Jump to content
IGNORED

Liberalizacija SPC


ObiW

Recommended Posts

ali nije zahtev za promenom dogme odricanje od hrista, nego kreativno tumacenje par biblijskih stihova, koje hriscanskoj crkvi nije strano. imalo bi smisla tako nesto uciniti...
Sa stanovišta crkve, u ovom slučaju, nema smisla. Da ima, već bi to učinili.
Link to comment
ali nije zahtev za promenom dogme odricanje od hrista, nego kreativno tumacenje par biblijskih stihova, koje hriscanskoj crkvi nije strano. imalo bi smisla tako nesto uciniti...
ne razumem koji bi bio motiv crkve da ugadja svoiim protivnicima. potom, promena dogme je veoma dugotrajan, visemilenijumski proces tokom koga se dogma menja malo po malo, suocena sa mnogo ozbiljnijim izazovima od onih koje postavljaju krotki ateisti.za zivota bilo koga od nas nece doci ni do kakve primetne promene u dogmi SPC. zaboravite to.Sent from my iPod touch using Tapatalk
Link to comment
niko ne tvrdi da je bibliju pisao bog.
Ma jok, nego Sveti duh kroz ljude, nije šija nego vrat. Šta po tebi znači sintagma "božja reč"? Drugo, zaboravljaš da biblija zaista sadrži rečenice izgovorene od strane Jahvea i njegovog sina Isusa Hrista. Autor se pre svega bavi tim rečenicama za koje nema sumnje kome su pripisane.
Link to comment
Interesantno, ovo je i moj utisak.Koliko god da sam ateista, a jesam, nikako mi ne ide u glavu ovaj stav da se od crkve očekuje da promeni i prilagodi svoju dogmu onima koji po njoj najžešće pljuju.Zapravo, ni od jedne crkve ne očekujem ništa, jer nemam iluzije o svrhi njenog postojanja i ustrojstvu.Što se vernika tiče, kada bi svi bili kao Praslin ili jedan od mojih najboljih prijatelja, ne verujem da bi bilo ikakvih razloga da se bilo ko "sa strane" meša u bilo koje crkveno pitanje.
U tekstu koji sam već linkovao, ima jedan dobar citat iz Bozvelove knjige, koji kaže:
„Jednom sam pitao jednog svog postdiplomca: ‘Misliš li, iskreno, da naginjem nazadnjaštvu? Da li nepravedno napadam katoličanstvo u pokušaju da sprečim da se ispolje moja lična osećanja?’ A on će: ‘Ne, mislim da je razlika između vas i drugih profesora u tome što drugi profesori na Yale-u tretiraju hrišćanstvo kao izlapelu staru tetku (doddering old aunt): povlađuj joj i dopusti joj da kaže šta god hoće ali nemoj je uzimati ozbiljno. Vi pak hrišćanstvu ne povlađujete reda radi: vi ga izgleda smatrate vrednim izazova i ozbiljnog razgovora i ukazujete na duhovitost i nedoslednost i probleme unutar njega’.“
E ti, a bogami i sam Praslin tretirate religiju upravo kao izlapelu matoru tetku - pa pustite je da priča gluposti, šta vas briga, samo je ne putštajte pred goste! Meni se čini da od Praslina kao razumnog čoveka, kao i od ostalih razumnih vernika, koji su po mom mišljenju u većini, treba tražiti da obrazlože svoja stanovišta a ne tretirati ih kao izlapele tetke. Hrišćanstvo je ozbiljna etička tradicija, a ne tek neko bleskasto verovanje koje treba da tolerišemo. Treba dakle braniti hrišćanstvo, Praslinu uprkos :)
Link to comment
ne razumem koji bi bio motiv crkve da ugadja svoiim protivnicima. potom, promena dogme je veoma dugotrajan, visemilenijumski proces tokom koga se dogma menja malo po malo, suocena sa mnogo ozbiljnijim izazovima od onih koje postavljaju krotki ateisti.za zivota bilo koga od nas nece doci ni do kakve primetne promene u dogmi SPC. zaboravite to.Sent from my iPod touch using Tapatalk
Da li će se dogma promeniti ili ne, jedno je pitanje, drugo je ovo koje ja postavljam Praslinu - da li on kao vernik oseća pritisak različitih moralnih intuicija na dogmu koja im se suprotstavlja. Ili je dogma prosto dogma, ako si pravoslavac prosto je uzimaš kao package deal i ne postavljaš pitanja? Edited by Syme
Link to comment
Dokins ne zamišlja nikakvog boga, već se sprda s predstavom većine vernika o tom superbiću.
Misliš tom supersajzovanom starom momku?Edit: Inače, kad bi se sprdao sa popularnom predstavom koju nenaučnici imaju o nauci, stvar ne bi zvučala manje smešno, ali - čemu to? Edited by Syme
Link to comment
Hrišćanstvo je ozbiljna etička tradicija, a ne tek neko bleskasto verovanje koje treba da tolerišemo.
Aha, znači ovde se ti i vasa i ja razilazimo u potpunosti. Možda možemo da napravimo novu temu... Edited by Bakemono
Link to comment

ma daj vasudevo, pa ne govorim o kopernikanskim obrtima. :Ddanska protestantska, holandska protestantska, kanadska protestantska, nemacka luteranska i jos neke su prihvatile homoseksualnost. sve sto je trebalo da urade je da ona tri stiha (iz poslanice rimljanima, korincanima i prvoj timoteju) protumace kako se osudjuje seksualni cin izmedju dva muskarca ako se cini pod plastom idolatrije. sve dok su dva muska bogougodna otherwise, oni cine ljubav i kao takvima vrata crkve treba da im budu otvorena. :)

Edited by MayDay
Link to comment
Ma jok, nego Sveti duh kroz ljude, nije šija nego vrat. Šta po tebi znači sintagma "božja reč"? Drugo, zaboravljaš da biblija zaista sadrži rečenice izgovorene od strane Jahvea i njegovog sina Isusa Hrista. Autor se pre svega bavi tim rečenicama za koje nema sumnje kome su pripisane.
dobro, najuticajniji verski spis na planeti je gomila besmislica, a pitomi pagani, koji nIsu znali za nasilje, pobijeni su od ruke okrutnih hriscana. takodje, jedino moguce tumacenje biblije je bukvalno. eto.Sent from my iPod touch using Tapatalk
Link to comment
+1Ne samo da bi imalo smisla, nego je to jedino što možemo da učinimo i što sve vreme i činimo. Jevanđelje je dato u jednom konkretnom jeziku u jednom konkretnom istorijskom trenutku. Naravno da je višesmisleno i da zahteva interpretaciju, između ostalog i smislu interesa i perspektive današnjih tumača. Ako bob i jeste vanvremen, mi nismo.
Stvarno mi nije jasno što bi SPC ili bilo koja druga verska grupa menjala svoja ubedjenja/dogme/pravila i sl. Ono što mi treba da radimo je da vršimo pritisak na državu da se ne obazire na stavove crkve, a ne da pritiskamo crkvu da se menja, pogotovo se to odnosi nas ateiste.
Link to comment
ma daj vasudevo, pa ne govorim o kopernikanskim obrtima. :Ddanska protestantska, holandska protestantska, kanadska protestantska, nemacka luteranska i jos neke su prihvatile homoseksualnost. sve sto je trebalo da urade je da ona tri stiha (iz poslanice rimljanima, korincanima i prvoj timoteju) protumace kako se osudjuje seksualni cin izmedju dva muskarca ako se cini pod plastom idolatrije. sve dok su dva muska bogougodna otherwise, oni cine ljubav i kao takvima vrata crkve treba da im budu otvorena. :)
takve dogovorne interpretacije u pravoslavlju tehnicki nisu moguce. Sent from my iPod touch using Tapatalk
Link to comment
dobro, najuticajniji verski spis na planeti je gomila besmislica,
+1I to samo kakvih! Jedna mala ilustracija:
11. Ако би се свадили људи, један с другим, па би дошла жена једног да отме мужа свог из руке другог који га бије, и пруживши руку своју ухватила би га за мошнице.12. Одсеци јој руку; нека не жали око твоје5. Мојсијева, глава 25
a pitomi pagani, koji nIsu znali za nasilje, pobijeni su od ruke okrutnih hriscana.
tojest, oni koji nisu hteli da se pokrste, što istorija sasvim nedvosmisleno beleži.
takodje, jedino moguce tumacenje biblije je bukvalno. eto.
Da malo više poznaješ istoriju hrišćanske crkve znao bi da su ova moderna tumačenja proizvod saterivanja u ćošak nekih neodrživih biblijskih teza od strane nauke i da su se pojavila relativno skoro. Ali bilo bi kul da nastavimo na zasebnom topiku... Edited by Bakemono
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...