола. Али, квака је у томе што се канони мењају не да би цркву учинили привлачнијом модерним људима, већ да би модерно доба објаснили правилима формулисаним језиком који је говорио о свету пре 2000 година. Дакле, оваква промена на истополну заједницу не би била примерена јер хомосексуални парови нису измишљотина овог новог доба, већ нешто што постоји дуже и од хришћанства и нешто према се хришћанство одредило у самом старту.КанониШто се "ђавољег адвоката тиче", па није баш тако. Бог је љубав, имај то на уму па прочитај поново то што цитираш и запитај се шта би било да ти је мама Мирјана а отац Слободан? Или, што је вероватно тачније од овог помало вулгарног тумачења, да би требало да презреш овај свет да би заволела онај други. А ако хоћеш рационално, онда може и "драг ми је Платон али ми је истина (чича) дража".едит: изједначио фонтове цитата са фонтом овог што сам ја писао Edited by Праслин
Link to comment
Zato što ih stalno menja, i zato što svaka institucija bazirana na nekom temeljnom tekstu, bila to SPC ili US of A, svejedno, mora stalno da reinterpretira taj tekst u svetlu novih događanja i saznanja.I ja bih, da živimo u sekularnoj državi, u kojoj je religija privatna stvar vernika, bio potpuno nezinteresovan šta crkve uče. Ali to nije slučaj - mi živimo u nedovršenoj državi sa, navodno, 80% i + vernika, sa kojima zajedno moramo da gradimo pristojno društvo. Kako ćemo to da radimo? To je pravo pitanje. I ne mislim da je dovoljan odgovor prosto ponoviti mantru o tome da smo sekularna država. Da, jesmo, baš kao što smo i država u kojoj je svim građanim garantovana sloboda okupljanje. I?
Opet dolazimo do politickog sistema u Srbiji. Ni jedna stranka ne pokusava da pravi platformu na ateistima.
Link to comment
Syme, većina vernika, a ne nevernika, ima takvu predstavu o bogu. Analogija ti nije dobra.
Pa većina vernika u nauku ima naivnu predstavu nauke. Analogija potpuno stoji. Pomisli samo na čitaoce politikinog magazina koji na osnovu novih istraživanja univerzitetu u Mičigenu menjaju svoje dijete, stavove, emotivne živote, etc. Poštovaoce dr Jove Toševskog i Zoće Milivojevića da ne pominjem. Poštuju ljudi nauku, šta ćeš.
Link to comment
+1I to samo kakvih! Jedna mala ilustracija:tojest, oni koji nisu hteli da se pokrste, što istorija sasvim nedvosmisleno beleži.Da malo više poznaješ istoriju hrišćanske crkve znao bi da su ova moderna tumačenja proizvod saterivanja u ćošak nekih neodrživih biblijskih teza od strane nauke i da su se pojavila relativno skoro. Ali bilo bi kul da nastavimo na zasebnom topiku...
patristika gotovo da ne poznaje polemike o materijalnom utemeljenju svetog pisma. umesto toga, fokus je bio, i ostao, na tumacenju liturgijskog iskustva.kod mnogih radikalnih ateista primecujem teznju da se obracunaju sa hriscanstvom iz americkih filmova, a ne sa onim koje imamo ovde, na poslovicnom lokalnom nivou.Sent from my iPod touch using Tapatalk Edited by Marko M. Dabovic
Link to comment
Ovo je Prva poslanica Korincanima, ista ona iz koje je uzeto ono "ljubav, vjera, nada" Ne mozes ocekivati od crkve da promijeni stav i ignorise Sveto pismo ili da ga falsifikuje. Mozes ocekivati da ga primjeni u cijelosti. To je problem.
Pa ne mogu ja sve za njih da radim. Nek vide od Danaca kako su oni to resili. Dobro, mi smo Pravoslavna crkva, Ortodoksna, pa nam to nije u skladu sa charterom, da tako kazem. Ali gde postoji volja.. :D
Link to comment
Ovo je Prva poslanica Korincanima, ista ona iz koje je uzeto ono "ljubav, vjera, nada" Ne mozes ocekivati od crkve da promijeni stav i ignorise Sveto pismo ili da ga falsifikuje. Mozes ocekivati da ga primjeni u cijelosti. To je problem.
Kvotovah malo ranije nešto na tu temu.
Link to comment
patristika gotovo da ne poznaje polemike o materijalnom utemeljenju svetog pisma. umesto toga, fokus je bio, i ostao, na tumacenju liturgijskog iskustva.
Patristika? Misliš nauka o učenju svetih otaca crkve? Pa ona se ni ne bavi svetim pismom, već crkvenim ocima.Možda polemike nije bilo zato što se to razume samo po sebi?
kod mnogih radikalnij ateista primecujem teznju da se obracunaji a hriscanstvom iz americkih filmova, a ne sa onim koje imamo ovde, na poslovicnom lokalnom nivou.
Ne znam o kakvim američkim filmovima govoriš niti kakve veze to ima s ovim o čemu pričamo. Mene zanima nešto što je zajedničko za sve hrišćane, bili oni ameri, srbi ili južnoafrikanci, i neodvojivo od hrišćanske dogme a to su sveto pismo i sveto predanje. Edited by Bakemono
Link to comment
Ma kontam Prasline, pravoslavlje, to je nešto...mnogo mistično, skoro kao carevo novo odelo. Mi ga ne vidimo, ergo smo racionalističke budale, ti ga jasno vidiš, i tu je raspravi kraj.Edit: A tu priču o pravolavlju kao mističnom i antiracionalističkom, pričaj nekom drugom. Ona je deo dugog niza bezveznih dihotimija o mističnom istoku i racionalnom zapadu. Jednom rečju - bullshit. Edited by Syme
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...