Jump to content
IGNORED

Liberalizacija SPC


ObiW

Recommended Posts

Први пост ми је био на 62. страни, рекао сам да су неке летке штампали артемијевци а не СПС. Пре пет дана сам написао ово:http://www.parapsiho...60#entry1924357Где су ту пуни кругови, стварно не знам. Има срч, погледај шта сам писао па ако си у праву и ако сам тврдио било шта друго од овог из овог цитираног и овог претходног поста појешћу свој виртуелни шешир пред свима.О паради и хомосексуалцима сам рекао шта сам имао и нећу више да се оглашавам на теми осим ако не променим мишљење, што може да се деси ако помислим да на свету има неки Симе који је на мало одговорнијем положају од овог нашег форумског. Ако хоћете о православљу, можемо да наставимо на одговарајућој теми.
Daj Prasline, mani se pravljenja neveštim i pokaži da si učinio bar minimalni napor da uvažiš ovo što ti Mej i ja govorimo. Inače, svakako ti je poznat ovaj tekst:
„Liberalniji čitaoci“, koji uzimaju u obzir društveni, istorijski i politički kontekst u kome nastaju pomenuti tekstovi, dali su alternativna tumačenja navedenih deonica, i jedno od interesantnijih se može naći u knjizi Hrišćanstvo, društvena tolerancija i homoseksualnost Džona Bosvela (vidi: Boswell, 1980). Inače, osnovna teza Bosvelovog dela jeste da rana hrišćanska crkva nije bila protiv homoseksualnog ponašanja per se.Po Bosvelu, najuticajniji spisi hrišćanskih autora u razmatranju homoseksualnosti nisu nedvosmisleni, nijedan istaknuti autor nije homoseksualnu privlačnost smatrao „neprirodnom“ i oni koji su osuđivali fizičko izražavanje homoseksualnih osećanja činili su to na osnovu razmatranja koja nisu povezana sa učenjem Isusa ili njegovih sledbenika. Ni hrišćansko društvo, ni hrišćanska teologija kao celina nisu pokazivali ili podržavali bilo kakvo neprijateljstvo prema istopolnoj ljubavi. Pojava netolerancije prema homoseksualcima u tim društvima i teološkoj misli, predstavljala je odraz opšteg porasta netolerancije prema manjinskim grupama u trinaestom i četrnaestom veku (zajedno sa isterivanjem Jevreja iz raznih delova Evrope, pohodima krstaša protiv ne-hrišćana i jeretika, pojavom inkvizicije i pokušajima suzbijanja magijske prakse kroz progone vračeva i veštica).U vezi sa pitanjem tumačenja onih mesta u Svetom pismu za koja se smatra da predstavljaju osnovu za osuđivanje homoseksualnosti, trebalo bi pogledati četvrto poglavlje Bosvelove knjige, koje nosi naslov Sveto pismo (The Scriptures, str. 91-117.), kao i Dodatak I - Leksikografija i sveti Pavle (Appendix I - Lexicography and Saint Paul, str. 335-353.). Posebno je zanimljiva iscrpna lingvistička i kontekstualna analiza termina „arsenokoîtai“ i „malakoi“ gde autor utvrđuje da oni nisu kao konotaciju imali homoseksualnost, kako u vreme svetog Pavla, tako ni u toku narednih stoleća, te da, bez obzira na to koje im je značenje kasnije pridodato, nisu uticali na hrišćanski stav o (ne)moralnosti homoseksualnih činova. Inače, pomenuti termini su na srpski prevedeni kao: muželožnici i adžuvani. Inače, reč „adžuvan“ je turcizam i označava „besposličare“, „štetočine“, te „najmljenike za obavljanje prljavih poslova“; od „adžija“ - bivši pripadnik turske vojske koji je ili zbog nesposobnosti (usled ranjavanja) ili nekog nevaljalstva bio izbačen iz vojne službe, ili se, pak, sam odmetnuo.
A ovo stvarno nisam siguran kako da protumačim:
О паради и хомосексуалцима сам рекао шта сам имао и нећу више да се оглашавам на теми осим ако не променим мишљење, што може да се деси ако помислим да на свету има неки Симе који је на мало одговорнијем положају од овог нашег форумског.
Cenim da je u pitanju varijacija na temu čuvene dveraške kukmavke o zlim liberalima koji će da im "nameću homoseksualizam", oduzimaju decu, itsl. Edited by Syme
Link to comment
Ako bas hoces, ja da ti kazem da ja volim Hriscanstvo. Volim ja taj fazon da ne treba ciniti drugom ono sto ne zelis da drugi cini tebi.
Ovo nema nikakve veze sa hrišćanstvom, već sa elementarnom etikom.
Link to comment
Ovo nema nikakve veze sa hrišćanstvom, već sa elementarnom etikom.
Baš tako. Ništa nije dalje od istine od njihovog samoproklamovanog monopola na tzv. moral. Uporediti pagane...
"If you want to be loved, love." - Seneca, Epistulae Morales 9."Take care not to harm others, so others won't harm you." - Seneca, Epistulae Morale 103."No one can lead a happy life if he thinks only of himself and turns everything to his own purposes. You should live for the other person if you wish to live for yourself." – Seneca, Epistulae Morales 48"When those about you are venting their censure or malice upon you or raising any other sort of injurious clamour ... it is still your duty to think kindly of them; for nature has made them to be your friends."– Marcus Aurelius (161-180) 'Meditations'."We should not say ‘I am an Athenian’ or ‘I am a Roman’ but ‘I am a citizen of the Universe." – Marcus Aurelius, 'Meditations'.
...sa Ješuom:
"This is my commandment, That you love one another, as I have loved you." – John 15.12" All things whatsoever ye would that men should do to you, do ye even so to them: for this is the law and the prophets." – Matthew 7.12."The Son of Man shall send forth his His angels, and they shall gather out of His kingdom all things that offend, and them which do iniquity, and shall cast them into a furnace of fire; there shall be wailing and gnashing of teeth." – Matthew 13.41,42"For I am come to set a man at variance against his father, and the daughter against her mother, and the daughter in law against her mother in law. And a man's foes shall be they of his own household." – Matthew 10.35,36
EDIT: Za temeljno izlečenje od pošasti zvane hrišćanstvo kod onih koji nisu upoznati s njenom patologijom preporučujem sledeću literaturu. Edited by Bakemono
Link to comment

taj link je zastrasujuce primitivni redukcionizamnajludje mi je sto se autor obracunava sa tezom da je Bog pisao bibliju :rolf: Sent from my iPod touch using Tapatalk

Edited by Marko M. Dabovic
Link to comment

Da bi nekog upoznao kreces se od pojedinacnog ka opstem. Opsto ne mozemo doseci u punoj meri pa se stoga rukovodimo nizom pojedinosti. Svako slaze te pojedinosti kako ih on vidi i kako ih procenjuje. U virtuelnom svetu sam kratko i problem je sto se hvatamo za napisane reci i recenice i nekako teze nego u stvarnosti prelazimo preko nekih kontradiktornosti. Najgore je sto ne mozemo potpuno razluciti istinu od lazi. Greske iz realnog mozemo ovde sakriti ako to zelimo i ako zelimo da sami sebi napravimo boljeg sebe. Uostalom ne citamo na isti nacin ni napisano nego mu dodajemo auru naseg opsteg koju smo usvojili.Mozda sam glup, iako znam da nisam ali je ovako pateticnije, ali ja sam na primer potpuno drugacije od Simeta procitao i shvatio Praslina iako se u mnogo vise stvari slazem sa Simetom.

Link to comment
Mozda sam glup, iako znam da nisam ali je ovako pateticnije, ali ja sam na primer potpuno drugacije od Simeta procitao i shvatio Praslina iako se u mnogo vise stvari slazem sa Simetom.
Interesantno, ovo je i moj utisak.Koliko god da sam ateista, a jesam, nikako mi ne ide u glavu ovaj stav da se od crkve očekuje da promeni i prilagodi svoju dogmu onima koji po njoj najžešće pljuju.Zapravo, ni od jedne crkve ne očekujem ništa, jer nemam iluzije o svrhi njenog postojanja i ustrojstvu.Što se vernika tiče, kada bi svi bili kao Praslin ili jedan od mojih najboljih prijatelja, ne verujem da bi bilo ikakvih razloga da se bilo ko "sa strane" meša u bilo koje crkveno pitanje.
Link to comment
taj link je zastrasujuce primitivni redukcionizam
Naprotiv, taj link predstavlja blistavu pobedu logičkog mišljenja nad primitivnim mitom. :thumbsup:
najludje mi je sto se autor obracunava sa tezom da je Bog pisao bibliju :rolf:
Hteo si valjda da kažeš da je teza da je Biblija "božja reč" bezumna? Ne mogu više da se složim.
Link to comment
"For I am come to set a man at variance against his father, and the daughter against her mother, and the daughter in law against her mother in law. And a man's foes shall be they of his own household." – Matthew 10.35,36
Meni je ovo odlično.
Link to comment
Što se vernika tiče, kada bi svi bili kao Praslin ili jedan od mojih najboljih prijatelja, ne verujem da bi bilo ikakvih razloga da se bilo ko "sa strane" meša u bilo koje crkveno pitanje.
Isti slucaj i sa mojim najboljim prijateljom.
Link to comment

niko ne tvrdi da je bibliju pisao bog. tekstovi koje si linkovao ne obracunavaju se sa hriscanstvom nego sa nekakvim fantazmom.sori ne mogu da dalje diskutujem o ovome, ispasce da branim praznoverje a podjednako sam udaljen i od zilotizma i od vulgarne i neznalacke kritike religije.Sent from my iPod touch using Tapatalk

Link to comment

ali nije zahtev za promenom dogme odricanje od hrista, nego kreativno tumacenje par biblijskih stihova, koje hriscanskoj crkvi nije strano. imalo bi smisla tako nesto uciniti...

Link to comment
Hriscanstvo je ok, ali jebe ih menadzment. Kroz vekove.
Pa bez tog "menadžmenta" i njegovog nasilnog širenja vere ognjem i mačem (i to one verzije hrišćanstva koja najviše odgovara vlastodršcima) pitanje je šta bi danas bilo s tom religijom.
Link to comment
ali nije zahtev za promenom dogme odricanje od hrista, nego kreativno tumacenje par biblijskih stihova, koje hriscanskoj crkvi nije strano. imalo bi smisla tako nesto uciniti...
+1Ne samo da bi imalo smisla, nego je to jedino što možemo da učinimo i što sve vreme i činimo. Jevanđelje je dato u jednom konkretnom jeziku u jednom konkretnom istorijskom trenutku. Naravno da je višesmisleno i da zahteva interpretaciju, između ostalog i smislu interesa i perspektive današnjih tumača. Ako bob i jeste vanvremen, mi nismo.
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...